Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Testament najpierw, ustawa potem

Niedługo obiecane (dłuższe) wpisy dotyczące sukcesji.

Ale najpierw chciałam przypomnieć o pewnej dość istotnej kwestii.

Otóż – dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.

To całkiem rozsądne, gdyż w innej sytuacji pisanie testamentów nie miałoby żadnego sensu.

W testamencie możesz wskazać jako spadkobiercę dowolną osobę – osobę fizyczną, jak i prawną.

Jak testamentu nie będzie – dziedziczenie następuje na podstawie zasad ustawowych.

(zgodnie z ustawą w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek i dzieci)

O tym też już wspominałam (a ponieważ konsekwentnie namawiam, aby świadomie rozporządzać swoim majątkiem, to do tematu jeszcze wrócę)

Prawo spadkowe daje całkiem sporo różnych możliwości.

Możesz w testamencie zamieścić np. zapis windykacyjny (pamiętaj wtedy o właściwej formie testamentu), albo też – jeśli są ku temu podstawy – konkretne osoby wydziedziczyć.

Wiadomo – każda decyzja pociąga określone konsekwencje.

Jeśli cały swój majątek przeznaczysz np. jednemu ze swoich dzieci, to pozostałe mogą mieć roszczenie o zachowek (jakie problemy może to spowodować w praktyce, jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt podatkowy – a mam tu na myśli podatek dochodowy – opiszę w osobnym artykule) A jeśli już o podatkach mowa – są w planie pewne zmiany także i w tym aspekcie (co akurat chyba nie jest niczym zadziwiającym, prawda?)

I jeszcze jedna istotna kwestia. Trudno by było policzyć, ile razy o tym już mówiłam : testament musi być ważnym testamentem. Czyli w pierwszej kolejności – jeśli napiszesz na komputerze  swoją ostatnią wolę, a następnie to wydrukujesz i podpiszesz, to… tak: żaden testament to to nie jest.

Testament musi być napisany w całości pismem ręcznym. (no chyba że zdecydujesz się na testament notarialny – co jest całkiem dobrym pomysłem)

No właśnie – a jak ważnego testamentu brak, to dziedziczenie następuje według zasad ustawowych.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *