Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zachowek dla małoletniego

Zachowek to jeden z tych tematów – jeśli chodzi o prawo spadkowe – które budzą najwięcej emocji. I ja to w sumie rozumiem. Wiem, iż niektórzy mówią nawet, że to brak możliwości rozporządzania swoim majątkiem. Jednak takie przepisy w kodeksie cywilnym istnieją – i dobrze jest je znać.

 

Ważna uwaga na początek rozważań : pominięcie w testamencie to jeszcze nie wydziedziczenie.

Pominięcie to po prostu nieuwzględnienie spadkobiercy w testamencie, a wydziedziczenie to właśnie pozbawienie prawa do zachowku.

Dobrze, to przypomnijmy teraz kto może dochodzić tego zachowku.

 

Zgodnie z treścią przepisu:

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

Tak więc  jak sam widzisz – małoletni może domagać się zachowku w większej wysokości niż osoba dorosła.

Nie – nie jest tak, iż można dowolnie wybrać kto będzie dochodzić zachowku w sądzie.

O tym, kto może domagać się zachowku decydują przepisy.

 

Zachowek w praktyce: udział dla małoletniego

 

Większy udział dla małoletniego jeśli chodzi o zachowek ma znaczenie w sytuacji gdy zamierzasz napisać testament z wydziedziczeniem.

Chcesz wydziedziczyć swojego syna lub córkę, gdyż nie masz z dorosłym dzieckiem kontaktu od lat, a Twoje dorosłe dziecko nie interesuje się w żaden sposób Twoim życiem.

Może nawet Twoje dziecko w jakiś sposób Cię skrzywdziło i czujesz, że wydziedziczenie to dobra decyzja.

Może też jednocześnie chcesz wskazać w testamencie jako jedynego spadkobiercę drugie ze swoich dzieci, które regularnie Ci pomaga i z którym jest dużo bardziej związany?

Tak, jasne to trudne sprawy i nie jest moją intencją, aby taki stan rzeczy oceniać. Tylko jeśli faktycznie chcesz wydziedziczyć swoje dziecko, a to dziecko ma już swoje dzieci i są one małoletnie, to jest coś, co definitywnie musisz wiedzieć. Inaczej możesz postawić przyszłego spadkobiercę w  znacznie trudniejszej sytuacji.

Udział z tytułu zachowku dla małoletniego jest wyższy niż ten, który należałby się dorosłej osobie. Przypomnijmy jeszcze raz co stanowi kodeks cywilny:

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

 

Tak, małoletni może być spadkobiercą – zarówno na podstawie ustawy, jak i testamentu.

Można też zrobić darowiznę na rzecz małoletniego.

Tylko jak często powtarzam: każda czynność prawna ma swoje konsekwencje.

Małoletni może też być stroną w sprawie sądowej – oczywiście nie działa sam, jest reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego – najczęściej rodzica.

 

Masz pytania? Zostaw je w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *