“Mój mąż nabył spory majątek przed ślubem. Wiem już, że to jest jego majątek. ale co będzie z jego majątkiem w sytuacji gdyby mąż zmarł? Czy ja jako żona odziedziczę to co mąż nabył przed ślubem? I czy tylko ja jako żona to odziedziczę?”
To częsta wątpliwość. Może bierze się stąd, że zupełnie inaczej jest w sytuacji rozwodu. W przypadku dziedziczenia jest jednak inaczej. Tak, majątek osobisty małżonka podlega dziedziczeniu.
dziedziczenie przez małżonka
Jak pewnie już wiesz, dziedziczenie może mieć miejsce w oparciu o napisany przez spadkodawcę testament, albo na podstawie przepisów ustawy.
dziedziczenie testamentowe
każdy może napisać testament i wskazać jako spadkobiercę dowolną osobę. Mąż może oczywiście wskazać żonę jako jedynego spadkobiercę, ale może też wskazać jako spadkobiercę zupełnie inną – nawet obcą osobę.
Ale – możesz zapytać: czy żona zawsze dziedziczy? Może tak być, iż mąż nie będzie chciał aby żona dziedziczyła, ale co więcej: mąż nie będzie chciał aby żonie przysługiwały jakiekolwiek uprawnienia wobec spadkobierców testamentowych. Możliwe jest wydziedziczenie w testamencie spadkobiercy ustawowego. Oczywiście nie można kogoś wydziedziczyć tylko dlatego, że akurat ma się ochotę tę osobę wydziedziczyć – nie tak to działa. Aby wydziedziczenie było skuteczne, muszą być spełnione konkretne przesłanki w jasny sposób wskazane w treści przepisu.
dziedziczenie ustawowe
jeśli nie ma testamentu, dziedziczenie następuje na podstawie przepisów ustawy czyli kodeksu cywilnego.
Czy jednak małżonek jest w takiej sytuacji jedynym spadkobiercą? Otóż najczęściej nie jest.
Chcesz wiedzieć co stanowią przepisy? Proszę bardzo – już pokazuję co wynika z tych przepisów.
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Możesz zapytać: a co gdy małżonkowie nie mieli dzieci? czy w takiej sytuacji żona dziedziczy wszystko? Rozumiem, wiele osób jest zaskoczonych odpowiedzią.
A jest tak dlatego, iż ta odpowiedź brzmi: nie!
W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
Dopiero gdy nie ma innych krewnych cały spadek przypada małżonkowi. Zgodnie z treścią przepisu:
W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
dziedziczenie a rozwód
I jeszcze ważna kwestia: małżeństwem jesteście aż do czasu kiedy uprawomocni się wyrok rozwodowy. Sam fakt wniesienia pozwu o rozwód nie wystarczy.
Tym bardziej fakt wniesienia pozwu nie zmienia nic jeśli chodzi o dziedziczenie ustawowe.
Wiedziałeś o tym, czy może jesteś zaskoczony? Masz pytania? Napisz w komentarzach.
Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość!