Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy dzieci i rodzice spadkodawcy mogą dziedziczyć razem?

Zasady dziedziczenia budzą sporo wątpliwości. Jednym z pytań, które ostatnio usłyszałam kilka razy jest pytanie o to, co w sytuacji gdy spadkodawca pozostawił zarówno dzieci, jak i rodziców. czy w takiej sytuacji dziedziczyć mogą wszyscy krewni? Odpowiedź brzmi nie, chociaż… zaraz: odpowiedź brzmi: to zależy.

 

Dziedziczenie na podstawie testamentu

 

W testamencie można powołać do dziedziczenia zarówno dzieci, jak i rodziców. W ogóle prawo spadkowe daje spore możliwości jeśli chodzi o kształtowanie treści testamentu. Można np. wskazać rodziców jako spadkobierców, nawet jak ma się dzieci, można określone osoby wydziedziczyć, można powołać do dziedziczenia jedno z dzieci, można zrobić zapisy windykacyjne na rzecz określonych osób… Czasami wskazanie rodziców jako spadkobierców może mieć sens, czasem mogą być też podstawy, aby np. dorosłe dzieci wydziedziczyć. Dlatego też prawnicy czasami mówią, iż każda sytuacja jest inna. Masz złożoną sytuację rodzinną? Rozważ napisanie testamentu.

Niestety wiele osób o testamentach nie myśli, trzeba więc zapytać:

a co jeśli spadkobierca nie napisał ważnego testamentu?

W takiej właśnie sytuacji ma miejsce dziedziczenie ustawowe. Pojęcie to może nie będzie dla Ciebie oczywiste, ale chodzi o dziedziczenie określone w przepisach kodeksu cywilnego.

 

Dziedziczenie na podstawie ustawy

 

Zgodnie z treścią przepisu:

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

I dalej:

 

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

 

Tak więc: jak wynika z treści samego przepisu: jeśli dziedziczenie będzie mieć miejsce na podstawie przepisów ustawy (czyli kodeksu cywilnego):  w sytuacji gdy  spadkodawca miał dzieci (dziecko) – jego rodzice nie będą dziedziczyć. I przypomnę jeszcze tylko na koniec coś oczywistego – dzieci z różnych związków dziedziczą w takim samym stopniu.

 

Masz pytania? Zostaw w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *