Właściwie tytuł wpisu powinien brzmieć: „kogo i za co można wydziedziczyć i jak to to zrobić, aby to wydziedziczenie było ważne. Adwokat odpowiada na najczęściej zadawane pytania.” Ale to byłby trochę za długi tytuł. Ale o tym właśnie będzie ten wpis. O wydziedziczeniu pisałam już wiele razy – prawdopodobnie przynajmniej kilka odpowiedzi będzie dla Ciebie oczywistych.
Najpierw przypomnijmy w dwóch punktach dwie podstawowe kwestie:
1/ wydziedziczenie to nie jest pominięcie kogoś w testamencie;
2/ wydziedziczyć spadkobiercę ustawowego można tylko w testamencie.
Jak widzisz: nie można więc powiedzieć do męża czy dziecka przy niedzielnym obiedzie: „wydziedziczę cię! Jak zrobisz to/ nie zrobisz tego to będziesz wydziedziczony i nic po mnie nie dostaniesz!”
To znaczy w sumie powiedzieć można, ale nie wywoła to skutków prawnych.
Dobrze, zobaczmy najpierw co stanowi przepis:
Zgodnie z treścią przepisu:
Przesłanki wydziedziczenia
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
Wydziedziczenie: pytania i odpowiedzi
Wydziedziczenie w orzecznictwie
jak stanowi art. 1009 k.c. przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu, przez co rozumie się, że spadkodawca w treści testamentu powinien opisać przykłady zachowania czy też czynności uprawnionego do zachowku bądź ich brak, które w jego ocenie uzasadnią pozbawienie go udziału w spadku. Może to być jedna z przyczyn wymienionych w art. 1008 k.c. lub ich kumulacja.
Aby wydziedziczenie było skuteczne spadkodawca winien opisać w testamencie przykłady konkretnych zachowań uprawnionego do zachowku, które wypełniałyby ustawowe przesłanki, nie jest zaś wystarczające posłużenie się ogólnymi sformułowaniami, bez wskazania konkretnych zachowań lub rodzaju obowiązków. Oznacza to, że przyczyna wydziedziczenia powinna zostać w testamencie sformułowana in concreto (być jednoznacznie sformułowana i opisana, z powołaniem się na konkretne przypadki), a nie podana in abstracto (bez odwołania się do konkretnych przykładów).