Ludzie pytają mec. Google o różne sprawy. Także te dotyczące prawa spadkowego. Dzisiaj to ja odpowiem na kilka często powtarzających się wątpliwości:
Zachowek a ugoda
Zapewne chodziło o to, czy w sprawie o zachowek można będzie zawrzeć ugodę. Odpowiedź jest prosta- o ile tylko strony dojdą do porozumienia to można zawrzeć ugodę w sprawie o zachowek. Ugoda to zazwyczaj dobre rozwiązanie. Pisałam już o tym dlaczego…
Ile czasu trwa sprawa spadkowa w sądzie?
Jak spadkobiercy są skonfliktowani to długo…
Stwierdzenie nabycia spadku 12 lat po śmierci spadkodawcy czy możliwe?
Możliwe. 15 lat po śmierci spadkodawcy też możliwe. Co nie zmienia postaci rzeczy, iż lepiej tyle z tym nie czekać. Z wielu powodów. Choćby dlatego, iż w przypadku gdy jeden z tych spadkobierców też umrze powstanie konieczność poszukiwania jego spadkobierców (nie mówiąc już o tym, iż potem trzeba się będzie z nimi porozumieć)
Jak cofnąć darowiznę mieszkania?
Złożyć oświadczenie o odwołaniu darowizny. Niestety takie oświadczenie nie przeniesie własności powrotnie na darczyńcę. Konieczna będzie sprawa w sądzie. A wtedy trzeba wykazać ustawową przesłankę rażącej niewdzięczności. A to bardzo trudne sprawy. Lepiej więc przed dokonaniem darowizny mieszkania dobrze się zastanów…
Ubezwłasnowolnienie a testament zapisany wcześniej na inną osobę
Osoba ubezwłasnowolniona nie może napisać ważnego testamentu. Ale jeśli ktoś napisał najpierw testament, a potem dopiero został ubezwłasnowolniony to co innego. Późniejsze ubezwłasnowolnienie nie powoduje, że napisany wcześniej testament stanie się nieważny.
Testament pisany ręcznie – czy mogą być podpisy świadków?
Nie powinno ich tam być- naprawdę wystarczy czytelny podpis tego, kto testament napisał.
Za życia rodzice notarialnie przekazali dom bratu, czy po śmierci należy mi się zachowek?
Jeśli była to umowa darowizny, to prawdopodobnie tak, ale jego ewentualna wysokość zależy od wielu czynników.
Czy testament zastępuje sprawę spadkową?
Tzn. czy dysponując testamentem nie musisz już nic więcej robić? Nie. Testament to tylko testament. Nie zastąpi orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (albo aktu poświadczenia dziedziczenia)
Jak sprzedać ziemię mając tylko testament?
Tzn. ziemię, która wchodzi w skład spadku? To się raczej nie uda. Najpierw wniosek do sądu albo wizyta w kancelarii notarialnej.
Jak napisać testament z wydziedziczeniem?
Przeczytaj art. 1008 kc. Podaj w testamencie konkretną przyczynę, dlaczego chcesz tego spadkobiercę wydziedziczyć. No i oczywiście napisz wszystko własnoręcznie, chyba że zdecydujesz się na formę notarialną.
Paweł
26 listopada 2015 @ 23:30
Dzień dobry mam pytanie. Co oznacza zdanie: “Sąd spadku wzywa na rozprawę wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.” Jeśli jestem jedynym spadkobiercą testamentowym ale ustawowo są też inne osoby. To czy sąd je wzywa mimo istnienia testamentu.Czy taka informacja jest wysyłana na ich adres zameldowania ? Nie bardzo rozumiem ten fragment;/ … Notariusz poinformował mnie że lepiej iśc do sądu po 6 miesiacach bo wtedy nie potrzebna jest zgoda innych ustawowych spadkobierców ale z tego cytowanego zdania i tak wynika CHYBA że oni są wzywani. Więc o co tutaj chodzi :)) pozdrawiam i prosiłbym i lekkie oswiecenie mnie 🙂
Katarzyna Skowrońska
30 listopada 2015 @ 12:35
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku trzeba wskazać spadkobierców ustawowych,
nawet jeśli dysponuje się testamentem na swoją rzecz.
Magdalena
3 grudnia 2015 @ 22:34
Witam, mam pytanie. Jeśli to możliwe proszę o poradę.
Moi rodzice są małżeństwem od ponad 40 lat, mój tata ma dorosłą córkę z poprzedniego małżeństwa, która ma już swoją rodzinę i nigdy z nami nie mieszkała.
Rodzice posiadają dwa mieszkania.
Tata jest właścicielem mieszkania , w którym nadal mieszkają oboje z mamą i w którym się urodziłam, wychowałam i nadal jestem w nim zameldowana.
Moja mama zaś jest właścicielką swojego rodzinnego mieszkania, które wykupiła od swoich rodziców przed ich śmiercią (jest tam zameldowana i wpisana w księdze wieczystej jako jedyna właścicielka).
Rodzice od zawsze rozliczają się wspólnie.
W przypadku śmierci jednego lub obojga rodziców, jak będzie wyglądał podział majątku miedzy mnie i siostrę (córkę taty)?
Czy siostra ma prawo do rodzinnego mieszkania mojej mamy po śmierci moich rodziców?
Czy w przypadku śmierci mojej mamy, jej mieszkanie przechodzi na tatę a tym samym później na mnie i siostrę po równo?
Co powinna zrobić moja mama aby mieszkanie po jej matce, a mojej babci było wyłącznie moim spadkiem?