Spotkałam się ostatnio z pytaniem, czy testament, który nie został podpisany przez świadków będzie ważny?
W pierwszym odruchu bardzo mnie to pytanie zaskoczyło.
Potem jednak pomyślałam, iż być może pytający słyszał kiedyś o tzw. testamencie allograficznym. Reguluje go przepis art. 951 kodeksu cywilnego. (nazwa „testament allograficzny” mało znana wśród osób nie będących prawnikami, ale też sama forma takiego testamentu jest obecnie mało popularna; testamenty allograficzne spotyka się praktyce nieporównanie rzadziej niż np. notarialne.)
A oto treść artykułu 951 kodeksu cywilnego dotyczącego testamentu allograficznego:
§ 1 Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, to należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
(należy jednak wspomnieć na marginesie, że krąg osób upoważnionych do odebrania oświadczenia o sporządzeniu testamentu allograficznego był wielokrotnie zmieniany. Z tego względu data złożenia oświadczenia przez osobę sporządzającą testament decydować będzie o tym, czy oświadczenie to złożone zostało przed właściwą osobą)
Testament allograficzny musi być sporządzony w obecności co najmniej dwóch świadków, przy czym muszą być oni obecni przez cały czas składania oświadczenia woli przez testatora.
Jeśli chodzi o „zwykły” testament, pisany ręcznie – powinien on być podpisany wyłącznie przez osobę, która go sporządza. Podpisy ewentualnych świadków nie tylko nie są wymagane, ale co więcej – pojawienie się podpisów innych osób pod treścią testamentu mogłoby spowodować poważne komplikacje. (pisałam już wcześniej, iż własnoręczny podpis pod treścią testamentu to jeden z warunków, aby testament był ważny)
Świadkowie są niezbędni, aby ważnie sporządzić testament ustny (który jest testamentem szczególnym- ale to już temat na zupełnie nowy wpis)
Jolanta
28 marca 2013 @ 13:10
Witam Pani Mecenas!
Widzę, że jestem pierwszą osobą, która u Pani komentuje bloga 🙂 Ale skłoniło mnie do tego to, że niezwykle mi się on podoba! Gratuluję Pani i życzę sukcesów. Zapisuję się na subskrypcję i będę zaglądać do Pani.
Jola
Katarzyna Skowrońska
3 kwietnia 2013 @ 13:18
Dziękuję za komentarz! Zachęcam do lektury!
Magdalena
30 listopada 2013 @ 20:50
Witam serdecznie,
Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna kwestia. Jak oceniać ważność testamentu, który pod treścią zawiera podpis testatora i osoby na której rzecz majątek spadkowy jest przekazywany? Czy oznacza to nieważność w świetle obowiązku sporządzenia go W CAŁOŚCI ręcznie przez testatora (podpis drugiej osoby nie jest już sporządzany ręką spadkodawcy) albo obawy wpłynięcia na wolę testatora? sama treść zawiera rozrządzenie sporządzającego, jest data, tytuł…. jest jednak również “ekstra” podpis osoby na rzecz którą ma być w przyszłości przysporzenie.
Będę ogromnie wdzięczna za Pani zdanie w tej sprawie.
Katarzyna Skowrońska
1 grudnia 2013 @ 16:41
Aby testament był ważny, musi zostać w całości sporządzony i podpisany pismem ręcznym przez spadkodawcę.
Zależy jeszcze jak konkretny testament jest sformułowany. Dobrze, jeśli ktoś, kto testament sporządzał napisał
w 1. osobie np. : “Ja, Jan Kowalski powołuję do dziedziczenia…”
Przesłanki nieważności testamentu określa art. 945 kodeksu cywilnego.
I nie ma w tym przepisie mowy, iż testament pisemny jest nieważny, tylko dlatego, iż znajdzie się na
nim dodatkowy podpis osoby trzeciej.
Na pewno spadkobierca powinien taki testament złożyć w sądzie.
kamila
21 maja 2014 @ 19:43
Witam obecnie jestem w trudnej sytuacji, sprawa wygląda tak wujek(kawaler,bezdzietny) sporzadzil własnoręczny testament jest w nim wszystko co przewiduja przepisy data podpis wujka na wstepie wszelkie dane spadkodawcy i imiona spadkobiercow i nazwiska oraz powolanie ich do calosci spadku. Pod tym jest formuła ze wujek wydziedzicz rodzenstwo z powodu braku zainteresowania spadkodawca i opieki nad nim. nastepnie ze testamebt zostal spisany swiadomie i dobrowolnie podpis wujka, obok pismem wujka tytuł swiadkowie i pod ty podpisalo sie dwoch swiadkow. Czy przez te podpisy testament jest niewazny?
Stefan
11 grudnia 2014 @ 20:02
Strona została porzucona?
Kamila wpisała zapytanie w maju, dziś grudzień.
Siedem prawie miesięcy?
Katarzyna Skowrońska
18 grudnia 2014 @ 14:04
Strona jest aktualizowana regularnie. Blog nie jest jednak najlepszym miejscem na udzielanie konkretnych
porad w indywidualnych sprawach. Wątpliwości przedstawiane przez Czytelników będą przedmiotem osobnych wpisów.
Anna
16 marca 2015 @ 12:38
Witam, sąd podważył testament z tego powodu, że testament spisany odręcznie podpisany został na dole przez dwóch świadków. Sąd chce przesłuchać świadków by się dowiedzieć jaką rolę pełnili, gdyż testament nie określa tego jednoznacznie że występują jako świadkowie (są dane wraz z adresami i dowodami osobistymi i podpisy) i czy byli obecni przy sporządzeniu testamentu, czy tylko się podpisali….. Swoją drogą sąd zauważył, że spadkobierca przedobrzył z tymi świadkami i popsuł ważność testamentu….
Czy Jesli świadkowie tylko się podpisali nie byli obecni przy sporządzeniu to sąd podważy testament?
halina
18 listopada 2015 @ 13:30
Dzień Dobry Pani Mecenas! Mam pytanie do pani ,dla mnie bardzo ważne .W jaki sposób mogę odnależć testament ,który był sporządzony w obecności notariusza,3lub4 świadków na przełomie roku 1964/65.Ja wówczas miałam 8-9 lat.To był testament wydaję mi się szczególny ,ponieważ osoba /spadkodawca/był na łożu śmierci.Szukam już tego dokumentu kilkadziesiat lat ,odpowiedzi na moje pytania doprowadzają o zawrót głowy.W sądzie/księgi wieczyste/powiedziano że takiej osoby na świecie nie było.Gdy spisałam dane z płyty grobowca jedna z urzędniczek dostała wytrzeszcz oczu.Bardzo proszę o pomoc .Miało to miejsce w woj.Lubelskim/Kraśnik/.pozdrawiam
Natalia
10 listopada 2016 @ 08:06
Witam Pani Mecenas, mam pytanie odnosnie testamentu,który jest napisany recznie przez osobe 3 a podpisany przez spadkopierce. Testament znależliśmy w dokumentach z 1947 roku. Co dalej mamy zrobic z taka sprawą?
Beata
12 grudnia 2016 @ 13:53
Dzień dobry
Ja mam takie pytanie. Moja teściowa zmarła w wieku 86 lat. Miała dwóch synów. Przed śmiercią (przypuszczamy, że trochę nieświadomie) spisała u notariusza testament i zapisała wszystko jednemu synowi. Pech chciał, że ten syn zmarł zaraz po niej. Nie zdążył uporządkować spraw związanych po śmierci teściowej. Takie proste sprawy, jak energia, gaz, telefon. Nic nie możemy zrobić z mężem, ponieważ właścicielka zmarła, a spatkobierca też..Czy taki testament jest ważny? Co trzeba w takiej sytuacji zrobić?
winnie
6 lutego 2017 @ 04:37
The Swiss replica watch industry has been sticking its head in the sand and hoping smartwatches will go away. The prada replica handbags come in many variation, you will thin handles and thick-buckle-like handles.I love your new Lady Dior handbag and how good the inside and outside are, actually the outside is gorgeous but the inside looks absolutely flawless.