Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Testament nie zastępuje ….

prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd (ewentualnie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza)

Masz testament, na podstawie którego zostałeś powołany do dziedziczenia i (po śmierci spadkodawcy) myślisz, że nic nie musisz już robić i ten testament wystarczy, aby np. uzyskać wpis do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości?

Niestety, tak to nie działa.

Sam testament to trochę za mało.

Prawdopodobnie  będziesz musiał wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

(chyba że zostanie sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia przez notariusza)

I tak: we wniosku trzeba będzie wskazać spadkobierców ustawowych…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  9 komentarzy

  1. ewa
   20 lipca 2015 @ 07:07

   Witam,
   Chciałabym nabyć nieruchomość , która ma nie ujawnionego w KW dział II własciciela nieruchomości. Nowy własiciel wskauje jako dokument akt notarialny potiwerdzający dziedziczenie. Czy zawierając akt zakupu nieruchomości z nieujawnionym właścicielem , sa podczas wpisu nowego właściciela – czyli mnie- będzie równiez rozpatrywał czy osoba sprzedająca ma prawa do nabycia nieruchomości? Czy może prawidłowośc nabycia spadku nie jest juz analizowana przez sąd? Proszę o odpowiedż
   pozdrawiam

   Reply

   • Pawel
    11 września 2015 @ 08:39

    Witam,

    Mam dokladnie taka sama watpliwosc. czy moge liczyc na odpowiedz?

    Reply

  2. ZPP
   21 lipca 2015 @ 16:10

   Dziękuję za informację. Wyjaśniła mi Pani tak naprawdę prostą rzecz, o której nie miałam pojęcia. Muszę udać się do notariusza..

   Reply

  3. Agnieszka
   28 września 2015 @ 17:21

   Spotykam wiele osób, które żyją w przekonaniu, że będąc powołanym do spadku na mocy testamentu nic nie muszą dalej robić, że wszystko “dzieje się dalej samo, z mocy prawa”. Szczęście, gdy zostają w porę wyprowadzeni z tego błędu.

   Reply

  4. zjolanta
   6 października 2015 @ 15:42

   Cciałabym wiedzieć, czy po mnie będzie dziedziczył wyłącznie syn, czy także
   synowa ma jakieś prawa do spadku po mnie?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 października 2015 @ 20:23

    Synowa nie jest spadkobiercą ustawowym po swoich teściach.

    Reply

  5. Beata
   8 lutego 2016 @ 18:36

   Proszę o podpowiedź. W tamtym roku zmarła moja mama. Siostra złożyła wniosek do sądu o nabycie spadku. Ja żyjąc z siostra w konflikcie postanowiłam wyciągnąć księgę wieczysta gdzie jest napisane że moja mama ma 1/5udziału jako współwłaściciel. Lecz rodzeństwo mojej mamy twierdzi że testament po ich rodzicach mówi co innego tyle że nie jest wszystko wpisane w księdze wieczystej. Czy może tak być?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    10 lutego 2016 @ 10:50

    Trudno mi udzielić konkretnej porady bez zapoznania się z dokumentami. Czy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku
    zakończyły się prawomocnymi postanowieniami?

    Reply

  6. Paweł
   21 marca 2016 @ 11:57

   Witam, mam pytanie.

   chciałbym aby sąd w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku zwrócił się do notariuszy celem poszukiwania testamentu. Wiem o tym, że spadkodawca sporządził testament u notariusza ale nie wiem u którego… Ile to będzie mnie kosztowało ? Narazie nic nie złożyłem bo boję się tych kosztów. Uprzejmie proszę o pomoc

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *