Slider

„Co gdy spadkobiercy nie zgadzają sie co do podziału?”

Uwzględniając hasła, po których czytelnicy trafiają na ten blog, to chyba jedno z najbardziej popularnych haseł…

Pewnie jest tak dlatego, iż sytuacje, gdy jest wielu spadkobierców i nie zgadzają się oni w kwestii sposobu pozostawionego przez spadkodawcę majątku zdarzają się bardzo często.

Niestety, gdy każdy ze spadkobierców ma inne zdanie co do podziału majątku pozostaje jedynie droga sądowa.

Tzn. napisanie, opłacenie i złożenie wniosku do sądu rejonowego o dział spadku i czekanie…

(czekanie na pisma od pozostałych uczestników postępowania, na termin rozprawy, na wycenę biegłego, co zazwyczaj jest konieczne w tego rodzaju sprawach)

Ale: może warto zastanowić się nad mediacją?

Pamiętaj także, iż w trakcie postępowania możliwe jest zawarcie ugody.

 

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Student Styczeń 6, 2015 o 19:50

Fajnie tylko, że po umownym dziale spadku fiskus kasuje na 19%, tych którzy zgodzą się na spłaty… Z tego powodu spłacanemu czasami opłaca się iść do sądu i czekać te 5 lat…

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1590B899DA
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/72741565F8

Jeśli dla sędziów NSA, to że spłacający płaci 2% PCC, a spłacany 19% PITu jest zgodne z art. 32 i 64 Konstytucji, to już nic mnie nie zdziwi.

Odpowiedz

Student Styczeń 6, 2015 o 19:53

Źle postawiłem przecinki. Szkoda, że nie mogę edytować 😉 Zawsze błędy widzę po wysłaniu 🙁 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Styczeń 21, 2015 o 03:05

Sądowe działy spadku potrafią ciągnąć się latami. Znam parę przypadków powyżej 10 lat. Dlatego kompromis jest zawsze w cenie:)

Odpowiedz

Anna Wrzesień 8, 2015 o 12:53

dziękuję ,za rady na Pani stronie , ale mam taką skomplikowaną sytuację 3 lata temu zmarł mój ojciec pozostała mama . Majątek to domek 120 m2 i działka ok 1000 m2 w Markach. Nie przeprowadziliśmy sprawy spadkowej po ojcu, jest nas 3 córki i najmłodszy syn z żoną Ukrainką i jej córką . Brat mój zrobił mały remont przystosowujący do zamieszkania jego rodziny i zamieszkali z moją mamą. My wyraziłyśmy zgodę i zapewniłyśmy brata że dopóki mama żyje niech spokojnie mieszka, a po mamy śmierci spłaci jedną z sióstr której jest b. ciężko i będzie mógł mieszkać w tym domu. Mama oddaje im swoją emeryturę i wydawałoby się wszystko w porządku. Brat jednak usilnie namawia moją matkę aby zapisała mu swoją część. Robi to zaocznie , nic z nami nie konsultuje , bo jego ukraińska żona i córka naciska na posiadanie domu. Brat gra mamie na emocjach , mama się skarży po cichu aby oni się nie dowiedzieli i trudno jej wytrzymać. Jakie ruchy powinniśmy zrobić aby ochronić matkę i brata przed atakiem żony i jej córki. My zapewniamy mamę że bratu krzywdy nie zrobimy , jesteśmy w szoku że nasz brat nie da w spokoju dożyć mamie ona ma 86 lat i myślałyśmy że zamieszkanie z synem to dobre rozwiązanie. Będę wdzięczna za radę , ja jestem najstarsza i muszę dbać o rodzinę . pozdrawiam serdeczni i czekam na odpowiedź . Anna

Odpowiedz

Bartosz Maj 25, 2018 o 16:30

Man pytanie zrobilem podzial majatku sadownie mi sie nalezy 50 % plus1/3 drugiej polowy wujek mi spisal swoja czesc czyli 1/3 tylko moj tata niechce mi dac swojej czesci czy moge go jakos splacic jak to zrobic dzienkuje bardzo pomoc

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: