Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Wyrok Trybunału – konsekwencje takiego rozstrzygnięcia

Jak pisałam ostatnio w jednym z najnowszych wyroków Trybunał Konstytucyjny uznał, iż miesięczny termin, od którego zależało nabycie prawa do ulgi w podatku od spadków, naruszał konstytucję.

Przypomnę : Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją było przyznanie podatnikom w latach 2007-2008 tylko jednego miesiąca na zgłoszenie okoliczności nabycia spadku do urzędu skarbowego, co było warunkiem zwolnienia spadkobiercy z podatku.

No dobrze, a  co to oznacza dla takiego przeciętnego spadkobiercy, który jednak  wówczas podatek taki zapłacił?

Taki wyrok Trybunału oznacza, iż  pojawiła się możliwość odzyskania podatku od spadku (lub darowizny) zapłaconego z powodu przekroczenia miesięcznego terminu do zgłoszenia Urzędowi Skarbowemu faktu nabycia spadku lub darowizny.

Spadkobiercy, którzy  zapłacili w latach 2007 i 2008r. podatek od spadku z tego względu, iż  spóźnili się ze zgłoszeniem nabycia spadku  do US (czyli właśnie naruszyli ów uznany za niekonstytucyjny miesięczny termin)  – mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania i ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku.

Koniecznie musisz zapoznać się z treścią art. 240 ordynacji podatkowej (a więc najważniejszego/jednego z najważniejszych aktu prawnego dotyczącego podatków)- dotyczącym wznowienie postępowania.

Artykuł ten stanowi co następuje:

Art. 240. § 1. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli (…) :

 8)  została wydana na podstawie przepisu, o którego niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ustawą lub ratyfikowaną umową międzynarodową orzekł Trybunał Konstytucyjny

Tak jest właśnie w tym przypadku.

Niestety – wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowania nie będzie możliwe zawsze.

A dlaczego?

Otóż ze względu na treść przepisu art. 241 ordynacji podatkowej.

Art. 241. § 1. Wznowienie postępowania następuje z urzędu lub na żądanie strony.

§ 2. Wznowienie postępowania z przyczyny wymienionej w art. 240 § 1:

 pkt 8 lub 11 następuje tylko na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca odpowiednio od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub publikacji sentencji orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  7 komentarzy

  1. mucha
   25 czerwca 2013 @ 11:45

   witam! od dłuższego czasu śledzę Pani bloga. jest świetny, dobrze sie Panią czyta. proszę nie przestawać!!!:)powodzenia!

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    25 czerwca 2013 @ 13:59

    Dziękuję,
    zachęcam do częstych odwiedzin, w najbliższym czasie wrócę do najpopularniejszych tematów
    czyli działu spadku i zachowku. Jestem też otwarta na propozycje tematów ze strony Czytelników bloga.

    Reply

  2. fotomaska
   2 lipca 2013 @ 21:21

   Witam,

   a co w przypadku przekroczenia w tymże okresie miesięcznego terminu na zgłoszenie darowizny? Został mi naliczony podatek, który wciąż spłacam, czy również mogę domagać się wznowienia postępowania i zwrotu wpłaconej kwoty?

   pozdrawiam

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    3 lipca 2013 @ 10:19

    Wyrok Trybunału dotyczył podatku od spadków. Podatek od darowizn nie był już
    przedmiotem orzekania. Ponadto wyrok ten dotyczył lat 2007-2008, kiedy obowiązywał miesięczny termin
    zgłoszenia nabycia spadku. Wyrok ten jest bardzo istotny i budzi pewne wątpliwości, więc będzie jeszcze
    o nim w następnym wpisie.

    Reply

    • fotomaska
     3 lipca 2013 @ 13:28

     Dziękuję za odp.

     Moja sprawa też dotyczy roku 2007.. Dzwoniłam dziś do Urzędu Skarbowego i Pani powiedziała mi, żeby składać wniosek, pomimo że dotyczy darowizny, gdyż oni sami nie są pewni jak traktować takie przypadki jak mój. W ich interpretacji, w orzeczeniu TK najważniejszy jest wpis o miesięcznym terminie zgłaszania wniosku, który to jest za krótki. Powiedziała mi, że nie jest przekonana, czy uznają mój wniosek, ale że jest pewna, że pojawią się sprawy w sądzie wniesione przez ludzi, którzy przekroczyli miesięczny termin na zgłoszenie darowizny, gdzie wyrok też może się okazać korzystny dla podatnika.

     Reply

  3. Halina
   16 lipca 2013 @ 20:36

   A jak ma się to orzeczenie do sytuacji kiedy decyzja nie została jeszcze wydana ponieważ fiskus długo sprawdza wniosek a spadkobierca nie zgłosił spadku do opodatkowania do 6 miesięcy ponieważ uznał, że i tak nie może skorzystać z ulgi

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *