Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Wiesz, jak napisać testament? Bo pisać testamenty też trzeba umieć…

Możesz oczywiście pójść do kancelarii notarialnej, notariusz doradzi i sporządzi akt notarialny.

Ale dziś nie o tym.

Bo możesz także wziąć kartkę papieru i długopis i testament napisać własnoręcznie sam.

I taki testament będzie też ważny.

Tylko czy na pewno wiesz wszystko, co powinieneś wiedzieć?

Jeśli zamierzałeś na tej kartce papieru napisać coś takiego: “ja Zenon Nowak rozporządzam moim majątkiem na wypadek śmierci w taki sposób, iż córce przeznaczam mieszkanie, synowi działkę pod miastem, cioci Helence domek letniskowy, a wujkowi Kaziowi garaż i  samochód” to wierz mi – nie jest to najlepszy pomysł.

Możesz przypadkiem zrobić spadkobiercom pewien (i to w sumie  niemały) kłopot.

Pół biedy, jeśli wszyscy się lubią i szanują i będą chcieli Twoją ostatnią wolę uszanować.

Ale – jak wiadomo – różnie to w życiu bywa.

Dla zainteresowanych : podstawa prawna

Art. 961. kodeksu cywilnego

Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

I powtórzę coś, co już pisałam: zastanów się najpierw (tj. przed dokonaniem czynności prawnej, zawarciem umowy, napisaniem testamentu…) co jest Twoim celem.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

1 Comment

  1. janina
    16 lutego 2017 @ 16:35

    zmarł mi mąż nie mieliśmy dzieci ale zostawił testament ze cały majątek przekazuje dla mnie czy ustawowi spadkobiercy mają jakieś prawo do tego majątku

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *