Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Księga wieczysta. Wpis w księdze wieczystej nie uaktualni się sam

Niestety. Po sprawie spadkowej (stwierdzenie nabycia spadku czy też o dział spadku) trzeba pomyśleć jeszcze o tym.

Samo otrzymanie z sądu postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku to jeszcze nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać: zostaje kwestia zgłoszenia nabycia spadku w Urzędzie Skarbowym oraz właśnie „uaktualnienie” wpisu co do osoby właściciela w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

Jeśli skutkiem przeprowadzonej sprawy spadkowej zostałeś właścicielem nieruchomości powinieneś zadbać aby informacja o tym została wpisana w dziale II księgi wieczystej.

W tym celu należy „bez zbędnej zwłoki” złożyć w sądzie wypełniony, podpisany i opłacony wniosek.

Zastanawiające jak często  spadkobiercy o tym zapominają.

A potem jak zwykle robi się zamieszanie, którego można było spokojnie uniknąć.

W ogóle często spotykam się z pytaniami z zakresu ksiąg wieczystych.

Dlatego będzie po wakacjach cały cykl wpisów o księgach wieczystych właśnie.

Oprócz informacji ogólnych na pierwszy ogień pójdzie art.10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Tytułem wstępu: rzecz dotyczy sytuacji gdy ma miejsce rozbieżność pomiędzy rzeczywistym stanem rzeczy, a tym, co jest napisane w księdze wieczystej (co szczególnie dotyczy spraw związanych z własnością nieruchomości – czyli tym, co jest wpisane w dziale II kw.)

Wbrew pozorom ma to sporo wspólnego ze sprawami o dział spadku.

Bo przecież w sprawach o dział spadku sąd musi ustalić, co wchodzi w skład masy spadkowej…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    12 komentarzy

    1. KRYS
      18 sierpnia 2014 @ 21:56

      Zostalo dokonane,,postanowienie nabycia spadku,,
      Zostalo dokonane zgloszenie do urzedu skarbowego
      Okazalo sie ze w ksiegach wieczystych,, spadkodawca,, nie istnieje jako wlasciciel przedmiotowej nieruchomosci.
      Dokonal wraz zona sprzedazytej nieruchomosci dlugo przed swoja smiercia.
      Natomiast jego zona byla rowniez wlascicielem innej nieruchomosci/ktora nabyla z odrebnego majatku -bez meza/tez te nieruchomosc darowala jednej z corek i rowniez nie widnieje w ksiedze wieczystej jako wlascicielka.MY jako spadkobiercy mamy postanowienie sadu o nabyciu spadku-CZY COS WSKORAMY CZY COS NAM SIE NALEZY?????Prosze o podpowiedz.
      Pozdrawiam KRYS

      Reply

    2. Zdzisław
      27 lipca 2015 @ 20:53

      Witam,
      W 2013 roku zmarła mama i po kilku misiącach pojawił się wpis w księdze: ostrzeżenie-przeciwko prawu własności wpisanemu na rzecz (imię i nazwisko mamy) zabezpieczające prawo własności spadkobierców co do nieruchomości opisanej w niniejszej księdze.
      Nikt nic z tym nie robił bo nie było takiej potrzeby.
      W czerwcu 2015 zmarł tata i załatwiliśmy wszystko u notariusza natomiast został wpis w księdze wieczystej z wyżej wymienioną treścią.
      Jesteśmy w tej chwili w trakcie realizacji sprzedaży mieszkania (temat księgi wieczystej), a kupujący ubigają się o kredyt na to mieszkanie i bank zaniepokoił się tym wpisem w księdze wieczystej.
      Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?
      Ps. zamierzaliśmy dokonać wpisu zmiany właściciela w księdze wieczystej przy lub zaraz po finalizacji sprzedaży.
      Pozdrawiam
      Hanna Górska

      Reply

    3. Artur
      18 listopada 2015 @ 14:50

      Witam.
      W grudniu ubiegłego roku, niecałe dwa miesiące po śmierci mamy, postanowieniem sądu spadek przeszedł na jednego z moich dwóch braci. Ja wraz z najmłodszym bratem zrzekłem się spadku ze względu na zadłużenie mamy. Pozostało więc mieszkanie, które przeszło na średniego brata. Obecnie nowy właściciel przebywa w zakładzie karnym i będzie tam przez co najmniej rok. Okazało się przy tym, że nie zgłosił faktu zmiany właściciela w księgach wieczystych. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

      Reply

    4. Agnieszka
      20 listopada 2015 @ 22:44

      Szanowna Pani Mecenas;
      Czy istnieje możliwość dokonania zmiany w akcie notarialnym zapisu dotyczącego wskazanej konkretnej kwoty, którą zmuszona jestem przekazać bratu w związku z jego zrzeknięciem się odpłatnym 1/3 nieruchomości na moją rzecz?W akcie notarialnym wskazaliśmy kwotę wynikającą z operatu szacunkowego wyceny nieruchomości -ale ustaliliśmy, iż kwotę określoną miałby brat otrzymać tylko w sytuacji gdy uda się nam nieruchomość sprzedać.Co więcej otrzymać miałby 1/3 z uzyskanej kwoty z sprzedaży. Tym czasem brat dopomina się pieniędzy w określonej kwocie w sytuacji gdy nieruchomości nie sprzedałam a już na pewno nie uda mi się sprzedać po cenie wskazanej w wycenie i akcie notarialnym. Pani Mecenas czy zatem można dokonać zmiany pkt a w akcie notarialnym na brzmiący :zrzekający się odpłatnie otrzyma 1/3 KWOTY UZYSKANEJ ZE SPRZEDAŻY , a gdyby nie udało się sprzedaż to nadal pozostanie współwłaścicielem domu?
      Z poważaniem
      Agnieszka

      Reply

    5. marek
      28 stycznia 2016 @ 14:42

      czy pani kancelaria moze dokonac wpis do mojej k.w. i ile to kosztuje ??????????

      Reply

    6. klaudia
      25 maja 2016 @ 14:18

      Witam w styczniu nabyłam spadek , sprawę zgłosiłam w urzędzie skarbowym , niestety uległam wypadkowi i ni dotarłam do sadu w ostatnim czasie. Jaki mam czas na wpisane do ksiąg wieczystych ???

      Reply

    7. Kamila
      12 stycznia 2017 @ 17:11

      Witam.
      Mam nurtujące mnie pytanie. Moja mama obawia się o to, że odziedziczy dom z długami, gdyż babcia daje się manipulować swojej najmłodszej córce i już nabrała na siebie masę kredytów…
      Mama zapłaciła 4 lata temu za przepis wszystkiego, aby dzieci babci mogli się na babcię zrzec. Od tego czasu babcia jest właścicielem. Dowiedzieliśmy się, że już wzięła część pieniędzy za ziemię nic nikomu nie mówiąc oprócz młodszej córce.
      Dziś byłam z mamą sprawdzić księgi wieczyste, czy aby nic nie jest obciążone jakimś kredytem. Okazało się że nie jest.
      Jednak wiemy, że w tym czasie kiedy wzięła część za ziemię chodziła jeszcze po bankach i całkowicie możliwe że po takich chwilówkach…
      Czy jeśli wzięła jakiś kredyt w takich właśnie parabancha, czy w tego typu miejscach będzie to odnotowane w księgach, czy nie? Gdyż poczuliśmy ulgę gdy okazało się, że księgi są czyste ale babcia bezczelnie twierdzi, że coś ją blokuje i nie może sprzedać ziemi, a o przepisaniu domu na moją mamę już nic nie wspomina.
      Proszę o pomoc, gdyż jest to dla nas bardzo uciążliwa sytuacja bo nie wiemy czy nie skończymy pod mostem, a znając wyczyny siostry mamy wiemy, że kierując babcią jest zdolna wyciągnąć z niej ostatnie grosze.

      Reply

    8. piotr
      6 marca 2017 @ 22:24

      Czy na pewno?…Wpis w księdze wieczystej nie uaktualni się sam…..?

      Po sprawie opotwierdzenie nabycia spadku…jak to rozumiec?

      Art. 36. [Zawiadomienie sądu o zmianie właściciela nieruchomości]
      1. Sądy i organy administracji państwowej zawiadamiają sąd rejonowy właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości. Do zawiadomień dołącza się odpisy prawomocnych orzeczeń, decyzji i ugód ze stwierdzeniem ich prawomocności, ostateczności lub wykonalności. W zawiadomieniu należy wskazać położenie, obszar i osobę właściciela nieruchomości według zasad obowiązujących przy dokonywaniu wpisów oraz oznaczenie istniejącej księgi wieczystej.
      2. W razie otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, sąd rejonowy może z urzędu dokonać ujawnienia zmiany właściciela nieruchomości. Jeżeli wobec braku dokumentów wymaganych według zasad obowiązujących przy dokonywaniu wpisów ujawnienie zmiany właściciela nie może nastąpić, sąd rejonowy przynagli właściciela, stosując odpowiednio art. 35.

      Reply

      • Katarzyna Skowrońska
        14 marca 2017 @ 13:39

        Miałam na myśli troszkę inną sytuację. Np. w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie ustala, co dokładnie wchodzi w skład masy spadkowej.
        Faktycznie kwestia ta wymaga wyjaśnienia i doprecyzowania.
        W najbliższym czasie planuję kilka wpisów o księgach wieczystych.

        Reply

    9. Justyna
      14 marca 2017 @ 15:07

      To jest aktualny art. 36. Z tego wynika, że sąd z urzędu wpisuje, ale ostrzeżenie, a nie wpis własności..Wynika z tego ze nowy właściciel chyba sam musi wnieść o wpis prawa własności na podstawie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku
      1. Sądy, organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz notariusze sporządzający akty poświadczenia dziedziczenia zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, dla której założona jest księga wieczysta.
      2. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
      3. W razie otrzymania zawiadomienia sąd z urzędu dokonuje wpisu ostrzeżenia, że stan prawny nieruchomości ujawniony w księdze wieczystej stał się niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym. Zawiadomienie o wpisie ostrzeżenia zawiera pouczenie o obowiązku złożenia wniosku o ujawnienie prawa własności w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia.
      4. Sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500 do 10.000 zł w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. W razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części.
      5. Na postanowienie sądu o nałożeniu grzywny przysługuje zażalenie.

      Reply

    10. Ewa
      5 lutego 2018 @ 14:00

      Witam. Mam mały problem i prosze o pomoc.
      Gdy zmarła babcia jej 2 mieszkania wlasnosciowe były na nią. Spadek Po jej śmierci odZiedziczyli jej dzieci ( moja mama i mój wujek) z tym że nie zmieniali wpisu w księdze wieczystej. Po śmierci mamy i wujka odziedziczyłam tylko mamy połowę gdyż spadku Po wujku się zrzeklam. Jestem wspolwlascicielka 2 mieszkań. Jak napisać wniosek żeby Sad mógł wpisać mnie do ksiąg wieczystych jako współwłaściciela i jakie dokumenty będą mi do tego potrzebne? Z góry dziękuję z pomoc.

      Reply

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *