Slider

Testament nie zastępuje ….

prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd (ewentualnie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza)

Masz testament, na podstawie którego zostałeś powołany do dziedziczenia i (po śmierci spadkodawcy) myślisz, że nic nie musisz już robić i ten testament wystarczy, aby np. uzyskać wpis do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości?

Niestety, tak to nie działa.

Sam testament to trochę za mało.

Prawdopodobnie  będziesz musiał wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.

(chyba że zostanie sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia przez notariusza)

I tak: we wniosku trzeba będzie wskazać spadkobierców ustawowych…

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ewa Lipiec 20, 2015 o 07:07

Witam,
Chciałabym nabyć nieruchomość , która ma nie ujawnionego w KW dział II własciciela nieruchomości. Nowy własiciel wskauje jako dokument akt notarialny potiwerdzający dziedziczenie. Czy zawierając akt zakupu nieruchomości z nieujawnionym właścicielem , sa podczas wpisu nowego właściciela – czyli mnie- będzie równiez rozpatrywał czy osoba sprzedająca ma prawa do nabycia nieruchomości? Czy może prawidłowośc nabycia spadku nie jest juz analizowana przez sąd? Proszę o odpowiedż
pozdrawiam

Odpowiedz

Pawel Wrzesień 11, 2015 o 08:39

Witam,

Mam dokladnie taka sama watpliwosc. czy moge liczyc na odpowiedz?

Odpowiedz

ZPP Lipiec 21, 2015 o 16:10

Dziękuję za informację. Wyjaśniła mi Pani tak naprawdę prostą rzecz, o której nie miałam pojęcia. Muszę udać się do notariusza..

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 28, 2015 o 17:21

Spotykam wiele osób, które żyją w przekonaniu, że będąc powołanym do spadku na mocy testamentu nic nie muszą dalej robić, że wszystko “dzieje się dalej samo, z mocy prawa”. Szczęście, gdy zostają w porę wyprowadzeni z tego błędu.

Odpowiedz

zjolanta Październik 6, 2015 o 15:42

Cciałabym wiedzieć, czy po mnie będzie dziedziczył wyłącznie syn, czy także
synowa ma jakieś prawa do spadku po mnie?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Październik 6, 2015 o 20:23

Synowa nie jest spadkobiercą ustawowym po swoich teściach.

Odpowiedz

Beata Luty 8, 2016 o 18:36

Proszę o podpowiedź. W tamtym roku zmarła moja mama. Siostra złożyła wniosek do sądu o nabycie spadku. Ja żyjąc z siostra w konflikcie postanowiłam wyciągnąć księgę wieczysta gdzie jest napisane że moja mama ma 1/5udziału jako współwłaściciel. Lecz rodzeństwo mojej mamy twierdzi że testament po ich rodzicach mówi co innego tyle że nie jest wszystko wpisane w księdze wieczystej. Czy może tak być?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 10, 2016 o 10:50

Trudno mi udzielić konkretnej porady bez zapoznania się z dokumentami. Czy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku
zakończyły się prawomocnymi postanowieniami?

Odpowiedz

Paweł Marzec 21, 2016 o 11:57

Witam, mam pytanie.

chciałbym aby sąd w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku zwrócił się do notariuszy celem poszukiwania testamentu. Wiem o tym, że spadkodawca sporządził testament u notariusza ale nie wiem u którego… Ile to będzie mnie kosztowało ? Narazie nic nie złożyłem bo boję się tych kosztów. Uprzejmie proszę o pomoc

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: