Slider

Dostałem spadek… czyli z pamiętnika spadkobiercy (część 1)

Ale nie zawracałem sobie głowy kwestiami formalnymi. Byłem pewien, że ktoś to za mnie załatwi. Nie mam też czasu biegać po sądach. Bo kto by go miał? Pracuje do 18 albo i dłużej, nie ma jak za bardzo wyjść w ciągu dnia. Czytałem, że można coś pozałatwiać u notariusza, ale ktoś mi powiedział, że do notariusza muszą iść wszyscy spadkobiercy, a jakoś nie mogliśmy się zebrać.(zresztą bratanek/kuzyn/wujek/stryjek* Mieczysław wyjechał chyba do Anglii na dłużej i przecież specjalnie tu nie przyjedzie)

No i naprawdę byłem pewien, że ktoś się tym zajmie. Nie byłem przecież jedynym spadkobiercą. Nie mieszkałem też z tym spadkodawcą, więc nie miałem wglądu do jego papierów, ale co tam mogło być? Wielkiego majątku to nie miał, w totolotka chyba też raczej nie wygrał… Ktoś zresztą na pewno te dokumenty przejrzał, pewnie by mi powiedział jakby co.

Po ojcu/dziadku/bracie/wuju/*… dziedziczyło przecież kilka osób z ustawy, bo testamentu żadnego to przecież on by chyba nie napisał. A jakby napisał, to by raczej powiedział. No więc nic zrobiłem ani nic nie popisywałem. Do notariusza się wybrać jakoś nie udało, no i te koszty… Czas tak szybko leci. Ledwo co byliśmy wszyscy na pogrzebie, a tu już minęło pół roku. 

Pół roku /osiem miesięcy/dziesięć, w końcu rok się okrągły zrobił… Pomyślałem, że może jednak warto by było w końcu uporządkować te sprawy spadkowe po nowym roku. Zebrałem dane innych spadkobierców. Pomyślałem nawet, że zadzwonię do jakiegoś prawnika. Ale zanim znalazłem numer do kancelarii, pewnego dnia listonosz przyniósł mi przesyłkę. Nie spodziewałem się korespondencji poleconej, ale odebrałem. Rzuciłem okiem na kopertę, a tam … (cdn.)

*- niepotrzebne skreślić

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamila Luty 12, 2014 o 10:11

Witam!

Mam podobną sytuację, wiem iż w prawie polskim istnieje uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu… Jednakże to nie jest takie proste. Bowiem Sąd może uznać iż Spadkobierca w ciągu pół roku nie dochował należytej staranności by pozyskać informacje o długach zmarłego. Proszę o pomoc w tej sprawie.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 12, 2014 o 13:35

Także witam na blogu!
Tak – sprawy o “uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia” proste nie są, a rozstrzygnięcie
sądu niepewne. Czasem jednak nie ma innego wyjścia. Dlatego właśnie decyzję o przyjęciu (lub odrzuceniu)
spadku warto podjąć świadomie.

Odpowiedz

Dagmara Luty 13, 2014 o 13:38

A jeżeli jeden ze Spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza to Spadkobiercy, którzy nie złożyli oświadczenia w ustawowym terminie 6-miesięcy również w świetle prawa przyjmują spadek wraz z dobrodziejstwem inwentarza, a zatem odpowiadają za długi zmarłego do wysokości majątku Spadkodawcy. A co w przypadku, gdy Rodzic zrzeknie się majątku natomiast przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza dla swojego małoletniego dziecka??? Czy tak może postąpić??? Jakie są zagrożenia??

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 13, 2014 o 15:34

Witam Panią na blogu.
Zgodnie z art. 1016 k.c. jeśli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli rodzic odrzucił spadek, w jego miejsce wstępują dzieci (wnuki spadkodawcy)
Dzieci (małoletni) dziedziczą z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli jednak rodzic chciałby w imieniu dziecka spadek odrzucić, musi wystąpić do sądu z wnioskiem o zgodę na odrzucenie spadku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza wiąże się z koniecznością sporządzenia spisu inwentarza, co z kolei wiąże się z kosztami.

Odpowiedz

Remik Luty 24, 2014 o 16:45

Szanowna Pani Mecenas!
Czy mogłaby Pani omówić Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r.o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia pod wpływem błędu oświadczenia w przedmiocie przyjęcia bądź odrzucenia spadku?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 24, 2014 o 20:09

Witam na blogu!
Skoro na taki temat jest zapotrzebowanie, to będzie i wpis:)

Odpowiedz

Remik Luty 25, 2014 o 10:24

Dziękuję 😉

Odpowiedz

Monika Marzec 6, 2014 o 18:14

Witam,
świetny wpis i super blog.
mam pytanie dotyczące powództwa o ustalenie odpowiedzialności spadkobiercy za nierzetelną spłatę wierzycieli. Chodzi o sytuację gdy spadkobierca wiedząc o istnieniu kilku wierzycieli, po pierwsze, przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a po drugie spłata wierzycieli nastąpiła z pominięciem jednego z nich (znanego spadkobiercom). Spłata wierzytelności przekroczyła wartość czynną spadku. Egzekucja komornicza została umorzona z uwagi na fakt, że wartość spłaty przekroczyła wartość czynną spadku. Czynność komornika została zaskarżona, sąd w postanowieniu stwierdził, m.in. że ewentualna odpowiedzialność dłużnika za nierzetelną spłatę wierzycieli powinna zostać ustalona w odrębnym postępowaniu cywilnym.

Co w takiej sytuacji ma robić pominięty wierzyciel? Czy jest możliwe powództwo o ustalenie odpowiedzialności? jeśli tak to jak napisać taki pozew, co dalej? a może należy wytoczyć powództwo o zapłatę?

Odpowiedz

miroslawa Marzec 19, 2014 o 17:43

Dzien dobry
nazywam sie Miroslawa Mandelka i mieszkam obecnie w Niemczech i mam problem .W lutym tego roku zmarl w Polsce a dokladnie w Elblagu moj ojciec i nie pozostawil testamentu. Wiem ze posiadal dlugi w Banku.Ojciec byl po raz drugi zonaty ,czyli obecna wdowa nie jest moja matka,ale wchodzi w krog spadkobiercow .Jaka mozliwosc jest dla mnie najkorzystniejsza? Czy mam spadek odrzucic ? czy lepiej przyjac go z dobrodziejstwem inwentarza?Zaznaczam ze posiadam dwoje juz doroslych dzieci ,ktrore nie sa obywatelami Polski.Bardzo prosze o pomoc w zalatwieniu tej sprawy

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 19, 2014 o 19:58

Czyli spadkobiercy ustawowi to Pani jako córka i druga żona zmarłego ojca? Trudno mi doradzać w konkretnej sprawie
na łamach bloga – na pewno trzeba ustalić, jaki majątek pozostawił ojciec i czy jego wartość przekracza wysokość długów.
Czy Pani dorosłe dzieci mają już swoje dzieci?

Odpowiedz

Alicja Marzec 21, 2014 o 09:14

Z niecierpliwością oczekuję części 2 z pamiętnika spadkobiercy…

Odpowiedz

Bożena Sierpień 23, 2014 o 18:48

Witam
Odziedziczyłam spadek po zmarłym ojcu, jestem ja i dwie siostry dziećmi z pierwszego małżeństwa. z drugiego małżeństwa dziedziczy wdowa i brat (ale on przekazał swoje udziały w matce, czyli wdowie)
Spadek został nabyty na podstawie prawomocnego postanowienia, w dziedziczeniu ustawowym. Wniosłam o dział spadku, w tym postępowaniu pełnomocnik “wyskoczyła” z wnioskiem o zmniejszenie udziałów w spadku na podstawie art.5kc. w mojej ocenie nie ma on w ogóle zastosowania w dziedziczeniu ustawowym. Czy moje wnioski są słuszne? Jeśli tak to o mam zrobić ,napisać do Sądu że przepis nie ma zastosowania?

Odpowiedz

Mietek Październik 25, 2014 o 20:29

A ja mam takie pytanie ? Przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Czy spis inwentarza można zrobić samemu czy tylko sądownie,
Co z długami spadkowymi od kiedy nie jestem solidarnie obciążony za długi skoro jest 9 spadkobierców A sad przyznał mi 8/12 spadku Czy dopiero podział spadku sadowy będzie mnie chronił przed długami do 8/12 spadku

Odpowiedz

Pawel Kwiecień 27, 2015 o 09:46

Witam,

mam pytanie dotyczące dziedziczenia spadku – jeśli moj ojciec wraz ze swoim bratem po śmierci swojego ojca (a mojego dziadka) nie odrzucili spadku i nie wiem czy w ogole odrzucać, to czy ja moge to juz teraz zrobić? Dziadek mial spore długi i nie chcialbym zeby one przeszly na mnie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: