Skip to content
Menu

Czy wydziedziczenie można podważyć?

Tak, o wydziedziczeniu już pisałam. Na przykład w tym wpisie.

O tym, że w testamencie można wydziedziczyć np. męża czy dziecko.

Oczywiście muszą być ustawowe powody, aby to zrobić.

Tyle, że powody te często sformułowane są w dość (jeśli nie bardzo) ogólny sposób, a wydziedziczony – po zapoznaniu się z testamentem-  w żaden sposób z tymi powodami się nie zgadza, często ma poczucie, iż przecież spadkodawca tak naprawdę nie mógł/ nie chciał tego napisać. Ewentualnie testament był pisany wiele miesięcy czy nawet lat przed śmiercią spadkodawcy, a przez te miesiące czy lata wszystko się zmieniło.

I tu najczęściej pojawia się pytanie „czy coś z tym można jeszcze zrobić?”

Czy w sprawie sądowej można jakoś to podważyć i ten zachowek jednak uzyskać?

Wydziedziczenie w testamencie – czy coś można zrobić?

Cóż. Pewnie nie będziesz zachwycony odpowiedzią „to zależy”.

Na przykład od tego, jakimi dowodami dysponujesz na poparcie swoich twierdzeń.

No i zależy też od tego, czy np. masz swoje małoletnie dzieci.

Bo jeśli tak, to może byłoby lepiej…

A może… jest lepsze rozwiązanie?

Wydziedziczenie swojego dziecka nie oznacza, iż wydziedziczasz także jego dzieci, a swoje wnuki.

Małoletniego dziecka praktycznie wydziedziczyć się nie da.

A małoletniemu zachowek przysługuje w znacznie wyższej kwocie.

Tak więc: może zamiast podważać wydziedziczenie zawarte w testamencie można szukać innych opcji- tak w tej sytuacji właśnie może lepszym pomysłem będzie domaganie się zachowku przez to małoletnie dziecko? Oczywiście w imieniu dziecka działa rodzic. Ale powodem w takiej sprawie jest dziecko.

Lubię powtarzać, że zawsze jest jakieś rozwiązanie!

 

Wiedziałeś o tym? Daj znać w komentarzach. Nie wiedziałeś? Też daj znać!

A jeśli potrzebujesz mojej pomocy w sprawie spadkowej – napisz do mnie wiadomość!

Katarzyna Skowrońska adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Masz pytanie w swojej sprawie?

Dzielę się wiedzą na tym blogu już od 12 lat, tak więc myślę iż będę w stanie pomóc także Tobie.

Zajrzyj na mój drugi blog o prawie rodzinnym

podgląd strony głównej bloga "Razem czy osobno"

Potrzebujesz konsultacji? Wyślij wiadomość!

4 komentarze

  1. Agnieszka
    31 października 2016 @ 21:40

    „To zależy” to maja ulubiona odpowiedź. „To zależy” daje nam adwokatom pole do popisu i stwarza przestrzeń do działania. Jedno wydziedziczenie nie jest równe innemu wydziedziczeniu. Liczą się detale.

    Reply

    • Katarzyna Skowrońska
      2 listopada 2016 @ 13:53

      Tak. „To zależy”. Naprawdę często trudno o jednoznaczną odpowiedź. Są też sytuacje, kiedy udzielenie
      konkretnej odpowiedzi jest praktycznie niemożliwe, np. na pytanie : „ile czasu potrwa sprawa w sądzie?” 🙂

      Reply

  2. łukasz
    1 listopada 2016 @ 19:33

    a jak nie zgadzam się z wydziedziczeniem to podważać to wydziedziczenie mogę w sprawie o zachowek? w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku? czy w jakimś odrębnym postępowaniu?

    Reply

  3. Marek
    2 listopada 2016 @ 22:36

    Zwracam się z pytaniem czy w przypadku, gdy tylko jeden spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku, a nie upłynął okres 6 m-c od otwarcia spadku czy można już złożyć do sądu wniosek o stwierdzeniu nabycia spadku. Ponadto czy obowiązkowe jest podanie we wniosku adresów oraz nr pesel wszystkich spadkobierców, gdy się tych danych nie posiada.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Będę wdzięczna jeśli udostępnisz wpis osobom, którym się on przyda: