Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Zachowek a przedawnienie

Jak już pisałam, wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można zawsze. I sąd stwierdzi, kto ten spadek nabył – nawet po 15 latach.

Z zachowkiem jest jednak troszkę inaczej.

To znaczy w sumie zawsze sam pozew można napisać i do sądu go wysłać.

Ale…

Jeśli uprawniony do zachowku będzie zbyt długo zwlekał z wniesieniem pozwu, musi liczyć się z tym, iż nic nie dostanie.

Dlaczego?

Ponieważ roszczenie o zachowek podlega przedawnieniu.

Kiedyś okres przedawnienia w sprawach o zachowek wynosił trzy lata.

Obecnie jest nieco dłuższy i wynosi pięć lat.

Zgodnie z art. 1007.  Kodeksu cywilnego:    

§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

Wniosek: jesteś uprawniony do zachowku? Nie zwlekaj z wniesieniem pozwu.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

3 komentarze

  1. Grzegorz
    4 czerwca 2014 @ 12:04

    Zasadniczo, nie polecam zwłoki w jakimkolwiek przypadku, chyba że chcemy zarobić na odsetkach.

    Reply

  2. Ola
    2 lipca 2014 @ 19:38

    witam,

    czy w sytuacji kiedy ojciec w 2001 roku przekazał w darowiźnie jednemu z dzieci ziemię to drugie może ubiegać się o zachowek? czy ma znaczenie data śmierci?

    Reply

  3. MARIA
    12 września 2014 @ 00:41

    Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu o prawo do zachowku po synie, ponieważ do tej pory nie wiedziałam że mam takie prawo .Aktem darowizny przekazałam cały swój majątek synowi – syn sporządził testament na drugiego syna – oboje nie żyją – testament na synową – synowie dzieci nie mieli.daty zgonu synów 29.07.1999r., 29.04.2007r. Mam 88 lat – jestem osobą głęboko niedosłysząca.Proszę o pomoc.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *