Otóż to bardzo proste. Wystarczy tylko zawrzeć umowę u notariusza. Choć możesz się trochę zdziwić. Bo zrzec się spadku (jako spadkobierca ustawowy)możesz tylko… za życia spadkodawcy! Zrzeczenie się spadku to coś zupełnie innego niż odrzucenie spadku. Bo odrzucić spadek można dopiero po śmierci spadkodawcy. Pewnie spytasz, jakie to zrzeczenie się spadku ma znaczenie w praktyce. Całkiem spore 🙂 Na przykład:
Często zdarza się tak, iż rodzice mający dwoje dzieci jednemu z nich kupili i darowali mieszanie za życia, a chcą, by ich mieszkanie stało się kiedyś własnością drugiego z dzieci, które żadnych mieszkań od nich nie dostało.
Zakładamy oczywiście, iż to obdarowane mieszkaniem dziecko zgadza się z przyjętym przez rodziców rozwiązaniem i taką umowę u notariusza podpisuje.
Wtedy to właśnie zrzeczenie się spadku może być naprawdę dobrym i niedrogim rozwiązaniem.
Podstawa prawna: Art. 1048 kodeksu cywilnego Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To ważna kwestia, więc wrócę do niej w kolejnych wpisach.
Agnieszka Swaczyna
26 sierpnia 2014 @ 22:06
Trzeba pamiętać, że – jako, że to umowa – do notariusza trzeba się udać z przyszłym spadkodawcą. Nie wystarczy złożenie jednostronnego (wyłącznie przez osobę zrzekającą się) oświadczenia, że chce się zrzec spadku.
Joanna
22 stycznia 2015 @ 21:57
Witam,mam pytanie,otoz moja niezyjaca mama (1,5 roku temu zmarla)otrzymala pismo z sadu o wstawienie sie na rozprawe w sprawie zrzekniecia sie czesci jej ojca a mojego dziadka,wezwanie dostaly jeszcze jej dwie siostry z czego tylko jedna zyje,on pojechala na rozprawe i sie zrzekla tej czesci,natomiast my jako corki niezyjacej mamy dostalysmy wezwanie do sadu o zrzekniecie sie mieszkania i pola gospodarczego,wniosek w sadzie zlozyl kuzyn mojej mamy ktory tam mieszka i uzytkuje te pole,pytanie czy my musimy sie zrzekac,czy wnioskodawca ma zobowiazanie np.zaplacic nam za przejazd i hotel gdyz wszystkie mieszkamy za granica,jakie zobowiazania ma wnioskodawca w stosunku do osob ktore chce aby sie zrzekly ich czesci,czy wogole ma jakiekolwiek zobowiazanie,pozdrawiam.
Danuta
26 stycznia 2015 @ 23:13
Myślę, że temat powinien być kontynuowany, szczególnie w aspekcie skuteczności zrzeczenia się spadku wobec pasierba. Jest to ten aspekt sprawy, którego unikają prawnicy i notariusze.
zbigniew
10 czerwca 2015 @ 06:14
Mam pytanie jest nas sześcioro i chcemy sprzedać mieszkanie po rodzicach czy musimy wszyscy się zjechać żeby odżucić Sadek czy dało by się to inaczej zrobićponiewż czes mojej rodziny jest za granicą a część w Polsce
OLA
25 sierpnia 2015 @ 23:44
Witam. Mam pytanie do Pani i bylabym wdzieczna za odp.
Moja babcia zmarla zostawiając po sobie dlugi. Babcia posiada 2 dzieci i kazde z dzieci posiada swoje dzieci( czyli dla babci wnuki), wnuki również posiadaja dzieci( prawnuki dla babci). Problem polega na tym ze nie chcemy w przyszłości być obarczeni pozostałymi długami, które babcia posiada. Chcemy zrzec się spadku ( babcia nie ma spadku jako takiego poza długami). Co powinnismy zrobić w tej sytuacji? Kto powinien się zrzec spadku? Czy tylko dzieci zmarłej babci, czy wszyscy( dzieci babci, wnuki i prawnuki babci?) Nie jestem pewna czy jeśli dzieci babci się zrzekną spadku ( 2 synow) to automatycznie prawo dziedziczenia przejdzie na wnuki i prawnuki?? Co powininismy zrobić w tej sytuacji? Czy wystarczy zalatwic te sprawę u notariusza? Czy kazde dziecko/wnuk/prawnuk – musi zrzec się spadku sam czy można to zrobić wspólnie? Proszę serdecznie o porade. Pozdrawiam Ola.
Krystyna
21 grudnia 2016 @ 07:39
ponad rok temu zmarła moja sąsiadka zostawiając po sobie długi 90-cio letnią matke i niepełnosprawnego syna.teraz nachodzą ich firmy windykacyjne czy mogą jeszcze coś zrobuć? z góry dziękuje za odpowiedż Krystyna
Katarzyna Skowrońska
21 grudnia 2016 @ 16:48
Trudno mi udzielić konkretnej porady na blogu, na pewno ten syn- jeśli tylko ma taką możliwość
powinien skontaktować się z adwokatem w miejscu zamieszkania, może zastosowanie znajdzie art. 1019 kc
dot. uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia, a może mamy do czynienia z przedawnieniem?
Ważne jest też kiedy dokładnie zmarł spadkodawca- w październiku 2015 zmieniły się przepisy.
Michal
10 kwietnia 2016 @ 09:46
Witam
Mam pytanie.
Moja sutuacja jest troche skomplikowana.
Od 10 lat zyje w Anglii i pracuje, moj tata jest umierajacy i chce sie zrzec jego spadku (poniewaz on ma tylko dlugi). Czy moge to zrobic przez polski konsulat albo przez internet, bez potrzeby podrozowania do polski?
Jezeli moj ojciec umrze jak po smierci moge sie zrzec jego spadku?
Dziekuje
Mariusz
13 grudnia 2016 @ 12:19
Moja Mama zmarła ponad poł roku temu, czy jest możliwość abym swoją część spadku po Niej zrzekł się na rzecz mojego Taty, jeżeli tak to proszę o inforację jak mogę to zrobić.
Pozdrawiam Mariusz
Karolina
21 kwietnia 2017 @ 22:48
Witam. Moja babcia zmarła 2 miesiące temu. Nie pozostawiła żadnego testamentu ale nie wiem czy ma jakiekolwiek długi i sta moje pytanie. Czy mogę się zrzec spadku? Jeśli tak to gdzie muszę się udać. Byłabym wdzięczna za Pani odpowiedź.
Pozdrawiam Karolina
Katarzyna Skowrońska
26 kwietnia 2017 @ 13:46
Czy Pani jest spadkobiercą ustawowym po babci?
Obecnie zasadą jest dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.
W razie wątpliwości sugerowałabym kontakt z kancelarią notarialną w miejscu zamieszkania.
Karolina
26 kwietnia 2017 @ 14:14
Jest jeszcze mój tata i jego 3 braci
Karolina
26 kwietnia 2017 @ 14:14
Przepraszam tata i 2 braci
Adrianna
14 sierpnia 2017 @ 17:45
witam pisze w sprawie zrzecenia sie spadku za zycia z moich rodzicow?czy jest mozliwosc abym mogla isc do notariusza i spisac akt.( sa po rozdwodzie mieszkaja razem)
Ze zrzekam sie calkowitego spadku jakiego kolwiek po mich rodzicach ?
iz w rzeczewistosci nie utrzymuje kontaktu z rodzicami bo sa alkocholikami i nie mam ochoty czy jak kolwiek miec spowiazanie z nimi.w spadku lub czym kolwiek dodam ze mieszkam poza polska i gdyby byla taka sytuacjia ze kupuje dom a rodzice maja komornikow czy moze komornik (polozyc reke po latach lub jak znajdzie dojscie do mojego konta chodzi mi aby sciagal splaty te znie komornik jesli nie ma z czego sciagnac po rodzicach ? bede przewdzieczna za odpowiedz czekam z niecierpliwoscia. pozdrawiam Ada.
Marek
26 lutego 2018 @ 18:19
Witam. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość zrzeczenia sie majątku po śmierci jednego z rodziców 2,5 roku po śmierci. Nigdy nie miałem z takimi sprawami styczności i nie wiedziałem że trzeba to zrobić do 6 miesięcy po zgonie. Testament nie był sporządzony ani nie było żadnej sprawy spadkowej. Chciałbym ta sprawę rozwiązać polubownie bez rozpraw sądowych. Czy jest taka możliwość?
Elżbieta
7 marca 2018 @ 16:55
Dzień dobry.
Zmarł mój szwagier (brat męża) Mąż też nie żyje. Innego rodzeństwa nie było. Wiem nieoficjalnie ze córka zmarłego u notariusza odrzuciła spadek po ojcu. (miał długi) Czy ja lub moje dzieci musimy zrobić to samo, czy dopiero jak OFICJALNIE dowiemy się o powołaniu? Z góry dziękuje za odpowiedz Ela
tomasz
25 marca 2021 @ 09:48
zmarl mi brat ,jego nieruchomosci sa zadluzone co mam zrobic aby uniknac konsekwecji z tego tytulu
nadmienie ,ze sprawa swierza z marca
tomek
Katarzyna Skowrońska
13 kwietnia 2021 @ 10:24
Kto jest spadkobiercą ustawowym w pierwszej kolejności? Czy brat miał żonę i dzieci?
Można w takiej sytuacji rozważyć odrzucenie spadku.
W takiej sytuacji sugerowałabym kontakt z notariuszem w miejscu zamieszkania.
Proszę tylko pamiętać, iż może pojawić się potrzeba odrzucenia spadku przez (małoletnie) dziecko-
w sytuacji gdy odrzucający spadek ma dzieci.