Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

„Co gdy spadkobiercy nie zgadzają sie co do podziału?”

Uwzględniając hasła, po których czytelnicy trafiają na ten blog, to chyba jedno z najbardziej popularnych haseł…

Pewnie jest tak dlatego, iż sytuacje, gdy jest wielu spadkobierców i nie zgadzają się oni w kwestii sposobu pozostawionego przez spadkodawcę majątku zdarzają się bardzo często.

Niestety, gdy każdy ze spadkobierców ma inne zdanie co do podziału majątku pozostaje jedynie droga sądowa.

Tzn. napisanie, opłacenie i złożenie wniosku do sądu rejonowego o dział spadku i czekanie…

(czekanie na pisma od pozostałych uczestników postępowania, na termin rozprawy, na wycenę biegłego, co zazwyczaj jest konieczne w tego rodzaju sprawach)

Ale: może warto zastanowić się nad mediacją?

Pamiętaj także, iż w trakcie postępowania możliwe jest zawarcie ugody.

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  5 komentarzy

  1. Student
   6 stycznia 2015 @ 19:50

   Fajnie tylko, że po umownym dziale spadku fiskus kasuje na 19%, tych którzy zgodzą się na spłaty… Z tego powodu spłacanemu czasami opłaca się iść do sądu i czekać te 5 lat…

   http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1590B899DA
   http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/72741565F8

   Jeśli dla sędziów NSA, to że spłacający płaci 2% PCC, a spłacany 19% PITu jest zgodne z art. 32 i 64 Konstytucji, to już nic mnie nie zdziwi.

   Reply

   • Student
    6 stycznia 2015 @ 19:53

    Źle postawiłem przecinki. Szkoda, że nie mogę edytować 😉 Zawsze błędy widzę po wysłaniu 🙁 Pozdrawiam.

    Reply

  2. Michał
   21 stycznia 2015 @ 03:05

   Sądowe działy spadku potrafią ciągnąć się latami. Znam parę przypadków powyżej 10 lat. Dlatego kompromis jest zawsze w cenie:)

   Reply

  3. Anna
   8 września 2015 @ 12:53

   dziękuję ,za rady na Pani stronie , ale mam taką skomplikowaną sytuację 3 lata temu zmarł mój ojciec pozostała mama . Majątek to domek 120 m2 i działka ok 1000 m2 w Markach. Nie przeprowadziliśmy sprawy spadkowej po ojcu, jest nas 3 córki i najmłodszy syn z żoną Ukrainką i jej córką . Brat mój zrobił mały remont przystosowujący do zamieszkania jego rodziny i zamieszkali z moją mamą. My wyraziłyśmy zgodę i zapewniłyśmy brata że dopóki mama żyje niech spokojnie mieszka, a po mamy śmierci spłaci jedną z sióstr której jest b. ciężko i będzie mógł mieszkać w tym domu. Mama oddaje im swoją emeryturę i wydawałoby się wszystko w porządku. Brat jednak usilnie namawia moją matkę aby zapisała mu swoją część. Robi to zaocznie , nic z nami nie konsultuje , bo jego ukraińska żona i córka naciska na posiadanie domu. Brat gra mamie na emocjach , mama się skarży po cichu aby oni się nie dowiedzieli i trudno jej wytrzymać. Jakie ruchy powinniśmy zrobić aby ochronić matkę i brata przed atakiem żony i jej córki. My zapewniamy mamę że bratu krzywdy nie zrobimy , jesteśmy w szoku że nasz brat nie da w spokoju dożyć mamie ona ma 86 lat i myślałyśmy że zamieszkanie z synem to dobre rozwiązanie. Będę wdzięczna za radę , ja jestem najstarsza i muszę dbać o rodzinę . pozdrawiam serdeczni i czekam na odpowiedź . Anna

   Reply

  4. Bartosz
   25 maja 2018 @ 16:30

   Man pytanie zrobilem podzial majatku sadownie mi sie nalezy 50 % plus1/3 drugiej polowy wujek mi spisal swoja czesc czyli 1/3 tylko moj tata niechce mi dac swojej czesci czy moge go jakos splacic jak to zrobic dzienkuje bardzo pomoc

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *