Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Wyrok Trybunału – konsekwencje takiego rozstrzygnięcia

Katarzyna Skowrońska21 czerwca 20137 komentarzy

Jak pisałam ostatnio w jednym z najnowszych wyroków Trybunał Konstytucyjny uznał, iż miesięczny termin, od którego zależało nabycie prawa do ulgi w podatku od spadków, naruszał konstytucję.

Przypomnę : Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją było przyznanie podatnikom w latach 2007-2008 tylko jednego miesiąca na zgłoszenie okoliczności nabycia spadku do urzędu skarbowego, co było warunkiem zwolnienia spadkobiercy z podatku.

No dobrze, a  co to oznacza dla takiego przeciętnego spadkobiercy, który jednak  wówczas podatek taki zapłacił?

Taki wyrok Trybunału oznacza, iż  pojawiła się możliwość odzyskania podatku od spadku (lub darowizny) zapłaconego z powodu przekroczenia miesięcznego terminu do zgłoszenia Urzędowi Skarbowemu faktu nabycia spadku lub darowizny.

Spadkobiercy, którzy  zapłacili w latach 2007 i 2008r. podatek od spadku z tego względu, iż  spóźnili się ze zgłoszeniem nabycia spadku  do US (czyli właśnie naruszyli ów uznany za niekonstytucyjny miesięczny termin)  – mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania i ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku.

Koniecznie musisz zapoznać się z treścią art. 240 ordynacji podatkowej (a więc najważniejszego/jednego z najważniejszych aktu prawnego dotyczącego podatków)- dotyczącym wznowienie postępowania.

Artykuł ten stanowi co następuje:

Art. 240. § 1. W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli (…) :

 8)  została wydana na podstawie przepisu, o którego niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ustawą lub ratyfikowaną umową międzynarodową orzekł Trybunał Konstytucyjny

Tak jest właśnie w tym przypadku.

Niestety – wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowania nie będzie możliwe zawsze.

A dlaczego?

Otóż ze względu na treść przepisu art. 241 ordynacji podatkowej.

Art. 241. § 1. Wznowienie postępowania następuje z urzędu lub na żądanie strony.

§ 2. Wznowienie postępowania z przyczyny wymienionej w art. 240 § 1:

 pkt 8 lub 11 następuje tylko na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca odpowiednio od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub publikacji sentencji orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    mucha 25 czerwca, 2013 o 11:45

    witam! od dłuższego czasu śledzę Pani bloga. jest świetny, dobrze sie Panią czyta. proszę nie przestawać!!!:)powodzenia!

    Odpowiedz

    Katarzyna Skowrońska 25 czerwca, 2013 o 13:59

    Dziękuję,
    zachęcam do częstych odwiedzin, w najbliższym czasie wrócę do najpopularniejszych tematów
    czyli działu spadku i zachowku. Jestem też otwarta na propozycje tematów ze strony Czytelników bloga.

    Odpowiedz

    fotomaska 2 lipca, 2013 o 21:21

    Witam,

    a co w przypadku przekroczenia w tymże okresie miesięcznego terminu na zgłoszenie darowizny? Został mi naliczony podatek, który wciąż spłacam, czy również mogę domagać się wznowienia postępowania i zwrotu wpłaconej kwoty?

    pozdrawiam

    Odpowiedz

    Katarzyna Skowrońska 3 lipca, 2013 o 10:19

    Wyrok Trybunału dotyczył podatku od spadków. Podatek od darowizn nie był już
    przedmiotem orzekania. Ponadto wyrok ten dotyczył lat 2007-2008, kiedy obowiązywał miesięczny termin
    zgłoszenia nabycia spadku. Wyrok ten jest bardzo istotny i budzi pewne wątpliwości, więc będzie jeszcze
    o nim w następnym wpisie.

    Odpowiedz

    fotomaska 3 lipca, 2013 o 13:28

    Dziękuję za odp.

    Moja sprawa też dotyczy roku 2007.. Dzwoniłam dziś do Urzędu Skarbowego i Pani powiedziała mi, żeby składać wniosek, pomimo że dotyczy darowizny, gdyż oni sami nie są pewni jak traktować takie przypadki jak mój. W ich interpretacji, w orzeczeniu TK najważniejszy jest wpis o miesięcznym terminie zgłaszania wniosku, który to jest za krótki. Powiedziała mi, że nie jest przekonana, czy uznają mój wniosek, ale że jest pewna, że pojawią się sprawy w sądzie wniesione przez ludzi, którzy przekroczyli miesięczny termin na zgłoszenie darowizny, gdzie wyrok też może się okazać korzystny dla podatnika.

    Odpowiedz

    Katarzyna Skowrońska 3 lipca, 2013 o 16:21

    Wątpliwości zawsze mogą powstać… I widzę, że już powstały.:)
    Pisząc o tym wyroku uwzględniałam m.in. informacje podane na stronie Ministerstwa Finansów.
    http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/id/4626046

    Jeśli jednak w Urzędzie Skarbowym uzyskała Pani takie informacje to może warto spróbować?
    Bardzo istotną kwestią jest zachowanie terminu – czyli wystąpienie z takim wnioskiem przed datą 18.07.2013r.

    Odpowiedz

    Halina 16 lipca, 2013 o 20:36

    A jak ma się to orzeczenie do sytuacji kiedy decyzja nie została jeszcze wydana ponieważ fiskus długo sprawdza wniosek a spadkobierca nie zgłosił spadku do opodatkowania do 6 miesięcy ponieważ uznał, że i tak nie może skorzystać z ulgi

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: