Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

“Zwrotki sądowe”. Będzie nowocześniej…

“Zwrotki sądowe” czyli zwrotne potwierdzenia odbioru. Każdy, kto miał sprawę w sądzie wie o czym mowa.

W skrócie: Małe żółte karteczki, które adresat korespondencji podpisuje przy odbiorze korespondencji i które następnie wracają do sądu, aby sąd wiedział w jakiej dacie przesyłka została doręczona.

Karteczki może i duże nie są, ale ich  znaczenie już całkiem spore…

Bo taka podpisana “karteczka” musi jeszcze do nadawcy korespondencji wrócić.

Każdy prawnik wie, jakie są konsekwencje, gdy na rozprawie sąd stwierdzi, iż nie ma “zwrotek” od pozwanego, uczestników, świadków, nie mówiąc już, że od oskarżonych w sprawach karnych…

No właśnie. Ale jest szansa, że to się zmieni.

Ma być nowocześniej. I to “bardzo nowocześniej”.

Jeszcze jakiś czas temu mi samej aż trudno było sobie to wyobrazić. Ale …

Jak czytamy w Rzeczpospolitej:

“zamiast klasycznej żółtej zwrotki sekretariaty sądowe wysyłając pisma wprowadzą do systemu informatycznego elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru zawierający dokładne dane adresata. Przesyłkę dostarczy listonosz wyposażony w specjalne elektroniczne urządzenie, które w chwili przekazania przesyłki adresatowi odbierze od niego podpis, składany odręcznie na elektronicznym formularzu. Następnie tak podpisany formularz potwierdzenia odbioru zostanie opatrzony przez doręczyciela bezpiecznym podpisem elektronicznym i nie później niż następnego dnia roboczego przekazany do systemu teleinformatycznego sądu, z którego pismo zostało wysłane.”

To może się udać. Zobaczymy.

Na razie takie rozwiązanie jest na etapie “prób i testów”.  Ale docelowo ma być w całej Polsce.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  7 komentarzy

  1. Grzegorz
   14 lipca 2014 @ 15:40

   Rozwiązanie ciekawe, ale po ostatnich zawirowaniach w kwestii dostarczania przesyłem sądowych mam trochę wątpliwości, czy to się uda. Trzymam jednak kciuki.

   Reply

   • MarinaK
    31 lipca 2014 @ 15:04

    Ważne że próbują coś zmienić..

    Reply

  2. bartoszcze
   16 lipca 2014 @ 07:52

   Gdyby nie idioci z Centrum Zakupów MS (którym się wydawało że potrafią zorganizować przetarg), to ten projekt wdrażałaby już Poczta, intensywne prace nad tym na linii Ministerstwo-Poczta trwały już półtora roku temu.

   Reply

   • Grzegorz
    16 lipca 2014 @ 09:18

    Wolny rynek i przetargi – dobrze, źle ? – Na pewno dałoby się lepiej. Jednak “idioci” to niepotrzebne określenie, może lepiej “ludzie niekompetentni”, ale ja się nie wypowiem, nie znam sprawy zbyt dokładnie.

    Reply

  3. McK
   25 lipca 2014 @ 15:10

   Podchodzę do tego dość sceptycznie, ale również trzymam kciuki.

   Reply

  4. Marek
   10 września 2014 @ 10:03

   Ja tez srednio to widze.

   Reply

  5. Albercik
   13 lutego 2020 @ 22:24

   A co jeżeli mieszkam za granicą (niemcy) i będzie to niemiecki listonosz…..Gdzie niby wprowadzi potwierdzenie odbioru przesyłki prze zemnie….???

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *