Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zapis windykacyjny w uchwale Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy co prawda nie napisał jeszcze (a przynajmniej nie opublikował) uzasadnienia orzeczenia w sprawie darowizn na wypadek śmierci, a już wydał kolejną, ważną uchwałę dotyczącą prawa spadkowego.

Uchwała gorąca prawie jak zima we Wrocławiu 🙂

(tak, ostatnio temperatury regularnie przekraczają tu 8 stopni, co jest niezłym wynikiem, jak na pierwszą połowę lutego, a w sobotę ma być jeszcze lepiej, przepowiadają ponad 10 stopni i mam nadzieję, że się nie pomylą)

Ale do rzeczy:  chodzi tu o uchwałę z 7 lutego dotyczącą zapisu windykacyjnego. O tym, co to takiego, możesz przeczytać tu.

A oto to właśnie orzeczenie:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2014 r. sygn. akt : III CZP 95/13

1. Jeżeli sąd w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie orzekł o zapisie windykacyjnym, uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.

2. Skuteczność zapisu windykacyjnego podlega ocenie na podstawie prawa obowiązującego w chwili otwarcia spadku.

Oczywiście jak tylko pojawi się uzasadnienie uchwały, to do tematu powrócę.

A sam zapis windykacyjny będzie jeszcze przedmiotem wielu wpisów.  

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *