Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Akt poświadczenia dziedziczenia czyli nabycie spadku u notariusza

Zawsze można wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Naprawdę- nawet po wielu latach. Ale… warto wiedzieć, iż czasem dobrym rozwiązaniem może być “załatwienie” sprawy spadkowej w kancelarii notarialnej.

Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia. (co dokładnie zawiera taki dokument, dowiesz się z art. 95f ustawy Prawo o notariacie. A jest tych elementów całkiem sporo.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Przede wszystkim  nie musisz czekać, aż sąd wyznaczy termin rozprawy, a następnie aż uprawomocni się postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Poza tym – w ustawie Prawo o notariacie wprost napisano:

Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jeśli więc notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia, nie trzeba będzie już pisać do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Będzie można od razu zająć się działem spadku:)

Do notariusza musza jednak wybrać się w tym celu wszyscy spadkobiercy.

No i nie zawsze będzie możliwe sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

Nie będzie to możliwe np. wtedy gdy w grę wchodzić będzie testament szczególny (ustny)

Będzie to możliwe, gdy był “zwykły” testament- zarówno w formie aktu notarialnego, jak i holograficzny – czyli bardziej po ludzku mówiąc “zwykły pisemny”.

Tak wprost stanowi ustawa.

Art. 95a. Notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, z wyłączeniem dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych.

Może być też tak, iż był zwykły pisemny testament, ale ktoś ze spadkobierców testament ten kwestionuje np. uważa, iż ze względu na przesłanki wymienione w art. 945 k.c. testament jest nieważny.

Wtedy także raczej nie obejdzie się bez sądu.

Notariusz może sporządzić akt notarialny, gdy spadkobiercy są zgodni i z testamentem się zgadzają- gdy nie ma wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, gdy spadkobierców jest kilku.

W przypadku sporów i konfliktów zostaje sąd. Sąd – inaczej niż notariusz – przeprowadzi postępowanie dowodowe i wyda wyrok.

Warto jednak pamiętać, iż w pewnych sytuacjach zamiast do sądu można wybrać się do kancelarii notarialnej.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  5 komentarzy

  1. Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info
   23 września 2015 @ 11:19

   W kontekście APD nie zawsze wystarczy oparcie się na prawie o notariacie i kodeksie cywilnym. Notariusze często nie chcą przystąpić do czynności w sytuacji, w której zgodnie z przepisami jest to dopuszczalne. Trzeba wtedy szukać notariusza do skutku.

   Reply

  2. Sandra
   21 lutego 2018 @ 10:42

   Witam czy mogę się udać do notariusza po akt poswiadczenia dziedziczenia jeśli nie ma sporządzonego testamentu?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    1 marca 2018 @ 15:28

    Tak, w przypadku dziedziczenia ustawowego także możliwe będzie sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia.
    Proszę skontaktować się z kancelarią notarialną w miejscu zamieszkania. Proszę też pamiętać, iż wszyscy spadkobiercy ustawowi
    muszą stawić się w kancelarii notarialnej.

    Reply

  3. Jan Górski
   24 czerwca 2018 @ 00:38

   Dzień dobry,
   warto również dodać, iż na mocy art. 6 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o notariacie z 2007 r., notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia tylko w stosunku do spadków otwartych od 1 lipca 1984 r.
   W przypadku spadków otwartych przed tą datą pozostaje tylko droga sądowa.
   Pozdrawiam i gratuluję ciekawego bloga:)

   Reply

  4. Roman M.
   30 października 2018 @ 22:49

   Dzień dobry, a jesli byl testament zwykly, nie poswiadczony notarialnie z ktorego osoba nie skorzystala, bo myslala ze starczy tego faktu iz on poprostu jest. A inna osoba po uplywie 6 mesiecy uzyskala postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku na siebie przez sad znaczy ustawowo. Czy mozna sie jeszcze ubiegac o nabycie tego spadku na podstawie testamentu. I do kogo sie udac jesli tak?
   Dziekuje i Pozdrawiam serdecznie.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *