Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Sprawa w sądzie o zachowek – koszty

Wnosząc sprawę cywilną do sądu trzeba liczyć się z kosztami.

Tak jest też w przypadku sprawy o zachowek.

W niektórych sprawach spadkowych (np. o stwierdzenie nabycia spadku) opłata jest stała. W sprawie o zachowek akurat opłata stała nie jest.

Im większej kwoty zachowku domagasz się od pozwanego (czyli im wyższa jest wartość przedmiotu sporu) z tym większą opłatą sądową musisz się liczyć. Niestety tak to wygląda.

Musisz być przygotowany na to, iż zapłacisz tytułem takiej opłaty 5% kwoty, której się domagasz.

Czasami więc kwota z tytułu opłaty sądowej może być naprawdę wysoka. Opłatę taką trzeba wnieść na rachunek bankowy sądu (opłacić w kasie sądu) wraz z wnoszonym pozwem- w praktyce do pozwu dołącza się dowód wpłaty określonej kwoty na konto sądu)

Zastanów się  więc dobrze, jaką  kwotę wskażesz w pozwie.

A opłata od pozwu to jeszcze nie wszystko. Jeśli w skład spadku wchodziła nieruchomość, bywa (i to nawet dość często) iż strony mają całkiem różne wyobrażenie na temat wartości takiej nieruchomości.

A wtedy… określić wartość nieruchomości będzie musiał biegły. A opinia biegłego to niestety dodatkowe koszty.

ALE:

Jest i dobra wiadomość – w sprawach cywilnych (także w sprawie o zachowek)  można wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych.

Poza tym : wnosząc pozew o zapłatę (np. zachowku) możesz domagać się, aby sąd zasądził na twoją rzecz od pozwanego koszty procesu.

Koszty procesu to sprawa nie taka prosta, więc będzie o tym osobny wpis.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  6 komentarzy

  1. Marzena
   5 maja 2015 @ 10:29

   Bardzo dobry tekst. Myślę, że wiele osób rezygnuje ze sprawy, ponieważ boją się kosztów sądowych. Na szczęście można wnosić o zwolnienie z kosztów.

   Reply

  2. Maria
   8 maja 2015 @ 17:11

   Bardzo fajne wpisy Pani Katarzyno, pozdrawiam 🙂

   Reply

  3. Piotr
   13 stycznia 2016 @ 22:47

   Mam pytanie: co może się wydarzyć jeśli kwota zachowku okaże się dużo mniejsza niż ta o którą wnioskowaliśmy w pozwie i dodatkowo okaże się, że koszty sądowe przewyższają wysokość zachowku ?

   Reply

  4. danka
   5 maja 2016 @ 21:56

   Witam mam pytanie …tata wykupil mieszkanie na wlasnosc razem z druga zona ktora zmarla 2 lata temu ( miala 3 dzieci z pierwszego malzenstwa) mieszkanie przepisal w testamecie mnie a brata nie uwzglednil ( nie zostal wydziedziczony) czy bede musiala ich splacac Pozdrawiam

   Reply

  5. KASIA
   21 lutego 2017 @ 07:44

   WITAM SERDECZNIE MAM PYTANIE ,MUSZE ZAŁOŻYĆ SPRAWĘ O ZACHÓWEK ALE NIE WIEM CZY SUMĘ JAKĄ CHCĘ WPISAĆ W WNIOSKU O WARTOŚCI MAJĄTKU WPISUJE SAMA CZY PRZED SPRAWĄ MUSZĘ BRAĆ RZECZOZNAWCE

   Reply

  6. bruno
   20 marca 2019 @ 13:13

   Mam problem i to dotyczy siostrzenicy,czyli corki mojej siostry,rodzice nie zostawili zadnego zapisu i testamentu.Moja siostra i jej corka to wynik dzialan mojego ojca,ja i moj brat wiedzielismy o tym i to byl problem,ze nas nie chciala nasza matka w domu i wiec stalo sie co stalo.Obecnie po postanowieniach sadu w sprawie spadkowej sad wydal postanowienie.Moja matka cierpiala na powazna chorobe i to w latach polowy 1995 i bylo wiadomo,ze jest to rak mozgu,leczenie troche pomagalo,nagle cala posesja przypisana mojej siostrze,odwiedzalem moja matke po smierci ojca,ale siostra nie dopelniala opieki nad moja matka,twierdzila,ze jest to zaplata za co ja spotkalo,wedlug mojej wiedzy,przepisanie posesji a urzad geodezji nie chce przyznac,kto i w jakim sposobem ta sprawa zostala zalatwiona,w tym czasie moja matka niczego nie mogla podjac i decydowac,tagze napisac,PROSZE O POMOC I NIE STAC MNIE NA KOSZTY,PROSZE O ZWYKLA INFORMACIE I JAK I CO MAM PRZEDSTAWIC.

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *