Slider

Spadek majątkiem osobistym małżonka

To co zostaje nabyte w drodze dziedziczenia stanowi majątek osobisty każdego z małżonków.

Przesądza o tym art. 33 pkt. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Nawet jeśli małżonkowie mają ustrój wspólności majątkowej. 

(sam fakt zawarcia małżeństwa nie oznacza przecież, iż nagle wszystko, co dotychczas małżonkowie posiadali i co kiedykolwiek nabędą zawsze staje się wspólne…)

Jeśli więc jedno z małżonków odziedziczy np. po babci mieszkanie albo samochód po wujku (nawet już po zawarciu małżeństwa) mieszkanie to (samochód)  będzie własnością tylko tego małżonka. (no chyba, że spadkodawca wyraźnie postanowi co innego)

Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy, jak i na podstawie testamentu.

Oznacza to, iż to odziedziczone  mieszkanie (wszelkie inne składniki majątku nabyte w drodze dziedziczenia – a więc stanowiące majątek osobisty) nie będzie podlegać podziałowi w sytuacji gdyby małżonkowie postanowili się formalnie rozejść.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Edyta Styczeń 22, 2015 o 21:14

witam
Czy ten art33pkt2 dalej obowiązuje?
Moja teściowa ma problem ze sprzedażą ziemi.Notariusz twierdzi że zgoda byłego męża jest potrzebna,mimo że nie ma go na żadnym papierze a teściowa nawet nie była zameldowana tam gdzie mieszkali,teśc też na jej gospodarstwie. Jesteśmy zdruzgotani.Teśc miał wyrok za znęcanie się ,a mama teraz żyje w biedzie i zmuszona jest sprzedać kawałek pola.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: