Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczenie po europejsku. Rozporządzenie unijne o jurysdykcji

Oprócz kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego są jeszcze… (tak,liczne ustawy, np. Prawo o notariacie, ale nie to mam tym razem na myśli)

Otóż jest jeszcze prawo europejskie. I obowiązuje, nawet jeśli o tym nie wiesz.

Dziś więc dowiesz się, że jest np. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego.

Jak sam przyznasz – tytuł tego aktu prawnego do krótkich nie należy…

Jest jednak to rozporządzenie ważne i potrzebne.

Jest potrzebne, ponieważ obecnie całkiem spora liczba obywateli decyduje się (mniej lub bardziej chętnie) na ułożenie sobie życia poza krajem.

Zdarza się całkiem często, iż ktoś wiele, wiele lat mieszka w innym kraju, zawiera tam związek małżeński, ma tam majątek (w tym nieruchomości), zaciągnięte kredyty… Ale ma także rodzinę i majątek w Polsce.

Czujesz chyba, iż w takiej sytuacji, po śmierci tej osoby, kwestia jaki sąd powinien orzekać w sprawach spadkowych i według jakiego prawa wydawać orzeczenie może być dość problematyczna? Sam fakt, iż spadkodawca miał polskie obywatelstwo – jak się przekonasz czytając rozporządzenie – może nie być wystarczającą przesłanką, aby właściwym (a przynajmniej wyłącznie właściwym) do orzekania był sąd w Polsce…

Cykl wpisów o tym rozporządzeniu zaczniemy więc od dość ogólnego artykułu 4, zatytułowanego “jurysdykcja ogólna”.

Z artykułu tego dowiadujemy się, iż:

“Sądy państwa członkowskiego, w którym zmarły miał swoje miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci, mają jurysdykcję do orzekania co do ogółu spraw dotyczących spadku”.

Ponieważ jednak tytuł tego artykułu  to “jurysdykcja ogólna”, pewnie już się domyślasz, iż  istnieje cały szereg dalszych artykułów, dotyczących sytuacji bardziej szczegółowych.

I masz rację. Rozporządzenie należy raczej do obszernych, bo artykułów jest ponad 80.

Dlatego będzie co najmniej kilka wpisów dotyczących tego tematu: pierwsze z nich już we wrześniu.

(może nawet będzie i wpis gościnny, ale to na razie niespodzianka)

I naprawdę nieprzypadkowo ten wpis pojawia się w dniu dzisiejszym. 😉

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *