Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Spadek majątkiem osobistym małżonka

Katarzyna Skowrońska21 maja 2013Komentarze (1)

To co zostaje nabyte w drodze dziedziczenia stanowi majątek osobisty każdego z małżonków.

Przesądza o tym art. 33 pkt. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Nawet jeśli małżonkowie mają ustrój wspólności majątkowej. 

(sam fakt zawarcia małżeństwa nie oznacza przecież, iż nagle wszystko, co dotychczas małżonkowie posiadali i co kiedykolwiek nabędą zawsze staje się wspólne…)

Jeśli więc jedno z małżonków odziedziczy np. po babci mieszkanie albo samochód po wujku (nawet już po zawarciu małżeństwa) mieszkanie to (samochód)  będzie własnością tylko tego małżonka. (no chyba, że spadkodawca wyraźnie postanowi co innego)

Dzieje się tak zarówno wtedy, gdy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy, jak i na podstawie testamentu.

Oznacza to, iż to odziedziczone  mieszkanie (wszelkie inne składniki majątku nabyte w drodze dziedziczenia – a więc stanowiące majątek osobisty) nie będzie podlegać podziałowi w sytuacji gdyby małżonkowie postanowili się formalnie rozejść.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 22 stycznia, 2015 o 21:14

  witam
  Czy ten art33pkt2 dalej obowiązuje?
  Moja teściowa ma problem ze sprzedażą ziemi.Notariusz twierdzi że zgoda byłego męża jest potrzebna,mimo że nie ma go na żadnym papierze a teściowa nawet nie była zameldowana tam gdzie mieszkali,teśc też na jej gospodarstwie. Jesteśmy zdruzgotani.Teśc miał wyrok za znęcanie się ,a mama teraz żyje w biedzie i zmuszona jest sprzedać kawałek pola.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: