Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zachowek dla rodzeństwa? Zachowek od rodzeństwa?

Kwestie tego, kto może domagać się zachowku nie są  oczywiste. Wyjaśnię dziś jedną z częściej spotykanych wątpliwości – na przykładzie.

A chodzi o zachowek dla rodzeństwa. o ile jest raczej niesprzeczne, iż zachowku może – w określonych okolicznościach – domagać się dziecko spadkodawcy, o tyle w przypadku rodzeństwa już te wątpliwości są. Stąd też dzisiejszy wpis.

Przypomnijmy na początek treść przepisu:

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Zachowek dla rodzeństwa?

Nie. Rodzeństwo nie ma możliwości by dochodzić zachowku w sytuacji gdy brat czy siostra wskazał w testamencie inna osobę.

Wyjaśnię na przykładzie.

Pan Staś żył w związku nieformalnym, nie miał jeszcze dzieci z tego związku. Rodzice już nie żyli, ale miał on młodszego brata – pana Jasia. Pan Staś napisał testament i wskazał jako jedynego spadkobiercę swoją partnerkę.

Niestety pan Staś nagle zmarł. W tej sytuacji spadek odziedziczyła na podstawie testamentu jego partnerka, a brat – zgodnie z art. 991 kodeksu cywilnego nie ma uprawnienia aby domagać się zachowku

Tak – każdy może zupełnie dowolnie dysponować swoim majątkiem.

Każdy (kto ma pełną zdolność do czynności prawnych) może też napisać testament.

 

Zachowek od rodzeństwa?

Inna kwestia to domaganie się zachowku od rodzeństwa – w sytuacji gdy testament napisał rodzic.

Wróćmy do braci – pana Stasia i pana Jasia.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Ojciec braci – pan Zenon napisał testament i w jego treści wskazał pana Stasia jako jedynego spadkobiercę.

Mówiłam już, że każdy może dowolnie dysponować swoim majątkiem?

Może uznasz, że to niesprawiedliwe – aby zupełnie pomijać w testamencie jedno z dzieci?

Być może, ale taki właśnie testament napisał pan Zenon.

W takiej jednak sytuacji drugi z braci – pan Janek będzie mógł po śmierci ojca pozwać uwzględnionego w testamencie brata o zachowek.

Tak, zachowku można domagać się dopiero po śmierci spadkodawcy, niestety samo napisanie testamentu nie stwarza jeszcze żadnych uprawnień po stronie osoby, która nie została w nim uwzględniona.

Oczywiście, będzie  tu wiele kwestii – choćby ustalenie czy dziecko, które nie zostało uwzględnione w testamencie i chce domagać się zachowku nie dostało od rodzica (spadkodawcy) znaczących darowizn, ale to już dalsza kwestia.

 

Tak – zachowek nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Jest też wiele czynników, które mają wpływ na wysokość zachowku.

 

Masz pytania? Zostaw w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *