“Jak odrzucić spadek”- tak, to często zadawane pytanie. Jeśli kiedyś będzie zakładka FAQ, to pytanie na pewno się tam znajdzie.
Odrzucanie spadku to jeden z najbardziej popularnych wątków na blogu.
(kiedyś – gdy zasadą było przyjmowanie spadku wprost, a nie jak dziś- z dobrodziejstwem inwentarza) był to wątek nawet jeszcze bardziej cieszący się powodzeniem niż obecnie.
Tytułem przypomnienia:
spadkobierca może odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy – od daty kiedy dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Odrzucić spadek można także w kancelarii notarialnej. Opłata nie jest wygórowana, ale trzeba np. pamiętać o terminie.
Dziedziczenie ustawowe następuje według określonej kolejności. Jeśli powołany w pierwszej kolejności do dziedziczenia odrzuci spadek, powołani w dalszej kolejności mogą podjąć decyzję czy spadek ten przyjmują, czy też nie.
Ale… całkiem często spadkobiercy powołani w dalszej kolejności pytali mnie, czy mogą odrzucić spadek zanim zrobią to osoby powołane do dziedziczenia w pierwszej kolejności – aby “mieć to z głowy” i w przyszłości już nie zawracać sobie głowy pilnowaniem terminów. Co dla nich byłoby wygodne, bo i tak są przekonani do decyzji o odrzuceniu spadku. Zdarza się też i tak, ze np. taki spadkobierca powołany w dalszej kolejności zamierza na dłuższy czas wyjechać za granicę i nie chciałby w przyszłości być niepokojony spisami inwentarza po dalszym krewnym – po prostu chciałby spadek odrzucić i “raz na zawsze” mieć z tym spokój.
Tylko… nie ma w przepisach prawa spadkowego jasnego wskazania, czy na pewno takie odrzucenie spadku “na zapas”, z ostrożności, przed powołanymi wcześniej spadkobiercami na pewno będzie skuteczne.
A ponieważ powstał problem, ktoś będzie musiał go rozwiązać.
I tym “kimś” będzie Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy został niedawno zapytany przez jeden z sądów okręgowych
“czy skutecznym jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez osobę, w stosunku do której nie rozpoczął jeszcze biegu termin określony z art. 1015 § 1 k.c.?”
I zapewne wkrótce wszystko będzie jasne, a adwokaci nie będą już mieć wątpliwości doradzając w tej kwestii swoim klientom 🙂
To dobra wiadomość, że Sąd Najwyższy wyjaśni tę kwestię. Sama wielokrotnie miałam wątpliwości w tym temacie, a zdania notariuszy były podzielone.
Oczywiście, jak tylko Sąd Najwyższy odpowie, od razu napiszę o tym na blogu.
I jeszcze jedno : ja osobiście mam nadzieję, że Sąd Najwyższy odpowie na to pytanie twierdząco.
(tzn. że takie oświadczenie złożone “przed terminem” jest ważne i wywołuje skutki prawne)
(dla zainteresowanych – sygnatura akt: III CZP 48/17)
Marta
3 listopada 2017 @ 13:49
Czy Sąd Najwyższy wyjaśnił już sprawę odrzucenia spadku na zapas?
Wojciech
5 lutego 2018 @ 19:30
Również jestem ciekaw jak Pani Mecenas zapatruje się na kwestię dopuszczalności i przede wszystkim SKUTECZNOŚCI złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku “na zapas”, która była poruszana w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2017 r. III CZP 48/17? Niby oświadczenie takie może zostać złożone, ale czy jest ono skuteczne?