Czasem spadkobierca jest tylko jeden. Wtedy generalnie nie ma problemu. Najczęściej jednak (szczególnie przy dziedziczeniu ustawowym, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu) spadkobierców jest kilku.
I niestety, nie zawsze pozostają oni w dobrych relacjach.
Czasami nawet zupełnie się nie znają – np. w sytuacji, gdy po spadkodawcy dziedziczy kilkoro dzieci z różnych małżeństw czy związków…
O ile w przypadku np. pieniędzy problem taki można stosunkowo łatwo rozwiązać, o tyle w przypadku nieruchomości sprawa się komplikuje.
Utrzymywanie nieruchomości wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów.
Często też tylko jeden (ewentualnie kilkoro) spośród spadkobierców mieszka w tej nieruchomości, a pozostali spadkobiercy nie mają w praktyce nawet możliwości sporadycznego korzystania z tej nieruchomości.
W takiej sytuacji koniecznością staje się przeprowadzenie działu spadku.
Jeśli spadkobiercom uda się dojść do porozumienia, mogą sprawę działu spadku – czyli bardziej potocznie mówiąc – podziału majątku spadkowego załatwić umownie.
Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość (a więc np. mieszkanie, działka, ale też np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) konieczna będzie forma aktu notarialnego.
Co prawda wiąże się to z pewnymi kosztami, ale daje możliwość szybkiego uregulowania spraw związanych z nieruchomością – nie trzeba oczekiwać na wyznaczenie przez sąd rozprawy ani też na uprawomocnienie się postanowienia .
W takiej sytuacji spadkobiercy najczęściej uzgadniają, kto „przejmuje” nieruchomość oraz kiedy i w jakiej kwocie spłaci pozostałych spadkobierców.(choć oczywiście możliwe są także i inne rozwiązania)
Aby jednak doszło do działu spadku w drodze umownej konieczna jest zgoda pomiędzy wszystkimi spadkobiercami.
W sytuacji, gdy spadkobiercy są skonfliktowani konieczne stanie się skierowane sprawy na drogę sądową.
Sprawy takie nie są jednak łatwe.
Przede wszystkim sąd musi ustalić co wchodzi w skład spadku oraz zapoznać się ze stanowiskami stron postępowania w kwestii ich wniosków co do sposobu dokonania działu spadku. A jeśli już dochodzi do sprawy sądowej, to często stanowiska te są rozbieżne – zdarza się np. – jeśli już mowa o nieruchomości – iż wszyscy spadkobiercy są zainteresowani otrzymaniem nieruchomości na własność, albo też przeciwnie – żaden spadkobierca nie jest zainteresowany nieruchomością. Zdarza się też, i to wcale nierzadko, iż żaden ze spadkobierców nie jest w stanie spłacić pozostałych. Nierzadko też strony mają zupełnie różne wyobrażenie co do wartości nieruchomości. W takiej sytuacji sąd będzie musiał skorzystać z biegłego, który w swojej opinii określi wartość nieruchomości. Taka opinia jednak to dodatkowy koszt dla stron – no i powoduje wydłużenie czasu trwania postępowania nawet o kilka miesięcy.
A czy trzeba koniecznie dokonywać tego działu spadku? Czy nie wystarczy sama sprawa o stwierdzenie nabycia spadku?
Otóż żaden przepis nie nakłada na spadkobierców takiego obowiązku .
Kilku spadkobierców może być współwłaścicielami np. nieruchomości przez długi okres.
Jednak w mojej ocenie, zwłaszcza gdy spadkobierców jest więcej, warto formalnie do końca uregulować sprawy spadkowe – zwłaszcza, jeśli w skład spadku wchodzą nieruchomości .
Przede wszystkim dlatego, iż ewentualne rozporządzenie nieruchomością – a więc np. jej sprzedaż wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, a z tym może być różnie, ponadto utrzymywanie nieruchomości wiąże się z koniecznością ponoszenia – czasem naprawdę wysokich – kosztów. Ich rozliczenie pomiędzy spadkobiercami po kilku latach może okazać się bardzo utrudnione. No i w końcu : zdarza się – i to naprawdę nierzadko- iż jeden ze współwłaścicieli (spadkobierców) umiera, a jego udział w nieruchomości (w spadku) dziedziczą jego spadkobiercy. W takiej sytuacji nieruchomość mieć będzie więcej współwłaścicieli, a to powodować może jeszcze więcej problemów. Warto więc- po sprawie o stwierdzenie nabycia spadku (ewentualnie po uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia) doprowadzić sprawę do końca i umownie bądź na drodze sądowej dokonać działu spadku.
Ala
20 sierpnia 2013 @ 11:33
Mam pytanie w sprawie podziału spadku po ojcu. Może prozaiczne ale zależy mi na zakończeniu sprawy raz na zawsze.
Spadek po ojcu, matka żyje i jest nas pięcioro dzieci w tym 3 osoby w związku małżeńskim, 2 stanu wolnego. Rodzice mieli wspólnotę majątkową.
Jak wygląda procentowy podział spadku, nie ma testamentu.
Katarzyna Skowrońska
20 sierpnia 2013 @ 15:17
Po ojcu dziedziczy jego żona oraz wszystkie dzieci.
Jeśli spełnione są przesłanki wynikające z ustawy Prawo o notariacie, można udać się do kancelarii notarialnej,
celem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Zawsze można też złożyć w sądzie rejonowym wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Nie jest istotne, czy dzieci pozostają w związkach małżeńskich, czy też nie.
zgodnie z przepisem:
Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Ki 028
26 kwietnia 2020 @ 20:13
Witam,mieszkam w mieszkaniu w którym jest kilku spadkobierców (dostałam pozwolenie od jednego z nich w zamian za opalanie mieszkania i opłacanie, ,reszta tym mieszkaniem się nie interesowała ),,teraz nagle piszą do mnie ze mam z dzieckiem się wyprowadzić bo jak nie wyłania dzwi ..i mam pytanie czy maja prawo włamywacz dzwi te dwie osoby tym bardziej ze oni nie są spadkobierca tylko ich matka która jest za granicą i nie wiadomo kiedy wróci. ..
mk
14 września 2013 @ 20:27
Witam. Moj tata w krotkim czasie dostanie spadek po swoich rodzicach. Czy moze przepisac np. dzialke na corke nie przepisujac jej na siebie ? Cos jak z zmarlych dziadkow na wnuczke.
Katarzyna Skowrońska
15 września 2013 @ 15:07
Co dokładnie oznacza, że tata dostanie spadek? Czy postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest już w toku?
Rozumiem, że nie było testamentu zostawionego przez “dziadków”?
(jak pisałam prawo spadkowe testamentów wspólnych nie przewiduje)
Jeśli nie było testamentu, dziedziczenie nastąpi wg reguł ustawowych.
Grygiel
4 maja 2017 @ 13:03
Mam pytanie, mieszkam w nieruchomości gdzie w drodze zniesienia współwłasności mam 3/5 udziału i chcę spłacić dwóch pozostałych współwłaścicieli którzy mieszkają w tej samej nieruchomości co ja, czy mam takie prawo i co jeśli się nie zgodzą na spłatę
mk
14 września 2013 @ 20:31
?
Hania
25 października 2013 @ 21:38
Po śmierci ojczyma, mama przeprowadziła w sądzie postępowanie spadkowe, w wyniku którego prawo do ułamkowej części małego mieszkania ma jeszcze 14 osób z rodziny ojczyma, który nie miał własnych dzieci. Jedna z tych 14 osób chce przekazać mojej mamie prawo do przyznanych dwóch metrów mieszkania. Pozostali spadkobiercy nie chcą się zrzec prawa do spadku. W jaki sposób można przekazać swój udział głównemu najemcy mieszkania, czyli mojej mamie?
jacek
21 listopada 2013 @ 20:05
zmarł mój ojciec – mama, siostra i jesteśmy jedynymi osobami do dziedziczenia domu, samochodu i konta w banku – ja i siostra chcemy takiego podziału żeby 100% spadku przeszło na mamę – jak to najlepiej przeprowadzić ?
Katarzyna Skowrońska
22 listopada 2013 @ 15:44
Czy zostało już przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
Jeśli spadkobiercy są zgodni we wszystkich kwestiach, sprawy spadkowe można przeprowadzić
w kancelarii notarialnej – zarówno poświadczenie dziedziczenia, jak i dział spadku.
Jacek
23 listopada 2013 @ 16:03
Postępowania jeszcze nie było. Spadkobiercy są zgodni i ja z siostrą chcemy żeby całość spadku po ojcu przeszła na mamę. Nie wiem czy postępowanie u notariusza nie będzie dużo droższe niż sprawa w sądzie rodzinnym.
Hanna
8 grudnia 2013 @ 19:17
Mam pytanie. Razem z moim rodzeństwem dziedziczymy dom po mamie. Rozprawa o ustalenie spadkobierców, a tym bardziej o podział spadku jeszcze się nie odbyła. W tym czasie mój brat sprowadził do domu swoją żonę – bez mojej zgody. Czy miał do tego prawo? Czy mogę jakoś wyegzekwować opuszczenie przez nią domu?
andrzej
30 maja 2019 @ 13:52
mam
podobną sytuację tylko u mnie dopiero się zaczyna był bym bardzo wdzięczny za poradę
Kasia
18 grudnia 2013 @ 12:36
Umarł mój tato, miał drugą żonę i 1 dziecko z nią. W spadek wchodzi dom, którego był współwłaścicielem, jednak jego małżonka utrzymuje, że został on wybudowany ze środków spieniężonych za sprzedaż jej poprzedniego domu. Nie mieli jednak intercyzy, czy wobec tego istnieje prawdopodobieństwo, że żona ma “większe” prawo do domu i nie będzie musiała spłacić pozostałych spadkobierców?
Katarzyna Skowrońska
19 grudnia 2013 @ 16:15
Rozumiem, iż Pani tato nie zostawił testamentu?
Jeśli nie zostawił, to z ustawy dziedziczy żona oraz dzieci – zarówno z pierwszego związku,
jak i z kolejnych.
Czy dom został nabyty/wybudowany już po zawarciu przez ojca kolejnego małżeństwa?
Czy zna Pani treść księgi wieczystej nieruchomości?
Kasia
20 grudnia 2013 @ 09:59
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Tato nie zostawił testamentu. Dom został wybudowany (z tego co mi wiadomo) po zawarciu małżeństwa z drugą żoną.
Podobno nie ma księgi wieczystej na dom, a jedynie na działkę, na której znajduje się dom. Nie mam wglądu w księgi wieczyste, pobrałam jednak zaświadczenie z Urzędu Miasta, z Ewidencji Gruntów bodajże, gdzie ojciec wraz z drugą małżonką widnieją jako współwłaściciele działki oraz domu. Nie wiem czy jest to tożsame z księgą wieczystą. Odbyła się już pierwsza sprawa, na której uznano dziedziczenie z ustawy po 1/4 części (jest 4 spadkobierców), zostanie wyznaczony również kurator z urzędu do spisu inwentarza, ponieważ złożyłam oświadczenie o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Czy istnieje jakaś możliwość, że spadek nie zostanie podzielony 4 części? Jakie warunki musiałyby być spełnione, aby to drugiej żonie przysługiwał spadek?
Justyna
30 grudnia 2013 @ 12:54
Niedawno zmarł mój tata. Do spadku po nim mam prawo ja, moja mama- żona, oraz dwie córki z poprzedniego małżeństwa taty. Do spadku należy samochód oraz połowa domu. Razem z córkami ojca z poprzedniego małżeństwa chcemy załatwić sprawę w ten sposób, aby całość spadku po tacie została zapisana mi, jako najmłodszej córce. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku nie zostało jeszcze wszczęte. Czy wystarczy załatwić wszystko u notariusza, czy też trzeba złożyć wniosek do sądu. Jak najlepiej tą sprawę przeprowadzić?
Katarzyna Skowrońska
30 grudnia 2013 @ 18:49
Jeśli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku nie został jeszcze złożony w sądzie
proponuję wspólną wizytę w kancelarii notarialnej.
W kancelarii notarialnej muszą stawić się wszyscy spadkobiercy.
Zgodnie z przepisami Prawa o notariacie notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.
Justyna
31 grudnia 2013 @ 14:05
Dziękuję za dotychczasową odpowiedź.
Mam jeszcze tylko jedno pytanie. Czy po wydaniu aktu poświadczenia dziedziczenia może od razu dojść do przekazania darowizny?
Marta
14 lutego 2014 @ 23:33
dostaliśmy z męzem w spadku nieruchomośc w udziale 1/2 całego budynku. w drugiej częsci mieszkają sąsiedzi. chcemy zrobić zniesienie współwłasności, ale sąsiedzi nie mają zrobionej sprawy spadkowej a do podziału jest ich pięcioro rodzeństwa i już niezyjąca matka, dzieci są skłócone. Czy mam do sądu złożyć wniosek z zaznaczeniem wyłącznego użytkownika faktycznego czy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a jeśli tak to jak to zrobić skoro mieszkanie sąsiadów stoi na pana X a żona która po nim dziedziczy też nie zyje (pan X miał z pierwszą zoną czworo dzieci, żona umarła, ożenił się powtórnie, ma z nią jedno dziecko, a teraz ta żona nie zyje; czy ta sąsiadka która jest wyłącznym faktycznym użytkownikiem dziedziczy więcej?)
Daniel
12 marca 2014 @ 19:43
Witam
po smierci babci pozostało mieszkanie , babcia z drugim mezem zakupili je wspolnie oboje nie mieli wspolnych dzieci, dziadek posiadal liczne rodzenstwo ( ośmioro ), babcia trojke dzieci z pierwszego malzenstwa, ja jestem wnukiem i od pieciu lat zamieszkuje te mieszkanie wyromontowalem je i regularnie oplacam podatek i czynsz, prosze mi powiedziec w jaki sposob moge formalnie rozwiazac kwestie wlasnosci
Katarzyna Skowrońska
13 marca 2014 @ 20:02
A drugi mąż babci żyje? Jeśli nie, to czy zmarł wcześniej czy później niż babcia?
rozumiem, że to mieszkanie było wspólne babci i drugiego męża?
(kto był właścicielem należy ustalić na podstawie księgi wieczystej)
czy zostało już przeprowadzone postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po babci?
Skoro dzieci babci żyją, Pan jako wnuk nie jest spadkobiercą ustawowym.
Danuta
29 czerwca 2020 @ 14:50
Pani Mecenas, mam pytanie czy mogę ubiegać się o zasiedzenie nieruchomości w następującym stanie faktycznym:
Zamieszkuję wraz z żoną w budynku mieszkalnym należącym do moich dziadków nieprzerwanie od 1979 roku na podstawie nieformalnej ustnej umowy darowizny. Dziadkowie posiadali akty własności do budynku i wszelkich pozostałych po nich nieruchomościach. Dziadkowie zmarli: dziadek w 1976 roku a babcia w 1986 roku. nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. Spadkobiercami po dziadku było 3 synów, po babci spadkobiercą był tylko jeden syn – mój ojciec(pozostali dwaj byli z poprzedniego małżeństwa dziadka, ich matka zmarła przed powstaniem budynku mieszkalnego). Z moich obliczeń wynika, że w 2009 roku upłynął 30 letni termin do zasiedzenia nieruchomości należacych do moich dziadków. Dotychczas nie złozyłem wniosku o potwierdzenie zasiedzenia. Obecnie sytuacja jescze bardziej się skomplikowała ponieważ zmarł mój ojciec spadkobierca po dziadkach bez potwierdzenia postanowieniem sądu. W tej chwili zostałem spadkobierca do ojca części i boje się że juz utraciłem prawo do złoż4enia wniosku o zasiedzenie choć jako posiadacz samoistny wraz żona dbałem o nieruchomości pozostałe po dziadkach, płaciłem podatki, obsiewałem pola, remontowałem dom i budynki gospodarcze a ludzie traktują te nieruchomości jako nasze (na nas przychodzą rachunki itd). Dodam że mam trójkę rodzeństwa,a po braciach ojca żyje jeszcze 3 córki jednego i dwoje wnucząt drugiego z braci ojca. Czy w tym stanie rzeczy mogę wystapić o zasiedzenie z data 2009 roku, czy wcześniej muszę przeprowadzać postępowanie spadkowe? Proszę o pomoc.
Anna
24 marca 2014 @ 12:51
Pani Mecenas,jeżeli otrzymam w spadku określoną kwotę,ile zgodnie z prawem należy się mojemu synowi?Chcę oczywiście dobrowolnie synowi przekazać ,ale co na ten temat mówi prawo?
Katarzyna Skowrońska
24 marca 2014 @ 14:00
Witam Panią
nie jest dla mnie do końca jasne, o co dokładnie Pani pyta – rozumiem że to Pani jest spadkobiercą?
Basia
26 kwietnia 2014 @ 09:03
Witam.
Przed SR toczy się sprawa o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności. Wszyscy spadkobiercy są w naszym przypadku wnioskodawcami. Stawiliśmy się na 1 posiedzeniu i wówczas osoby, które postanowiły się ,,zrzec” swojej części na rzecz innych wyraziły swoją wolę. Aktualnie prace rozpoczął biegły geodeta celem dokonania podziału. Niestety, kilka dni temu zmarł jeden ze spadkobierców, który w tej sprawie zrzekł się swojej części. W jaki sposób zmienia to naszą sytuację? Jakie powinniśmy powziąć teraz kroki?
Anna
2 maja 2014 @ 12:53
Witam mam pytanie co zrobic w poniższej sytuacji. Teściowa zmarła a w mieszkaniu pozostał teść 2 braci męża, poza tym są jeszcze dwie osoby mój mąż i siostra męża. Chcemy sprzedać mieszkanie gdyż teść nie jest w stanie go utrzymać tylko jak to załatwić, czy musimy zakładać w sądzie sprawę spadkową?
aneta
19 czerwca 2015 @ 00:11
W mieszkaniu mieszka tesc, 2 braci , maz i siostra, tzn 5 doroslych osob i chcielibyscie zeby to tesc sam utrzymywal mieszkanie???
Ci co mieszkaja niech placa a smierc tesciowej wcale nie jest powodem do sprzedazy mieszkania w ktorym mieszka tesc.
Ola
5 maja 2014 @ 00:44
Czy można jednocześnie przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku?
czy dział spadku może być, oczywiście przy porozumieniu stron, taki, że wszystkie elementy spadku przypadną jednemu spadkobiercy, bez obowiązku spłaty pozostałych spadkobierców?
Katarzyna Skowrońska
5 maja 2014 @ 12:22
Jeśli spełnione są przesłanki może najlepiej będzie jeśli wszyscy spadkobiercy wybiorą się do
kancelarii notarialnej, aby notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia.
Jeśli wszyscy spadkobiercy pozostają zgodni, także przeprowadzenie działu spadku może być
dokonane w drodze umowy.
Ala
10 maja 2014 @ 18:05
Mam pytanie. Zmarł brat. Nie miał dzieci. Pozostawił żonę i rodzeństwo.
Z żoną nie mamy kontaktu.Ona ma dzieci z innych małżeństw. Brat pozostawił nieruchomość. Chcemy to załatwić do końca, aby nie mieć problemu dalej. Jak to będzie dzielone? Czy można złożyć wniosek o stwierdzenie spadku i dział spadku w jednym piśmie wraz z propozycją sprzedaży przez komornika, ponieważ żona mojego brata obecnie mieszka w tej nieruchomości i nie sądzę żeby nas spłaciła? Natomiast jeśli załatwimy zrzekniemy się u notariusza – rodzeństwo, nasze dzieci, to czy dla dzieci małoletnie musimy wystąpić do sądu rodzinnego o kuratora i ile to kosztuje?
Proszę o odpowiedź i dziękuję bardzo.
Ala
Katarzyna Skowrońska
12 maja 2014 @ 15:51
Jeśli brat nie miał swoich dzieci (rozumiem, iż rodzice już nie żyją) ani też nie zostawił testamentu, to z mocy ustawy
dziedziczy żona brata oraz rodzeństwo. Rozumiem, iż nieruchomość była w całości własnością brata?
(tzn. nie wchodziła w skład majątku wspólnego jego i żony)
Czy od śmierci brata minęło już 6 miesięcy?
Sprzedaż przez komornika to najmniej korzystne rozwiązanie.
Rozumiem, iż rodzeństwo także nie jest w stanie spłacić żony brata?
Ala
16 maja 2014 @ 21:54
Brat zmarł w lutym, tak że jeszcze nie ma 6 m-cy.Wiem, że rozwiązanie przez komornika jest kosztowne, ponieważ ma wysokie koszty. Żona brata ma najniższą rentę i utrzymuje swoich 4 synów alkoholików, którzy wprowadzili się do domu. Brat miał na nich eksmisję, ale komornik jej nie wykonał, ponieważ nie było mieszkania socjalnego, gdzie w wyroku pisze bez mieszkania. W stanie to może jestem spłacić, ale dlaczego mam płacić na czyjeś dzieci, które zrujnowały dom- całe piętro, ponieważ jego żona z nimi tam mieszkała. Jeden wielki syf. Dom budowali nasi rodzice i tam do śmierci mieszkali. Brat już po 8 miesiącach wystąpił o rozwód, ale nie doszło do tego i przeprowadziła się na piętro wraz z synami. Zasugerowałam, żeby poszukała sobie mieszkania, bo nie będzie w stanie domu utrzymać, ale bez echa. Poza tym to moim zdaniem wyszła za mojego dla mieszkania. Jest to działka prawie pół hektara dom mieszkalny i gospodarczy w centrum miasta. Chciałam tylko wiedzieć czy można razem złożyć wniosek o stwierdzenie i dział spadku, ponieważ mieszkam daleko i dojazdy na sprawę powodują zwolnienia z pracy. Rodzeństwa jest nas trzech. Zastanawialiśmy się czy zrzec się spadku, ale ile kosztuje w sądzie rodzinnym i czy musi być kurator na małoletnie nasze wnuki, bo u notariusza po 70 zł. Jak mogłabym się dowiedzieć w jakich częściach. Chcę to wszystko zakończyć, żeby spokojnie spoczywali moi rodzice i brat. Bardzo proszę o odpowiedź, za ktora dziękuję.
Ala
Marta
12 maja 2014 @ 15:26
Witam Pani Mecenas. mam pewien problem z mezem. Gdy umarl jego Ojciec nie zostawil testamentu wiec wszystko przeszlo na mame – jako zone i na 3dzieci w tym mojego meza.siostra niemieszka w miescie i nie interesuje sie za bardzo. Matka meza swoja czesc notarialne spisala na najmlodszego syna poniewaz urodzilo mu sie dziecko i sie ozenil. teraz moj maz chce by ten najmlodszy splacil jego czesc poniewaz zona z dzieckiem sie wyprowadzila. a on nie zamierza nic z tym zrobic. chcialam wiec zapytac jaki wniosek zlozyc do sadu o wycene czesci meza ? czy trzeba skladac jakis wniosek by sad zasadzil by moj maz przez niego zostal splacony kwota wartosci tej czesci domu ? dodam ze w spadku znajduje sie tyko dom PROSZE O ODPOWIEDZ
Ada
18 maja 2014 @ 22:11
Witam
Pani Mecenas, mam takie pytanie: Dziadek po śmierci zostawił dom z takim podziałem 1/2 dla swojej żony (czyli mojej babci), 1/2 dla swojej córki (mojej mamy), 1/6 dla mojego brata ciotecznego i 1/6 dla mojej siostry ciotecznej. Teraz zmarła babcia. Co wiec z jej częścią? Jak to teraz powinno być podzielone?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Katarzyna Skowrońska
19 maja 2014 @ 10:19
Rozumiem, iż dziadek napisał testament, na podstawie którego zapadło postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?
(proszę dokładnie sprawdzić, jak brzmi to postanowienie co do udziałów przypadających poszczególnym osobom)
Jeśli babcia nie napisała testamentu, dziedziczenie nastąpi według reguł ustawowych.
Ada
19 maja 2014 @ 17:52
Tak dokładnie, dziadek napisał testament, na pdst. którego zapadło postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez żonę oraz córkę (po 1/2 każda z nich), a także brata i siostrę cioteczną (po 1/6 każde z nich). Babcia nie zostawiła testamentu, więc mam rozumieć że ta jej część będzie dziedziczona według reguł ustawowych, czy tamte postanowienie nie ma już znaczenie i cały dom będzie podzielony według reguł ustawowych? Bardzo dziękuję za odp
Marek
19 maja 2014 @ 09:00
witam. chce zapytac co mozna zrobic by moj brat splacil moja czesc domu ? dostalem 1/4 w spadku i chce by brat mnie splacil. co musze zlozyc do sad ? o jakiegos rzeczoznawce ? o wycene ? jka to przebiega ? dziekuje bardzo za odpowiedz
Katarzyna Skowrońska
19 maja 2014 @ 10:16
Rozumiem, iż zapadło już postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, a spadkobiercy to Pan i brat?
W takiej sytuacji można złożyć do sądu rejonowego wniosek o dział spadku. W takich sprawach sąd najczęściej dopuszcza
dowód z opinii biegłego co do wartości nieruchomości.
Jeśli jednak są Państwo zgodni we wszystkich kwestiach związanych z działem spadku, jest możliwość dokonania działu spadku
w drodze umownej – w formie aktu notarialnego.
Marek
19 maja 2014 @ 12:40
Ja moj brat i siostra ale siostra mieszka 200km od nas bo sie wyprowadzila i nie interesuje sie tym za bardzo. natomiast brat mieszka tam z zona i synem w tym domu i chce zeby mnie splacil bo przeciez nie zabiore mu np 2 pokoi. dlateego moja prozba jest taka tzn jakie wnioski do sadu musze zlozyc ? zeby zasadzil by mnie splacil
Marek
19 maja 2014 @ 12:41
dodam ze brat niechce polubownie sie dogadac i mnie splacic dlatego uwazam ze mam pewien problem i chcial bym to sadownie zalatwic
Kasia
20 maja 2014 @ 00:09
Witam
rodzice chcą przepisać na mnie działkę na której chce się budować problem w tym że nie mam do niej dojazdu (można zrobić most (działkę od drogi oddziela potok) aczkolwiek jest to bardzo kosztowne projekt plus wykonanie przewyższa wartość działki) dotychczas (przez około 25 lat) do działki jeżdziliśmy przez działkę dziadków (rodziców matki) położoną obok teraz gdy chcę się budować babcia oraz mieszkający z nią syn brat mojej mamy zabrania przejazdu ponad rok temu zmarł dziadek nie ma zrobionej jeszcze spawy spadkowej po dziadku oprócz babci dziedziczy 5 dzieci w tym moja mama i tu pytaniae czy po notarialnym bądz sądowym stwierdzeniu nabycia spadku (bo to w pierwszej kolejności jako że mineło pół roku spadek muszą wszyscy przyjąć potem ewentualnie dzielić) za zgodą mojej mamy będę mogła korzystać z działki której bedzia ona współwłaścicielem w celach dojazdowych do mojej nieruchomości czy bede musiała uzyskać zgodę pozostałych właścicieli? a może trzeba bedzie dokonoć działu spadku?( a jest co dzielić kilka działek lasy dom budynki gospodarcze) i wtedy ta cześć która potrzebna do dojazdu została by zapisana mamie czy może jest jakaś inna możliwość uzyskania tego dojazdu przez działkę dziadków? generalnie problem polega na tym że babcia i wuj nie godzą się na przezjazd przez działke jeżeli ja na niej wybuduje dom a w praktyce moja mama dziedziczy po swoim zmarył ojcu i tak czy siak ma prawo do korzystania z tych że nieruchomości
z góry dziekuje za pomoc
miroslaw
21 maja 2014 @ 11:47
witam moje troje doroslych dzieci nie chce sie zrzec praw na mnie czyli ojca praw nabytych w spadku po mojej zonie do mieszkania wlasnosciowego jak doprowadzic do tego aby m zdobyl 100 procent wlasnosci mieszkania dzieciom nalezy sie 1/8 mieszkania
Katarzyna Skowrońska
21 maja 2014 @ 13:07
Jeśli nie będą Państwo w stanie dojść do porozumienia, zostaje droga sądowa.
Sprawy o dział spadku rozpatrują sądy rejonowe. Opłata jest stała, niezależna od wartości spadku.
Aneta
14 lutego 2017 @ 17:42
Opłata jest stała czyli ile?
Piotr
1 czerwca 2014 @ 15:10
Witam Panią serdecznie. Mojej mamie należy się 1/6 majątku po zmarłych rodzicach według niedawno sporządzonego u Notariusza Poświadczenia Majątkowego. Jest 12 h ziemi i dom w którym mieszkają jej siostry. Moja mama ma prawo do tego domu? Mogą sami bez wiedzy mamy swoje cześci zapisać na siebie? Dom może być ich przez zasiedzenie? Czy mama może odrazu np.2hektary ziemi przepisać na mnie?(jej syna) Bardzo proszę o radę jak to inteligentnie załatwić. Pozdrawiam serdecznie Panią:)
paweł
7 czerwca 2014 @ 09:09
Dzień dobry.
Art 1035 kc stosuje się jeśli jest kilku spadkobierców a jeśli jest ich tylko dwóch to co w tedy.
słownik «zaimek oznaczający w sposób przybliżony liczbę większą niż 2 i mniejszą niż 10»
( oznacza też rybkę wodną)
Karolina
18 czerwca 2014 @ 20:55
Witam! Zastanawia mnie jedno – jesli osoba zmarla pozostawila działkę ale jej współmalżonek jeszcze zyje (czyli polowa działki nie wchodzila w mase spadkową bo nalezy nadal do wspołmalżonka), to czy mozna przeprowadzic taki dzial spadku pomiedzy spadkobiercami zeby NA RAZ dostac CAŁĄ działkę tzn 100% zeby było dla jednej osoby (wnuczki)? Wszyscy są zgodni zeby sie spisac na jedną osobę ze spadku + żyjący wspołmalzonek rowniez chce przekazac swoją połowę dzialki zeby nie było zadnej współwłasności juz – czy to 2 sprawy trzeba założyc???
Anna
27 czerwca 2014 @ 19:04
Witam, zmarł mój tato – spadkobiercy to moja mama, ja, brat pełnoletni i nieletni brat. Otrzymaliśmy postanowienie sadu o dziedziczeniu majątku po1/4 części, mama otrzymała rownież zgodę na wykonanie czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem małoletniego w odniesieniu do środków pieniężnych zgromadzonych w bankach. Kuratorem został brat taty. złożyliśmy oświadczenie w banku ze zgodnie wg postanowienia zgadzamy sie na wypłatę pieniędzy. Mimo to bank noe chce nam wypłacić pieniędzy . Zada od nas zgody sadu na umowny dzial spadku.wg mnie jest to nielogiczne – skoro wg postanowienia o wykonaniu czynności przekraczających zwykły zarząd -opiekunem prawnym nieletniego jest moja mama a jego cześć pieniądzy ma przejść na rachunek mamy.
Julia
4 lipca 2014 @ 08:58
Witam Panią,
Temat podziału spadku jest poruszany wielokrotnie, ale z taką sytuacją jak niżej nigdzie na forach się nie spotkałam. Proszę o pomoc.
Rodzice mają dwóch synów. Starszemu i jego małżonce przepisują (w formie darowizny) dom w stanie surowym wyceniony na kwotę 100 tys i tak zapisano w akcie notarialnym. Drugi (młodszy) mieszka w mieszkaniu w kamienicy matki. Po kilku latach umiera matka, która po tym jak się dowiedziała o swojej chorobie zapisała połowę kamienicy na męża. Kilka lat po jej śmierci umiera jej mąż, który zostawia testament z wolą by jego część majątku została dla młodszego syna którego przez cały czas praktycznie utrzymywał płacąc regularnie za rachunki, podarował samochód. Zaraz po śmierci ojca młodszy syn złożył w sądzie wniosek o przyznanie spadku po mamie chcąc pozbawić starszego prawa do niego powołując się na otrzymaną darowiznę. Mam pytanie czy jeśli podarowany w.w. dom był w połowie dany przez matkę a w połowie przez ojca jemu i małżonce to jak taką darowiznę wlicza się w masę spadkową? Czy od matki nie dostał w sumie 25%? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Iga
9 lipca 2014 @ 08:43
Witam. Jestem przed podziałem spadku po zmarłej cioci. W grę wchodzi podział nieruchomości na dwie bratanice po 1/6 ( wtym ja) oraz dwoje rodzeństwa po zmarłej w 1/3 części każde z nich. Proszę o informację czy jeśli wszyscy spadkobiercy zrzekną się swojej częsci nieruchjomości na mnie (nieodpłatnie/darowizna) to obowiązują mnie jakieś ograniczenia odnośnie nabytej nieruchomości? Czy np. będę mogła ją sprzedać? Jak sprawa wygląda jeśli zrzekliby się swoich części odpłatnie? Czy dla mnie jako właściciela nieruchomości jest jakaś różnica czy mieszkanie zostanie podarowane czy odpłanie wszyscy przekaża mi swoją część w drodze umowy działu spadku? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam
Ilona
22 lipca 2014 @ 12:27
Witam mam problem zmarł mój mąż posiadamy 2 synów był właścicielem 1/2 spółdzielczego mieszkania własnościowego drugą część posiadają dzieci jego siostry / nadmieniam iż ich rodzicie zmarli/ w połowie po równych częściach która miała przypadać jej/ona odrzuciła spadek po rodzicach/. Mój młodszy syn odrzucił spadek Ja ze starszym synem przyjeliśmy spadek W/w mieszkanie zajmuje teraz jego siostra z dziećmi wiek 15 i 22 lata koszty eksploatacji ponoszą bardzo nieregularnie i mieszkanie jest zadłuzone na ok 8.000,00 zł w żaden sposób nie chcą nas spłacić zmieszkuje również mąż siostry bez zameldowania jaki kolewiek kontakt kończy się kłótnią. Są to osoby które już zostały przez komornika eksmitowane z poprzedniego miejsca zamieszkania starszą mnie że się teraz pobawimy itp. Moje pytanie jest takie czy moge rządać opróżnienia połowy mieszkania, czy mogę się zameldować i wprowadzić do powyższego lokalu. Czy mogę sprzedać swój udział. Bardzo proszę o pomoc nie wiem co robić. Nawet przy dziale spadku spłata nie wchodzi w grę ponieważ są zadłużeni na ok milion złotych w bankach i osób prywatnych.
MONIKA
25 lipca 2014 @ 15:05
witam ,
moja mama wraz ze swoim rodzeństwem przyjęła w sądzie spadek po rodzicach. ( wniosek o stwierdzenie nabycia spadku- dom ). teraz jej rodzeństwo chce w formie darowizny przekazać jej dom . jak mają to uczynić – najlepiej przez sąd bo jest taniej .
Beata
31 lipca 2014 @ 11:05
Witam mam pytanie mam działkę mąż zmarł 4 lata temu ma syna z pierwszego małżeństwa utrudnia nam załatwienie wszelkich formalności nabycia spadku u notariusza nie odbiera telefonów nie jest uchwytny co mam zrobić w tej sytuacji proszę o odpisanie .
sylwia
9 sierpnia 2014 @ 14:34
Witam. Kiedy zmarł mój tata spadek po nim przejelem ja moje 2 siostry i mama. Niestety jedna z nich nie chce zrobic podziału majątku i nie zgadza się na przepisanie pola którym ja sie zajmuje na mnie. Wiem tylko ze mama moze zrobic z tym co chce i myslimy nad tym aby sprzedac pole mojej córce. Tylko mama nie chce pieniedzy za to. Jak to wtedy wygląda? Czy można to sprzedac mojej córce formalnie ale nie przekazywać pieniedzy mamie?
nona
21 sierpnia 2014 @ 21:06
Bardzo proszę o pomoc jestem wymieniony jednym z trzech spadkobierców testamentu w części 1/3 wkład spadku wchodzi mieszanie i tu problem .Siostry bez mojej wiedzy zamknęły mieszanie i nie mam do niego dostępu.Nie ma jeszcze przyjęcia spadku Czy można coś zrobić do kogo wystąpić z wnioskiem o dostęp do mieszania. Rozumiem ze jestem współwłaścicielem i powinienem mięć dostęp do mieszania jak one ?
Anna
31 sierpnia 2014 @ 15:13
Witam,
Wspólnie z mężem jesteśmy właścicielami mieszkania spółdzielczego. Mamy dwóch synów, jeden kupił mieszkanie i się wymeldował od nas, a drugi ożenił się cztery lata temu,mieszka u teściowej z żoną i dzieckiem i nie jest tam zameldowany tylko cały czas u nas. Chciałabym się dowiedzieć czy po naszej śmierci dziedziczyć nasze mieszkanie będą obaj synowie, pomimo tego że jeden jest zameldowany a drugi nie jest?
Katarzyna Skowrońska
31 sierpnia 2014 @ 18:36
Zameldowanie nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie ustawowe. Może dobrym rozwiązaniem będzie
sporządzenie testamentów?
anna
1 września 2014 @ 19:03
Witam, chciałabym poprosić Panią o radę w sprawie zniesienia prawa współwłasności, w sytuacji kiedy spadek jest po ojcu, jest 5 rodzeństwa i jednemu z nich ich matka oddała swoją połowę spadku, czyli jedno z nich ma 6/10 a reszta po 1/10, w skład majątku wchodzi gospodarstwo rolne z zabudowaniami oraz kilka hektarów ziemi rolnej – czy możliwa jest umowa miedzy rodzeństwem ( czwórka po 1/10) ze troje zrzeka się na jedną osobę wszystkiego i wówczas ta jedna idzie do sądu i prowadzi sprawę o zniesienie współwłasności mając wówczas 4/10 i dzieli się spadkiem z tym bratem który ma 6/10?? ale akt notarialny zrzeczenia się poprzedzała by umowa spisana notarialnie, że tej trójce która się zrzeka osoba która staje sie posiadaczem 4/10 w jakimś określonym czasie np 5 lat zobowiązuje się utworzyć i notarialne “odpisać” nowe działki . Może trochę to poplątałam, ale generalnie chodzi mi o fakt, czy jeśli np w roku 2014 ktoś zrzeka sie praw do spadku, czy za 5 lat może otrzymać od osoby na rzecz której się zrzekł działke notabene w tym samym miejscu. CZy to jest do podważenia w procesie. Cały manewr ma na celu uchronienie pozostałeych osób mieszkających za granicami do przybywania na sprawę zniesienia współwłasności którą brat posiadający 6/10 nie chce znieść współwłasnośći bo wszystko użytkuje, a osoba mieszkająca w pobliżu jest pozbawiona prawa korzystania z jakiego kolwiek składnika majątku. DZiękuję
Kamila
28 września 2014 @ 16:25
Witam chciałabym się dowiedzieć czy w momencie kiedy mój teść przekaże mężowi jako darowiznę dom a teściowa była współwłaścicielką a od 5 lat nie żyje czy mąż będzie musiał spłacić swoje rodzeństwo?
ANIKA
4 października 2014 @ 08:52
Witam
Zmarł nasz ojciec , który miał 2 córki z pierwszego małżenstawa , i diwe córki z drugiego z drugą żoną jest tealze po rozwodzie. Z tego co mi wiadomo ojciec kupil mieszkanie , którego połowę przepisał na druga żonę druga połowa jest jego.
Żona po śmierci ojca wróciła do tego mieszkania z dwója dzieci w tym jedno nieletnie . Jaka część nam się należy ? Chciałabym z siostrą aby nas spłaciła czy jest to możliwe, jakie prawa mamy do tego mieszkania? Była juz pierwsza sprawa o ustalenie dzieci które dziedziczą.
pozdrawiam serdecznie
Emil
18 października 2014 @ 10:55
Proszę o poradę, mianowicie babcia chce darować mieszkanie którego jest właścicielem, dziadek nie żyje, wiem że podczas wizyty u notariusza podpisy muszą składać wszyscy synowie, dogadać z nimi to będę się wiedział jak, pytanie brzmi, czy u notariusza musimy być wszyscy w tym samym czasie czy można to podzielić na etapy, gdyż praktycznie nierealne będzie umówienie wszystkich na jeden termin
lidia
20 października 2014 @ 11:22
Ciekawy artykuł, dał mi sporo do myślenia, jednak mam kilka pytań – dotyczących pewnej konkretnej sytuacji prawnej. Zmarł brat mojego ojca. Żyje jego żona, nie mieli dzieci, rodzice nie żyją, dziedziczy zatem żona 1/2 części i rodzeństwo? A jeśli np. brat nie żyje, to ich zstępni? Czy rodzeństwo przyrodnie (ta sama matka, inni ojcowie) też dziedziczy? Czy jeśli jeden ze spadkobierców (np. mój ojciec, brat zmarłego) zgłosi wniosek, opłaci, to potem może się domagać zwrotu kosztów od pozostałych współspadkobierców? i czy w sądzie trzeba podać, co wchodzi w skład spadku?
Katarzyna Skowrońska
21 października 2014 @ 11:02
Jeśli spadkodawca nie miał dzieci ani rodziców, to dziedziczy żona wraz z rodzeństwem (zstępnymi rodzeństwa)
– oczywiście jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu.
W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie ustala co wchodziło w skład spadku, tym zajmuje się sąd
w sprawie o dział spadku.
Beata
23 października 2014 @ 13:55
Witam.17 lat temu babcia sporządziła testament w zamian za wykupienie jej mieszkania.Wraz z rodzicami daliśmy jej na to pieniądze.U notariusza zostal spisany testament ze po śmierci babci ja dziedziczę mieszkanie oraz zostało zrobienie zrzeczenie praw do mieszkania dzieci babci na jej rzecz a ona zrzekła sie tego na mnie.Niedawno babcia zmarła i jest problem,a mianowicie poszłam do spółdzielni by dac im testament i zeby podpisać dokumenty i okazało sie ze została zrobiona za naszymi plecami rok temu darowizna na syna cioci(corki babci)i nie wiem teraz co mam zrobic bo nie po to tata wplacal tam dosc spory wtedy wkład za mieszkanie i ja reszte dopłacałam by teraz ktos mi to zabrał.Babcia chorowała ,zapominała juz duzo,nie wiedziala czasem co robi i oni to wykorzystali,nawet nie wiem jakim prawem notariusz wykonal darowizne widzac w jakim babcia jest stanie.Chcialam wiedziec czy oni powinni mnie poinformować o tym ze zrobili darowiznę byl mogla robic odwołanie ?i co teraz moge zrobic by domagać sie spadku ?Bardzo prosze o pomoc bo nie wiem juz co mam zrobic,czy mam prawo domagac sie splacenia mnie przez tamtego czlowieka ?
Aleksandra
25 października 2014 @ 16:01
Witam
Moja babcia przepisala mamie dom z działka w formie aktu notarialnego czy w takiej sytuacji rodzeństwo mamy może upominać się o zachowek ? Czy mama może teraz przepisać to na mnie ?
Katarzyna Skowrońska
27 października 2014 @ 10:41
Rozumiem, iż chodzi o umowę darowizny? czy i kiedy (zakładam, że babcia już nie żyje) była sprawa o stwierdzenie nabycia spadku?
Prawdopodobnie kwestia zachowku będzie aktualna, ale zależy to od wielu okoliczności.
Nina
29 października 2014 @ 19:20
Mam pytanie czy nalezy nam sie zachowek po tacie jak nie zyje tata a za życia jego matka (moja babka )obiecała nam spadek po tacie zanim umarła babcia wszystko przepisała na ciotka (siostra mojego taty ) pomijając nasz czyli moja siotre i moja kuzynkę i moje pytanie brzmi czy mamy jakieś szanse na ten zachowek ktry nalezął sie mojemu tacie a jak on nie żyje to mi i siostrze ?
Agata
29 października 2014 @ 22:04
Hm, czytajac artykuł stwierdziłam ze Pani bedzie znać odpowiedz . Otóż moi dziadkowie nieżyją juz 19 lat. Gospodarstwo rolne i domy nie został nikomu przepisany, wiec rozumując według prawa spadkobiercami sa wszystkie dzieci i ewentualnie dzieci ich dzieci jeśli np. mój wujek nieżyje. Przez cały ten czas wszelkie podatki i koszty ponosiła moja Mama. Od około 10 lat dom został wynajęty pewnemu Państwu na podstawie umowy ustnej. Teraz pozostali trzej spadkobiercy postanowili wypowiedzieć umowę wynajmującym bez zgody i podpisu mojej Mamy. Czy takie postępowanie jest słuszne i prawomocne. Moja Mama ciagle chciałaby wynajmować temu Państwu lub wycenić i sprzedać . My nie chcemy jej stresu, ale nie nie możemy tez siedzieć bezczynnie jeśli ktoś nie liczy sie z jej zdaniem. Jakie jest prawo mojej mamy w tym wypadku??.
Magda
30 października 2014 @ 12:11
Witam , mam pytanie 3 lata temu zmarła mama , przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe , tata Ja oraz siostra odziedziczyliśmy mieszkanie , przyjęliśmy spadek , siostra nie mieszka z nami i teraz w drodze porozumienia chcemy mieszkanie przepisać na mnie , Jak to zrobić …
Martyna
31 października 2014 @ 15:36
Dzień dobry, mój tata zmarł 4 lata temu, dom po nim odziedziczyłam w spadku ja i dwójka rodzeństwa (wszyscy w stanie wolnym, pełnoletni). Ja po tym czasie chciałabym się zrzec dobrowolnie spadku, ze względu na ciągłe problemy z mieszkaniem w tym domu, kłótniami o rachunki. Czy mogę u notariusza złożyć oświadczenie o takim zrzeczeniu się. I czy koszty takiego postępowania są wysokie?
Katarzyna Skowrońska
31 października 2014 @ 19:17
Po 4 latach niestety już spadku nie można odrzucić, ani tym bardziej się go zrzec. Prawdopodobnie pozostanie w tej sytuacji
potrzeba dokonania działu spadku- w razie zgodnego stanowiska stron można zrobić to w drodze umowy w formie aktu notarialnego.
Martyna
12 listopada 2014 @ 17:57
Czyli można zrobić to u notariusza bez sądu. Z siostrą podjęliśmy decyzję, by dom przypadł bratu. Czy wystarczy spisać umowę notarialną, gdzie za ugodą przekażemy jemu dom i czy mam z siostrą szansę, by brat spłacił nam nasze części tego domu?
Magda
3 listopada 2014 @ 17:26
Moj maz dostal spadek po dziadku. Dom jest podzielony na 3 wlascicieli, teraz chcieliby spisac spadek na 1 osobe. Czy w zwiazku z tym musza odczekac 5 lat od przyjecia tego spadku?
Zbyszek
8 listopada 2014 @ 23:39
witam, mam pytanie,
mój dziadek otrzymał w spadku teoretycznie połowę nieruchomości ( kamienica – 4 mieszkania ) a drugą połowę otrzymali trzej bracia.
Dlaczego teoretycznie? Dziadek przepisał tą połowę nieruchomości na mojego ojca, z tym że testament jest tak napisany, że i dziadek a teraz i mój ojciec posiada połowę każdego metra tej nieruchomości.
Ci trzej bracia nie żyją, w sumie mieli pięcioro dzieci, które już też nie żyją. Nie wiem czy ta nieruchomość w ich rodzinach była przepisywana w spadkach.
W związku z tym mam pytanie jaka jest szansa aby mój ojciec był właścicielem połowy nieruchomości, więc 2 mieszkań, a nie połowy każdego metra?
Nie wiem czy wyraziłem się wystarczająco jasno ale będę wdzięczny za odpowiedź.
gosia
18 grudnia 2014 @ 10:06
Pozwolę sobie odpowiedzieć – niestety, współwłasność, o której pan pisze, dotyczy całości nieruchomości. Żeby dziadek był właścicielem tylko dwóch konkretnych mieszkań, trzeba by przeprowadzić ustanowienie ich odrębnej własności, a dopiero potem dział spadku – do którego potrzebni byliby wszyscy współwłaściciele obecni całej kamienicy.
Arek
9 listopada 2014 @ 11:38
Witam próbowałem z tych wszystkich zadanych tu pytań i odpowiedzi , cos dopasować do mojego problemu . niestety wielu odpowiedziach , jest za dane pytanie czy została rozpoczętą sprawa spadkowa.
Sądzę iż jeśli by została rozpoczętą sprawa spadkowa wówczas nie było by tu połowy pytani.
Mam więc takie pytanie .
W moim przypadku nie została rozpoczęta sprawa spadkowa.
Właścicielem spadku był wuj mojego ojca.
Ponieważ jest to działka rolna ¼ ja użytkuje ponieważ rodzeństwo mojego ojca zgodzili się na to .
Do pozostałej części działki przysługuje prawo jakieś 20 osób są to wnukowie i prawnukowi .
Wartości spadku w przeliczeniu na jednego spadkobiercę jest tak niska ,iż ja dla spadkobierców nie jest opłacalne pójść po akt zgonu swoich rodziców czy dziadków , a co dopiero by marnować czas na notariusza. Zwłaszcza iż ci spadkobiercy są porozrzucani po całej Polsce. Mam więc pytanie czy istnieje jakaś możliwość by zmusić spadkobierców na wstawienie się do sądu na sprawę spadkową . ewentualnie do rezygnacji ze spadku .
Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości , to czy istnieje jakieś prawo iż części tej działki została by przekazana na skarb państwa .
Być może wówczas mógł bym od skarbu państwa taniej kupić ta działkę rolną .
gosia
18 grudnia 2014 @ 10:18
miałam podobną sprawę. pan/ojciec – jako jeden ze spadkobierców może wnieść sprawę do sądu. w sądzie nie muszą być obecni wszyscy spadkobiercy (u notariusza muszą), jednak we wniosku o wszczęcie postępowania musiałby pan ich wskazać. mimo ich nieobecności, po zawiadomieniu, że sprawa się toczy, sąd wyda postanowienie o nabyciu spadku. minus jest taki, że pan musiałby ponieść koszty – postępowania i odpisów aktów stanu cywilnego. a dopiero potem mógłby pan wnieść sprawę o dział spadku.
Karolina
11 listopada 2014 @ 21:16
Witam
Bardzo ciekawy blog. Mam pytanie jakie ma Pani zdanie w prawie wychodzenia ze współwłasności, gdy zmarli jeden bądź kilku ze spadkobierców spadkodawcy i w ich miejsce wchodzą kolejni spadkobiercy/następcy prawni. Czy wystarczający jest dział spadku po pierwszym spadkodawcy, czy działy spadku po kolejnych spadkodawcach czy może dział spadku ze zniesieniem w spółwłasności?
roman
16 listopada 2014 @ 16:45
Witam
Czy jest taka możliwość abym mógł dziedziczyć długi zmarłej siostry mojego zmarłego dziadka .
Dodam również że nie znałem tej osoby i nie widziałem ja na oczy .
Proszę o poradę gdyż rodzina namawia mnie do pójścia do notariusza i zrzeczenia się dziedziczenia tylko nie wiem czego bo nic nie zostało mi zapisane.
Proszę o poradę.
roman
17 listopada 2014 @ 18:24
WITAM TO DALEJ SPRAWA ROMANA W SPRAWIE DZIEDZICZENIA DŁUGÓW ZMARŁEJ SIOSTRY MOJEGO ZMARŁEGO DZIADKA . DOWIEDZIAŁEM SIĘ ŻE PODSTAWOWYM SPADKOBIERCĄ JEST WŁAŚNIE TEN ZMARŁY DZIADEK A TA ZMARŁA SIOSTRA NIE MIAŁA ANI MĘŻA ANI DZIECI . I CZY JEŻELI MAM DOKUMENT W KTÓRYM ZRZEKŁEM SIĘ MAJĄTKU KU PO SWOICH OBOJGU RODZICACH , CZY DALEJ MNIE TA SPRAWA DZIEDZICZENIA DŁUGÓW DOTYCZY I MOICH DZIECI.POZDRAWIAM DODAM ŻE ROZMAWIAŁA PANI O TEJ SPRAWIE WSTĘPNIE Z MOJA ŻONĄ TELEFONICZNIE I PROSIŁA PANI O TE INFORMACJE DOPISUJĄC DO TEGO PIERWSZEGO MEJLA Z 16 LISTOPADA 2014 r . POZDRAWIAM
roman
17 listopada 2014 @ 18:45
PROSZĘ PANIĄ TAKŻE O PORADĘ W JESZCZE INNEJ SPRAWIE . MOI RODZICE Z KTÓRYMI NIE UTRZYMUJĘ ŻADNEGO KONTAKTU I NIE WIEM CO SIĘ Z NIMI DZIEJE I GDZIE MIESZKAJĄ . MAJA BARDZO DURZE DŁUGI U OSÓB PRYWATNYCH W BANKACH I WIELE INNYCH . KILKA LAT TEMU PODPISAŁEM U NOTARIUSZA PRZY RODZICACH ŻE NIC MI SIĘ PO NICH NIE NALEŻY . CZY MIMO TEGO DALEJ GROZI MI DZIEDZICZENIE PO NICH DŁUGÓW I CZY MOGĘ ZROBIĆ COŚ JUŻ TERAZ ZA ICH ŻYCIA ŻEBY CHRONIĆ SIEBIE I SWE DZIECI . ABY GDY UMRĄ NIE SPADŁY NA MNIE JAK GROM Z JASNEGO NIEBA PONIEWAŻ MOGĘ NAWET NIE WIEDZIEĆ ZE JUŻ NP. NIE ŻYJĄ .POZDRAWIAM
martyna
21 listopada 2014 @ 14:02
witam panią ….Bardzo proszę o podpowiedzenie mi gdzie mogę się dowiedzieć kiedy odbyła się sprawa spadkowa ……pozdrawiam i z góry dziekuje
Katarzyna Skowrońska
24 listopada 2014 @ 11:31
Czy była Pani uczestnikiem tej sprawy? (czy jest Pani np. spadkobiercą ustawowym)
W pierwszej kolejności o informacje można zwrócić się do sekretariatu właściwego sądu.
Marcin
23 listopada 2014 @ 14:15
Witam mam pytanie , razem z rodzicami zmierzmy podzielić działkę na jeszcze jedną , na tej działce soi dom , i mam jeszcze 2 braci i wszyscy mieszkamy w tym domu jak wygląda sprawa formalna w przepisaniu tej podzielonej działki ?
Hela
23 listopada 2014 @ 15:37
Witam mam małe pytanko do pani i bardzo proszę o informacje niedługo bendę brała rozwód mamy mieszkanie własnościowe to mieszkanie che zostawić i spłacić męża ale w tym mieszkaniu mieszka dorosły syn który zostaje na tym mieszkaniu , moje pytanie czy ja muszę meża spłacić połowę czy podział mieszkania jest na 3 osoby? dziękuję i pozdrawiam …
Katarzyna Skowrońska
24 listopada 2014 @ 11:26
W sprawie o podział majątku po rozwodzie stronami postępowania są tylko byli małżonkowie.
Dzieci – nawet dorosłe – nie są stroną w sprawie o podział majątku wspólnego.
Maria
1 grudnia 2014 @ 20:41
Witam, mam pytanie czy nieruchomości zapisane na mnie i na męża, po jego śmierci podlegają dziedziczeniu przez jego jedyną żyjącą siostrę? ( nasi rodzice nie żyją, nie mieliśmy też dzieci, od śmierci męża nie minęło jeszcze pół roku) Z góry dziękuję za odpowiedź.
Liliana
1 grudnia 2014 @ 23:11
Ponawiam pytanie postawione duzo wczesniej na forum,jednak pozostawione bez odpowiedzi.czy mozna odrazu po stwierdzeniu nabycia spadku przekazać go jako darowizne?(nieruchomosc)
Ala
2 grudnia 2014 @ 10:20
czy możliwe jest notarialne przyjęcie spadku, jeśli spadkobiercami są m.in. dzieci? (czytałam coś takiego, ale z tego nie wynika chyba odp. na moje pytanie)http://www.eporady24.pl/jak_najszybciej_przeprowadzic_dzial_spadku,pytania,5,26,2568.html
Joanna
3 grudnia 2014 @ 18:14
Witam, mam pytanie odziedziczyłam spadek po zmarłym bracie (brat był żonaty jednak nie miał dzieci) żona odziedziczyła 1/2, matka zmarłego 1/4/, a ja i brat po 1/8 chcemy przekazać swoje części na bratową jednak jest problem gdyz jest ona ciężko chora i nie ma z nią kontaktu czy możemy swoją częśc przekazać na jej dzieci czy wnuki ?(są to jej dzieci z pierwszego małżeństwa) Bardzo proszę o poradę.
tomek
8 grudnia 2014 @ 15:50
witam dostałem od taty darowiznę pieniężną po roku tata zmarł odrzuciłem spadek, teraz dowiedziałem się że tata miał długi czy mogą coś od mojej osoby chcieć jak nie jestem spadkobiercą.
Sylwia
9 grudnia 2014 @ 15:11
Witam. Jestem w kłopotliwej sytuacji. W 2008 roku rodzice przekazali mi w postaci darowizny dom. Oni zamieszkują parter a my wyremontowaliśmy sobie poddasze. Ziemię ojciec sprzedał. Sytuacja zaczęła się pogarszać. Nie możemy dogadać się w sprawie rachunków. W ogóle mamy koszmar. Chcielibyśmy kupić sobie mieszkanie i odpisać się od darowizny. Co musimy teraz zrobić? jakie są formalności? Czy są szanse odzyskać jakieś pieniądze, które przeznaczyliśmy na adaptację poddasza? proszę o pomoc Sylwia
Bożena
18 grudnia 2014 @ 10:26
Dzień dobry
Mama zmarła w 2000r,a tata w 2006r.
Spadek dziedziczą po mamie 6 dzieci,a po tacie już tylko 5 dzieci
Mam pytanie;co trzeba zrobic,żeby sprzedac nieruchomośc z małą działką,jeżeli jeden brat się nie zgadza na sprzedaż(mieszka w U.S.A.)
Była już sprawa o nabycie spadku.Nadmienię,że brat z usa przysłał mi pełnomocnictwo na nabycie spadku i s praw związanych z podatkiem.Jest to nieruchomośc o wartości około 70000zł.Natomiast absolutnie się nie zgadza na sprzedaż.Zapewne nie przyjedzie na sprawę do Polski.Wiem,że teraz trzeba złożyc wniosek o dział spadku,ale co dalej?
z góry dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam
Ewa
28 grudnia 2014 @ 21:30
Witam.
Niedawno zmarł mój tata który pozostawiła po sobie działkę . Do spadku ma prawo 6 jego dzieci, jednak 1 z nich dostanie pozostałe 2 części tym samym mając 3/6 nieruchomości( jeden brat przyjmuje spadek i go daruje, drugi natomiast sprzedaje swoją część) . Kolejny brat dostanie udział jeszcze jednego brata mając tym samym 2/6 nieruchomości. Jedna z sióstr nie umie się porozumieć więc czy możemy żądać spłaty jej części skoro wydzielenie jej będzie problematyczne dla tej nieruchomości?
sylwester
30 grudnia 2014 @ 11:42
witam chce wniesc sprawe do sadu o dzial spadku jednakze nie wiem czy mam wniesc o dzial spadku , dzial spadku ze zniesieniem wspolwlasnosci czy tylko samo zniesienie wspolwlasnosci. do sprawy jest 9 osob dziedziczacych w roznych ulamkach jednakze kazdy zatwierdzil moj projekt dzialu nawet dzialki zostaly juz wyznaczone przez geodete , pozostalo tylko dokonac wpisy w ksiegach wieczystych jednakze do tego musi byc notariusz badz postanowienie sadu , jak wiadomo sad tanszy tylko teraz mam problem o co mam wniesc wniosek. w obecnych ksiegach wszedzie figuruje te 9 osob jako wspolwlasciciele
olga
31 grudnia 2014 @ 09:31
Witam.30 lat temu zmarl moj dziadek. Pozostawiony spadek to ponad 1h i dom z zabudowaniami. Przed jego smiercia moj ojciec w wojsku zrobil uprawnienia rolnicze.czy jako jedyny z rodziny majacy rakie uprawnienia dziedziczy wszystko?czy moze zrobic odpid czesci spadku na rzecz brata? Czy brat placi podatek od takiego odpisu?prosze o pomoc
Marlena
31 grudnia 2014 @ 21:44
Chciałabym zapytać jak rozstrzygnąć taka sprawę .
Mój ojciec zmarł i przed śmiercią zrobił darowiznę na moją rzecz- pół domu. Druga polowa należała do moich rodziców. Nieruchomość jest zabezpieczona hipoteką, którą zadeklarowałam spłacać. Jest nas po śmierci 3 do dziedziczenia- mama, brat i ja. Mama od razu zaznaczyła, ze zrzeknie się swej części na moją rzecz. Pozostał jeszcze samochód , także do spłacenia (zabezpieczony przez komornika- ale mój tata przed śmiercią zobowiązał się do spłaty w ratach ). Mój brat po śmierci taty chciałby kontynuować tą spłatę a mnie pozostawia spłatę hipoteki. Czy w tym wypadku wystarczy tylko akt notarialny (notarialne poświadczenie dziedziczenia) oraz umowny dział spadku między rodzeństwem? Jak rozwiązać kwestie odpowiedzialności mojej i brata za długi po ojcu, w przypadku gdyby wierzyciele zaczęliby ustalać spadkobierców?
Beata
1 stycznia 2015 @ 17:43
Witam
Poproszę o poradę w sprawie spadku,
Zmarł ojciec zostało 4 rodzeństwa i matka .
W urzędzie skarbowym została ustalona masa spadkowa , nieruchomość z garażami i działka ogrodowa wyceniono na 130 tys. Zł. Dzieciom przyznano 3/16 udziału.
Jeden syn zamieszkał z matką, pozostaje do spłaty troje rodzeństwa ,
Jak będzie dzielony spadek , jak zostaną wyliczone kwoty do spłaty rodzeństwa, matka swój udział chce zapisać synowi z którym mieszka.
iwona
3 stycznia 2015 @ 10:04
pomocy zmarła mama nie zostawiła testamętu minoł okres 6 miesiecy spadek przyjeły 3 osoby co zrobić by zostać właścicielem mieszkania co zrobić żeby nie płacić podatku od przyjecia spadku nadmienię że jestem tu zameldowana dwie pozostałe osoby nie i nechcę tego mieszkania sprzedawać po mamie czy muszę odrazu gdzies zgłaszac ze przyjełam spadek po mamie
Mateusz
13 stycznia 2015 @ 16:58
Prosze o pomoc. Mój tata chce przepisac dom na nas 4 lecz ten dom jest jeszcze w pełni nie skonczony czy jezeli ja bym go skonczył i miał wszystko udokumentowane(faktury racunki) ze ja w to włozyłem np 30 tysiecy to jeśli by ten dom pózniej był brata to on mi spłaci mój własny wkład i ta czesc co mi sie nalezy za dom. czy sa na to jakies papiery powierdzajace które moge dostac przed rozpoczeciem dokanczania mieszkania ?
Natalia
20 stycznia 2015 @ 01:06
Witam , mam pytanie i to bardzo poważne i byłabym wdzięczna za pomoc.
Moi rodzice są już dawno po rozwodzie, każde z nich ma swój osobny dom ,z jednym domem wszystko jest uregulowane prawnie natomiast jesli chodzi o drugi to teraz zaczęłyśmy się z siostrą zastanawiać nad wieloma kwestiami. Bo moja mama jest w drugim małżeństwie i mój ojczym ma syna z pierwszego małżeństwa. Czy jeśli mając akt notarialny na dom w którym jest napisane ze moi rodzice są współwłaścicielami i w pewnym momencie zabrakłoby mojej mamy , to czy do tego domu należy też ojczym i jego syn czy tylko my z siostrą ? Jeśli ta pierwsza możliwość to co należy zrobić.. nie wiemy co robić a nie chciałybyśmy by majątek naszych rodziców trafił nawet w jakiejkolwiek części do syna naszego ojczyma. Bo to my z siostrą wszystko tam robimy. z góry dziękuję za odzew 😉 pozdrawiam serdecznie .
Dagmara
28 stycznia 2015 @ 14:01
Witam,
może tak na wstępie chciałabym zaznaczyć, że bardzo się cieszę ze powstala wlasnie taka strona. Jednak wracając do tematu chcialabym zapytać się Panią o poradę.
Nie mam żadnego kontaktu z ojcem, lecz wiem że ma ogromne długi i z tego co udało mi się ustalić jakis czas przebywal za to w zakladzie karnym. Mam juz swoja rodzine pracuje mam dziecko i chcialabym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc zrzeczenie się spadku za jego zycia??(nie wiem co sie z nim obecnie dzieje a boję się ze nie bede nawet wiedziala ze zmarl a dowiem sie o tym dopiero gdy na zrzeczenie sie spadku czyli po tym pol roku bedzie juz za pozno. Nie chce rowniez by moj syn lub tez przyszle dzieci oddziedziczyly jakies dlugi).
Czy moge oddziedziczyc po nim dlugi jezeli bym nie wiedziala ze zmarl?
Pozdrawiam i z góry dziekuje za porade
tomasz
6 lutego 2015 @ 21:06
witam mam jedno pytanie moze wiele nie wiem prawo dla mnie zero wiadomosci aczkolwiek sprawa rozchodzi sie sie o posiadlosc mojej zony jest ona wspo lwlascicielem z siostra siostra nie chce oddac swojej polowy mieszka w bloku ja utrzymuje dom remontuje itd jakie sa roszczenia czy nalerzy jej sie polowa czy jakis procent bardzo prosze o odpowiedz pozdrawiam Tomasz
Łukasz
16 lutego 2015 @ 17:15
W jak szybkim czasie komornik dowiaduje sie o otrzymani spadku mieszkania i czy po otrzymani jeżeli mam dług w jakim czasie mogę sprzedać to mieszkanie
Agnieszka
26 lutego 2015 @ 21:12
Wiam.mam problem-chce kupic siedlisko gospodarskie,ktore ma 3 wlascicieli.Główna wlascicielka posiada 5/6nieruchomosci,kolejny wlasciciel posiada 1/24,a następny 3/24(z tym że ten ostatni zmarł w 2006 i rodzina do tej pory nie upomniala sie o jego czesc/.nie wiem co dalej czy sprawa jest do wyprowadzenia i uda mi sie kupić tę nieruchomosc.bardzo prosze o poswiecenie chwili mojej sprawie.z powazaniem Agnieszka
paulina
3 marca 2015 @ 09:51
ja mam takie pytanie do Pani. spadek był na mojego brata,który pare dni temu umarł. ja mieszkałam z nim razem w domu i ogólnie rodzeństwa jest 7,comam teraz robić i czy mi się coś należy ?
Maria
3 marca 2015 @ 18:51
Witam serdecznie, prosze o pomoc.
Zmarła Mama która testamentem odpisała mi mała działkę. Zrobiłam otwarcie testamentu, ogłoszenie i przyjecie. Poszłam do Starostwa powiatowego okazuje sie ze Mama wraz z Ojcem była właścicielką. i tak dostałam 1/2 działki. ojciec tez juz nie zyje i testamentu nie zostawił. 5 rodzeństwa podział dostało juz 7lat przed śmiercia tylko ja nie chciałam podatków płacić to mowie mamo po śmierci. Rodzina teraz twierdzi ze sie pozrzekaja swoich praw do tej działki (15mx100m) jak ja mam to w takim razie załatwiać? prosze o rady.
ktos mi mowił ze oni mogą odrzucic spadek a ja zrobic stwierdzenie nabycia spadku, ale w internecie pisza iż jak oni odrzucaja to tak jak by zmarli i ich dzieci dziedzicza, a tam sa tez niepełnoletni i sprawa sie komplikuje.
bardzo bardzo prosze o porade
Patryk
13 marca 2015 @ 10:38
witam panie mecenasie mam pytanie i czy mógł by mnie pan pokierowac a wiec tak zmarła siostra mojej mamy został po niej dom do spadku jest moja mama ciocia i od strony meza cioci która zmarła jest jego siostra wuja tez nie zyje i nie zapisali nikomu spadku mam wszystkie papiery własnosci tego domu i co miał bym teraz zrobic chodzi o to ze moja mama chce to sprzedac i ciocia bo mamy własne domy prosze o pokierowanie mnie co mamy zrobic dziekuje .
Dorota
26 marca 2015 @ 13:24
Witam.
Prosze o pomoc. Jestem matką małoletniej (8 lat) spadkobierczyni bo mojej mamie.drugim spadkobiercą jest mój brat alkoholik, który nie poczuwa sie do opowiedzialnosci zwiazanej z jakimikolwiek kosztami dot. spisu inwentarza i spłaie długów. Dodatkowym problemem jest to, ze brat nie chce isc znami do notariusza aby podpisac oswiadczenie o nabyciu spadku oraz nie chce ustalać jego podziału. W zwiażku z tym że jest bezrobotny, my jako rodzice małoletniej ponosimy wszystkie koszty za jakiekolwiek postepowanie. Czy moge wystapic do sądu aby zmusił brata do podziału spadku ? Chcemy się od niego uwolnić. Nie mamy juz siły. On twierdzi ze bez niego nic nie zrobimy i nas szantazuje. Oboje z mężem jesteśmy załamani ta sytuacja.Boimy się że gdy nas zabraknie, córka zostanie sama z tym problemem, którego my nie zdąrzylismy rozwiazac.
Katarzyna Skowrońska
26 marca 2015 @ 21:33
W takiej sytuacji – braku współdziałania i porozumienia z drugim spadkobiercą zostaje droga sądowa.
Trudno mi udzielić precyzyjnej porady na łamach bloga, sytuacja jednak – choć na pewno niełatwa, jest możliwa
do rozwiązania.
Czyli wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie dział spadku. Rozumiem, iż córka dziedziczyła na podstawie testamentu?
Dorota
29 marca 2015 @ 20:21
Nie było testamentu. Ja z bratem byłam ustawowym spadkobiercą jako zstępni w 1 linii. Ja odrzuciłam spadek. Jednak Sąd nie wyraził zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej (czyli mojej córki). Czy Tak, obecnie brat ma tylko protokół zgłoszenia spadkobiercy. Kolejnym etapem powinien być akt poświadczenia dziedziczenia oraz podział. Jednak brat nie interesuje się tym. Boję się, że umrze zanim my to załatwimy a długi po bracie na nas spadną w związku z brakiem podziału tego spadku. Czy Sąd zaocznie bez obecności drugiego spadkobercy który nie chce po zlosci wspólpracować może roztrzygnąć tą sprawę? zyjemy z mężem w nieustannym strachu. posiadamy dwie nieruchomości w tym w trakcie budowa domu i w planach kredyt. bez oddzielenia się od brata, obawiamy się że będziemy poszkodowani. Już teraz wszystkie opłaty ponosimy tylko i wyłłacznie my, także spłacamy długi po zmarłej spadkodawczyni. Gdyż poinformowano nas ze jako opiekunowie prawni małoletniej musimy to robić bo możemy na tym duzo stracić. Na drugiego spadkobierce nie mamy co liczyć jest bezrobotny. I ewentualni wierzyciele od nas wymagaja spłat ponieważ posiadamy stałe dochody z racji stałego zatrudnienia. 🙁
Ewelina
26 marca 2015 @ 17:17
witam:) Mojego taty dziadkowie zmarli i pozostawili mieszkanie,Moj tata ma dostac spadek,ale nie dawno tez zmarł…I o to moje pytanie czy ten spadek przechodzi na mnie?? Czyli na córke…Bardzo prosze o odpowiedz 🙂 Z góry Dziękuję
Katarzyna Skowrońska
26 marca 2015 @ 21:27
Rozumiem, iż ojciec nie zostawił testamentu? Czy sprawa spadkowa po babci i dziadku została już przeprowadzona, czy też jest w toku?
Co dokładnie oznacza, iż tata ma dostać spadek?
Wiola
27 marca 2015 @ 12:22
Witam.Moja babcia jest właścicielką połowy domu druga połowa po śmierci dziadka przeszła na nią i czworo jej dzieci.Babcia chce zapisać mi swoją część w zamian za opiekę natomiast nie wszyscy z rodzeństwa chcą się zrzec .Czy przy przepisie u notariusza muszę im odrazu zapłacić czy mogę zastrzec sobie że spłacę ich w ciągu np.3 lat .
Ewelina
27 marca 2015 @ 15:28
Tata miał dostać spadek po swoich dziadkach ale zmarł zadnego testamętu nie ma,a sprawa ostatnio była z tego co mi wiadomo….i teraz brat ojca ma wysłac akt zgonu do sądu w którym sie sprawa odbyła
Joanna
29 marca 2015 @ 20:49
Witam; moj tata nie zyje juz 8 lat jeszcze ma dwie siostry ktore zyja okazalo sie ze byla jakas ziemia .Czy automatycznie przechodzi na nas ten spadek czy my musimy zalatwic to sadownie jest nas trojka rodzenstwa a my nic nie wiedzielismy predzej a teraz chca sprzedac .Czy my musimy to jakos zalatwic.. dziekuje….
Justyna
31 marca 2015 @ 17:42
Witam. Bardzo proszę o odpowiedź.
W roku 2006 zmarł mój tata ( miałam wtedt 12 lat ). Dopiero w roku 2014r zostało zrobione postępowanie spadkowe domu po ojcu.Dziedziczę go z mamą na pół. Mieszkałam w tym domu od urodzenia ale 3 lata temu przeprowadziłam się do narzeczonego razem z synem,
Czy muszę teraz wrócić do tego domu ze spadku ? ze względu na to że jestem współwłaścicielem?
W tym domu mieszka moja mama.
Dodam że został na mnie również nałożony podatek.
Katarzyna Skowrońska
31 marca 2015 @ 19:32
Jak wynika z pytania, pozostaje Pani wraz z mamą współwłaścicielkami domu.
Nie ma prawnego obowiązku przeprowadzenia sprawy o dział spadku.
Jest jednak taka możliwość – jeśli współwłaściciele są zgodni, możliwa jest forma umowy (akt notarialny)
w innym przypadku pozostaje droga sądowa.
Justyna
31 marca 2015 @ 20:40
Mamy postanowienie sądowe, że dziedziczymy spadek. Tylko czy trzeba w tym domu mieszkać te 5 lat ?
Maciej
1 kwietnia 2015 @ 18:22
Witam serdecznie
Mam taki problem z mieszkaniem w którym mieszkam od narodzin a dodam ze to okres powyzej 30 lat.
Mianowicie zmarla mi mama ktora byla glownym lokatorem mieszkania spółdzielczego. Nie zostawila zadnego testamentu. Wszystko wyglada na pozor prosto bo po mamie dziedzicze mieszkanie wraz z moim bratem.
Problem jest z tym iz moj brat zaginął 2007 roku nidlugo bedzie 8 lat. Zaginięcie zgłoszone było we wszyztkich instytucjach jakie chyba sa możliwe. Sprawe spadkowa odroczono i najpierw sady zajęły sie sprawa mojego brata aby uznać za osobę zmarla. Wyrok wydany przez sąd jeszcze dołożył problemów gdyz uznano ze najwcześniej po 10 latach bedzie mozliwosc wznowienia postępowania w tej sprawie. Sednem slrawy jest fakt ze mieszkanie po mamie bylo juz zasłużone a ja tez nie jestem bez winny bo dlug caly czas rośnie. Przez wszystko wokol leczylem sie psychiatrycznie a widmo pozostania bez niczego nie pomaga w leczeniu. Dodam ze jestem osobą bezrobotna bez prawa do zasiłku. Sprawy juz sie przedluzaja ponad rok a ja nie posiadam zadnej możliwości wyjscia z problemu bo spoldzielnia juz nie chce mi uwierzyć ze tym razem bede juz w stanie splacac biezacy czynsz i splacac jakas minimalna rate. Próbowałem pojsc na umowę ze po sprzedarzy mieszkania ureguluje zadłużenie lecz tak naprawdę nie wiadomo kiedy to nastąpi. Zadłużenie wynosi ok 20 tys zlotych.
Mam kilka pytan i proszę o pomoc bo juz nie wiem co zrobić. .?
1. Czy istnieje jakas metoda prawna zeby swoja czesc lub calosc w formie jakieś zaliczki do czazu wyjaśnia sprawy sprzedac. Jeżeli tak to jak to mialoby wygladac.
2. Czy spoldzielnia do czsu zakończenia sprawy spadkowej moze mnie eksmitowac. Dodam ze biezace oplaty bym uiszczal na czas. Czy moze jest tak ze jezeli ja prawnie nie jestem w stanie nic zrobic to spoldzielnia tez.?
Proszę o jak najszybsza odpowiedz
Piotr
2 kwietnia 2015 @ 06:41
Witam. Bardzo proszę o pomoc.
W zeszłym roku umarł mi ojciec, a kilka lat wcześniej matka. Mam dwoje rodzeństwa. Spadkiem jest nieruchomość, która jest w kredycie. Kredyt jest w CHF. Na dzień dzisiejszy są środki na spłatę kredytu w 98%. Dwie strony chcą spłacić z własnych środków brakującą część kredytu. Jedna ze stron chce swoją nie chce spłacić kredytu, chce swoją część rozłożyć na raty. Ponadto zaniża wartość nieruchomości o około 30% w stosunku do wartości na rynku. Dodatkowo nie chce słyszeć o sprzedaży nieruchomości.
Co w takiej sytuacji?
Anna
2 kwietnia 2015 @ 12:09
Witam. Bardzo proszę o odpowiedź. 13 lat temu zmarł mój tata, miałam wtedy 24 lata i mieszkałam oddzielnie od 5 lat w mieszkaniu zakupionym przez rodziców, tak jest do tej pory. Jestem jedyną osobą, która przez ten czas czyli 18 lat utrzymywała to mieszkanie. Moja mama mieszka w swoim mieszkaniu i mam jeszcze 2 siostry. W tym roku jedna z sióstr się rozwiodła a druga wychodzi za mąż i stwierdziły, że trzeba podzielić majątek. Domagają się ode mnie rezygnacji z części pieniędzy za mieszkanie ponieważ nie płaciłam mamie za wynajem, oraz za to iż mama wyremontowała to mieszkanie po zakupie. Do podziału jest jeszcze działka budowlana. Moje pytanie dotyczy tego czy siostry mogą żądać ode mnie większych pieniędzy, skoro nie płaciły ze mną wspólnie czynszu, oraz jak powinien wyglądać podział majątku. Dodam, iż ja nie chcę zostać w tym mieszkaniu, ponieważ wyprowadzam się do narzeczonego. Bardzo proszę o odpowiedź.
Mariola
10 kwietnia 2015 @ 15:25
Witam,
Dwa miesiące temu umarł mój tata. Był on współwłaścicielem majątku jaki zostawiła po śmierci moja mama. Majątek ten został podzielony po równo na trzy części i oprócz taty i mnie współwłaścicielem jest mój brat. Okazało się, że tata zostawił po sobie dużo długów. Z tego powodu chcę z bratem zrezygnować ze spadku. Tu pojawia się moje pytanie. Czy powinnam zrezygnować ze spadku po matce, czy po ojcu?
kasia
13 kwietnia 2015 @ 22:53
witam mam do państwa pytanie mój teść zmarł i zostawił 7 synów i żone . Czy należy sie meżowi spadek skoro niejest zameldowany pod tym adresem co był zmarły.
Katarzyna Skowrońska
14 kwietnia 2015 @ 11:23
Pozostaje pytanie, czy spadkodawca pozostawił testament? Jeśli nie, to dziedziczą
spadkobiercy ustawowi. Zameldowanie nie wpływa na dziedziczenie ustawowe.
gosia
20 kwietnia 2015 @ 00:26
Witam mam pytanie zmarła prawna włascicielka mieszkania które jest zakłużone .i nie długo będzie kończył sie termin i dzieci chcą oddać mieszkanie żeby nie płacić długów po matce .ja wynajmuje jestem obcą osobą mieszkam z mężem i dzieckiem .czy będe mogła nadal mieszkać jeśli mieszkanie przejdzie na państwo – gmine czy musze sie wyprowadzic?proszę o odpowiedz bo bardzo sie ptzejmuje tym.
daria
21 kwietnia 2015 @ 10:33
witam serdecznie . pare lat tamu moja mama pod presją musiała przekazać notarialnie na siostrę swoją część spadku po ojcu na siostrę z tym że kolejni w lini dziedziczenia po mamie jesteśmy ja i siostra i z tąd moje pytanie czy jeżeli mama przekazała niby notarialnie siostrze swoją część jednak bez zgody sądu (byłyśmy nieletnieabyśmy my nie dziedziczyły to czy taki akt notarialny jest ważny a pytam właśnie dlatego że znajoma przekazywała teraz bratu swoją część majątku po rodzicach i właśnie sądownie i musiała mieć zgodę sądu rodzinnego ze względu na to że w kolejnej linii powinien dziedziczyć jej syn i musiała również z niego się zrzec
Marcin
21 kwietnia 2015 @ 19:54
Witam mam pytanie w 2001 roku zmarł dziadek pozostawiajac po sobie spadek w postaci działki oraz domu
Spadek po dziadku odziedziczyły trzy córki, jako że nie było możliwości podziału działki dom stał przez te wszystkie lata pusty(dwie spadkobierczynie nie interesowały się ani spadkiem ani kosztami jego utrzymania), koszty utrzymania domu oraz działki ponosiła przez ten czas jedna z córek (moja Mama). Teraz udało nam się załatwić drogę która umożliwi podział działki na trzy części, jednak były związane z tym pewne koszty, sam podział działki tez kosztował. Teraz sprawa wygląda tak ze wszyscy chcieliby dostać jakąś część działki jednak nikt z pozostałych spadkobierców niema ochoty pokryć kosztów zwiazanych z podziałem spadku czy jest możliwość odzyskania kosztów zwiazanych z podziałem działki od pozostałych spadkobierców? Dodam tez ze nie było jeszcze żadnego podziału u notariusza a jedynie przyjęciem spadku na trzy spadkobierczynie z których każda odziedziczyła równa część
Pozdrawiam Marcin
Krzysztof
25 kwietnia 2015 @ 17:59
mam pytanie wujek wykupił mieszkanie na własnosc za 5% wartosci od gminy wujek zmarł nie splacajac mieszkania do konca jesli przyjme spadek to czy bede mogł spłacic to mieszkanie za ta 5% wartosci mieszkania?
Adrian
25 maja 2015 @ 20:35
Witam,
Jestem spadkobiercem domu i sporego siedliska oraz około 4 ooo metró plus 2 hektarow w polu ziemi rolnej. DOm zamieszkuje tylko brat.
jest nasz 5 cioro. NIkt nie kwapi się o podział majatku. Zalożylem sprawe w sadzie po smierci matki o przyznaie spadkobierstwa. Kazdy dostał 1/5 spadku.
Teraz chciałbym fizycznie otrzymac swoją część i zaczać budować się etc.
Co mam zrobić?
Czy jest szana wyzanczenia mojej granicy działek przez sad ( tylko mojej działki a reszta nie zostanie podzielona, ) nie mogę sie dogadać z rodzenstwem.
Kto ma wplyw na to w ktorymmiejscu chcialbym otrzymac działke?
Kto pokrywa koszta bieglych i sadu ? są dzielone na 5 osob.?
Kasia
26 maja 2015 @ 09:51
Wiatm , Zmarł moj jciec 3 lata temu,, i pola sa rozdzielone na mnie i rdzenstwo.. a dom miał być na mnie przepisany i tak sie niestał bo tato zmarł.. mama niechce tego zrobic bo sie boi ze ja wyrzucimy z domu (bzdura)! i mamy taki problem ze mama dyktuje starszy brat i nie wiem co mam z tym zrobić ,a z męzem chcemy zmieniać dach i ocieplic dom,, a niechcemy zeby oszczędności życia nam przepadły i zostaniemy z niczym 😕 co możemy zrobić? Prosze o pomoc
Agnes
26 maja 2015 @ 20:57
Dzien dobry.Mam pytanie odnosnie splaty rodzenstwa ale nie mojego tylko mojej mamy.Sprawa wyglada tak ze mieszkamy z siosrta mama i babcia w domu jednorodzinnym .dom zostal przepisany z moich dziadkow na moja mame.a pozniej po paru latach mama przepisala dom na mnie i moja siostre.w tym nigdy rodzenstwo mojej mamy nie zadalo splaty.ale od paru miesiecy strasza moja mame ze beda chccili jednak splaty .i teraz moje pytania.1.czy moga nadal zadac splaty majatku po tylu latach od przepisania domu na mame. 2.czy jesli dom jest teraz na mnie i siostre moga zadac splaty od nas 3. w jaki sposob wyliczana jest wysokosc splaty dla rodzenstwa 4.czy zalozenie takiej sprawy w sodzie o splate jest kosztowne i kto ponosi koszty ? Jak dlugo trwa taka sprawa ?? Z gory dziekuje za pomoc
Ania
29 maja 2015 @ 13:07
Dzień dobry,
Zmarł mój tato, zostawił nas 5-tkę dzieci( 3-ka z pierwszego małżeństwa , 2ka z drugiego) i żonę, był zameldowany czasowo u mamy w mieszkaniu, zaś zameldowanie stałe miał w całkiem innym miejscu , gdzie mieszka 3ka dzieci. Tato nie utrzymywał z tamtymi dziećmi kontaktu, sprawa spadkowa się odbyła , teraz chcemy wnieść pismo o podział spadku. Tylko pytanie: czy mieszkanie w którym tato był zameldowany wchodzi w skład spadku? Czy tylko kwota jaką kiedyś wpłacił ,aby to mieszkanie zajmować? Problem jest w tym, że nam się wydaję ,że musimy zrobić dział spadku z całego mieszkania ( liczmy ok 100 tys zł za mieszkanie z podziałem procentowym) zaś druga strona mówi ,że dział spadku należy się tylko od kwoty ,którą kiedyś w czasach PRL-u tato wpłacił aby takie mieszkanie zamieszkiwać.
Drugie pytanie, sprawa sądowa powinna się odbyć w miejscu gdzie tato był zameldowany czasowo ( tam też zmarł) czy tam gdzie był zameldowany na stałe?
M.P.
29 maja 2015 @ 23:32
Witam,
po ślubie rodzice zamieszkali w domu, który należał do ciotki ze str. mamy. Przed śmiercią ciotka przepisała dom na oboje małżonków, bo nikt się nie spodziewał złego. W 2013 ojciec znalazł kochankę, doszedł do tego alkohol (!) i agresja wobec mnie i mamy. Sprawa wygląda tak, że ojciec chce nas z zemsty (chyba za to, że nie tolerujemy jego podwójnego życia) zostawić z niczym (chce sprzedać/wynająć/dostać od nas spłatę za swoją połowę). Dodam, że ma dokąd iść mieszkać (jego rodzice/kochanka). Psuje nam wszystko na złość, grozi i uprzykrza życie na maxa, o czym wszyscy dookoła chyba już wiedzą. Mama od swojej rodziny dostała po ślubie wszystkie meble i najważniejsze – dom, a on niczego nie dał ze swojej str. prócz remontów i wykarmienia rodziny (mama też pracowała), a zyskał ogrom. Prosimy z mamą o radę.
Pyt. 1. Jak wybrnąć z tej sytuacji z punktu widzenia podziału majątku po rozwodzie (z jego winy)?
Pyt. 2. Czy mama ma szansę odzyskać dom mimo, iż ciotki już nie ma? Pyt. 3. Czy ojciec może sobie bezkarnie żyć i stawiać warunki odnośnie czegoś, co dostał dzięki małżeństwu z mamą?
Marcin
1 czerwca 2015 @ 16:13
Witam mam pytanie,co robić w takiej sytuacji?
Babcia posiada stwierdzenie nabyciu spadku, które brzmi: “Stwierdzić,że spadek po dziadku zmarłym 18 grudnia 1987r. na wsi W….e i ostatnio tamże zamieszkałym na podstawie ustawy nabyli żona dziadka Józefa i dzieci Zofia, Jan (kawaler) i Anna (z czego ciocia już nie żyje około 10 lat ) po 1/4 części każdy z nich z tym, że udział spadkowy w gospodarstwie rolnym dziedziczą z mocy ustawy żona Józefa, syn Jan i Zofia po 1/3 części każdy z nich. ”
Na dzień dzisiejszy babcia bardzo by chciała przepisać dom na na mnie jako wnuczka, syna Zofii. Zofia a także i Jan by się też zrzekli na mnie a nie wiem co zrobić jak po zmarłej cioci został wujek jej mąż i ich dwóch synów. Czy będę musiał ich spłacać żeby stać się właścicielem całej nieruchomości? I ile jak coś ? I hgdzie to załatwoić ?
Liczę na jakąkolwiek podpowiedź co robić.
Pozdrawiam
Marcin
1 czerwca 2015 @ 16:39
Chciałem dodać jeszcze, żę mieszkam razem z babcią od roku oraz z wujkiem. Moja mama mieszka wsąsiedniej miejscowości z mężem idwojgiem synów (moimi braćmirodzonymi) a zmarła ciocia mieszkała również u męża a jej synowie poszli do swoich teściów.
aneta
5 czerwca 2015 @ 19:10
siostra męża kupiła w tajemnicy przed nami mieszkanie rodziców i mieszkanie pracioci (mama i ciocia żyją), w przypadku 1 coś tam kiedy wspomniala, że chciałaby je wykupic, niestety dowiedzielismy się już po wszystkim, argumentem siostry jest tłumaczenie, że wiecznie nie mamy pieniędzy, nie chce mieć mieszkania n akredyt itd itd, obydwoje z mężem mamy hipotekę na 30 lat, mieszkania zostały wykupione nie o wartości rynkowej ale odkupione za kilka tysięcy ze spódzielni, w jakim kierunku mamy iść, nie pozostaje nam również nic innego jak iść do sądu i walczyć również o naszą przyszłość
jerry
8 czerwca 2015 @ 19:24
Dzieki za blog. Ogolne pytanie, jesli mozna: czy glowny spadkobierca mieszkajacy na stale w USA od 25 lat musi posiadac wazny paszport polski i PESEL, aby wniesc postepowanie spadkowe poprzez biuro prawnicze w Polsce?
Viola
11 czerwca 2015 @ 12:05
Witam Pani Mecenas chciałbym zapytać o pewną sprawę mojego męża babci siostra zostawiła w spadku długi każdy po kolei się zrzeka spadku czy on i córka też musi? Pytam bo mieszkamy poza Polską jesteśmy wymeldowani z polski żadnego pisma nie dostaliśmy
Karolina
15 czerwca 2015 @ 09:31
Witam
Moja mama zmarła 10 lat temu. Z jej rodziny należy mi sie spadek ale tylko 1/3 mi mojemu bratu i ojcu. Jest także jeszcze jakaś ciotka która jest wliczona w spadek. W ten spadek jest także wliczone gospodarstwo rolne prawie 8 hektarów.
Pani mi powiem mniej więcej ile bedzie to na jedna osobę wynosiła kwota pieniężna tego spadku?
Dziękuję
Johannes
25 czerwca 2015 @ 11:15
Prosze Pani,
nas jest czterech braci. Po smierci ojca okazalo sie, ze dwoch braci zostalo wydziedziczonych. Podzil spadku wyglada nastepujaco: matka 1/3=4/12,dwoch braci otrzymalo po 1/3 =4/12. Po smierci matki dostala czworka braci po 1/12. To znaczy, ze dwoch braci dostalo tylko 1/12 spadku.
Miedzy nami panuja bardzo dobre stosunki. Dlaczego byl ten spadek przed sadem rozpatrywany? i czy mozna ten wyrok podwazyc?
Na pani odpowiedz bardzo bym sie cieszyl.
jola
27 czerwca 2015 @ 11:09
witam mój problem jest taki iz mojego męża dziadki zapisali dom na 2 synów .meza ojciec i jego brat krotko mieszkali raze .PO jakimś czasie brat sie ożenił i wyprowadził a męża ojcic mieszka przez 30 lat i ponosi wszystkie koszty związane z utrzymaniem tego domu ,wuja jest tylko na papierku .czy można go jakos wydziedziczyć z tego spadku po rodzicach
Mirek
6 lipca 2015 @ 14:53
Witam Pani Mecenas proszę o poradę.Zmarł mój Ojciec zostaliśmy w trójkę mama siostra i ja.Czytałem że w takiej sytuacji majątek czyli dom po rodzicach dzieli się na trzy równe części. Więc jak by jestem spokojny o swoje .Ale ostatnio siostra która mieszka w Niemczech coś bardzo się z moją matką uaktywniły odwiedzają się jeżdżą po urzędach .Czy jest możliwe że jest jakiś sposób żeby mnie pozbawić mojej części.Lub czy mama może swoją część przepisać mojej siostrze.
Zaznaczam nic po śmierci ojca nie podpisywałem nie było sprawy u notariusza ani w sądzie.
Kasia M.
8 lipca 2015 @ 20:49
Witam, mam sprawę spadkową jak wszystkie na tym blogu. Dziadek zrobił testament, został on przyjęty przez wszystkich spadkobierców nie został zrobiony dział spadku ani nic więcej. Moje pytanie dotyczy tego czy żyjaca babcia może ze swoją połową zrobić co zechce np przepisać jak darowiznę lub sprzedać?
Przemek
25 lipca 2015 @ 13:31
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie podziału domu. Mama zmarła i pozostawiła dom na który ciężko pracowała z tatą.Tata związał się z Kobietą, która zawróciła mu w głowie. Teraz jest jego żoną. Mam jeszcze dwie siostry,. Jak wygląda podział domu? Ile każdemu przysługuje ? Z góry dziękuje za odp.
Katarzyna Skowrońska
27 lipca 2015 @ 16:03
Po śmierci mamy nastąpiło dziedziczenie ustawowe (zakładając, że nie było testamentu).
Rozumiem, iż dom stanowił współwłasność rodziców?
W przyszłości po śmierci ojca dziedziczyć będą jego spadkobiercy ustawowi (żona i dzieci); oczywiście
w sytuacji gdy nie ojciec nie zostawi testamentu.
Monika
25 lipca 2015 @ 14:37
Witam. moja mama i jej rodzeństwo są obecnie wsółwłaścicielami nieruchomości, każdy w 1/4. Mama mieszka w tym domu, rodzeństwo jest zgodne co do tego, że to mama ma być właścicielem całości. Obecnie mama płaci do US wzbogacenie, (płaci za wszystkich, ma pełnomocnictwa) Moje pytanie brzmi, jaki czas mama musi odczekać po zapłaceniu w US, aby być jedyną właścicielką ? Co w tej sytuacji należy zrobić ? Założyć kolejną sprawę w sądzie, ze strony rodzeństwa ma to być darowizna?
Przemyslaw
27 lipca 2015 @ 22:21
Witam, mam pytanie odnosnie podzialu majatku-spadku w przypadku kiedy mojej mamy, matka (moja babcia) zmarla I pozostawila kilka rzeczy typu wyposazenie mieszkania, konto bankowe opiewajace na kwote 4tys. zl I jako jedyna jest zyjacym potomkiem. Maz babci zmarl, syn zmarl pozostala tylko moja mama z dzieci, I dwojka rodzenstwa babci (brat I siostra). Pytanie wlasnie o rodzenstwo jaki jest stosunek podzialu jesli chodzi wlasnie o rodzenstwo ? czy sa oni brani pod uwage w przypadku gdzie jedno z dzieci zyje czy tez nie sa ? Z gory bardzo dziekuje za porade, odpowiedz.
mam pytanie
2 sierpnia 2015 @ 10:45
czy ojciec może sprzedać gospodarstwo sam bez porozumienia z dorosłymi dziećmi i czy dzieci mogą odzyskać ten majątek po jego śmierci umowa kupna sprzedaży była zawarta 17 lat temu
goska
4 sierpnia 2015 @ 16:48
witam serdecznie. Mój ojciec wraz ze swoim bratem był współwłascicielem domu w którym meszkał. kazdy z nich miał prawo do 1/2 domu i podwórka. Niestety tata zmarł nie pozostawiajac testamentu. Jego brat uwaza iz po smierci mojego taty a jego brata dom nalezy sie tylko jemu i ze ja nie mam prawa do spadku. jak jest naprawde?? bardzo prosze o szybka odpowiedz, i z gory dziekuje.
anna
6 sierpnia 2015 @ 21:15
20 LAT TEMU RODZICE MIELI WYPADEK SAMOCHODOWY TATA ZGINĄŁ NA MIEJSCU A MAMA JEST NIEPEŁNOSPRAWNA I TRZEBA SIĘ NIĄ ZAJMOWAĆ 24 /H GDYŻ NIE MOŻE NIC PRZY SOBIE ZROBIĆ. ZAJĘŁA SIĘ NAMI CIOCIA I PODZIELIŁA NAS PO 1/4 Z DOMEM I ZIEMIĄ KTÓRĄ JESZCZE POSIADAMY. DOM JEST POSTAWIONY NA 3 HEKTAROWEJ ZIEMI I JEST ODGRODZONY NA OK 0,5 H JAKOŚ TAK ALE W KSIĘDZE WIECZYSTEJ WIDNIEJE JAKO JEDNO CZYLI 3 H. I CHODZI MI TERAZ O TO ŻE JEDNA SIÓSTR CHCE WYJECHAĆ ZE SWOIM MĘŻEM ZA GRANICĘ I JA BĘDĘ MUSIAŁA SIĘ ZAJĄĆ MAMĄ DO KOŃCA JEJ ŻYCIA… CHCIAŁABYM SPŁACIĆ TĄ JEDNĄ SIOSTRĘ TYLKO Z DOMU I OBEJŚCIA NA KTÓRYM STOI TEN DOM JAK TO ZROBIĆ OD CZEGO ZACZĄĆ CZY MOŻNA ODDZIELIĆ TYLKO DOM ŻEBYM MOGŁA W NIM COŚ ZROBIĆ TZN JAKIŚ REMONT ITP. ALE SPŁACIĆ JĄ W TAKIM STANIE JAKIM JEST JESZCZE TERAZ CZYLI BEZ REMONTÓW I ŻEBY BYŁ JUŻ MOJĄ WŁASNOŚCIĄ. CZY UMIE MI KTOŚ POMÓC JEST TO BARDZO TRUDNA SYTUACJA NIE WIEM CZY MOŻNA TO JAKOŚ ZAŁATWIĆ
Monika
13 sierpnia 2015 @ 15:33
Witam..dziadek przepisal mi pol domu..druga polowa nalezy do mojego ojca i mamy.Rodzice sie rozeszli, nie zrobili miedzy soba zadnego podzialu czy rozdzialu..W domu zostal tylko ojciec
.Teraz sie wyprowadzil do swojego nowego domu..ale wciaz przyjezdza po swoje szpargaly i nie szczedzi epitetow..Ma do mnie pretensje ze ucielam tuje itp..straszy policja..Wszelkie umowy i rachunki sa obecnie na mnie..Do niego nalezy 1/4 domu oraz dzialki..korzysta z garazu oraz budynku gospodarczego..ma swoje oczko wodne oraz swoj duzy pokoj…Ja oczywiscie place podatek za dom oraz budynki gospodarcze (uzytkowane tylko przez niego)..a on wciaz tu straszy..nie wiem co robic?Jak wygladalaby sprawa podzialu?Ciezko bedzie rozdzielic dom oraz podworze zeby zdac mu ta 1/4 ..
Monika
14 sierpnia 2015 @ 12:22
Witam,
Mój chłopak na drodze podziału spadku odziedziczył część działki na której stoi dom rodzinny zapisany na jego brata. Chłopak razem z matką oraz babcią w nim zamieszkują- matka ma dożywotni przywilej pobytu, niestety chłopak z babcią nie. Jego brat zmarł, i na drodze prawnej dziedziczą jego synowie (są jeszcze niepełnoletni a ich opiekunka to była żona z którą się rozwiódł). Po ok 5 latach pojawili się w domu rodzinnym chłopaka i żądają wyprowadzki lub płacenia czynszu przez mojego chłopaka i babci. Natomiast oni roszczą sobie prawo do natychmiastowej wprowadzki. Mają prawo? Bardzo proszę o szybką odpowiedź
Brygida
17 sierpnia 2015 @ 13:00
Witam.
W ciężkim, pooperacyjnym stanie jest szwager mojego męża.
To spowodowało, że pomyślałam o sobie i swojej sytuacji. Mąż mój jest współwłaścicielem domu i działki, poza nim są właścielami jeszcze, Jego siostra i matka. Dom wybudowali dziadkowie i rodzice męża. Ja jak to czasem w złośliwości mówi moja szwagierka jestem tylko “lokatorem”, ale fakt, że nigdzie nic nie ma o mnie w tym majątku. Co stałoby sie w razie jakiejś tragedii gdyby, czego nie chcę, coś tało się moężowi?
Celina
23 sierpnia 2015 @ 06:58
po smierci ojca zrobiłam darowiznę ze swojego dzialu na rzecz corki.Moje 2 siostry mialy tez po 1/3.Wspolnie doszly do porozumienia i jedna z siostr splacila moją corke i drugą siostre.Czy moja corka otrzymane pieniądze moze mi przekazac w formie darowizny?czy moze te pieniadze przekazac swojej corce jako darowiznę?czy uniknie podatku skoro to ciotka ją splacila?
Aleksandra
24 sierpnia 2015 @ 21:39
Witam,
Czy w przypadku sporzadzenia testamentu u notariusza dotyczacego przekazania mieszkania po śmierci na jedno z dzieci konieczne będą sprawy sądowe dotyczące spadku czy osoba wykazana w testamencie przejmuje pełne prawa do nieruchomości? Czy może lepiej przepisać mieszkanie już na jedno z dzieci? Chodzi nie tylko o koszta ale również o mozliwość dochodzenia spadku innych osób.
Pozdrawiam
Katarzyna Skowrońska
25 sierpnia 2015 @ 12:18
W przyszłości będzie konieczność sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Darowizna to coś innego jeśli chodzi
o skutki niż testament, trudno mi udzielić konkretnej porady na łamach bloga, choćby dlatego że wiąże się z tym
jeszcze kilka innych kwestii- np. uprawnienie do zachowku.
Aleksandra
26 sierpnia 2015 @ 09:15
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Malwima
7 sierpnia 2016 @ 18:41
Dzień doby, mam pytanie. Mój dziadek zostawił w spadku dom na moją babcie, mamę i wujka. Gdy moja babcia zmarła, sprawa nie została poruszana w sądzie o podział. Moja rodzina tam mieszkała cały czas, wujek miał swój dom. Teraz wujek chce od z yskac ten dom i każe siebie spłacać. Czy jest jakikolwiek sposób na uniknięcie tej chorej sytuacji? Dodam że mimo jego nazwiska na domu, nie spłacać kredytu wziętego przez moją babcie ani też nie dorzucal się na podatki. Proszę o szczerą odpowiedź, moja babcia zmarła 12 lat temu.
Agata
26 sierpnia 2015 @ 09:02
Witam,
w listopadzie zmarła moja mama, nie pozostawiając po sobie testamentu. Mama była wraz z tatą współwłaścicielem mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego) – oboje widnieją w Księdze Wieczystej. Do tej pory odbyła się sprawa w sądzie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, w wyniku której za uprawnionych do masy spadkowej uznano tatę oraz dwie córki. Każdemu z nas przyznano udział w wysokości 1/6 mieszkania. Mam już prawomocne postanowienie sądu, ale nie wiem co powinnam zrobić w następnej kolejności tzn. gdzie się udać itd. Czy powinniśmy wszyscy widnieć w Księdze Wieczystej?
Rozważamy dwie opcje:
1. Ja i siostra zrzekamy się swoich udziałów na rzecz taty, aby to on był wówczas jedynym właścicielem mieszkania. Nie wiem w jaki sposób powinniśmy to zrobić? U notariusza czy w sądzie? Z jakiej wysokości opłatami to się wiąże?
2. Siostra oraz tata zrzekają się swoich udziałów na moją rzecz, a dodatkowo tata chciałby przekazać również “swoją połówkę” mieszkania przez co miałabym być jedynym właścicielem. Jak to powinniśmy zrobić? Drogą darowizny?
Ryszard
28 sierpnia 2015 @ 03:32
Witam. 3 miesiace temu daleka rodzina poprosila miedzy inymi o akt urodzenia, potrzebny w sprawie spadkowej, w ktorej powinna wziasc udział moja mama, która niedawno zmarła i ja jestem osoba dziedziczaca po mamie. Rodzina wzieła ode mnie wszystkie dokumenty i milczy. Mowili ze maly spadek i duzo spadkobiercow ze najlepiej byloby sie zrzec, I nastala cisza. Nie wiem co o tym myslec, czy ktos mnie poinformuje czy tez wrecz nie musi? Prosze o pomoc. Ryszard
ewa
31 sierpnia 2015 @ 19:51
Witam.Mam pytanie czy jeśli nie było sprawy o dział spadku (spadkobierców jest dwóch) czy jedna osoba czyli matka małoletniego dziecka które jest spadkobiercą moża wejść do domu i w nim zamieszkać. Dziękuję za odpowiedź.
Sylwia
31 sierpnia 2015 @ 20:24
Witam, mieszkam w domu rodzinnym ktory kiedys zostal przepisany na mojego brata brat zmarl oraz nisi rodzice. chce przepisac dzialke z domem na siebie iz mieszkam tu od dawna i wkladalam cale zycie pieniadze siostra jedna wyrazi zgode lecz jest i druga siostra ktora mieszka daleko i nie mogla by przyjechac i sie pokazac czy mogla by pismo odpowiednie napisac ? czy jest konieczna jej wizyta ? mozna ta sprawe zalatwic przez notariusza czy tez przez sad ? pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Jolanta
1 września 2015 @ 00:10
Witam mam koleżankę której ojciec odziedziczył po swoim ojcu 1/8 domu,ponad rok temu ożenił się po raz drugi nie ma dzieci z drugą żoną ,w obecnej chwili zmarł miał wysokie ubezpieczenie,a jego żona twierdzi ze ten spadek należy tylko do niej bo ojciec jej zapisał,a im się nic nie należy,czy mają prawo do dziedziczenia po ojcu części domu i odszkodowania,nadmieniam iż płacił alimenty na koleżankę i jej rodzeństwo…proszę o pomoc jest potrzebna im..
Gienia
9 września 2015 @ 16:48
Wita. Mam pytanie ponieważ mieszkam w domu jednorodzinnym z mężem i dziećmi. Miałam meldunek tymczasowy ale moja mama była właścicielką tego domu i nie zdążyła nas zameldować bo zmarła. Teraz trwają sprawy spadkowe. Czy jest jakaś szybsza możliwość zameldowania czy muszę czekać na zakończenie spraw.
olimpia
14 września 2015 @ 20:22
witam mam pytanie ..mojego meza tato niedawno zmarl pozostawil mieszkanie ktore jest dziedziczone przez zone tescia mojego meza i jego brata majatek zostal podzielony notarialnie ale niedawno dowiedzielismy sie ze byl tam zameldowany jakis ukrainiec podobno daleka rodzina tescia potrzeba zameldowania go bylo podjecie pracy w libercu w czechach p0dobno wiza sie skonczyla i tesciowa chce znowu przedluzyc mu meldunek czy my jako wspolwlasciciele tego lokalu mamy cos do powiedzenia w tej sprawie …tesciowa nic nam wczesniej o tym nie powiedziala i czy ma prawo bez naszej wiedzy go ponownie zameldowac
Mirek
15 września 2015 @ 17:53
Witam . w czerwcu 2012r. zmarła moja mama z ojcem i bratem odziedziczyliśmy po niej mieszkanie i garaż . W tym roku ojciec założył mi i bratu sprawę o zwrot części czynszu , podatków od nieruchomości , pomnika na cmentarzu – ojciec mieszka w ww.mieszkaniu w garażu ma samochód , a nam obliczył ze mamy mu zaplacic po 10000zl. czy ma prawo do tego zwrotu?
Andrzej
8 października 2015 @ 09:34
Witam, mam pytanie w bardzo zawiłej dla mnie sprawie. Jest dom który ma wydzielone 4 osobne kondygnacje jako odrębne mieszkania. Po śmierci Ojca Ja i 3 mojego rodzeństwa odstaliśmy w spadku notarialnie po 1/4 dwa górne mieszkania, a Mama miała na własność dwa dolne. Teraz umarła Mama i będzie po niej podział majątku. Dodam, że nikt nie mieszkał i nie mieszka z rodzeństwa w domu po rodzicach. Po śmierci Mamy nastąpił straszny konflikt między rodzeństwem (wielokrotnie była wzywana policja, bo np. przychodzili do mojego domu i walili w drzwi i krzyczeli, że jestem złodziej, bo ukradłem zdjęcie itd.) więc nie ma szans na jakąkolwiek zgodę. Pytanie co zrobić aby wyjść z tej sytuacji? Czy na dziale spadku po Mamie gdzie będą przyznawane m.in udziały w tych 2-ch dolnych mieszkaniach można powiedzieć, że się nie chce lokalu i prosi o dołączenie do sprawy sprawę rozdzielenia współwłasności tych 2-ch górnych? Tak, żeby każdy dostał po jednym mieszkaniu z dopłatą?
Katarzyna Skowrońska
8 października 2015 @ 11:17
Sytuacja jest złożona i trudno mi udzielić konkretnej porady na łamach bloga.
(w szczególności bez zapoznania się z dokumentami – w tym odpisami ksiąg wieczystych)
Rozumiem, iż mama nie zostawiła testamentu? I nie zostało jeszcze przeprowadzone
postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
W sprawie o dział spadku sąd ustali co stanowi masę spadkową oraz będzie dzielił
pozostawiony przez spadkodawcę majątek pomiędzy spadkobierców.
Andrzej
9 października 2015 @ 20:45
Testamentu nie ma, była pierwsza rozprawa o gdzie sędzia ustalił spadkobierców. Jak pisałem na dwa górne mieszkania mam ustanowione księgi wieczyste i mam stosowny akt notarialny który mówi, że w każdym z tych lokali ma, 1/4 udziału. Zastanawiam się czy lepiej byłoby przyjąć wszystko w tym i te dwa dodatkowe lokale na dole i wtedy złożyć wniosek o rozdzielenie współwłasności tak aby każdy dostał po jednym mieszkaniu ale to może trwać latami. Czy też nie przyjąć w dziale spadku tych dwóch mieszkań po mamie i wtedy jeśli nie chcieliby kupić (tj. rodzeństwo ) to sąd zasądziłby sprzedaż komorniczą bo to już coś lepszego niż męczyć się w tej sytuacji gdzie jest agresja i kłótnie.
Piotr
8 października 2015 @ 11:41
Witam. 10 lat temu żona dostała w spadku po ojcu 1/4 domu oraz 1/4 ziemi czyli 3 hektary. Nie ma jednak wydzielonych konkretnych działek. Teraz chce przepisać samą ziemię na matkę zachowując swoją część domu. Czy wymagane jest wydzielenie konkretnych działek, które do niej należą, czy wystarczy u notariusza tylko ogólnikowo określić, że przekazuje swój udział w ziemi? Obawiamy się, że oprócz notariusza trzeba będzie opłacić jeszcze geodetę, sąd etc.
Patryk
11 października 2015 @ 12:32
Pani Katarzyno, proszę o pomoc. 5 lat temu zmarł mój dziadek, zostawiając po sobie mieszkanie. Przez 5 lat mieszkał tam mój brat, był tam zameldowany jeszcze za czasów gdy żył mój dziadek. Jednak przez ten czas mieszkanie zostalo przez niego zadłużone. Mój ojciec (syn dziadka) postanowił sprzedać mieszkanie pomimo moich próśb, żeby mieć na spłatę długów. Czy jako wnuczek po zmarłym dziadku, po sprzedaży mieszkania należy mi się coś za tę mieszkanie? Dziadek nie zdążył sporządzić testamentu, więc mieszkanie pi nim odziedziczył mój ojciec, ale czy coś należy się mi? Proszę o odpowiedź
Dorota
17 października 2015 @ 17:21
Dzień dobry.
Zmarł brat naszego nieżyjącego ojca. Był kawalerem i mieszkał wspólnie z dwoma samotnymi braćmi. Od śmierci ojca nie utrzymywaliśmy z nimi kontaktów, nie znaliśmy ich sytuacji majątkowej. W dniu pogrzeby zapytaliśmy tylko, czy wujek nie miał zaciągniętych kredytów. Od jego braci otrzymaliśmy ustną odpowiedź, że nie. Sprawdzaliśmy w bankach na własną rękę czy nie były zaciągnięte kredyty, ale poza jednym bankiem wszystkie inne zasłaniały się tajemnicą. Spóźniliśmy się z terminem na odrzucenie spadku. Obecnie otrzymaliśmy wezwanie z sądu o ustalenie nabycia spadku złożone na wniosek banku kredytującego wuja. Czy na sprawie możemy zrzec się spadku. Czy mamy jakąś szansę aby nie przejąć długów wuja.
Sabina
22 października 2015 @ 19:24
Mam pytanie dotyczące nabycie spadku ;przez Sąd w 2009 roku ,ale nie zgodność była i był dział spadku 2015 roku która data się liczy żeby uniknąć podatku w urzędzie Skarbowym , Nabycie czy dział spadku do 5 lat, bardzo proszę i dziękuje bardzo ,pozdrawiam,
Kuba
1 listopada 2015 @ 20:29
Witam,
Niedawno zmarl mi ojciec i w sumie spadkobiercow jest trzech (ja i dwie siostry). Mlodsza siostra chce podwazyc testament, a ja nie chce byc strona procesu. Czy wg polskiego prawa moge byc w jakis sposob biernym spadkobierca (takim, kotry zgadza sie na kazdy wyrok) i w ten sposob zabezpieczyc sie przed kosztami postepowania?
Agnieszka
4 listopada 2015 @ 10:35
Mam pytanie mój zmarły tata był współ właścicielem mojego samochodu zmarł nagle w spadku jego cześć samochodu odziedziczy moja matka i 4 rodzeństwa jaką cześć tego samochodu kto odziedziczy ?
Agnieszka
9 listopada 2015 @ 16:35
Witam, mam pytanie zmarł mój dziadek. Pozostał po nim dom z działka. Sprawa tego domu wygląda następująco. Dom został zakupiony przez drugą żonę mojego dziadka i jej pierwszego męża na kredyt. Jej mąż zmarł a ona zawarła związek małżeński z moim dziadkiem. Dziadek spłacal jeszcze kredyt na ten dom. Moja przyszywana babcia nie zrobiła sprawy spadkowej po mężu. Po niej też mój dziadek nie zrobił sprawy spadkowej. Z żadnego z małżeństw nie było dzieci. Mój dziadek ma tylko dzieci z pierwszego małżeństwa. W księdze wieczystej są cały czas wpisani moja przyszywana babcia ze swoim pierwszym mężem. Nawet na stare nazwisko mimo że po wyjściu za mojego dziadka przyjęła jego nazwisko. Teraz moje pytanie czy ten dom należy się dzieciom mojego dziadka? Jak przeprowadzić taka sprawę spadkową?
Kasia
15 listopada 2015 @ 18:37
Jeśli jest u mnie w rodzinie 7 osób a 2 nie płaci podatku rolnego czym to grozi?Proszę o szybką odpowiedź .??????
Katarzyna Skowrońska
16 listopada 2015 @ 11:21
Trudno mi udzielić konkretnej odpowiedzi na łamach bloga.
Czyją własnością jest nieruchomość i kto jest zobowiązany do płacenia tego podatku?
Dorota
16 listopada 2015 @ 13:05
Dzień dobry.
Czy możemy złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia na skutek błędu jeszcze przed sprawą spadkową. Czy taki wniosek mogą złożyć wszyscy spadkobiercy razem, czy każdy z osobna. Co zrobić, żeby został rozpatrzony w postępowaniu spadkowym. Zmarł brat naszego nieżyjącego ojca. Był kawalerem i mieszkał wspólnie z dwoma samotnymi braćmi. Od śmierci ojca nie utrzymywaliśmy z nimi kontaktów, nie znaliśmy ich sytuacji majątkowej. W dniu pogrzeby zapytaliśmy tylko, czy wujek nie miał zaciągniętych kredytów. Od jego braci otrzymaliśmy ustną odpowiedź, że nie. Sprawdzaliśmy w bankach na własną rękę czy nie były zaciągnięte kredyty, ale poza jednym bankiem wszystkie inne zasłaniały się tajemnicą. Spóźniliśmy się z terminem na odrzucenie spadku. Obecnie otrzymaliśmy wezwanie z sądu o ustalenie nabycia spadku złożone na wniosek banku kredytującego wuja.
emila
16 listopada 2015 @ 19:49
Witam moj narzeczony oraz jego ojciec i siostra odziedziczyli mieszkanie po mamie zmarlej.Ojciec wyrzucil go z domu i razem z córka probuja go wydziedziczyc zeby nie dostal nic.czy maja praw2o do tego? czy moga zapisac polow2e mieszkania matki na corke jego siostry ?
Katarzyna Skowrońska
17 listopada 2015 @ 14:37
Z opisu wynika, iż narzeczony wskutek dziedziczenia jest współwłaścicielem nieruchomości.
Być może wniosek o dział spadku będzie dobrym rozwiązaniem?
Oczywiście każdy może napisać testament, ale wydziedziczyć można tylko wtedy, gdy spełnione
są przesłanki konkretnie określone w treści przepisu.
mama
20 listopada 2015 @ 22:43
Matka zmarła przed 2000r. Ojciec dopiero teraz postanowił zrobić porządek. Mieszka razem z moim bratem i na niego chce spisać testament. Ja mieszkam osobno z rodziną. Właśnie dostałem z US decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to w tej chwili tylko części po mamie która została podzielona na nas trzech. Czyli mój udział to 1/3. Częś ojca bedzie rozpatrzona potem. W jaki sposób mam się domagać spłaty należnej mi części po mamie . O ugodzie nie ma mowy. Do zapłacenia podatku mam 14 dni a skoro już zapłacę , nie mało, to coś mi się należy. Dodam, że podatek który ja mam zapłacić jest znacznie wyższy niż ojca i brata.
Igor
22 listopada 2015 @ 19:08
Dzień dobry. Mam pytanie, moi dziadkowie przepisali w latach 80’tych ziemię na mego tata notarialnie, kilka lat później przepisali na mego woja inna ziemie wraz z 1/2 budynków gospodarczych i 1/2 domu mieszkalnego, które leżą na tej działce i jest to dokładnie opisane w aneksach dołączonych do aktu notarialnego. Cały czas była mowa ze druga polowa domu i budynków są mego tata, dziadkowie zmarli w 1998 r. i jak się okazało ta druga polowa nie jest przepisana notarialnie na mego tata oraz po prostu nie przepisali tej drugiej części budynków i domu nikomu. Ktoś mi kiedyś powiedział, że jest takie prawo „na czyjej ziemi stoi dom” to tego jest dom, czy trzeba się z tym udać do sądu, aby rozdzielić spadek z tej drugiej części budynków i domu na mego tata, wujka i dwie ciotki. Czy da się to załatwić jakoś notarialnie i gdzie się z tym udać.
Hania
9 grudnia 2015 @ 17:04
Witam mam dość banale pytanie.
W lipcu 20015 r zmarł ojciec mojego męża,zostawił testament w którym wszystko zapisał mężowi.Jednak rok (2015.06)zmarła żona teścia ,która nie była matką męża,jednak miała syna z poprzedniego małżeństwa.Nie było żadnej sprawy spadkowej po niej.Teraz syn teścia żony domaga się od nas spadku po mamie.
Moje pytanie co mamy zrobić jeżeli nie wiemy co tata męża zrobił z rzeczami swojej żony,jakiego spadku(majątku może się domagać jej syn)
Nadmienię że dziś odbyła się rozprawa wstępna i sąd przyznał iz 1/2 majatku odziedziczył syn zmarłej oraz 1/2 mój mąż.
Bardzo proszę o rady
barbara
25 grudnia 2015 @ 19:37
15 lat temu rodzice przepisali mi kawałek ziemi natomiast 2 lata temu zmarł mój ojciec nie wiem czy teraz jeszcze należy mi się jakaś część po ojcu czy już nie
Rafal
27 grudnia 2015 @ 19:35
Sprawa dotyczy niezabudowanej działki budowlanej, która należała do pradziadków. Pół działki należy do jednej osoby. Druga połowa jest w tym momencie dziedziczona przez czwórkę rodzeństwa. Nie mam wiedzy czy była przeprowadzona sprawa spadkowa. Relacje między tą czwórką nie są najlepsze a ich stosunek do dalszych krewnych(np. właściciela połowy we działki) też nie idealny. Zakładając że nie będzie zgody na sprzedaż tych małych udziałów ani chęci odkupienia połowy działki jakie są możliwości scalenia nieruchomości?
Angelika
11 stycznia 2016 @ 18:36
Witam chwiałam bym się dowiedzieć jak wygląda dziedziczenie nieruchomości mój tata mieszka w jednym domu z rodzicami ale dom jest podzielony na dwie części i są osobne wejścia, rodziców cześć jest wyremontowany wymienione okna, panele, płytki itp ale u dziadków jest cześć zaniedbana okna stare w jednym pokoju sufit się wali.Ale cały dom jest dziadków.I wiemy że siostra ojca nie odpuści spadku. Moje pytanie jak wygląda to przypadku śmierci rodziców ojca? czy cześć rodziców ma cos do znaczenia jeżeli sami ją remontowali ? czy niema to żadnego znaczenia ? i przy wycenie będzie to podwyższała wartość nie ruchomości ??
ODPOWIEDZ
Robert Szymkowiak
14 stycznia 2016 @ 10:29
Ta strona działa jeszcze ?
Ile się czeka na akceptację moderatora i odpowiedź.
Robert Szymkowiak
14 stycznia 2016 @ 15:14
Wstawiłem zapytanie i wisi od kilku dni
Robert Szymkowiak
14 stycznia 2016 @ 17:04
To może raz jeszcze.
Dzień dobry . Mam takie pytanie.
Mój wujek był właścicielem domu na działce RoD Relaks pod Poznaniem. Niestety zmarl w zeszłym roku. Jednak przed śmiercią zapisał w testamencie dom na dzialce nr 271 swojej siostrze (mojej mamie). Jego żona po pogrzebie udała się do prezesa Rod Imielno Relaks z dowodem osobistym informujac go ze jest żoną zmarłego. Ten mimo wiedzy o testamencie przepisał na nią pod uzytkowanie działkę nr 271. W tej chwili ona interpretuje to tak ze jest także właścicielem domu. Mimo braku kluczy wlamala się do domu i okradla go.
Sprawa trafiła do sądu i prezes ROD twierdzi że nie może decydować za sąd kto jest i będzie właścicielem. No nie może więc dlaczego podpisał dokument ? Jak w takim razie cofnąć jej pozwolenie albo jak poinformować ja prawnie o tym ze nie może naruszać rzeczy znajdujących się w domu.
Z poważaniem Robert Szymkowiak.o może raz jeszcze.
Robert Szymkowiak
14 stycznia 2016 @ 17:08
Dodam takze ze prezes wg dzialkowego art 38 może przyznać działkę Ale mię gdy ma wiedzę o testamencie. Kto mu daje prawo do dysponowania czyimś majątkiem. Przecież Testament który wraz ze sprawą jest w sądzie jest ważniejszy od działkowych regulaminów. Teraz sprawa może trwać latami on przeprasza A dom popada w ruinę. Gdzie jest prawo. Nie wspominając już o dodatkowych kosztach paliwa nowych zamków itp.
Ola
22 stycznia 2016 @ 18:01
Mam pytanie jeśli mój tata otrzymał spadek i zniesie współwłasność na siebie czy potrzebuje rzeczoznawce do wyceny nieruchomości.Jeśli nieruchomość jest już wyceniona przez sąd .
anna
25 stycznia 2016 @ 12:30
Witam, mam pytanie 3lata temu odbylo sie w sadzie sprawa o nabycie spadku po zmarlym tacie.. dziedzicza 4osoby. Czy po takim czasie jest mozliwy podzial spadku w sadzie, chodzi o mieszkanie ..tak naprawde wszyscy chcemy przeniesc swoje czesci na jedna osobe. Dziekuje za informacje
Katarzyna Skowrońska
26 stycznia 2016 @ 10:10
Zapewne będzie możliwe wniesienie sprawy do sądu o dział spadku. Jeśli jednak wszyscy spadkobiercy są zgodni, można też
rozważyć umowny dział – w formie aktu notarialnego.
Angelika
26 stycznia 2016 @ 11:24
Witam chwiałam bym się dowiedzieć jak wygląda dziedziczenie nieruchomości mój tata mieszka w jednym domu z rodzicami ale dom jest podzielony na dwie części i są osobne wejścia, rodziców cześć jest wyremontowany wymienione okna, panele, płytki itp ale u dziadków jest cześć zaniedbana okna stare w jednym pokoju sufit się wali.Ale cały dom jest dziadków.I wiemy że siostra ojca nie odpuści spadku. Moje pytanie jak wygląda to przypadku śmierci rodziców ojca? czy cześć rodziców ma cos do znaczenia jeżeli sami ją remontowali ? czy niema to żadnego znaczenia ? i przy wycenie będzie to podwyższała wartość nie ruchomości ??
Danuta
26 stycznia 2016 @ 23:50
Dobry wieczór,
w lipcu 2015r. zmarł mój Tato nie pozostawiając testamentu.
Był w drugim związku małżeńskim lecz dzieci nie przysposabiał/w momencie ślubu Taty żony 2 synów były osobami dorosłymi/
Mieszkanie w którym mieszkał Tato i jego małżonka było ich własnością, za zycia Taty mieszkanie otrzymał w darowiznie jeden z synów małzonki Taty.Chciałam zapytac czy teraz po śmierci mogę starac się o zachowek? Czy mój brat i siostra mogą zrzec się notarialnie swojej części na mnie?
Jak wygląda sprawa polubownego załatwienia zachowku?
Pozdrawiam serdecznie
Dziekuje
Paweł
2 lutego 2016 @ 20:02
Pani Katarzyno,
W roku 1990 odbyła się sprawa w sądzie na wniosek mojej mamy o nabycie praw do spadku (gospodarstwo rolne) po zmarłym ojcu. Postanowieniem sądu spadkobiercami była moja mama 5/20 oraz ja 3/20 i czwórka rodzeństwa 3/20 przy czym dwójka rodzeństwa nie posiadała praw do spadku bo na tamten czas nie posiadała uprawnień rolniczych i postanowieniem końcowym wg. obowiązującej ustawy spadkobiercami została moja mama, ja i dwójka rodzeństwa po 1/4 części każdy. Moja mama zmarła w 2013 roku i spadkobiercami zostałem ja i czwórka rodzeństwa po 1/5 każdy (części jaką miała moja mama). Pytanie moje brzmi czy dwójka rodzeństwa, która w sprawie spadkowej po ojcu nie otrzymała praw do gospodarstwa może teraz przez sąd domagać się równego podziału całego gospodarstwa czy przysługuje im tylko 1/5 części po mamie ?
Bardzo dziękuję za możliwie szybką odpowiedź
Pozdrawiam Paweł
Marta
10 lutego 2016 @ 21:12
Pani Katarzyno,
Mój tata mieszka w domu po swoich rodzicach jest tam zameldowany od urodzenia jego siostra założyła sprawę o podział majątku a w sumie było ich 10 dzieci w domu . Natomiast mój dziadek nie żyje 25 lat i był jedynym właścicielem działki na której stoi dom a babcia nie żyje 10 lat. Czy tata ma jakieś szansę na pozostanie w tym domu i jego rodzeństwo jest podzielone jedni chcą żeby on wszystko dostał a reszta chce wszystko podzielić.
Mariusz
13 lutego 2016 @ 21:16
Witam!Mam problem z działką a ogólnie chodzi tu o 5 działek w jednej części i ten drugi właściciel ma 1/6 z każdej działki i na tych działkach nie ma wytyczonych granic,na ugode nie ma mowy bo nam zależy temu panu nie i ma nas w garsci wymaga zbyt duzo w zamian jak to rozstrzygnąć proszę o pomoc!!
Pozdrawiam!!
iwona
21 lutego 2016 @ 15:28
Witam! chce przeprowadzic pietro domu na siebie i działke na której stoi dom ,jestwsółna klatka schodowa i piwnica. Mój ojcie zmarł w 2007 r była w sadzie sprawa spadkowa i jego czesc przeszła na mame ,mnie ,siostre i brata.Rodzenstwo i mama chca mi spisac sie z czesci po ojcu.Jak i gdzie to załatwic i jak najtaniej to zrobic Iwona Osowska
Karol
4 marca 2016 @ 08:42
Witam. Prosze o porade. Nasza ciotka nie miala dzieci, jedynie rodzenstwo ktore w rownych czesciach otrzymalo spadek po Niej, tj mieszkanie. Jedna z corek Jej siostry wciaz zamieszkuje to lokum. Nie placi za nie, tym samym zadluza. Mieszkanie jest wlasnoscia spoldzielni. Czy kwota zadluzenia bedzie rozlozona na wszystkich po sprzedazy tego mieszkania? Jak tocza sie sprawy eksmisyjne w takich przypadkach?
Izabela
10 marca 2016 @ 01:02
Witam,
Prosze o porade,moj kuzyn stara sie o spadek po ojcu (jest to czesc wartosci mieszkania) Ojciec mojego kuzyna a brat mojej mamy zmarl 20.04.2011r .
moja babcia mieszkala w mieszkaniu komunalnym ktore wykupila 09.09.2011
po smierci swojego syna.Babcia zmarla w roku 2015.03.14 zostawila testament notarialny w ktorym pisze ze zostawia mieszkanie mojej mamie.Moj kuzyn wniusl sprawe do sadu i stara sie o czesc 1\4 wartosci mieszkania po babci lub po swoim ojcu. Pdkreslam ze rodzice mojego kuzyna nie mieli legalnego zwiazku.
Moja babcia byla osoba niepelnosprawna i kuzyn ja niejednokrotnie okradl.
Kuzyn nie byl w tym mieszkaniu nigdy zameldowany ani tam nie mieszkal.
Barbara
17 marca 2016 @ 15:29
Witam.
Ojciec po długoletniej sprawie sądowej odziedziczył spadek w postaci nieruchomości. Chętnych do spadku było kilku. Zgodnie z postanowieniem sądu ojciec ma obowiązek spłaty pozostałych spadkobierców w równych częściach. Wyrok się uprawomocnił ( z dn. 05-03-2016), natomiast sąd nie wskazał terminu do którego należności wobec innych spadkobierców miałyby być uregulowane. W dniu dzisiejszym zostało przez nas odebrane pismo, w którym jeden ze spadkobierców nakazuje spłatę należności w terminie do 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma. Czy ma prawo tak postępować? Jak należy respektować otrzymane pismo?
Krystyna
30 marca 2016 @ 20:31
Witam serdecznie,
W moim przypadku po śmierci ojca spadek w postaci współwłasności w nieruchomości dziedziczę ja i mój brat w Polsce oraz siostra mieszkająca w USA. W trakcie sprawy w sądzie o nabycie spadku siostra zmarła. Spadkobiercami po siostrze są jej dwaj synowie i mąż również mieszkający na stałe w USA. Obecnie mamy już orzeczenie o nabyciu spadku przez nas troje, ale kto właściwie powinien dalej zająć się sprawą spadku po siostrze? Rozumiem, że mogą to zrobić tylko jej spadkobiercy i to w sądzie w Polsce, ale ich przyjazd do Polski jest nierealny. Jaka jest procedura w takim wypadku, jeśli wszyscy uczestnicy postępowania są za granicą? Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
Adam
3 kwietnia 2016 @ 00:20
Witam Panią, moje pytanie jest następujące: tata i jego dwie siostry chcą złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłych dziadkach, jednocześnie chcą złożyć wniosek o zniesienie współwłasności i przekazanie tego spadku mojej osobie ( jestem wnuczkiem), czy fizycznie jest tak możliwość czy jednak znieść współwłasność mogą tylko między sobą?
pozdrawiam
Adam
lola
12 kwietnia 2016 @ 21:11
Witam… w 2000r. tato, po sprawie spadkowej wg testamentu ja,moja mama i 2 moje siostry otrzymałyśmy po 1/4 domu. Połowa budynku jest mieszkalna, a druga to totalna ruina. Moja mama i siostry zgadzają się na przepisanie na mnie tej niewyremontowanej części. Jak najlepiej to zrobić? wiem, że można podzielić spadek sądownie, ale to się wiąże z ogromnymi kosztami podziału nieruchomości( biegli, prawnicy, itd.) czy istnieje możliwość spisania jakiejś umowy notarialnej, żebym mogła sobie z mężem zacząć to remontować bez przepisywania od razu na siebie? Tak, żeby nikt w przyszłości nie wszedł na moją część?
Łukasz
19 kwietnia 2016 @ 09:48
Witam, właściciel 1/8 udziałów w działce zmarł, pozostał syn i podobno druga żona, która go zostawiła w ośrodku dla bezdomnych i w którym to ośrodku zmarł. Czy mając pozostałe 7/8 udziałów mogę nabyć, drogą zrzeczenia się, prawa do dziedziczenia po ojcu od syna zmarłego i wtedy przeprowadzić sprawę spadkową? Zależy mi na tej działce, a chcąc skorzystać z dotacji muszę takową posiadać w całości.
Pozdrawiam
Tadeusz
7 maja 2016 @ 11:45
Witam.
Otrzymałem spadek po ojcu 3/16 udziałów z całości majątku. Bez mojej wiedzy i zgody matka przepisała całość na rodzeństwo aktem notarialnym. Co mam zrobić?
BOZENA
16 maja 2016 @ 16:00
Jestem po rozwodzie od pięciu lat. Rodzice notarialnie przepisali swoje mieszkanie na mnie w momencie kiedy wyrok o rozwodzie się uprawomocnił .Brat mój zrzekł ,się mieszkania rodziców na moją korzyść czyli jestem głównym spadkobiercom . Chciałabym dowiedzieć się czy syn mojego brata też ma prawo upominać się zachowek po dziadkach . Dodaje że brat również jest po rozwodzie
agnieszka*
20 maja 2016 @ 21:36
Witam szukam pomocy i jakiejś podpowiedzi gdyż nie wiem co robic otóż chodzi o sprawę spadkowa dostałam mieszkanie w spadku po zmarłym tacie ale wcześniej tata dostal te mieszkanie w darowiźnie od swoich rodziców czyli moich dziadków tata zmarł babcia tez juz nie żyje i mam teraz próbkę bo zyje dziadek i ma prawo dożywotniego meldunku mieszkanie jest male ma 36 m dziadek się awanturuje szarpie i drapie dziecko w dodatku ma zaniki pamięci i nadużywa alkoholu i nie chce sie leczyć z pamięcią potrafi w nocy budzic specjalnie budzi mi nawet dziecko o 4 rano gdy zwrocilam dziadkowi uwagę to sue awanturuje wzywa policje bo nie pamięta gdzie pieniadze chowaa i robi z nas złodziej niesłusznie posadza dziecko ma 3 latka i jest rozpieszczone i jak to dziecko nieraz pkacze a dziadek mówi to zne głupoty załatwia się obok ubikacji tzw kupę ja musze sprząta dzwoni po ludziach jak my wychodzimy na spacer i mówi ze mnie zarzneli w parku i co właśnie do tego mam pytanie czy z wiazku z tym ze dziadkowie przepisali w darowiźnie tacie mieszkanie a ja odziedziczylam je w spadku po zmarłym tacie i mam akt notarialny z prawem dożywotniego meldunku dla dziadka to czy dziadek może zabrac mi te mieszkanie a co ja mogę zrobić by normalnie z nim mieszkac gdyż dziadek nie rozumi co mu sie tłumaczy ze budzi nas w nocy dziecko zbyle jakiego powodu grozi i psuje opinie bo wiem ze nie zmuszę go do leczenia a tym bardziej do nie picia alkoholu ani placenia rachunków bardzo proszę o jakas pomoc i porady bo zaczynam sie bać o nasze życie i tym bardziej starałam sie dziadkowi pomuc robic zakupy obiady sprzatalam ale naprawde stwarza duży problem a teraz próbuje się nas pozbyć z domu w ktorym ja jestem właścicielem a dziadek ma prawo dożywotniego meldunku i bardzo proszę o odpowiedź gdyż z nia na dzień jest coraz gorzej
Izabela
26 maja 2016 @ 22:19
Witam mam takie pytanie. w mojej rodzinie jest to trochę skomplikowane , wiec tam chodzi o strone mojej mamy , mój dziadek nie zrobił żadnych zapisów wszystko należy tak jakby do pradziadka ale on już nie zyje od bardzo dawna , tak samo mój dziadek zmarł 10 lat temu moja babcia się przeprowadziła zostawiła ten dom pole i działkę . Więc chciałabym się dowiedzieć czy ja bym mogła się o to starać ?
Prawo do tego ma 68 osób wiec nie wiem czy warto , mi zależy na tym miejscu bo tam jeżdżę i tam się wychowałam . Proszę o pomoc
robert
31 maja 2016 @ 09:56
witam pania mam taki problem ze jest nas piecioro rodzenstwa mieszkanie mama otrzymala od agencji rolnej ale musiala splacac raty zmarla po roku od otrzymanego mieszkania raty dalej splacalem ja juz splacilem te mieszkanie w agencji ale akt notarialny jes na moja mame teraz musze sadownie przepisac te mieszkanie na siebie i mialbym pytanie.Czy musze informowac rodzenstwo o przepianiu i czy bedzie im sie cos nalezec jesli to ja splacilem te mieszkanie ?Prosze o odpowiedz i bardzo dziekuje
RAFAŁ
1 czerwca 2016 @ 10:52
Witam.
Moja sprawa wygląda tak.Po zmarłym ojcu pozostał wielki dom w którym mieszkają 2 siostry z rodzinami i żyjąca matka.Matka chce przepisać dom na 2 siostry ,kompletnie pomijając mnie(ponieważ mam swoje mieszkanie i dom) Od rodziny nigdy nic nie otrzymałem.Sam na wszystko zapracowałem,mam dobrze prosperującą firmę .Moje siostry nie płaciły rodzicom czynszu i nie robiły żadnych opłat przez wszystkie lata swego życia.Ojciec miał dobrą pensję potem emeryturę i za wszystko zawsze płacił.Pytanie czy matka może przepisać wszystko na moje 2 siostry ,nie pytając mnie nawet o zdanie.Zracji,że Matka nigdy nie zaakceptowała mojej żony nie otrzymuję z rodziną kontaktów.Tylko z Ojcem utrzymywałem relacje rodzinne.Czy należy mi się jakaś część majątku ,czy tylko zachowek po ojcu? Ojciec zmarł w kwietniu 2016.Dom wartości ok 800tyś zł.dziękuję
Tomasz
7 czerwca 2016 @ 00:23
Nie dokonca rozumiem.
Jezeli jest 5 osob (ja plus 4) to nie moge od trzech odkupic ich udzialow jezeli jedna sie nie zgadza ? Czy dopiero w sadzie moge to zrobic ?
Chcialbym odkupic udzialy wszystkich po za tym jednym zeby majac w reku 4/5 domu isc z tym ostatnim do sadu.
Magdalena
9 czerwca 2016 @ 19:15
Witam serdecznie Panią Mecenas..i proszę o poradę. Ja z mamą jesteśmy współwłaścicielkami domu jednorodzinnego ~ mama ustaliła mnie współwłaścicielem w formie darowizny i sprawa byla zakończona u notariusza. Jednocześnie przepisała na mnie domek letniskowy, też w formie darowizny ale tutaj jestem jedynym właścicielem. Mam jeszcze jednego brata.Proszę o wyjasnienie kilku okoliczności 1. Czy możemy z mamą sprzedać dom i kupić inny mniejszy i czy w tych okolicznościach należą się jakieś pieniądze czy inna odprawa mojemu bratu ? 2. Czy chcąc sprzedać domek letniskowy też muszę dzielić się z bratem pieniędzmi? Sprawę rozumiem gdyby mama zmarła ale jak to wygląda w powyzszych sytuacjach ? Pozdrawiam
Adrian
18 czerwca 2016 @ 14:58
Witam
Sprawa dotyczy się mojej mamy i wygląda następująco. Zmarła babcia mojej mamy. Miała mieszkanie które zapisała w akcie notarialnym na dwie swoje córki. Trzecia jej córka czyli mama mojej mamy nie żyje. Babcia w akcie notarialnym ominęła moja mamę. Czy jest możliwość że mojej mamie prawnie należy się 6 procent od wartości mieszkania ? Jeśli nie to prosiłbym o informację ile należy się mojej mamie.
Agnieszka
24 czerwca 2016 @ 12:15
Witam
Kilka dni temu zmarł mój tata. Moja mama chce spisać akt notarialny do podziału domu, samochodu i pola pomiędzy nią, moją siostrą i mną. Ja mieszkam zagranicą od 10 lat. Mama chciała przepisać na mnie pole. Czy jeśli zrzeknę się pola na rzecz siostry, ale powiedzmy za kilka lat będę musiała wrócić do kraju czy siostra może to pole przekazać mi jako darowiznę?
Nie planuję w tej chwili wracać do kraju, ale też nie wiem ci przyniesie mi przyszłość.
Wyglądało by to w ten sposób, że mama zostawi sobie połowę domu, siostra otrzyma drugą połowę, samochód i pole a ja się zrzekne praw. Czy w takim wypadku siostra kiedyś może przekazać to pole jako darowiznę mnie lub np mojej córce?
Nie chcę narażać nikogo na koszta a poza tym nie mieszkam w Polsce. Szukam najlepszego rozwiązania.
Jola
29 czerwca 2016 @ 17:26
Witam.Mam pytanie moja mama miała 14ha gospodarstwo i budynki.Oszacowane na 250.000tysięcy zł.Miała cztery córki.Jedna córka pozostała z mamą.My zaś poszliśmy jak to się mówi w świat.Teraz mama ma 86 lat.Czy mnie jako córce powinno się coś z tego gospodarstwanależeć?
Marlena
4 lipca 2016 @ 14:13
Witam,jak wygląda sytuacja ze spłatami podatków od nieruchomości?? Gdy jest czworo współwłaścicieli na działkę zabudowaną nieruchomością w której mieszka jeden mający 1/2 udziału pozostałe mają po 1/3 połowy. Nabycie było w 2012 roku i do teraz toczy się dział spadku .Co z podatkami?? jeżeli nie ma się żadnego dochodu i się tam nie mieszka od około 17 lat nawet meldunku nie ma.
Marlena
4 lipca 2016 @ 14:17
Czy można złożyć o zwrot pożytków za zajmowany udział 1/3 połowy?? Jak to obliczyć? Czy ten współwłaściciel mógł z chwilą gdy nie był już jedynym właścicielem zrobić bez wiedzy i zgody innych remont i dobudówkę>?? Uzyskał od starostwa zgodę na budowę a nie był jedynym właścicielem a teraz domaga się zwrotu zawyżonych nakładów.Co można zrobić? Proszę o odpowiedz
Ewa
13 lipca 2016 @ 21:22
Witam serdecznie
Mój syn jest po rozwodzie, ma dwoje dzieci w wieku 4 i 5 lat.
Kupił dom i nie chce by w razie jego śmierci jego była żona( jako prawny opiekun dzieci) miała do niego prawo.
Chce by jego majątkiem rozrządzali jego rodzice.
Jak to zastrzec i gdzie?
Dziękuję za odpowiedź.
Katarzyna Skowrońska
18 lipca 2016 @ 15:59
Sugerowałabym w takiej sytuacji kontakt z kancelarią notarialną w celu sporządzenia testamentu
– proszę zwrócić uwagę na treść art. 102 k.r. o.
Lukasz
20 lipca 2016 @ 12:08
Witam.
Po moi pradziadkowie nie spisali testamentu. Mój dziadek napisał oświadczenie ze zrzeka sie swojej części spadku na rzecz swojej siostry. Miał jedną córkę czyli moja mamę. Ciotka musiała załatwiać spadek przez sąd by przepisać go w całości na siebie. Załatwiła to w 2007 roku. Słownie obiecała mojej mamie ze ja spłaci ale teraz wszystko ma gdzieś . Nieruchomości są warte z 2 miliony złotych na dzień dzisiejszy. Czy moja mama ma szanse coś z tego odzyskać? Zachowek albo coś innego?proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Katarzyna Skowrońska
20 lipca 2016 @ 16:03
Trudno mi udzielić konkretnej porady w oparciu o takie informacje. Zrzeczenie się dziedziczenia wymaga formy notarialnej.
czy mam rozumieć, iż miały miejsce sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po pradziadkach i dziadku?
Proszę sprawdzić co dokładnie wynika z treści księgi wieczystej i skontaktować z adwokatem w miejscu zamieszkania.
Anna
29 lipca 2016 @ 20:20
witam, mam takie pytanie, dziadkowie przepisali na mnie jeszcze za życia swój dom. Obecnie dziadek jest w takim stanie, ze trzeba całodobowo opiekowac się nim. Czy ja, jako osoba której przepisano spadek po dziadkach, mam obowiązek opieki nad dziadkiem do końca jego życia? czy jest tak w jakiś przepisach prawnych, że spoczywa tylko na mnie pełna opieka nad nim? dziadkowie maja dwie córki ( moja mama i ciocia) które równiez uważają, że to ja mam obowiązek całodobowej opieki. Moja mama troche pomaga mi w opiece ale ciotka nie oczuwa sie go tego twierdząc, że to moj obowiązek
marta
8 sierpnia 2016 @ 14:29
Witam,
jestem właścicielką połowy mieszkania dostałam od babci, a drugm właścicielem mieszkania jest moj dziadek i mówi, że nie przepisze mi swojej części mieszkania i nie chce mi odsprzedać swojej części, on chce moją część kupić o de mnie a ja nie chce sprzedac jej. pytanie jest takie czy ja musze je odsprzedac czy moga byc dwa wlasciciele mieszkania , bo ona mnie straszy ze musze mu sprzedac . proszę o pomoc
sss
23 sierpnia 2016 @ 13:50
Babcia ma dwie corki: babcia jest zameldowana razem z jedna corka ktora przez kilkanascie lat nie utrzymywala z nia kontaktu( ale byla caly czas zameldowana) a druga corka ma swoje mieszkanie. Na kogo przechodzi mieszkanie gdy babcia umrze i nie zostawi testamentu
Katarzyna Skowrońska
24 sierpnia 2016 @ 12:13
Jak nie będzie testamentu- dziedziczenie według zasad ustawowych. Okoliczność zameldowania nie ma tu żadnego znaczenia.
bartek
27 sierpnia 2016 @ 12:06
Witam z żoną 20 lat temu zaczęliśmy budować dom gdy był w stanie surowy zmarła sam dokończyłem budowę i otworzyłem hotel wtedy małoletnie nasze dzieci teraz pełnoletnie żądaj pieniędzy zarobionych przez te lata czy mają do tego prawo czy tylko do dziedziczenia ustawowego części domu w stanie surowym.
Iwona
29 sierpnia 2016 @ 09:29
Witam.
Mam pytanie do Pani mecenas. Chodzi o spadek lub zachowek po zmarłym ojcu. Dwa lata temu zmarł i na dwa tygodnie przed jego śmiercią w tajemnicy przed innymi dziećmi do domu przyjechał notariusz i została przepisana część majątku ojca na matkę. Matka posiada dom dwupiętrowy i jego drugie piętro przepisała na jednego syna. Jest nas 8 rodzeństwa. Ja mieszkam na pierwszym piętrze z tymczasowym meldunkiem w tym domu i brat chce mnie z niego wyrzucić. Co zrobić, żeby pozostać w tym domu. Należy mi się jakaś część po ojcu? Żadne z rodzeństwa nie zrzekło się spadku po ojcu i nie zgodziło się na zapisanie części domu (drugiego piętra) na rzecz jednego brata. Czy możemy się ubiegać o spadek po ojcu czy o zachowek?
Bardzo proszę o pomoc, do kogo się zwrócić o pomoc lub radę?
Z góry dziękuję za informację.
Agnieszka
29 sierpnia 2016 @ 19:22
Moja babcia zmarła w 2007 r po jej śmierci nie została przeprowadzona żadna sprawa. Mój dziadek żyje i ma 3 dzieci, chciałby przepisać dom na swojego syna. Jak to zrobić”?. Co z ta częścią po babci?
Andrzej
6 września 2016 @ 13:27
Witam. Czy mój ojciec ma prawo dziedziczyć po mojej babci ze strony mamy nieruchomość.? Mama nie żyje, nie zostawiła testamentu. Zmarła po śmierci babci.
Ojciec jest w sprawie spadkowej wymieniony jako uczestnik postępowania spadkowego, ale nie wśród tych, którzy go nabyli.
Wśród tych, którzy go nabyli jest wymieniona moja siostra i ja.
Pozdrawiam. Andrzej.
Łukasz
12 września 2016 @ 10:01
Dzień Dobry mam takie pytanie ,dziadek zamrł 4 miesiace temu ,żaden ze spadkobiercow ani nikt z rodziny nie chce zamieszkac w domu po dziadku 2 spadkobiercow wogole nie chce sie spotkac porozmawiac co dalej z domem czy rachunki moga byc płacone na osobę zmarła przez spadkobierce ? dziadek zostal zgłoszony tylko do urzedu gminy a reszta jest rachunki itd na niego płacone czy tak moze byc
monika
12 września 2016 @ 14:15
Witam, mam pytanie odnośnie podziału spadku po stryju. majątek został podzielony na kilku spadkobierców. w jego skład wchodzi działka, budynki gospodarcze oraz dom. obecnie prawie wszyscy spadkobiercy zrzekli się spadku na mnie z wyjątkiem jednej osoby. jej udział w majątku wynosi 1/12. moje pytanie brzmi jakie prawa ma ta osoba jeśli chodzi o ten majątek.
marcin
13 września 2016 @ 07:05
Czy kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu może w imieniu tej osoby złożyć wniosek o zachowek?
Marta
13 września 2016 @ 12:12
Mam pytanie moj ojciec zmarł zapisał notarialnie swoją połowę mojemu bratu.Czy może się rządzić w domu rodzinnym gdzie ja wraz z mamą tu mieszkamy czy połowa domu jest jego i czy mojej mamie po ojca śmierci coś się należy
Patrycja
18 września 2016 @ 17:24
Witam. Mam pytanie. Tata mojego narzeczonego nie żyje i zostawił po sobie działkę czy syn z nowego małżeństwa jego mamy ma prawo do tej działki?
Katarzyna Skowrońska
19 września 2016 @ 10:55
Spadkobiercami ustawowymi są dzieci z wszystkich małżeństw (związków)
Bkrukl
26 września 2016 @ 20:48
Witam. Moja mama jest wspołwlascicielem 2 działek z domami wolnostojacymi i jednej działki – pola.
1. Dom wolnostojacy z działką wspolwlasnosc moja i mojej mamy 50/50
2. Dom wolnostojacy z działką wspolwłasność mojej mamy i jej męża (separacja) 50/50
3. Pole rolne około 4 ha, własność mojej mamy. 100%
Chciałabym sie dowiedzieć jak z Pani doświadczenia orzeka sąd w sprawie spadkowej w przypadku śmierci spadkodawcy, w tym przypadku mojej mamy. Spadkobiercami byłabym ja i moi dwaj bracia. Oczywiscie nie chcę mieć z nimi żadnej współwłasności.
Tomasz
3 października 2016 @ 12:07
Witam mam takie pytanie odpisalem sie z domu po ojcu kuzynowi lecz on zatail ze jest jeszcze pole ktore on zagarna i wyszlo na to ze mnie oklamal wiec co ja moge teraz zrobic….
Krzysztof
9 października 2016 @ 14:06
Witam
Taka sytuacja: Dom z działką w spadku. Dom podzielony na troje rodzeństwa po 1/3 Działka podzielona. Tzn. 1 działka siostra, 2 działka brat, dom z działką brat siostra siostra. I teraz wszystko przepisane podatek zerowy zgłoszony i teraz Rodzeństwo chce sprzedać siostrze 1/3 swoich udziałów, Siostra chce wziąść kredyt żeby spłacić swoje rodzeństwo. I teraz jak nie minęło 5 lat i sprzedamy swoją część domu siostrze to czy będziemy musieli zapłacić podatek????
AngelikaO
14 października 2016 @ 17:22
Witam mam pytanie dotyczące nieruchomości która pozostała po moich zmarłych dziadkach. Dziadkowie mieli 5 dzieci w czym moja mama jako jedyna żyje czy przy założeniu sprawy spadkowej ta nieruchomość odziedziczy moja mama czy mama wraz z dziećmi po zmarłych rodzicach ( rodzeństwoe mamy) od czego zacząć założenie takiej sprawy?
Krzysztof
19 października 2016 @ 10:14
Witam,
Mam pytanie odnośnie działu spadku. Chciałbym zaangażować prawnika do przeprowadzenia sprawy działu spadku, ale nie wiem czy spełniam wszystkie warunki aby rozpocząć taką sprawę. Po Dziadku dziedziczy 5 osób z czego 1 nie żyje i nie została przeprowadzona sprawa spadkowa ( nie mamy postanowienia sądu). Po tej osobie dziedziczy tylko jego córka która jest nieznana z miejsca zamieszkania i nigdy się z nią nie kontaktowaliśmy (wujek umarł w 1988 roku). Pół roku temu przeprowadzaliśmy sprawę spadkową po babci i w celu jej odnalezienia wynajęliśmy kuratora sądowego który jej nie znalazł (możliwe że ta osoba jest za granicą, ale tego nie wiemy) czy w takim przypadku jest potrzebne postanowienie sądu po wujku w sprawie dziedziczenia czy można to jakoś ominąć? Chcielibyśmy wynająć rzeczoznawcę aby wycenił cały majątek po dziadku i później na podstawie operatu szacunkowego sąd przyznał by kwotę należną spadkobiercy po wujku, którą trzeba byłoby wpłacić do depozytu sądowego. Nie wiemy jednak czy ta opcja wchodzi w grę jeżeli nie mamy postanowienia sądowego po Wujku
Martyna
27 października 2016 @ 23:18
Witam sprawa wygląda tak,że mój partner chciałby aby dom został przepisany na niego podczas gdy obecnie mieszkają tam jego rodzice jak również i on, lecz problem polega na tym, że właścicielami domu są również siostry ojca mojego partnera gdyż jego dziadkowie nie zostawili testamentu, w tym mój partner również ma dwie siostry. Wszystkie koszty związane z domem ponoszą teściowie oraz mój partner. Jak należało by tą sprawę rozwiązać? Dodam, że dobrowolne zrzeczenie się majątku u notariusza nie wchodzi w grę gdyż jedna z sióstr teścia nie chce zrzec się majątku.
KAROLINA
3 listopada 2016 @ 18:30
Witam mój mąż dostał w darowiznie 1/2 mieszkania od brata ponieważ był jeszcze nie pełnoletni jak rodzice przepisywali dom. Brat nie mieszka w tym domu już od 20 lat a darowiżne przepisał dziesięć lat temu i teraz nie chce przepisać nam reszty domu mimo że chcemy się zrzec ale niech spłaci to co przynajmniej włożyliśmy przez te dziesięć lat i najgorsze jest to że mamy kredyt hipoteczny bo dostawiliśmy część domu i teraz chcę się rozbudować ale chcę mieć własność domu bo brat zaczął nam dokuczać albo niech nas spłaci i odejdziemy a nie chce w ogóle z nami rozmawiać Mam pytanie czy jak brat tu nie mieszka od 20 lat to jest możliwość że dom przejdzie na męża po 25 latach za zasiedzenie czy to się liczy od dnia przepisania darowizny czyli mamy czekać jeszcze 15 lat i się kłócić na każdym kroku. A może jak żyje jeszcze teściowa czy ona może cofnąć darowiznę i to co przepisała drugiemu dziecku i to jeszcze raz przepisać
Ewelina
4 listopada 2016 @ 23:06
Witam
Babcia w testamencje u notarusza zotawiła mi swoja połowe (dom i dzialka), gdysz dziadek zmarł wcześniej nie zarzadzajac swa częścia. Czy żeby wszystko było moje musze spłacić swojego tate i dzieci jego drugiego brata który nie żyje?
renata
5 listopada 2016 @ 17:06
witam. Mam pytanie . czy moje siostry ktore zrzekły sie 6 lat temu domu po mamie teraz moga rzadac odemnie spłaty ?
Katarzyna Skowrońska
7 listopada 2016 @ 10:21
Ale co dokładnie znaczy, iż siostry się zrzekły? Czy na pewno chodzi o notarialną umowę o zrzeczeniu się
dziedziczenia? jaka czynność prawna miała miejsce?
Pocahontas
6 listopada 2016 @ 14:45
Witam. Mam pytanie- Dziadek przepisał całość swojej części majątku mojej mamie w darowiznie. Babcia nie spisała testamentu. Mama ma jeszcze dwie siostry. Dziadkowie lata temu mieli rozwód, ale dalej żyli razem. Babcia i działek już nie żyją. Problem jest z czescią ruchomą( samochody, traktory) One nie zostały przepisane na mamę. Dom z działkami tak. Czy jest tak, że jeżeli w akcie notarialnym jest napisane, że działek przepisuje cały swój majątek mamie to wlicza się w to też majatek ruchomy, mimo, że jeszcze prawnie należał do dziadka w chwili śmierci? Pozdrawiam.
Asia sryjowska
14 listopada 2016 @ 18:52
W spadku po babci odziedziczylam 1/7 domu na wsi. Wszyscy spadkobiercy korzystaja z domu w wakacje . Nikt tam nie mieszka. Nikt nie chce remontowac. Dom sie praktycznie zaraz zawali. Nie moge dojsc do porozumienia . Nikt sie nie chce dolozyc do remontu ale tez kategorycznie nie chca sie odpisac. Czy ktos mi moze poradzic co robic? Czy mozna wywrzec presje ” albo sie dokladasz a jak nie to odpisuj” . Czy sad moze przydzielic mi calosc za splata skoro ja tylko posiadam 1/7. Czy dalej patrzec jak to sie wali.
Damian
17 listopada 2016 @ 17:42
Adoptowany syn babci i dziadka jest moim ojcem, zanim zmarli zostałem wpisany jako jedyny spadkobierca w testamencie, ale po sprawie zostało przypisane po 1/2 wszystkiego, sprawa się komplikuje, gdyż mama wzięła z nim rozwód, gdy miałem kilka miesięcy pił i się wyprowadził, ma kilkoro dzieci teraz nie opiekował się swoimi rodzicami, nie był na pogrzebie, zadłużał się i dalej się zadłuża, moje pytanie jest takie czy da się coś zrobić, żebym mógł mieć całość jakaś spłata lub coś w tym stylu
Jasiu
20 listopada 2016 @ 17:55
Witam. Zmarł mój brat. Zostawił dom którego był jedynym właścicielem. Nie miał żony ani dzieci, był kawalerem. Oprócz mnie żyje jeszcze jeden brat. Żyją też dzieci po zmarłych dwóch innych braciach. Nie wiem jak teraz załatwić sprawę podziału tego domu, czy się udać do sądu czy tylko do notariusza ? Ja mieszkałam najbliżej brata, pomagałem mu bo chorował. Rodzina twierdzi że nie chcą tego domu i że mi się należy. No ale wszystko trzeba załatwić zgodnie z prawem, tylko jak?
Robert
21 listopada 2016 @ 17:58
Witam,
5 miesięcy temu po chorobie zmarła moja mama, mam 4 rodzeństwa każde ma swoje rodziny mieszka na swoim oprócz brata który chce się budowac. Ja z żoną mieszkam z tata i się nim opiekujemy zresztą mama też się opiekowaliśmy. Tata z mama byli właścicielami budynku mieszkalnego w którym teraz mieszkam z tata oraz działki około 45 arów. Za życia mamy było przez wszystkich nas ustalone ze brat dostaje dziełke 15 arów i buduje sie co bardzo pomoże nam w opiece nad tata a ja zostaje w domu wkładam w remont domu (w tym momencie około 100 tys kosztuje mnie remont) i pozostała część działki z budynkiem jest moja. Jak teraz najlepiej zacząć tą sprawę jak zrobić żebym nie musiał spłacać reszty rodzeństwa. Proszę o odpowiedź.
Dziekuje
Dominik
23 listopada 2016 @ 19:38
Witam mam pytanie czy jesli naleze do mieszkania razem z 2 braci i mama mogę się zrzec ?
bożena
24 listopada 2016 @ 09:00
mama zmarła kilka lat temu, zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe w sądzie. tata otrzymał połowę spadku po mamie (dotyczy mieszkania własnościowego) a druga połowa przypadła mnie i mojemu bratu , który mieszka razem z tatą. Brat jest uzależniony od alkoholu i przez to także ma duże zmiany psychiczne dlatego tata, (ma już 80 lat) w obawie przed tym żeby po jego śmierci brat nie przepił mieszkania, chce go wydziedziczyć aby mieszkanie zostało dla mnie i moich dzieci (brat jest kawalerem ). Oczywiście po śmierci taty nie mam zamiaru wyrzucać brata z tego mieszkania, chcę żeby tam nadal mieszkał ale obawiamy się z tatą żeby brat w obliczu braku środków na alkohol nie podjął jakichś złych decyzji i aby ktoś nie wykorzystał uzależnieni brata (cały czas myślę o mieszkaniu) i nie zmusił go do podpisania jakichś dokumentów…Głównie interesuje mnie kwestia pozostałej części mieszkania którą brat otrzymał po mamie w postępowaniu spadkowym …co z tą częścią po wydziedziczeniu? …proszę o pomoc
Ania
27 listopada 2016 @ 12:27
Witam, w 1991 roku zmarł mój Wujek ze sporządzonym testamentem, który okazał się nie ważny ( spisał go razem z żoną). Ciocia, jego żona zmarła w 2016 roku sporządzając testament notarialny. Ciocia nigdy nie przeprowadziła postępowania spadkowego po Wujku. Co teraz powinnam zrobić jeśli jestem jedynym spadkobiercą Cioci ? Chodzi mi zwłaszcza o część spadku po Wujku, którego spadkobiercą była Ciocia. Pozdrawiam
Katarzyna Skowrońska
28 listopada 2016 @ 11:30
Jeśli postępowanie spadkowe po wujku nie zostało przeprowadzone, można będzie je przeprowadzić.
Pozostaje tylko pytanie, kto jest spadkobierca ustawowym po wujku.
Janusz
28 listopada 2016 @ 21:37
Bardzo prosze o odpowiedz,wiem ze jestem jednym z wielu i ma pani duzo pytan,ale czas jaki czekam na rozwój sytuacji zmusil mnie do szukania pomocy. Oto moja sytuacja: Mój ojciec mial 6 dzieci,z ktorych 5 jest w niemczech i poza tym faktem i imionami nic o nich nie wiem,brak adresu itp. Ojciec mial dom i dzialke,w akcie not jest na niego,zmarl w 1994 roku czyli 22 lata dom stoi pusty i niszczeje,ja w nim nie mieszkam i tutaj jest moje pytanie,jak moge tam zamieszkac,odcieto tam prad,dach jest wybrakowany chce tam choc zabezpieczyc to,juz wycialem drzewka porosle od tego czasu bo dojsc nie bylo mozna,jestem w stanie o to zadbac ale nie wiem jak ruszyc formalnosci,sad sie upiera ze musza byc wszyscy,ale ja ich nawet nie moge sciagnac,co moge zrobic by wprowadzic tam prad nie majac nadanego tytulu wspolwlasnosci choc mam akty urodzenia potwierdzajace zastepnosc. Barzdo prosze o odpowiedz.
Paweł
3 grudnia 2016 @ 00:03
Witam, mam pytanie:
Osoba zmarła nie mając dzieci ani męża, rodzice i dziadkowie nie żyją. Żyje brat przyrodni od strony Ojca. Od strony Mamy nie żyją dziadkowie ale żyją ich dzieci. Kto w tym momencie dziedziczy ? czy całość przyrodni brat czy dziedziczy on tylko połowę przysługującą Ojcu a drugą połowę zstępni dziadków od strony Matki ??
agnieszka
5 stycznia 2017 @ 12:19
witam mam przeisała mi i bratu dom po swojej śmierci ,Teraz chce ona go sprzedać i kupic sobie mieszkanie czy bez zadnych roblemów może sprzedać dom ?
ilona
9 stycznia 2017 @ 19:51
witam mam pytanie moja mama nabyla spadek po swoich rodzicach ale nie dawno dom przepisala bratu i 2 pola i siostrze jednej rowniez jedno pole i drugiej siostrze rownierz nie bylo mnie u zadnego notariusza ani zadnej sprawie sadawej czy mogli mnie pominac k czy mieli takie prawo…czy moge ubiegac sie o cokolwiek?
Elżbieta
13 stycznia 2017 @ 18:39
Witam, mam pytanie czy matka może notarialnie wydziedziczyć mnie ze spadku po tacie i po mamie
Pozdrawiam
ELŻBIETA
Katarzyna Skowrońska
17 stycznia 2017 @ 21:39
Mama może sporządzić własny testament, nie może sporządzić testamentu w imieniu męża/pani ojca
Elżbieta
25 stycznia 2017 @ 11:04
Dziękuję Pani Mecenas .
Mam takie jeszcze jedno pytanie ponieważ moja matka zostawiła testament mnie wydziedziczając i pozbawiając zachowku siostrze zostawiła dom i działkę bratu dała darowiznę pieniężną równowartość jego udziału w spadku pytanie czy mogę ubiegać się od brata połowę spłaty bo z darowizny matka mnie nie wydziedziczyła ?
Pozdrawiam
Kuchta Elżbieta
Hanna
18 stycznia 2017 @ 19:16
Witam
Ja i mąż jesteśmy właścicielami działkio powierzchni 30a. Niestety mąż zmarł i zostałam sama z córka. Ponieważ z córka dziedziczny po 1/2czesci spadku(coreczka jest maloletnia) jakie dokumenty powinnam złożyć do sądu bym tylko ja była właścicielem tej działki?
Jolanta
19 stycznia 2017 @ 08:27
Mojemu chrzesnemu czyli bratu stryjecznemu rodzice przepisali majatek w 1992 roku.5lat temu brat przepisal majatek na mnie i na meza .majatek byl w stanie oplakanym czyli mial dziurawy okna byly wszystkie do wymiany w ciagu tych pieciu lat wyremontowalismy dom to teraz odezwaly sie jego brat i siostra o podzial majatku kazali nam sobie szukac prawnika co mamy robic w tym przypadku dziekujemy
Antoni
25 stycznia 2017 @ 16:35
Witam. Po śmierci matki, na mocy dziedziczenia ustawowego nieruchomość należy w 4/6 do mojego ojca, w 1/6 do mnie oraz w 1/6 do brata. Ojciec jest w podeszłym wieku, mieszka w ww. nieruchomości daleko ode mnie i brata. Porozumiałem się z nim aby się przeprowadził do mojego mieszkania, natomiast nieruchomość sprzedamy i z tych pieniędzy stworzę mu odpowiednie warunki lokalowe. Oczywiście brat otrzyma swoją część pieniędzy. Nie ma na to zgody mojego brata. Czy jeżeli złożę wniosek do sądu w trybie art. 199 kc o zezwolenie na czynność przekraczającą zwykły zarząd, czyli sprzedaż domu to sąd może go uwzględnić? Czy konieczny jest dział spadku, którego jeszcze nie było. Z tego co się orientuje w przypadku braku działu spadku stosuje się przepisy o współwłasności. Ojciec może nie zdążyć dożyć działu spadku, a opieka potrzebna jest mu od zaraz.
maria
30 stycznia 2017 @ 12:32
stoi ziemia na dziadka dziadek nie zyje juz45 lat ja tam juz niemieszkam 34lat
czy mi sie nalezy spadek
Kamil
30 stycznia 2017 @ 23:13
Witam mam taki problem mama kupila działke w rodzinnym ogrodzie działkowym jest centralne ogrzewanie nadaje sie tam do zamieszkania oraz zameldowania moja mama ma długi co mam zrobic zeby moc miec ta działke dla siebie ale zeby nie otrzymac matki długow zamierzam tam zamieszkac i założyć rodzine co bym musiał zrobic słyszałem ze mozna isc i przepisac na mnie ta działke w zarządzie kosztuje to grosze ale czy wtedy mam pewne prawo do kozystania z działki i czy nie bede musiał spłacać matki dłogów i czy w póżniejszym czasie to tez daje mi prawo do sprzedarzy gdyż mama ma tez akt notarialny działki czy musze tez u notariusza przepisac na mnie i ile by to mogło kosztowac działke kupilismy za 65 tys zl
Kamila
3 lutego 2017 @ 20:01
Witam! Moj tata wraz z mama w latach 80 kupili dom, w którym sa dwa mieszkania. Jedno z tych mieszkan kupil wujek a drugie rodzice. Po prawie 40 latach okazuje się ze tata ma tylko 35% udziału (pisze tata bo mama umarla 20 lat temu) Dwa tygodnie temu był u taty facet z papierami który domaga się splaty ponieważ wg jego dokumentów należy mu się 19/1983 czyli jakiś 1% mieszkania. Z papierów wynika ze do mieszkania taty maja prawo jakies 13 osob. Co zrobić tata mieszka tam 40 lat i boje się ze ktoś będzie teraz chciał wywalić go z mieszkania. Co może zrobić żeby tego uniknąć? Blagam o pomoc.
Rafal
6 lutego 2017 @ 15:42
Przepraszam ale mam male pytanie. Moj dziadek zmarl w 2012 roku i zostawil testementy w ktorych powaloal do spadku jednego syna i podarowal mu ziemie. a w drugim testamencie napisanym 27 marca 2003 roku w ktorym dokonal zapis na jednego z braci by splacil drugiego polowa wartosci tego mieszkania i odliczyl koszty remontu wykonanych przez JEDNEGO Z BRACI . Czemu wycena nieruchomosci mieszkalnej zostala wyceniana przez bieglego na czas 23 wrzesnia 2003 r. ?? czy ta wycena przy postanowieniu sedziego w sprawie nabycia spadku w czesciach ulamkowych przez uczestnikow bedzie wazna w momencie wystapienia o zachowek w dziale spadku???
Karolina
23 lutego 2017 @ 10:13
Z tego co wiem, to liczy się ostatni testament sporządzony przed śmiercią.Jeżeli są wątpliwości co do ważności -prawdziwości to trzeba iść do sądu.
aneta
7 lutego 2017 @ 18:26
Witam. prosze o pomoc.
zmarli dziadkowie pozostawiajac gospodarstwo rolne. mieli siedmioro dzieci. dzieci dorosły i sie wyprowadziły prócz dwojga synów. na jednego z nich był zapisany cały majątek. drugi syn tylko tam zamieszkiwał. osiem lat temu ten pierwszy zmarł(bezdzietny, nie zostawił testamentu). drugi syn sie ozenił i ma jedno dziecko(mnie).rozwiódł sie z moja mamą. miesiąc temu zmarł . pytanie. kto dziedziczy ? prosze o pomoc
Elżbieta
11 lutego 2017 @ 11:15
Szanowna Pani
Trzy miesiące temu po ciężkiej chorobie zmarła moja mama. Nie pozostawiła testamentu. Jestem jedynym spadkobiercą. Ponieważ mieszkałyśmy razem w mieszkaniu własnościowym, które odziedziczyłyśmy w spadku po tacie, w sądzie poradzono mi abym złożyła wniosek po upływie pół roku (aby uniknąć kosztów), z adnotacją, że mama nie pozostawiła testamentu ani gospodarstwa rolnego.
Porządkując papiery ze zdziwieniem odkryłam, że w maju 2015 roku nastąpiła sprawa o stwierdzenie nabycie spadku po moim zmarłym w latach 90-tych dziadku (gospodarstwo rolne i las). W postanowieniu 1/4 odziedziczył nieżyjący już wtedy 0d 2012 tata (czwórka rodzeństwa). Później zaś ja i mama w 1/8 udziału własności.Nie mam na to żadnych postanowień, jedynie potwierdzenie uiszczenia należnego podatku rolnego, od nieruchomości oraz leśnego. Spadkobierców jest w sumie kilkunastu (żona brata, kuzyni), w tym dwie osoby już zmarły. Rodzina jest skłócona. Nikt z zainteresowanych nie chce bądź nie umie udzielić mi żadnej informacji.
Wracając do meritum sprawy, w świetle nabycia przez mamę spadku w 2015 znaczy to, że zostawiła ona gospodarstwo rolne? Czy może ( i daj Boże) są to dwie odrębne sprawy?
Pozdrawiam
Pawel
13 lutego 2017 @ 15:50
Witam. Kilka lat temu zmarla moja matka. Ojciec zyje ale zostala kwestia podzialu spadku po matce na 2 osoby.
Wiem ze trzeba bylo zrobic to wczesniej ale nie dalem rady. Czy jesli teraz po kilku latach zrzekne sie mojej czesci na rzecz brata to czy dlugi matki mnie omina?
Amanda
22 lutego 2017 @ 17:24
Mam taka sytuacje mama przypisuje czesc domu i podworka na brata.Razem jest nas osmioro rodzenstwa czy po tym przeposie bedziemy mogli sie czegos domagac???
Karolina
23 lutego 2017 @ 10:08
Witam, mam pytanie dotyczące spadku po dziadku. Dziadek umarł 2,5 roku temu, babcia nadal żyje,od ok. roku nie żyje moja mama. Okazało się, że wszystko co babcia z dziadkiem posiadali- m2, samochód, dwa garaże i dwie działki rekreacyjne były zapisane na dziadka. Nagle zgłosił się wuja z Niemiec-syn babci i twierdzi,że musi sprzedać działkę i samochód bo potrzebuje pieniędzy, ale nic nie moze sprzedać bo umarł właściciel. Ostatnio dzwonił wuja i pytał mnie o pesel i adres,bo mu potrzebne do notariusza, nic nie wspomniał o tym, że ja i siostra dziedziczymy część zmarłej mamy, wuja twierdzi, że to czysta formalność. Dodam jeszcze,że babcia swoją część majątku chce przepisać na syna, ogólnie to chciałaby żeby wuja wszystko dostał.Jest jeszcze majętna ciotka, siostra wuja która myślę, że zrzeknie się swojej części.Ja i siostra jesteśmy zainteresowane częścią po mamie, tym bardziej, że wiem iż wuja ma długi karciane i wszystko sprzeda.Czego mogę się spodziewać w niedalekiej przyszłości, jak postąpić aby nie popełnić błędu?Bardzo zależy mi na odpowiedzi, za którą z góry dziękuję.
Piotr
3 marca 2017 @ 15:59
witam serdecznie
Jest tak jeżeli z życia rodziców ojciec spisał testament na rzecz jednej z córek jak będzie wyglądał podział reszty majątku ? Niedawno zmarła też matka sióstr nic nie przepisując . Czy owa siostra co otrzymała testament czyli połowę należąca się ojcu zatrzyma to a cześć matki będzie nadal dzielona na dwie siostry ?
Sylwia
13 marca 2017 @ 16:42
Witam
Prosze o pomoc otoz zmarl tato rodzice byli rozwiedzeni ale nie mieli podzialu majatku . Odbyla sie sprawa nabycia spadku po ojcu . Spadek dziedzicza dzieci czworo dzieci kazdy otrzyma 1/4 tylko nie wiemy jaki mamy ten spadek rodzice mieli gospodarstwo rolne i ziemie z matka nie mozemy sie dogadac gdzie mamy sie dowiedziec jaki mamy spadek tzn ile ziemi itp matka twierdzi ze ona ma polowe prosze o pomoc
beata
24 marca 2017 @ 10:25
Witam.
Planuje złożyć wniosek o zasiedzenie.
Właściciel domu zmarł w 1979 roku .
Właścieielka domu miała 4 dzieci .(córka + trzech synów)
Po śmierci właściciela dom zamieszkiwałam wraz z meżem mąż był jednym ze spadkobierców (zmarł w 2003r)
Od momentu smierci męża dom zamieszkuje sama.
Mam pytanie, czy mogę doliczyc do swojego posiadania posiadanie(męża) spadkobiercy własciciela?
Jesli tak to ,czy moge zasiedzieć całą nieruchomość ,czy tylko udział spadkowy męża?
Pozdrawiam serdecznie Beata
Patrycja
25 marca 2017 @ 12:52
Witam mam pytanie dostalam w spadku dom po babci w calosci (testament) moja mama zrzekla sie spadku po swojej mamie a mojej babci. Maz babci zmarl i mial corke z pierwszego malzensta (jest tylko corka zmarlego) ktora ma po nim 1/4 czesci nieruchomosci jest wpisana w ksiege wieczysta nigdy nie interesowala sie niczym. czy ja jako wlasciciel moge sprzedac dom? Czy ta pani ktora ma ta czesc moze sie nie zgodzic na sprzedaz? Co moge zrobic prosze o porade.
Patrycja
25 marca 2017 @ 13:04
Witam mam pytanie dostalam w spadku dom po babci w calosci (testament) moja mama zrzekla sie spadku po swojej mamie a mojej babci. Maz babci zmarl i mial corke z pierwszego malzensta (jest tylko corka zmarlego) ktora ma po nim 1/4 czesci nieruchomosci jest wpisana w ksiege wieczysta nigdy nie interesowala sie niczym. czy ja jako wlasciciel moge sprzedac dom? Czy ta pani ktora ma ta czesc moze sie nie zgodzic na sprzedaz? Co moge zrobic prosze o porade.Jestem zameldowana tam mieszkalam i opiekowalam sie nia do smierci.
jacek
5 kwietnia 2017 @ 13:43
Witam
Dostałem postanowienie z sądu o stwierdzenie nabycia spadku i o dział spadku po rodzicach, w punkcie 2 w/w postanowieniu zasądzono spłatę na rzecz brata której dokonałem. Problem powstał w US gdyż pracownik poinformował mnie, że od kwoty spłaty którą zapłaciłem bratu muszę uiścić 2% podatku, wypełnić formularz PCC-3 oraz grozić mi będzie kara ponieważ od daty uprawomocnienia się postanowienia minęło ponad 14 dni dlatego dodatkowo muszę wypełnić formularz zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego tak zwany czynny żal, a wtedy być może uniknę kary.
Osobiście dla mnie jest to ….. co innego mówił mi prawnik co innego powiedział mi teraz urzędnik US.
Czy ktoś wie jak to powinno wyglądać naprawdę?
Gabriela
9 kwietnia 2017 @ 20:19
czy dzieciom należy się spadek po wujku gdy ich ojciec zmarł wczesniej od niego { wujka }
Gabriela
9 kwietnia 2017 @ 20:20
Z góry dziękuje
Marcin
25 kwietnia 2017 @ 23:10
Dzień Dobry, prosił bym o poradę
Zmarł dziadek mojej żony ( wdowiec) , z tego co rozumiem to dziedziczą po nim dzieci ( teściowa i jej brat)
co jednak jeśli teściowa chce się zrzec spadku ( miedzy innymi dom z obciążona hipoteką ) czy wtedy część spadku przechodzi ona na moją żonę i nienarodzone dziecko ( jest w ciąży ) ?? jeśli tak to co zrobić żeby tak się nie stało ??
i drugie pytanie
Dom jest przedmiotem spadku ( HIPOTEK OBCIĄŻONA DŁUGAMI TEŚCIA) czy jeśli teściowa zrzeknie się spadku to jej brat i inni spadkobiercy odziedziczą dom wraz z obciążona hipoteką ??
Proszę o odpowiedź Marcin Paprzycki
Ewa
27 kwietnia 2017 @ 21:31
Ja już miałam taką sytuację, 5 spadkobierców, 4 chciało sprzedać nieruchomość i podzielić się pieniędzmi, ale jedna się nie zgadzała. Nigdy więcej takich sytuacji…
Agnieszka
28 kwietnia 2017 @ 11:39
zwracam sie do Panstwa z pytaniem. chodzi o mieszkanie po zmarlych rodzicach. spadkobiercy, czyli ja, brat oraz siostra doszlismy do porozumienia, ze mieszkanie bedzie moja wlasnoscia, a ja potocznie mowiac “splacam ich”. mieszkanie jest wlasnosciowe, ma ksiege wieczysta. ale jest jeden problem- jest ono do generalnego remontu. moje pytanie jest nastepujace: czy koszt remontu jaki przeprowadze w mieszkaniu moge odliczyc od sumy jaka oddam rodzenstwu?
Caserta
1 maja 2017 @ 18:30
Umarła moja babcia było otwarcie testamentu mieszkanie zostawiła po połowie mi i mojemu tacie cZyli swojemu synowi i wnuczce .placiny co miesiąc czynsz za to mieszkanie ale sprawa sie komplikuje ojciec nue chce płacić swojej połowy czynszu i opłaty które przychodzą raz do roku do płacenia podatki.co grozi jesli przestaniemy płacić ponieważ ja na kasie nie leżę nie będę sama płaciła a oko nie chce tego wynająć komuś ani sprzedać a ja sama nic nie zrobie piniewaz potrzebuje do wszystkiego jego zgodę a w tym mieszkaniu nikt nie mieszka ponieważ ojciec i ja mieszkamy pracujemy za granica kraju .co moze nastąpić jesli przestaniemy płacić a to moze nastąpić z jego winy
Gosia
2 maja 2017 @ 10:34
Witam Panią,
Prosze o pomoc odnosnie podatku od spadku. W marcu 2017 zostalo wydane postanowienie o podzial spadku po drugim mezu mojej babci. Ten pan zmarl w 1990 r, ale babcia nie zrobila postepowania spadkowego. Babcia zmarla w 2015 r. I w wyniku postepowania spadkowego ja jestem jedyna spadkobierczynia (byl testament). Ja zlozylam wniosek o postepowanie spadkowe po drugim mezu, w wyniku ktorego spadkobiercami sa moja babcia 1/3 oraz dwoje jego dzieci po 1/3 kazde. Czy ja bedac spadkobierca po babci musze zaplacic podatek od spadku po jej drugim mezu czy skoro babcia jest na postanowieniu i zyla kiedy on zmarl to czy jest zwolnienie od spadku?
Dziekuje za pomoc.
Gosia
2 maja 2017 @ 10:37
Mialo byc: od podatku
Jan
5 maja 2017 @ 02:01
Właścicielami domu byli mój ojciec i moja mama.
Moja mama zmarła nie pozostawiając testamentu.
Mój ojciec żyje i pozostawił testament zapisując wszystko mnie ( jednemu z dwóch synów mojego ojca)
Czy cokolwiek się należy drugiemu z jego synów (mojemu bratu)
Anna
8 maja 2017 @ 13:11
Witam,
Tata i jego 5cioro rodzeństwa dostali postanowienie z sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ich zmarłym bracie.( sprawa odroczona do terminu z Urzędu)
Zmarły nie miał dzieci, jego żona również nie żyje i nie miała rodzeństwa.
Mieszkanie stoi puste od 8 lat. Czynsz trzeba opłacać ale oczywiście nikt nie płaci.
Dług na tą chwilę to 10 000 zł. Mieszkanie warte 50 tyś zł.
Co zrobić w sprawie, jeżeli nikt nie chce się tym zająć ani współpracować?
Chciałam złożyć wniosek o podział masy spadkowej alby mieszkanie sprzeda c ale nikt nic nie chce w tym kierunku zrobić.
Rodzina jest bardzo bierna i rozsiana po całej Polsce.
Jest człowiek, który chce w tym mieszkaniu zamieszkać, ale nie wiem czy mogę na tym etapie go tam wprowadzić.
Co Pani proponuje?
Zainteresowana
10 maja 2017 @ 13:38
Mam pytanie moj partner jest wlascicielem domu i gospodarstwa zapisanego przez matke ma prawo mieszkac do smierci tak jest zapisane .Są tam tez zameldowani brat ktory ma zapisana dzialke i siostra z dzieckiem nieletnim ktora tez ma zapisana dzialke .Czy jest mozliwe ich wymeldowanie przez wlasciciela dodam ze nie placa za nic tak po prostu mieszkają .
Joanna
13 maja 2017 @ 17:47
Witam.
Mam pytanie odnośnie spadku po pradziadku.
Otóż pradziadek nie żyje od 12stu lat sprawa podziału majątku nię nie odbyła ponieważ dziadek miał sześcioro dzieci którzy mieli żony mężów jak również w między czasie paru potomków umarło. Cały dom i działka nie ma tak naprawdę jedego prawowitego właściciela a jest nas prawie 50ciu. I teraz wraz z mężem chcielibyśmy wykupić strych na własność zaadaptować go pod własne mieszkanie. Czy jest możliwość taka żeby tylko strych przejąć na własność ewentualnie wykupić ten kawałek podłogi? Jeśli tak to w jaki sposób możemy tego dokonać? Czy w ogóle jest taka szansa?
Co w takiej sytuacji możemy zrobić?
Monika
15 czerwca 2017 @ 15:06
Dzień dobry,
Odziedziczyłam 1/4 nieruchomości po ojcu. Mama, siostra i brat także mają po 1/4. Chciałabym, aby oni mnie spłacili. Od czego zacząć i na jakie koszty muszę być przygotowana?
Dziękuję.
Piotr
16 czerwca 2017 @ 20:14
Witam Serdecznie.
Proszę o poradę..
Mama Ja i moje 2 siostry (dorosłe) jesteśmy wspolwłaścicielami mieszkania które obecnie wynajmujemy. Wszyscy jesteśmy za granicą i nie mamy zamiaru powrotu…Chcial bym to mieszkanie odkupić od Mamy i sióstr aby stać się jedynym właścicielem i zarabiać na wynajmie. Jakie prawne kroki musimy poczynić? I czy wszyscy musimy pojawić sie w Polsce aby dokonać wszystkich formalności? Jedna siostra jest z rodzina we Włoszech a my jesteśmy w Niemczech dla tego to odrobinę skomplikowane…
Mama i siostry wyraziły zgode na wykupienie od nich przeze mnie mieszkania…
Dziękuję z Góry za pomoc
Pozdrawiam Piotr
Iwona
26 czerwca 2017 @ 15:08
Witam,
mam problem dostałem darowizną ziemie rolna od rodziców 2 lat temu,
2 braci dostało spłatę w formie działek.
1 brat który jest 35 lat w USA PRZYPOMNIAŁ SOBIE O SPŁACIE .
Co mogę w tej sytuacji zrobić.
Ania
26 czerwca 2017 @ 18:18
Mam pytanie do sprawy, która wygląda następująco. Cioteczna brat mojej babci był bezdziennym kawalerem i przyjął pod swój dach kobietę z którą rozwinął znajomość i byl w nieformalnym zwiazku. Po pewnym czasie zameldował ją w swoim domu. 10 lat później zmarł nie przepisując na nią majątku (dom z działka) i tu zrodził się problem. Spadkobiercami majątku stalo się rodzeństwo cioteczne bądź dalsza rodzina czyli rodzeństwa dzieci. Łączna liczba spadkobierców to 30 osób. I moje pytanie jak w tej sytuacji moja babcia ma zrzec się majątku gdy notariusz obarczyl ją dostarczeniem adresów zamieszkania wszystkich spadkobierców, gdzie niektórych nawet nie zna. I kilkoro z nich mieszka za granicą..
Marta
28 czerwca 2017 @ 22:18
Witam!
mam problem z bratem, a mianowicie: po zmarłej mamie odziedzilismy nieruchomość, która w tej chwili jest wystawiona na sprzedaż. Dom ten nie został jeszcze sprzedany ponieważ jeden z braci cały czas kręci nosem ze za mała, że nie tak- i tu moje pytanie. Czy jak on cały czas sie sprzeciwia sprzedazy to czy my z drugim bratem możemy go podać do komornika o spłate naszej cześć z domu?
Albo co mamy w takiej sytuacji zr obić?
Dziekuje z gory za odpowiedz
Pozdrawiam Marta
Kamil
26 lipca 2017 @ 20:28
Witam,mój ojciec jest jedynym właścicielem zapisanym w księgach wieczystych ale sedzia który prowadził te sprawę nie wziął pod uwagę ze cześć nieruchomosci po zmarłym dziadku a ich ojcu maj i jego bracia. Połowa nieruchomosci jest ojca po zmarłej matce która mu te polowe zapisała za życia natomiast druga połowa nieruchomosci po zmarłym ich ojcu nie była zapisana na nikogo I druga połowa nieruchomosci dzieli sie na żyjące wtedy ich matkę i 4 braci w tym mój ojciec. Czyli wychodzi na to ze mój ojciec ma 50 % po matce i cześć po zmarłym ojcu swoje 10% i 10% dla matki które tez nabył po jej śmierci czyli gdzieś 70% całości nieruchomosci. I co teraz zrobic z tymi księgarni wieczystymi jak ojciec chce przepisać nieruchomość na jedno z swoich dzieci
Ciekawa
27 lipca 2017 @ 23:08
Witam mam pytanie odnosnie podziału spadku.Po rodzicach pozostal dom.Spadkobiorca jest syn( reszta rodzenstwa nie zyje) i wnuki po rodzenstwie. Czy sąd przy podziale bierze pod uwage to jedno dziecko i ze sie opiekowal rodzicami i remontowal dom rodzicow ,czy moze to nie ma znaczenia i dzieli dom na rowne czesci?wnuki bywaly srednio dwa razy do roku u swoich dziadkow.
Adrianna
30 lipca 2017 @ 14:20
A jak wygląda sprawa gdy jako główni spadkobiercy sprzedajemy nieruchomość aby spłacić pozostałych spadkobierców, a od tej nieruchomości trzeba zapłacić podatek. Czy krewni których splacam mogą nie zapłacić tego podatku przez co później ja będę musiała go zapłacić za ich cześć.
Ja
11 sierpnia 2017 @ 18:01
Witam moja sprawa jest nieco skomplikowana Początkowo mieszkanie było podzielone na dwie części pierwszą mieli rodzicie , drugą najmłodsza siostra A , następnie rodzicie swoje części przepisali tata na mnie a mama na najstarszą siostrę B , za jakiś czas siostra A przepisała na siostrę B i w ten o to sposób siostra B ma 3/4 mieszkania a ja 1/4 , Co trzeba zrobić bym miała prawnie przydzieloną swoją 1/4 mieszkania ?
Monika
5 października 2017 @ 22:56
Majątek po rodzicach ojca. Dziadek żyje i dzieci dziadka. Siostra taty sprzedała ziemie po rodzicach. Tata mój nie dostał spłaty. Jest jeszcze dom rodzinny i kawałek ziemi oraz budynki gospodarcze. Jak sprawdzić o gdzie czy mojemu tacoe należy się splata. Ziemia została sprzedana z 10 lat temu .
Ana
5 listopada 2017 @ 15:37
Witam
Mam pytanie
Odbyła się sprawa spadkowa po moim wujku,który był kawalerem i miał 1/2 czesc całego pola z moim tata na pół i żyja 2 siostry , które równiez teraz łacznie z moim tata dziedzicza po wujku każdy po 1/3 .Nisetety nikt nie zgłosił tego faktu do urzedu skarbowego po 6 miesiacach i tearz jak moj tata bedzie ubiegał sie o darowizne to on musi poniesc wszystkie koszty?Czy dalej wystarczy wszystko zrobic przez notariusza?Jezleio siostry zrzeknał sie swoich czesci na rzecz mojego taty? Jak dalej do tego doprowadzic?Co zrobić zeby one się zrzekły?co dalej trzeba zrobic?
Mariola
22 listopada 2017 @ 08:29
Witam
Mam pytanie.
Ojciec zmarl 20lat temu,sprawa spadkowa odbyla sie dopiero teraz,minol miesiac od uprawomocnienia postanowienia o nabyciu spadku.Odziedziczylismy dzialke w czesciach mama 1/4 a czworka dzieci 3/16.Czy jestesmy zwolnieni z zaplaty podatku?
Pani w us twierdzi ze nie ,a ja znalazlam informacje ze jestesmy zwolnieni jesli zlozymy oswiadczenie do 6miesiecy od uprawomocnienia wyroku sadu.
Jak to wkoncu wyglada?
Karolina
22 listopada 2017 @ 17:28
Dzień dobry razem z bratem mamy dostać spadek mieszkanie po dziadkach(dziadek zmarl w maj2017 i zostala nam babcia). Zacznę od początku moi dziadkowie maja trzy dzieci (dwie córki i syna) syn zmarl i miał dwójkę dzieci mnie i mojego brata. Pierwsza ciocia się zrzekła mieszkania, a druga ciocia chce zebym jak z bratem też podpisała taki dokument u notariusza. Jak wygląda taka sprawa czy wszyscy musza być u notariusza że zrzekamy się mieszkania czy każdy z osobna? Czy można się zrzec mieszkania i zarzadac żeby ciocia mnie splacila?A jak sie nie zgodzę na podpisanie takiego dokumentu jak wyglada sprawa? Czy dac sobie spokój i dla świętego podpisać cioci ten dokument?
Ula
26 listopada 2017 @ 19:11
Mam pytanie w sprawie spadku po rodzicach, którzy zostawili mieszkanie własnościowe, jesteśmy w trakcie załatwiania nabycia spadku bracia chcą sprzedać mieszkanie ja nie, bo nie chcę płacić 19% podatku zgodzę się dopiero po upływie 5 lat .Czy bracia mogą sprzedać mieszkanie bez mojej zgody.
Katarzyna Skowrońska
27 listopada 2017 @ 14:05
Jeśli nie są właścicielami całego mieszkania, to całego nie sprzedadzą. Mogą jednak np. wnieść do sądu wniosek o dział spadku/zniesienie współwłasności
kamila
6 grudnia 2017 @ 23:58
prosze o pomoc!!! babcia zistawila mi 1/2 domu ,wczesnie otzymalam dzialke budowlana do majatku osobistego .Do ostanich dni opiekowalam sie sama bacia ,siostra z matka nie robila nic.Notorycznie jestem wyganiana z domu ktory po czesci jest moj ,nie wiem co mam robic Nowy dom jest w rakcie budowy ,chwilowo jestem samotna matka poszukujaca pracy ,Prosze o porade
daniel
23 grudnia 2017 @ 16:43
Witam mam pytanie odnośnie spadku mieszkam w mieszkaniu które jest przepisane na mojego dziadka mial on 6 dzieci w tym mojego ojca ktory juz nie żyje i jego brata jego brat jest niepełnosprawny i ma kolejnego brata jako opiekuna prawnego ponieważ jest ubezwlasnowolniony (dodam informacje ze moja mama opiekuje sie w tym domu ta niepelnosprawna osoba mimo iż ten brat jest opiekunem) brat ktory jest opiekunem posiada większy budżet i w ramach pomocy mojemu niepelnosprawnemu wujkowi przywozi jedzenie i robi remonty w domu z jego pieniędzy na wszystko zbiera faktury i robi zdjęcia z rodzeństwa juz nie żyje okolo 3 osób i chciałbym sie spytać czy istniała by jakas jakaś szansa albo sposób na przepisanie spadku na moja mamę która mieszka w tym domu i opiekuje sie tym niepelnosprawnym bratem ponieważ brat który jest opiekunem straszy ja ze sprzeda mieszkanie i ciagle ma jakieś pretensje do niej dodam informacje ze moja mama jest osiedlona okolo 30 lat w tym mieszkaniu
Barbara Skukowska
26 grudnia 2017 @ 16:10
Witam.niedawno zmarla babcia mojego syna pozostawila dom .Dwa lata temu zadzwonila do mnie i powiedziala ze dom przypisuje na mnie tak aby po 18 urodzinach pozostal dla wnuka.Ja i jego ojciec nie byliśmy małżeństwem. Tata mojego syna ma zone i troje dzieci oraz siostre ktora ma meza i jedno dziecko.od smierci minelo trzy miesiace a jego ojciec nie wspomina mi nic o testamecie.Czy moge w tej sprawie cos zrobic.Jak sprawdzic?czy w przypadku dziedziczenia moj syn ma prawo do spadku?
Kasia09827
7 stycznia 2018 @ 17:49
Witam Pani mecenas. Po śmierci taty mama nabyła spadek. Jest nas 5 rodzeństwa. Cała 5 ma po 3/20 do każdej z działek i domu mama ma 1/2. Teraz Chcemy z mężem przejąć jedna z działek i wybudować dom. Dodam że z rodzeństwem mam dobre relacje i mama i chcą oddać mi swoje części tylko do konkretnej działki bez żadnych problemów. Co muszę zrobić i gdzie się udać by ją nabyć. W całości?
Melka
11 stycznia 2018 @ 19:17
Witam .
Zaostala przeprowadzona sprawa spadkowa . Sad orzekl ze spadek zostaje podzielony na wszystkich i osoba skladajaca wniosek i przejmujaca mieszkanie ma wszystkich splacic . Na mojego meza przypada 1/2 z czesci 1/5 po niezyjacej matce . Co teraz nalezy zrobic jezeli maz chce przejac spadek ? Trzeba skladac osobna sprawe ? Jezeli tak to w przeciagu jakiego czasu ?
Z gory dziekuje za pomoc 🙂
Bolek
15 stycznia 2018 @ 21:21
Witam Panią mecenas
Jestem jednym z 12 spadkobierców po zmarłej ciotce w 2010 r.Postanowieniem sądu z grudnia 2013 r stałem się właścicielem 2/108 spadku w którego w skład wchodził dom i konto bankowe w ING.Wszyscy zrobiliśmy pełnomocnictwa dla jednego ze spadkobierców który załatwiał tą sprawę sądową .W imieniu nas wszystkich sprzedał dom i podzielił nas kwotą wg postanowienia po odliczeniu rozmaitych kosztów z tym związanych.Natomiast pieniądze z konta nie udało się już mu wypłacić. Nie miał siły dalej prowadzić tej sprawy. Ja gdy zwróciłem się do banku w 2014 odmówiono mi pod pretekstem konieczności obecności wszystkich nas przy wypłacie środków.Było to nie możliwe z powodu rozmaitych trudności ( stan zdrowia, rozległość zamieszkania po całej Polsce)
Od lipca 2016 ustawowo ułatwiono dostęp do informacji o istnieniu rachunków po zmarłych .Chciałem zapytać czy nadal jest coś takiego ,że mimo przedstawienia aktu zgonu i postanowienia sądowego o nabyciu spadku i stwierdzeni na tym dokumencie ,że jestem spadkobiercą 2/108 bank nadal wymaga by przeprowadzony został sądownie lub notarialnie podział kwotowo tego rachunku bankowego. Czy takie stwierdzenie o ułamkowej wielkości 2/108 spadku nie jest równoznaczne z wielkością w pojęciu działu spadku ? Bank ING w którym jest ten rachunek udzielił mi teraz informacji na jego temat i zablokował go lecz nie wypłaci środków wg 2/108 odmawia mi twierdząc ,że musimy się wstawić wszyscy albo postanowienie sądu lub akt notarialny o podziale kwotowym tego rachunku. Takiej informacji udziela mi pani z oddziału banku ustnie na moją ustną prośbę w tej sprawie.W informacjach internetowych można wyczytać ,że banki , nie wszystkie ale nadal stosują takie praktyki.Jak to jest , czy prawo nie jest jednakowe dla wszystkich tych banków ?
Aleksandra
28 stycznia 2018 @ 11:52
Czy po sprawie o podziale majątku jesli są przyznane części każdemu (chodzi tu o 4 spadkobiercow) jeden ze spadkobiercow chce zamieszkać w domu czy reszta spadkobierców musi wyremontować dom? Zaznaczam że dom nie nadaje się do zamieszkania
Justyna
2 lutego 2018 @ 21:26
Dziadkowie są właścicielami działki i domu. Oboje nie zostawili testamentu. Mieli dwie córki i syna, który od dawna nie żyje. Jestem córka tego syna. Jak będzie wyglądał podział ich majątku w tej sytuacji? Ciotki zamieszkują tamten dom, a ja chcialabym pieniądze za swoją część. Co w przypadku kiedy one się nie zgodzą? Ja nigdy tam nie będę mieszkała.
Anelly
17 lutego 2018 @ 14:04
Jestesmy 20 lat w zwiazku nie formalnym nie mamy dzieci tylko mieszkanie w bloku które jest na mojego partnera i mieszkamy razem 12 lat i chcieli bysmy to jakos zrobic ze w razie smierci partnera mieszkanie zostalo w pelni moje a nie jego rodziców czy rodzenstwa czy jest taka mozliwosc ?
Violetta Rajska
17 lutego 2018 @ 21:36
Mąż po rozwodzie mnie spłacil z mieszkania.
Teraz chce je sprzedać.
Mamy wspólną córkę czy jej należą się jakieś pieniądze za to mieszkanie
Prosze o informację
Pozdrawiam
Ewa
28 lutego 2018 @ 19:48
Dzień dobry. 6 lat temu zmarł mój mąż. Ja mam z nim dwójkę małoletnich dzieci, on miał jeszcze córkę z poprzedniego związku i ta dziewczynka ma teraz 14 lat. W spadku zostało mieszkanie i każdy z nas ma po 1/4 jednej czwartej udział. Ja do czerwca 2016 zamieszkiwałam w tym mieszkaniu, potem wyprowadziłam sie o 150 km dalej i wynajmuje mieszkanie. Tam nie chciałam już mieszkać ze względów prywatnych, chciałam na nowo zacząć gdzieś zyc, poznać kogoś i ułożyć sobie i dzieciom życie. Cały czas utrzymuje to mieszkanie i miesięcznie wynosi mnie to 200 zł. Nie pracuje, utrzymujemy sie z renty rodzinnej, gopsu i świadczeń 500+. Razem miesięcznie nasz dochod to 2100 zł. Mama tej 14letniej dziewczynki składa do sadu wniosek aby mogła udział swojej córki sprzedać i założyć jej lokate żeby te pieniądze miala na start ku doroslosci. Czy ja nie mieszkając tam mogę złożyć do sadu wniosek o zgodę na sprzedaż naszych czesci i sprzedać mieszkanie by tez założyć dzieciom lokaty? Czy sąd nie będzie miał nic przeciwko ze my mieszkamy gdzieś indziej i wynajmujemy niż żebyśmy mieszkali w mieszkaniu gdzie 3/4 jest nasze. Miesięcznie to ja ponosze koszty utrzymania mieszkania. Mieszkanie jest warte z 25 tys złotych a mi co roku będzie ubywać z portfela 2200 zł, co po kilku latach będzie to spora suma pieniędzy. A dzieci sa male bo 6 i 7 lat .
Witold
4 marca 2018 @ 22:33
Mniej więcej ile miesięcy czeka się na podział spadku sądownie pomiędzy około 10 spadkobierców?…Czy jest jakiś sposób na podpisanie służebności drogi z jednym właścicielem takiej nie uregulowane dzialki (placacym podatki w gminie) , abym mógł dostać w końcu pozwolenie na budowę?
Ela
8 marca 2018 @ 14:03
A co jest gdy mieszkanie spoldzielcze zostal splacony kredyt i wlascicielka nie opisala go nikomu ale nie zdazyla spozadzic aktu notarialnego?
Katarzyna Skowrońska
12 marca 2018 @ 13:04
Trudno mi udzielić konkretnej porady na blogu bez zapoznania się z dokumentami, ale mieszkanie spółdzielcze własnościowe
podlega dziedziczeniu przez spadkobierców.
Mate
9 marca 2018 @ 23:23
Dzień dobry, Mama po dziadku rzekli się u notariusza spadku , czy wnukowie w lini drugiej dziedziczenia mamy jakieś prawo do tego spadku? Dziadek nie zostawił żadnego testamentu , żyje babcia i mama która się rzekła na rzecz swojego brata . Czy gdyby mama zmieniła zdanie możne się odwołać od tej decyzji i ile na to ma czasu?proszę o odpowiedz pozdrawiam
MICHAŁ
27 marca 2018 @ 14:05
Mam pytanie w sprawie podziału majątku… po zmarłym tacie odziedziczylem 1/8 mieszkania … 56m2 w cenie rynkowej około 8tys za m2…
Chciałbym aby druga rodzina taty mieszkająca w tym mieszkaniu zapłaciła mnie i przejęła tą 1/8 gdyż resztę posiadają oni.. matka i dwójka dzieci. Oni nie są do tego za bardzo chętni twierdząc że nie mają pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze za maja część… czy jest możliwe aby np sąd nakazał im sprzedaż mieszkania i spłatę mojej części w całości?
Wioletta
11 kwietnia 2018 @ 11:59
Dzień dobry,
prowadzę sprawę spadkową po moim ojcu (bez testamentu) gdzie jest kilku spadkobierców – dział i podział spadku. Rok temu zmarła moja siostra (jeden ze spadkobierców) i zostało zawieszone postępowanie ponieważ dzieci siostry chcą przeprowadzić sprawę spadkową.
Proszę mi powiedzieć jak długo może być zawieszona sprawa (prowadzona jest w Sądzie pierwszej instancji) ponieważ dzieciom mojej siostry się nie śpieszy, a reszta mojego rodzeństwa i ja jesteśmy już w starszym wieku (65+).
Z góry bardzo dziękuję. Wioletta.
Justyna
9 maja 2018 @ 11:09
Witam. Mój ojciec mial ziemie w Warszawie która zostala zabrana ustawą dekretową. Ojciec zmarł spadek po nim odziedziczyłam ja moja siostra(z 1 małżeństwa ojca) i matka. . Sąd każdej z nas przyznał po 1/3 cz. ziemi. Staraliśmy się o odszkodowanie od ponad 20 lat. Moja matka zmarła kilka lat temu. Ja i moje dzieci odrzuciłyśmy spadek po mojej mamie. Teraz sąd szuka spadkobierców po mojej matce. Moja matka nie miała żadnej rodziny rodzeństwa była jedynaczką. Czy ja mogę coś w tej sytuacji zrobic ? Mam przyznaną 1/3 przez sąd i chciałabym odzyskać wkoncu odszkodowanie za ziemie. Już nie wiem co mam robić 🙁
Olga
14 maja 2018 @ 11:37
Witam
Moi rodzice nie żyją .Tata i mama mieli wspólność majątkową.Brat zmarł trzyiesiace temu.Zostala jego żona i córka ( ma dwôch synów)Zostało mas troje rodzeństwa żyjących.Mama od chyba 3 lat była ubezwłasnowolniona i zajmowała się nią moja siostra która zabrała ja do siebie.Jak wyjeżdżała na urlop ja ajmowalam się mama.
Jeśli chcielibyśmy sprzedać nieruchomość po rodzicach czy musimy przeprowadzać postępowanie sądowe czy można u notariusza to załatwić.czy jest możliwość by było jak najmniej problemów przekazać cały spadek siostrze i potem podzielić pieniądze ze sprzedaży czy trzeba postępowanie spadkowe przeprowadzic
zbyszek
20 maja 2018 @ 06:50
witam
zmarł mój tato mama chce sprzedać mieszkanie bo jest duże i kupić mniejsze ,jest 3 rodzeństwa wiem ze jakaś cześć po tacie dziedziczą dzieci . my tej części zrzekamy się na mame . czy zapłacimy podatek w tej sytuacji . drugie pytanie a jeżeli nie zrzekniemy się i u notariusza.zaznaczam ze bez podziału bo jestesmy zgodni ze sobą i nie ma konfliktów miedzy nami i będziemy właścicielami z mamą .a następnie sprzedamy i kupimy razem mieszkanie to tez zapłacimy podatek.
Elwira
22 maja 2018 @ 18:43
Witam. Moi rodzice zmarli oczywiscie nie zostawili testamentu. dziedzicze ja i mój brat ale miałam jeszcze jednego brata który miał żone i 2 dzieci który później sie rozwiódł i miał 2 żone i też miał z nią dzieci chciałam wiedzieć czy dzieciom i żonie z 2 małżeństwa też sie należy spadek dziękuje za odpowiedź
Magda
27 czerwca 2018 @ 11:27
Witam, zmarła mi mama i nie napisała testamentu, mieszkanie było przepisane na nią, dziedziczymy je z bratem i tata, gdzie tata dostał większą cześć, a my z bratem mniejszą, wyremontowałam mieszkanie za swoje pieniądze, a teraz brat złożył wniosek do sądu o wyznaczenie jego części spadku, jak to wygląda gdy tata jeszcze żyje i większość jest przepisana na niego? dodaje, że posiadamy jeszcze działkę budowlaną, która została tak samo podzielona jak mieszkanie i ustaliłam z bratem, że oddaje mi mieszkanie, a ja mu swoją część działki i ewentualnie dopłata z którejś ze stron.
KLAUDIA
26 lipca 2018 @ 15:22
Mam pytanie .Moj ojciec umarl 5 lat temu w spatku otrzymalismy dom z dzialka .Jest nas 4 do podzialu .Troje rodzenstwa zgadza sie na sprzedaz nieruchomosci a jeden z rodzenstwa nie chce sprzedac. Pomimo to mieszka w tym domu i nie dba o dom .Minelo 5 lat i nic nie da sie zrobic .Chodzi mi o to ze jeden z braci ktory mieszka w tym domu nie chce sprzedc domu nie chce nas splacic i nas blokuje .Co moge zrobic.Jesli juz podam sprawe do sadu .Ile czasu trwa taka rozprawa? Chce wspomic ze nierucomosc zostala juz oceniona jej wartosc przez komornika .Rowniez dononal sie podzial majatku i obiecie spatku po zmarlym ojcu .Prosze o rade .Dziekuje
Anita
18 stycznia 2019 @ 14:29
Mam pytanie. Mój tata wraz ze swoją siostrą otrzymali dawno temu w spadku działkę, tylko że jego siostra nie płaci podatków od nieruchomości. Czy w związku z tym istnieje możliwość żeby działka przeszła w całości na mojego tatę? Tylko on płaci podatek. Z góry dziękuję za poradę.
Anna
21 stycznia 2019 @ 08:59
Dzień dobry,
Chciałaym uzyskać informację, a mianowicie chce kupić mieszkanie byłemu mężowi (alkoholikowi), chcę byc współwłaścicielem, ale mam obawy, że pod wpływem alkoholu może zbyc i tak swoją część. Co mam zapisać w akcie notarialnym, żeby t=nie zbył tej części>
Pozdtawiam Anna
Mateusz
26 stycznia 2019 @ 11:22
Witam!
Sad podzielił spadek po połowie na zonę i córkę a zona nie chce samochodu, to ma darować auto na córkę??
Załamana
7 marca 2019 @ 00:56
Mam pytanie w sprawie podziału spadku Ja z rodzeństwem mamy po 1/8a (po dziadkach) a ciotka 1/2 po rodzicach) ino jest duży problem. Siostra mieszka 20 lat za granicą brat 12 lat w innym mieście a ciotka jak się wydała mieszka ponad 30 lat w rodzinnym domu męża w jego miejscowości z dala od nas. I tu jest największy problem bo sąd tak zdecydował podział miedzynami. Ale moje rodzeństwo stwierdziło że nie zrzeknie się tego choć mimo tego i tak nie będą mieszkać w tym domu. Nie utrzymujemy kontaktów między sobą już od kilkilu lat. Co mam robić czy idzie ich jakoś wykreslic z tego domu. Pomimo naszych kłótni i nie trzymania kontaktów.
Esia
25 marca 2019 @ 20:58
Mam pytanie czy mogę ubiegać się o spadek po 68 latach śmierci pradziada??
Kasss
29 kwietnia 2019 @ 17:25
Witam.Po śmierci Taty dom został podzielony na mamę i 4 rodzeństwa.Kazdy z rodzenstwa ma 3/16 domu.Jeden brat,ktorego cale zycie odznaczala zachlannosc na pieniadze rzada teraz splaty swojej czesci (3/16) plus chce zwrotu kosztow,ktore poniosl podczas urzadzania sobie mieszkania.W tym trzeba wziac pod uwage to,ze gaspodarowal sobie wieksza czesc niz mu przyslugiwala.Po wyprowadzce zostawil swoje rzeczy takir jak meble itp.Oczywiscie wielokrotnie byl proszony o icj zabranie.On jednak wzniosl pismo do sadu ,w ktorym chce rowniez pieniadze za te meble,wykladzine itp.Pytanie brzmi .Czy ma takie prawo ? Czy my mozemy wyrzucic te rzeczy skoro nie chce ich zabrac ?jak mozna chciec pieniedzy za rzeczy ktorych cala reszta spadkobiercow nie chce ..
Monika
22 lipca 2019 @ 16:41
Witam mam pytanko jesli moja mama splaca komornika systematycznie i chce wykupic mieszkanie i przepisac na mnie je to czy potem mi je zabiora bo naprzyklad mama umrze i zostana jej dlugi u komornika nawet gdy sie wypre dlugow jej u notariusza prosze o pomoc
Proszę o pomoc
14 września 2019 @ 21:07
Witam. Chciałam zapytać podałam do sądu rodzeństwo o podział spadku po rodzicach jest nas łącznie sześcioro sąd podzielił nas po 1/6 3 siostry rzekna się na mnie brat z siostrą nie chca oddac mi domu gdzie ja mieszkałam z mamą i wszystko utrzymywalam . Rodzeństwo nie mieszka tutaj od ponad 30 lat a ja sama utrzymuje dom od 24 lat nikt z rodzeństwa nic nie pomogli i nigdy nic nie dali . Chce założyć sprawę do sądu żeby przyznali dom mi po bratu i siostry mam jakieś szanse
Doti30
8 stycznia 2020 @ 23:33
Witam mam pytanie i prosze o pomoc jestem zameldowany na pobyt tymczasowy u mojego wujka ale on nie jest właścicielem domu tylko ma zameldowanie na pobyt stały i moje pytanie brzmi jeśli wujek chce aby dom był prawnie jego co ma zrobić gdy właścicielem jest zmarły dziadek A wujek ma dwóch braci.
Agnieszka
10 lutego 2020 @ 15:26
Witam mam pytanie chciałabymm złożyść wniosek SD-3 oraz SD-z2 ale za każdym razem urząd wysyła mie z kwitkiem że żle są naliczone wielkości nabytych udziałów Spadek jest po ojcu w czasie jego zgodnu 2001 rok pozostawił żonę i czwórkę dzieci , ale jedno z tych czwórki zmarło 2007 a pożniej matka 2016 czyli zostało nas trójka rodzeństwa jak wyliczyć wiem że mama miała 4/16 a my 3/16 natomiast nie wiem jak rozliczyć po bracie i mamie. Poroszę o pmoc
Katarzyna
21 kwietnia 2020 @ 17:05
Mam pytanie jakie wystosować i gdzie pismo jak współwłaściciel mieszania nie chce dobrowolnie zrobić podziału majątku. A jesteśmy po rozwodzie i mamy wspólne mieszkanie?
Proszę o pomoc.
Katarzyna Skowrońska
26 kwietnia 2020 @ 18:50
Rozumiem, iż chodzi o podział wspólnego majątku po rozwodzie? Jeśli podział w drodze umowy nie będzie możliwy,
pozostanie wniesienie wniosku do sądu. Proszę o kontakt mailowy, postaram się pomóc.
Spadek
26 kwietnia 2020 @ 09:52
Witam.Mam 2 siostry które mieszkają za granicą mamy nieruchomość w postaci domu do podziału,ale ja mieszkam tu sama opłacam wszystkie rachunki.Nie dokładają się do niczego, do tego zabrały mi przed laty wszystkie ważne dokumenty zwiàzane z naszym domem rodzinnym.Nie żyjemy w zgodzie.Czy siostry mogą bez mojej zgody sprzedać dom i czy powinny oddać pieniądze za te wszystkie lata w których sama opłacam koszta związane z utrzymaniem domu? Gdzie tu sprawiedliwość.Proszę o pomoc 🙁
Katarzyna Skowrońska
26 kwietnia 2020 @ 18:58
Jeśli nieruchomość ma trzech współwłaścicieli, to dwóch z nich raczej całej nieruchomości nie sprzeda. W sytuacji gdy nie ma porozumienia,
trzeba będzie rozważyć wniosek do sądu o dział spadku/zniesienie współwłasności. Proszę o kontakt mailowy, postaram się pomóc.
Magda
19 maja 2020 @ 18:05
U mnie sprawa wygląda tak, od śmierci taty minęło 5 lat, ja nie zrzeklam się spadku, mieszkam w zupełnie innej miejscowości, tam nigdy nawet nie byłam zameldowana, na mieszkaniu 54m dług wynosi około 20tys, sprawa wylądowała u komornika, czy ma obowiązek zająć część mojego wynagrodzenia? Czy tylko moja część spadku 2, dodam że mieszkanie ma 5spadkobiercow
Michall
23 maja 2020 @ 20:47
Dzień dobry,
Mam pytanie i bardzo proszę o pomoc.
Mam działkę z domem w którym mieszka moja mama właścicielem działki jest 3 osoby Ja-syn, ciotka ( zgadza się przypisanie działki) 2- ciotka nie zgadza się na przypisanie działki, można nazwać to tzw. Zemstą za coś co nie zostało uregulowane przez działów i tym samym wszystkie aktualne sytuacje są kierowane do osób które nic nie maja z tym do czynienia.
Pytanie: w tym domu mieszkam sam od 30 lat, czy są jakiekolwiek szanse na uregulowanie tych spadków, abym był właścicielem? Tak, ze jedna strona jest niegatywnie nastawiona do podziału. Czy w trakcie gdy Ciotka zakończy żywot tematy przejdą na dzieci? Czy jest jakie okres, ze po latach osoba mieszkająca może starać sie o warunkowe nabycie tej nieruchomości.
Elżbieta
5 czerwca 2020 @ 17:36
Brat wystąpił z wnioskiem do sądu o zasiedzenie po 30latach,byli wzywani do sądu dalsi krewni jak i rodzeństwo brata .Ja osobiście nie mogłam się wstawić ,więc musiałam wysłać na wniosek brata oświadczenie o treści :. Ja vyzej…przychylam się do wniosku brata.Okazalo się że poproszono mnie o drugie oświadczenie której treść mi podano: ja wyżej: oświadczam ,że przychylam się do wniosku w sprawie brata ….tym samym zrzekając się jakichkolwiek korzyści majątkowych w trakcie postępowania sądowego na rzecz mojego brata.Swoja nieobecność na przesłuchaniu w dn.28 mają 2008 r.prosze o usprawiedliwienie pobytem za granica,Nie byłam świadoma z czego się zrzekam ,zrobiłam to bez przysłania.Pytanie czego się zrzeklam skoro brat powiedział że uregulowanie dokumentów z dziadków na ojca.Odkrylam dopiero teraz że brat wniósł wniosek o zasiedlenie o własność dla siebie.Czy mam jeszcze jakieś prawo odkręcić to co zbladzilam?Jeszcze chcę podkreślić że nigdy nikt mi nie poviedzial że należy mi się spadek po rodzicach ,gdyż zavsze było movione że ojciec odpisał gospodarkę rolnicza wzamian za emeryture .W roku 1980gdy zmarł ojciec mialam 17 lat,czyli gospodarkę na emeryturę odpisał o ile pamiętam 1-2 lata wcześniej na brata.Teraz też odkryłam ostatnio że dla mnie przypadałoby 2/3 spadku ustawowego,to dlatego ukrywali i przeczekali 30 lat i na koniec poprosili o zrzeczenie się ….Jeżeli to tak jest ..to proszę o poradę.Dziekuje.
Asia
26 czerwca 2020 @ 19:11
Witam serdecznie, zmarła moja mama. Wraz z moimi 3 bracmi oraz tatą czyli mężem odziedziczylismy dom i grunt w3/16dzieci A tato 3/4 … niestety z tatą się nie dogadujemy, mamy akty notarialne, brama mieszkaja w domu, ja nie , tato chce nas się pozbyć z domu tak abyśmy nic nie otrzymali pomimo że mamy akty notarialne czy prawnie ma możliwość aby pozbawic nas spadku po mamie? Grunty i dom są wpisane wspólnotę małżeńską wszędzie widnieją razem. Żadna ugoda nie wchodzi w grę, czy zostaję nam tylko sprawa sądzie?
Katarzyna Skowrońska
6 lipca 2020 @ 14:51
Z opisu sytuacji wynika, iż – skutkiem dziedziczenia – pozostają Państwo współwłaścicielami nieruchomości.
Jaki dokładnie akt notarialny ma Pani na myśli?
Jeśli nie będzie możliwości porozumienia, prawdopodobnie pozostanie droga sądowa.
Proszę o kontakt mailowy
Krystyna
14 lipca 2020 @ 13:23
Dzień dobry
Mój ojciec zmarł . Własność mieszkania była pól na pół z moją mamą. Było nas 6 dzieci z czego jedno zmarło gdzie osierociło swoich 4 dzieci .Czy mają te dzieci pawo dziedziczenia po moim ojcu a swoim dziadku jego część?
Dziękuję za odpowiedź
Krystyna
Katarzyna Skowrońska
19 sierpnia 2020 @ 11:53
Istotne będzie dokładne ustalenie kto kiedy zmarł, jest jednak zasadą, iż dzieci tego zmarłego rodzeństwa otrzymują udział,
który by mu przypadał- art. 931 par. 2
Marlena
11 sierpnia 2020 @ 07:31
W 1996 r w darowiznie moj ojciec dostał nieruchomość rolna zabudowana od swej matki , to było już po ślubie matka. W akcie darowizny jest napisane ze matka przekazuje synowi nieruchomość. Tj gospodaratwo rolne zabudowane 3 ha. Czy jesli matka odrzucila spadek, to odrzucila tak skutecznie ze teraz cale gospodarstwo jest “na mnie “? Włącznie z budynkami? Zaznaczam że w księdze wieczystej jest ujęty zmarly właściciel gospodarstwa DZIĘKUJĘ za informacje
cecylia
20 sierpnia 2020 @ 11:40
Witam,
mąz i jego brat zmarli pozostawiając po sobie nieruchomosc zabudowaną domem w której od 40 lat mieszkałam z mezem.
do dziedziczenia została zona i trójka moich dzieci
po stronie brata męża została dwójka dzieci córka i syn,
kto w jakiej cześci dziedziczy ?
dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
Viola
31 sierpnia 2020 @ 15:17
Witam. Po śmierci mamy dom w formie spadku otrzymałam ja, brat i ojciec. Wartość mojej części spadku oszacowane jest na ok. 120 tys zł. Chciałabym, aby mój ojciec spłacil mnie. Brat gdy się dowie, też pewnie będzie chciał spłaty,żyje z nim w konflikcie Myślę, że polubownie nie będzie chciał tego zrobić (również jestem z nim w konflikcie). Wiem, że jest w stanie mnie spłacić w krótkim czasie, pracuje za granicą i b. dobrze zarabia. Czy w momencie gdy się z nim nie dogadam polubownie jest jakakolwiek szansa by mnie spłacił? W dobie koronawirusa, straciłam pracę i tonę w długach. Samotnie wychowuję nastoletniego syna. Splata bardzo by mi pomogła. Bardzo proszę o rzeczową odpowiedź, zupełnie się na tym nie znam…
klara
11 września 2020 @ 18:53
Przedmiotem sporu jest działka . Wielu współwłaścicieli część z nich nie żyje nie pozostawiając spadkobierców. Pozostała część jest współwłaścicielami gruntu. W jaki sposób ustalić jaka część pozostała bez spadkobierców faktycznie przynależy się pozostałym współwłaścicielom?
Kaja
15 września 2020 @ 11:55
Witam.
Tata wraz ze swoim bratem odziedziczyl mieszkanie po dziadkach ( swoich rodzicach) w 2006 październik roku(stwierdzenie nabycia spadku po 1/2 części)
W 2006 roku zmarl tez moj tata(listopad)
Odbyła się sprawa spadkowa po śmierci taty(wraz z mama dziedziczymy spadek po tacie -brat zrzekł się na naszą korzyść)
W spadek po tacie wchodzi mieszkanie ktore odziedziczyl z bratem
Oraz dom który zostawił nam.
Brat taty zmarł w 2018. Ma 5 dzieci które dziedzicza po nim mieszkanie. Czy musimy z moją mamą uczestniczyć w sprawie spadkowej po wujku? Bo mieszkanie było w 1/2 części nasze?
Jak załatwić wszystko abyśmy mogli sprzedać naszą część?
Sebastian
21 września 2020 @ 16:04
Jak wygląda sprawa przejęcia spadku po ojcu
Gdy wchodzi kredy i jest komornik.
Kredyt był ubespieczony w razie śmierci.
Marek
3 listopada 2020 @ 09:49
Dzien dobry. Wiele lat temu zdecydowalem sie przepisac wszystkie prawa spadkowe po rodzicach na brata ze wzgledu na to ze brat opiekuje sie rodzicami. Dzis brat prosi o dodatkowe pieniadze na opieke nad nimi. Kiedy jescze mieszkalem z rodzicami , zostalem poproszony przez nich o splacanie hipoteki na dom w wysokosci 50%, co robilem przez 10 lat. Tych pieniedzy w umowie nie bralismy pod uwage choc byly to moje a nie rodzicow pieniadze. Czy w zwiaku z tym po smierci rodzicow bede mial prawo upomniec sie o zwrot tych pieniedzy, skoro teraz bede pomagal placic za utrzymanie rodzicow ? Dziekuje. Marek
Marek
8 grudnia 2020 @ 00:47
Mam pytanie. Moja mama zmarła 6 lat temu. Po śmierci ojciec postanowił podzielic majątek. Poszliśmy do notariusza żeby zrzec się naszej części (3 synów) Ale został jeszcze nasz nieletnich brat. Ojciec twierdził że jak się zrzekniemy to sąd przydziału mu zarządzanie majątkiem naszego brata. Niestety tak się nie stało i teraz ojciec ma 90 procent majątku a 10 procent nasz nieletni brat. Nie można praktycznie nic z robić z majątkiem. Czy jest szansa żeby cofnąć się tego zrzeczenia?
Agata
17 grudnia 2020 @ 14:52
Witam,
Jak wygląda sprawa z mieszkaniem: teściowa ma mieszkanie zrzekło sie rodzeństwo i minęło 2 lata i chce sprzedać. Moje pytanie takie jaki jest koszt podatku?? I czy te pieniążki wtedy może przekazać na kupno działki budowlanej??
Kornel
6 kwietnia 2022 @ 10:34
Witam. Mój ojciec jest po rozwodzie. Teraz będzie brał ślub ze swoją partnerką i pytanie , czy po śmierci ojca odziedzicze w całości to co ma , czy również odziedziczy jakąś część córka partnerki ojca ?
Maciej
27 stycznia 2021 @ 21:26
Witam mam pytanie w związku ze spadkiem po babci, mianowicie babcia miała dwie córki, moja mama miała dwie córki i ja, siostra mamy czyli ciocia jednego syna, jak się dzieli spadek?
Anna
22 marca 2021 @ 13:22
Dzien dobry
Tata po smierci zostawil mi testament w ktorym zapisal tylko mi nieruchomosc wraz z dzialka.
W dzial spaku wchodzi jeszcze mieszkanie ktore jest rowniez wlasnoscia mamy i mam jedna siostre. Moje pytanie to jak zostanie wedlug prawa podzielony majatek po tacie i co komu sie należy.
I w jaki sosob przeprowadzic podzial spadek.
Dziekuje i pozdrawiam.
Paweł
26 kwietnia 2021 @ 10:11
Dzień dobry!
Po śmierci taty wraz z dwójką rodzeństwa na mocy spadku odziedziczyliśmy udziały w mieszkaniu rodziców- mam przejęła 5/8 udziałów, my po 1/8. Dokonano już odpowiednich wpisów w wydziale ksiąg wieczystych. Odnalazł się jednak dziś testament podpisany u notariusz z którego wynika, że w przypadku śmierci rodziców mieszkanie dziedziczy brat. I co z tym fantem robić?
Aśka
24 maja 2021 @ 22:42
Witam . Mam pytanie . Moja mama dostała w testamencie zapis mieszkania . Nie jest jednak jedynym właścicielem .
Chciałaby je sprzedać . Musiałaby na pewni spłacić innych spadkobierców . I chciałaby tak zrobić . Ale jest problem , ponieważ te osoby nie mają meldunku nigdzie . Śpią raz tu raz tam . Gdzie oczy poniosą . Jak można załatwić te sprawę ?
Sylwia
20 kwietnia 2022 @ 10:40
Witam chciałbym się zapytać czy jest szansa bym nabyła mieszkanie w drodze sądowej po zmarłym ojcu?Jeśli pozostałe rodzenstwo otrzymało w formie darowizny pieniadze.Rzeczoznawca wycenił mieszkanie które jest całe do remontu A oni jeszcze żądają ode mnie spłaty za nie choć już dostali a ja nie otrzymałam nic z tad mój wniosek o dział.Uwzglednione zostało we wniosku ze nie stać mnie na ich spłate.A 1 sprawa już była i każdy się już wytłumaczył.Czekamy na kolejną.I czy jest prawdopodobne że sąd przyzna mi tą nieruchomość czy raczej bedzie na sprzedaż.?
Sylwia
20 kwietnia 2022 @ 10:41
Witam chciałbym się zapytać czy jest szansa bym nabyła mieszkanie w drodze sądowej po zmarłym ojcu?Jeśli pozostałe rodzenstwo otrzymało w formie darowizny pieniadze.Rzeczoznawca wycenił mieszkanie które jest całe do remontu A oni jeszcze żądają ode mnie spłaty za nie choć już dostali a ja nie otrzymałam nic z tad mój wniosek o dział.Uwzglednione zostało we wniosku ze nie stać mnie na ich spłate.A 1 sprawa już była i każdy się już wytłumaczył.Czekamy na kolejną.
Sylwia
20 kwietnia 2022 @ 10:41
Witam chciałbym się zapytać czy jest szansa bym nabyła mieszkanie w drodze sądowej po zmarłym ojcu?Jeśli pozostałe rodzenstwo otrzymało w formie darowizny pieniadze.Rzeczoznawca wycenił mieszkanie które jest całe do remontu A oni jeszcze żądają ode mnie spłaty za nie choć już dostali a ja nie otrzymałam nic z tad mój wniosek o dział.Uwzglednione zostało we wniosku ze nie stać mnie na ich spłate.A 1 sprawa już była.
Ola
29 kwietnia 2022 @ 15:02
Dzień dobry.
Jestem przed sprawą sądową o stwierdzenie nabycia spadku. Mama nie pozostawiła testamentu, pozostawiła kilka nieruchomości.. mieszkanie, działki, Mieszkanie zajmuje moja siostra która nie chce/ nie może mnie spłacić, pomimo moich propozycji spłaty na raty.
Czy ja mogę spłacić siostrę, i przejąć formalnie mieszkanie i działki?
Katarzyna Skowrońska
23 czerwca 2022 @ 17:57
Jeśli nie może się Pani porozumieć z siostrą – potrzebna będzie sprawa o dział spadku. Sąd określi kwotę i warunki spłaty.
Renata
5 maja 2022 @ 22:16
Witam serdecznie,mamy taką sytuację zmarł mój dziadek miał dwie córki, jedna i druga opiekowały sie ojcem ,jedna mieszkała na stałe pewnego dnia dziadek zmarł a ta co się opiekowała i tam mieszkała , zabrala pieniądze dziadka i wpłaciła na swoje konto ok 20 tys, poczym powiedziała że dziadek jej kazał i niedala siostrze złotówki, proszę o pomoc co w takiej sytuacji robić,
Justyna
31 maja 2022 @ 09:30
Witam moj ojciec nie zyje juz 7 lat zmarl jak mialam 15 lat mial dlugi moja mama nie zrzekla siebie ani dzieci sama nie zyje juz 2 lata , szuka mnie komornik za dlugi ojca czy po takim czasie bede musiala splacac dlugi ojca ? Nie mialam pojecia ze moge je odziedziczyc i tez nie moglam sie zrzec bedac dzieckiem ?
Katarzyna Skowrońska
23 czerwca 2022 @ 17:55
Kiedy dokładnie zmarł ojciec? Małoletni dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Trzeba też przyjrzeć się tym długom-
np. jeśli chodzi o przedawnienie. Sugerowałabym osobisty kontakt z prawnikiem – zwłaszcza jeśli jest jakieś postępowanie w toku.
Lukasz
12 czerwca 2022 @ 03:03
Witam,mamy wspólnie dom który został zbudowany najpierw z moich pieniędzy zarobionych zagranicą a potem wzięliśmy kredyt na wykończenie.zona nie dołożyła się nic ani nie interesuje się zabardzo budowa,nie pomagała i była nastawiona negatywnie,zawsze chciała sprzedać i kupić mieszkanie bo tam wygodniej.calkowoty brak zainteresowani z jej strony.ja dałem tam cały mój dorobek życia plus każdą wolną chwilę by tylko zaoszczędzić przy wykańczaniu domu.czy przy rozwodzie żona tak czy siak dostanie połowę,albo będę musiał ją spłacać?jest to niesprawiedliwe gdzie jedna osoba stara się dla wszystkich by coś stworzyć a druga obojętna ma dostać połowę.czy jest szansa by jakoś to inaczej załatwić
Wojciech
2 kwietnia 2023 @ 17:05
Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie, Matka ma mieszkanie 60 m2. Podzieliła je na 3 cześci aktem notarialnym. Na mnie brata i siebie. Niedawno brat zmarł. Jak wygląda teraz sprawa prawa do mieszkania? Z poważaniem, Wojciech.
paulina
14 kwietnia 2023 @ 14:52
Dzień Dobry mam pytanie ponieważ zmarł męża dziadek i w testamencie napisał ze mieszkanie po smierci przypisuje swojemu wnukowi czyli mojemu mężowi ,i niestety odezwała się jedna córka i jej synowie domagając się podziału tego mieszkania .Czy jezeli dziadek jasno okreslił komu to mieszkanie zostawia oni maja prawo podważyć testament??
Monika
18 kwietnia 2023 @ 14:18
Moi rodzice byli w separacji. Ojciec umarł. Jest nasz 6 rodzenstwa. Mama została tam z najmłodszym bratem. Czy któreś z nas ma prawo użytkowania ziemi, dzialek lub mieszkania bez zgody mamy? Nikt inny z reszty rodzenstwa tam nie mieszka? Czy to należy tylko do mamy a my swoją część po ojcu możemy użytkować tylko po śmierci lub zgoda mamy?
Justyna
26 maja 2023 @ 12:59
Dzień dobry, Aktualnie w mojej rodzinie dochodzi do podziału mają tku po moim zmarłym ojcu. Sprawa wygląda następująco: babcia chce zrobić”porządek” z domem. Działkę na której stoi dom można podzielić (oddzielić działkę budowlaną i działkę z domem). Dom ma otrzymać wujek (brat taty) a działkę ja (tak ustalili wszyscy współwłaściciele).Teraz nasuwa się pytanie czy jeśli ja zrzeknę się działki z domem ( na rzecz wujka) to w momencie kiedy będzie chciał sprzedać tą działkę będę ją mogla odkupić?