“Chciałbym odrzucić spadek, ale nie tak po prostu, ale na rzecz młodszego brata. czy tak się da i czy ktoś się musi na to zgodzić? Nie, spadkodawca nie miał długów, ale nie chcę udziału w mieszkaniu, bo obiecałem bratu, że to mieszkanie będzie dla niego” To jedno z pytań, które niedawno zadał mi czytelnik.
To dość częsta wątpliwość, tak więc przeanalizujmy sytuację i zobaczmy co dokładnie stanowi przepis.
Odrzucenie spadku według kodeksu cywilnego
Spadkobierca może spadek przyjąć, ale może też spadek odrzucić. Osoba dorosła decyduje o tym samodzielnie. W imieniu dziecka spadek odrzucają rodzice.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Oświadczenie takie może być złożone w kancelarii notarialnej.
Wracając do pytania postawionego w tytule wpisu: czy można odrzucić spadek na rzecz innej osoby – np. brata czy siostry?
Czy przepis stanowi o tym wprost? Cóż, może sam przepis nie, ale orzecznictwo Sądu Najwyższego już tak.
Oświadczenie spadkobiercy na posiedzeniu sądowym – w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku i o dział spadku – że zrzeka się wszelkich praw spadkowych na rzecz współspadkobierców, nie ma znaczenia prawnego. Prawo nie zna odrzucenia spadku na rzecz określonej osoby.
To dość stare orzeczenie Sądu Najwyższego, ale wciąż jeszcze aktualne.
Odrzucić spadek można dopiero po śmierci spadkodawcy. A czy można zrobić cokolwiek jeszcze za życia (przyszłego) spadkodawcy?
Wiadomo, zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie!
Czy wiesz, że jest coś takiego, jak “zrzeczenie się dziedziczenia”? I nie, to naprawdę nie jest to samo.
Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa, którą przyszły spadkodawca zawiera w formie notarialnej z przyszłym spadkobierca.
Co będzie gdy odrzucę spadek?
tu pozostaje pytanie, czy masz dzieci. Jeśli tak, to Twoje dzieci “wchodzą” na Twoje miejsce. Dzieci są małoletnie? W takiej sytuacji może być to całkiem spory problem.
W sytuacji gdy małoletnie dziecko zostanie współwłaścicielem nieruchomości: może to oznaczać spore problemy, w szczególności konieczność uzyskiwania zgody sądu na praktycznie każdą czynność prawną.
Co będzie gdy jednak nie odrzucę spadku?
A co gdy jednak nie odrzucę tego spadku, a chcę aby to brat był jedynym właścicielem?
Nie odrzucasz spadku. Dziedziczysz Ty i brat. Chcesz, aby to brat został jedynym właścicielem mieszkania. Czy tak się da?
Tak! da się. Można np. rozważyć zniesienie współwłasności.
A czy takich problemów można uniknąć? Wielu problemów uniknąć można. Dobrze napisany testament pozwala uniknąć wielu problemów.
Wiedziałeś, że odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie zupełnie różne kwestie?
Chcesz wiedzieć więcej o tych instytucjach prawa spadkowego? Jeśli masz konkretne pytania, zostaw je w komentarzach.
A jeśli potrzebujesz mojej pomocy: po prostu napisz do mnie wiadomość!