Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Testament a darowizna. Co zrobić z testamentem?

Testament to tylko testament.

(w sumie to także “aż” testament – bo to ważna kwestia i istotny dokument, ale w dalszej części artykułu wyjaśnię, dlaczego jednak napisałam “tylko”)

Może takie stwierdzenie wyda Ci się trochę dziwne.

Ale… testament nie jest orzeczeniem sądu, ani też aktem poświadczenia dziedziczenia.

I w żaden sposób nie może takiego dokumentu zastąpić.

 

Testament można zawsze zmienić lub odwołać

Co ważne : testament można zawsze zmienić lub odwołać.

To znaczy oczywiście może to zrobić tylko osoba, która ten testament napisała.

I co jeszcze ważniejsze: zmiana czy odwołanie testamentu nie wymaga niczyjej zgody, ani nawet poinformowania nikogo o tym fakcie.

Niezależnie od tego, iż testament można zmienić, to rzecz czy nieruchomość zapisana Tobie w testamencie nadal pozostaje własnością tego, kto testament napisał. A skutkiem tego nie ma przeszkód, aby właściciel dowolnie swoją własnością dysponował.

Wiesz, iż ktoś z rodziny napisał testament, w którym jesteś wskazany jako spadkobierca? Może nawet i tak już mieszkasz w tym domu czy mieszkaniu.

Może tak być, iż czujesz się już właścicielem nieruchomości. Bo przecież w końcu widziałeś testament, a więc to już prawie jest Twoje. I może ta nieruchomość wymaga znacznego remontu.

Właśnie – jeśli chciałbyś zrobić np. generalny remont nieruchomości i włożyć w taką nieruchomość sporo swoich pieniędzy, to naprawdę dobrze się zastanów.

Testament nie jest darowizną, ani w ogóle nie jest umową, jest po prostu testamentem (wiem, to oczywiste, ale… z jakiegoś powodu to jednak piszę i doradzam dokładne przemyślenie takich działań)

Tak, to całkiem częste sytuacje, iż ktoś zmienił testament – nawet jeśli (w Twojej ocenie) nie było żadnych przesłanek aby to zrobić.

 

Testament to nie postanowienie sądu

Może tak być, że spadkodawca już zmarł, a Ty dysponujesz testamentem na swoją rzecz.

Co więc problematycznego mogłoby się wydarzyć w takiej sytuacji?

Tak, w takiej sytuacji testament nie zostanie już raczej odwołany, ale skąd wiesz, czy był to jedyny testament?

Bo może były inne testamenty? I może w sprawie spadkowej komuś uda się ten testament podważyć?

Albo w ogóle okaże się, iż testament był nieważny, skutkiem czego sąd orzeknie iż dziedziczenie ma miejsce na podstawie ustawy. W takiej sytuacji może okazać się, iż spadkobierców jest wielu. I konieczny będzie dział spadku. A skutkiem dokonanych przez Ciebie nakładów wartość nieruchomości znacznie wzrosła (tylko niestety trudno byłoby ci udowodnić, iż to właśnie Ty poniosłeś te nakłady)

W szczególności, gdy był to tylko testament “zwykły odręczny”, a nie notarialny może okazać się, iż nie spełnia wymogów przewidzianych w ustawie.

Tak, sprawy o stwierdzenie nabycia spadku mogą trwać długo.

Jak wspomniałam, może zdarzyć się tak, iż ktoś będzie próbował podważyć testament, ale może być też tak iż samo odnalezienie pozostałych spadkobierców ustawowych i doręczenie im pisma z sądu potrwa długo.

Ale dokonywanie nakładów na nieruchomość, która wchodzi w skład spadku przed prawomocnym zakończeniem postępowania może wiązać się z dużym ryzykiem.

 

Reasumując:

dopóki nie dysponujesz prawomocnym postanowieniem sądu czy też aktem poświadczenia dziedziczenia: zastanów się, czy na pewno “wkładanie” własnych pieniędzy w remont takiej nieruchomości to dobry pomysł. Podpowiem: często to naprawdę kiepski pomysł.

I jeszcze coś, o czym warto pamiętać: są różne formy przekazania majątku.

Pewnie pomyślałeś o umowie darowizny?

Słusznie, to jedna z takich form przekazania majątku, choć nie jest to jedyna możliwość.

Może chciałbyś zapytać, czy dokonaną darowiznę można odwołać?

Cóż, teoretycznie byłoby to możliwe, ale to już zupełnie, ale to zupełnie inna historia.

 

Tak więc co zrobić z testamentem?

Jeśli dysponujesz testamentem, w którym jesteś wskazany jako spadkobierca:

możesz złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i do tego wniosku dołączyć testament.

Sam taki wniosek i jego wymogi formalne były już przedmiotem wielu wpisów.

Możliwe, iż całą procedurę da się przeprowadzić u notariusza – bez konieczności składania wniosku w sądzie. Trzeba jednak pamiętać, iż aby notariusz mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, w kancelarii notarialnej muszą stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi.

Jeśli masz wątpliwości czy sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia będzie możliwe- skontaktuj się  z notariuszem (najlepiej) w miejscu zamieszkania.

I tak – na podstawie samego testamentu raczej nie uzyskasz żadnych informacji, choćby o rachunkach bankowych spadkodawcy.

 

Myślisz, iż  sytuacje wspomniane w tym artykule nie zdarzają się w praktyce?

Otóż… zdarzają się.

Gdyby było inaczej, pewnie nie pisałabym tego artykułu.

 

Wiem, sytuacje są bardzo różne.

Możliwe, iż w Twoim przypadku wszystko będzie jak najbardziej w porządku.

W końcu nie zawsze ziszcza się czarny scenariusz.

Powtarzam tylko: zastanów się i świadomie podejmij decyzję.

 

Masz pytania? Chcesz skonsultować swoją sprawę?

Napisz do mnie.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *