Mity o prawie spadkowym: wystarczy intercyza, aby małżonek po Tobie nie dziedziczył? Jak myślisz?
Myślałeś, że jak macie rozdzielność majątkową, to małżonek będzie także wyłączony od dziedziczenia? No to nie, tak to nie działa. Nie temu służy rozdzielność majątkowa. Jeśli słyszałeś kiedyś coś takiego, to jest to kolejny z mitów o prawie spadkowym.
Małżonek jest spadkobiercą ustawowym. Ustrój majątkowy nie ma znaczenia jeśli chodzi o dziedziczenie. Niezależnie od tego, jaki ustrój majątkowy macie w swoim małżeństwie: małżonek jest spadkobiercą ustawowym.
Wiedziałeś o tym, czy może ta informacja całkowicie burzy stan świadomości prawnej?
Dziedziczenie przez małżonka, jak była rozdzielność majątkowa?
Wiele razy miałam do czynienia z taką sytuacją: małżonkowie od dawna nie mieszkają razem, wiele lat temu zdecydowali się na rozdzielność majątkową, z jakiegoś powodu nigdy się nie rozwiedli, może nawet byli w nowych, nieformalnych związkach.
Słyszałeś kiedyś o takich sytuacjach? A może sam znasz kogoś takiego?
I tak, małżonkowie po podpisaniu intercyzy żyli sobie w przekonaniu, iż dopełnili wszelkich formalności i nie będzie już żadnych problemów. Ale czy aby na pewno? Wszystko było w sumie całkiem w porządku aż do śmierci jednego z małżonków. Bo jednak okazało się, iż to że rozdzielność załatwia wszelkie problemy i nic już nie trzeba robić to zwykły mit, a prawda jest zupełnie inna.
Małżonek jest spadkobierca ustawowym. Chcesz, aby było inaczej? Może być inaczej! Tylko trzeba podjąć dalsze działania, inne niż podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej.
Wiesz już o czym mówię? Tak, o napisaniu przemyślanego testamentu. I o planowaniu spadkowym w ogóle. Testament to chyba najbardziej znane z narzędzi. Bo chyba każdy o tym słyszał, prawda? Tylko niestety: nie każdy taki testament napisał.
Tak, są jeszcze inne narzędzia, jakie przewiduje prawo spadkowe jak choćby zrzeczenie się dziedziczenia. Ale to temat na osobny wpis.
W tym wpisie mówię o tym, iż ustanowienie rozdzielności nie ma wpływu na porządek dziedziczenia ustawowego.
Oczywiście: testament zawsze można zmienić albo w ogóle odwołać.
Czy rozdzielność w ogóle nie ma znaczenia? Ma pewne znaczenie jeśli chodzi o to, co będzie wchodzić w skład spadku po małżonku. Ale dalej ten małżonek jest spadkobiercą ustawowym.
Sprawa rozdzielności i w ogóle ustrojów majątkowych jest dość złożona, piszę o tym na moim drugim blogu o prawie rodzinnym.
Prawo rodzinne i prawo spadkowe są ze sobą nierozerwalnie połączone. Warto wiedzieć, jak to działa w praktyce.
Wiedziałeś o tym, o czym opowiadam w tym wpisie? Masz swoje przemyślenia? Podziel się nimi w komentarzach.
A jeśli potrzebujesz mojej pomocy: napisz do mnie wiadomość!