Każdy dorosły człowiek (każdy kto ma pełną zdolność do czynności prawnych) może napisać testament. I to jest bardzo dobry pomysł, często doradzam napisanie testamentu i pomagam sformułować jego treść. Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym – inaczej pisanie testamentów byłoby mało przydatne.
Pisanie testamentów nie jest aż proste, jak mogłoby się wydawać – a to dlatego, iż przepisy prawa spadkowego przewidują wiele różnych możliwości.
Pisania testamentów dotyczy bardzo duża liczba zadawanych mi pytań.
W testamencie można np. przekazać konkretną rzecz dla konkretnej osoby – czyli zastosować zapis windykacyjny. Można też np. kogoś wydziedziczyć – jeśli są spełnione ustawowe przesłanki. Ale dziś nie o wydziedziczeniu.
Często jest tak, iż ktoś będąc tzw. singlem czy singielką pisze testament aby przekazać swój majątek wybranej osobie. I takie działanie ma naprawdę spory sens.
Tak też zrobił pan Staszek. Będąc kawalerem napisał testament i wskazał jako spadkobierców wybrane osoby z rodziny czyli swoich dwóch siostrzeńców.
Ale… kilka lat później pan Staszek znalazł miłość swojego życia i zawarł związek małżeński.
Po ślubie razem z żoną zakupił mieszkanie i otworzył swoją firmę.
Niestety zapomniał o fakcie napisania testamentu.
Jak myślisz: gdyby pan Staszek zmarł – bez dokonania zmiany testamentu – kto byłby spadkobiercą? Tak masz rację: osoby wskazane w treści testamentu.
Czy żona zostałaby z niczym? Niekoniecznie z niczym, są przecież przepisy o zachowku, ale… tak – byłby to dla żony spory problem.
Zmiana i odwołanie testamentu
Czy fakt zawarcia związku małżeńskiego zmienia coś, jeśli chodzi o napisany wcześniej testament?
Czy ten napisany testament nagle “zniknie” czy też utraci swoją moc? Nie, tak się “samo z siebie” nie stanie.
Jest więc jakieś rozwiązanie w takiej sytuacji?
TAK: testament można zawsze zmienić albo nawet odwołać. To jest tylko decyzja osoby, która testament napisała.
Zmieniła się Twoja sytuacja życiowa? Rozważ napisanie testamentu lub też jego zmianę – jeśli już wcześniej jakiś testament napisałeś.
I tu możesz zadać pytanie: czy jeśli ten pierwszy testament napisany był w formie notarialnej, to czy kolejne testamenty też muszą mieć formę notarialną?
Odpowiedź jest prosta: nie, nie muszą. Ale dobrze by było, gdyby kolejny testament też miał taką formę.
Testament w formie notarialnej dużo łatwiej odnaleźć, zwłaszcza gdy zostanie zarejestrowany w Notarialnym rejestrze Testamentów.
A tak z drugiej strony… Czy rozwód jakoś “unieważnia” testament napisany “na żonę”?
Może już domyślasz się odpowiedzi? Tak, masz rację, nic tu nie działa z automatu. To Ty sam musisz podjąć działanie!