Slider

Wiesz, jak napisać testament? Bo pisać testamenty też trzeba umieć…

Możesz oczywiście pójść do kancelarii notarialnej, notariusz doradzi i sporządzi akt notarialny.

Ale dziś nie o tym.

Bo możesz także wziąć kartkę papieru i długopis i testament napisać własnoręcznie sam.

I taki testament będzie też ważny.

Tylko czy na pewno wiesz wszystko, co powinieneś wiedzieć?

Jeśli zamierzałeś na tej kartce papieru napisać coś takiego: “ja Zenon Nowak rozporządzam moim majątkiem na wypadek śmierci w taki sposób, iż córce przeznaczam mieszkanie, synowi działkę pod miastem, cioci Helence domek letniskowy, a wujkowi Kaziowi garaż i  samochód” to wierz mi – nie jest to najlepszy pomysł.

Możesz przypadkiem zrobić spadkobiercom pewien (i to w sumie  niemały) kłopot.

Pół biedy, jeśli wszyscy się lubią i szanują i będą chcieli Twoją ostatnią wolę uszanować.

Ale – jak wiadomo – różnie to w życiu bywa.

Dla zainteresowanych : podstawa prawna

Art. 961. kodeksu cywilnego

Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku.

Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

I powtórzę coś, co już pisałam: zastanów się najpierw (tj. przed dokonaniem czynności prawnej, zawarciem umowy, napisaniem testamentu…) co jest Twoim celem.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

janina Luty 16, 2017 o 16:35

zmarł mi mąż nie mieliśmy dzieci ale zostawił testament ze cały majątek przekazuje dla mnie czy ustawowi spadkobiercy mają jakieś prawo do tego majątku

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: