Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Opłata sądowa w sprawie o zachowek zależy od…

Każda sprawa cywilna wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów. Czasami jest opłata stała – tak jest wtedy gdy wnosisz do sądu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Może też być tak, iż opłata nie jest stała i jest coś, co ma wpływ na jej wysokość.

Najpierw tylko przypomnijmy: sprawa o zachowek jest sprawą rozpatrywaną w trybie procesowym. I to powód, a więc ktoś kto wnosi pozew musi tę opłatę uiścić na rachunek właściwego sądu.

Oczywiście – opłata od pozwu to nie jest jedyny koszt, z jakim trzeba się liczyć wnosząc pozew do sądu. Jeśli zdecydujesz się zlecić sprawę adwokatowi – pozostanie do zapłacenia honorarium pełnomocnika. To czy zlecisz sprawę to Twoja decyzja; możesz działać sam przed sądem, zarówno I, jak i II instancji. Honorarium adwokata to kwestia umowy z klientem i jest tu wiele czynników, które mają wpływ na wysokość tego honorarium.

 

Koszty w sprawie sądowej

Inną jeszcze kwestią jest koszt opinii biegłego. Najczęściej chodzi o wycenę nieruchomości, która wchodziła w skład spadku.  Tak, nie w każdej sprawie będzie konieczna opinia – ale najczęściej wartość nieruchomości jest sporna i sąd dowód z opinii biegłego dopuszcza. A to, jak wspomniałam, wiąże się z dalszymi kosztami – nawet kilku tysięcy.

Ale wracając do samego początku sprawy: zanim będzie postępowanie dowodowe, ktoś musi wnieść pozew do sądu. I w tym pozwie osoba, która pozew wnosi musi wskazać, jakiej kwoty będzie domagać się od pozwanego.  Ta kwota to wartość przedmiotu sporu – w skrócie w.p.s. Tę kwotę trzeba podać w pozwie – od razu już na pierwszej stronie.

I to właśnie wysokość tej kwoty – czyli wartości przedmiotu sporu  – ma wpływ na wysokość opłaty od pozwu, którą uiszcza powód.

Czyli: im wyższej kwoty domagasz się od pozwanego, z tym większą opłatą od pozwu musisz się liczyć.

Dobrze się więc zastanów, jakiej kwoty będziesz się domagać.

Nie kieruj się emocjami, przemyśl dokładnie jaką kwotę podasz w pozwie.

 

Tak, czasem ta kwota może być wysoka. Dlatego też przepisy przewidują możliwość wnoszenia o zwolnienie od ponoszenia kosztów. Można wnosić o zwolnienie od kosztów całości, ewentualnie w części. Oczywiście taki wniosek trzeba dobrze uzasadnić, opisując swoją sytuację majątkową.

 

Interesuje Cię ten temat? Daj znać w komentarzach.

A jeśli potrzebujesz mojej porady – napisz do mnie wiadomość.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *