Slider

Wiosenne porządki…

Rozpoczął się  już marzec, właściwie zbliża się powoli połowa miesiąca, więc najwyższy czas pomyśleć o wiosennych porządkach.

(choć i tak w tym roku zima nie była bardzo surowa, przynajmniej we Wrocławiu)

No dobrze : zima była całkiem łagodna, a temperatury w lutym często przekraczały 10 stopni; oczywiście plus dziesięć; TAK, no taki właśnie tutaj mamy klimat)

Na marginesie : teraz na termometrach już prawie 15 stopni 🙂

Ale porządki, o których mówię, to coś znacznie więcej niż tylko mycie okien czy balkonu.

Przede wszystkim mam tu oczywiście na myśli porządki w dokumentach.

To ważne, choć wiele osób w ogóle o tym nie myśli.

Pamiętasz, jak pisałam, iż pieniądze także podlegają dziedziczeniu?

A na kontach w bankach leżą grube miliardy tylko dlatego, iż spadkobiercy nie wiedzieli o rachunkach bankowych które pozostawił spadkodawca?

A  już na pewno pamiętasz, że długi także się dziedziczy. Spadkobiercy podejmując decyzję powinni mieć więc jak najpełniejszą wiedzę np. o kredytach czy pożyczkach zaciągniętych przez spadkodawcę.

Przejrzyj więc umowy, wydruki z rachunków bankowych, posegreguj, wyrzuć nieaktualne, aktualne schowaj do teczki…

Wierz mi : to dość mocno ułatwi potem zadanie jakiemuś adwokatowi. Nie wspominając już o tym, iż jeszcze bardziej ułatwi to życie  samym spadkobiercom…

A jak już to zrobisz, to może pójdziesz jeszcze nieco dalej i zastanowisz się jakbyś chciał, aby w przyszłości spadkobiercy podzielili się majątkiem, tak aby rodzina pozostała zgodna i szczęśliwa? Może chcesz, aby konkretne rzeczy przypadły określonym osobom? Zwłaszcza np. nieruchomość- może jednemu dziecku już kupiłeś mieszkanie, więc uważasz, że Twoje obecne mieszkanie powinno przypaść w całości drugiemu dziecku?

Albo uważasz, iż ktoś ze spadkobierców ustawowych ze względu na swoje wyjątkowo niewłaściwe postępowanie nie powinien po Tobie dziedziczyć? To też da się zrobić. Tylko trzeba odpowiednio wcześnie pomyśleć.  

A może prowadzisz firmę i chciałbyś, aby niezależnie od Ciebie spółka funkcjonowała sprawnie, nie stając się przyczyną rodzinnych konfliktów? Tzn. aby kiedyś jedna osoba mogła tę firmę przejąć i dalej ją prowadzić, niezależnie od tego ilu spadkobierców będzie dziedziczyć? Także i to jest możliwe, tylko wymaga dokładnego przemyślenia z Twojej strony. Możliwości rozdysponowania swoim majątkiem „na wypadek śmierci” jest sporo.

Nie stresuj się jednak.

Jest oczywiste, iż sytuacja się zmienia i być może za rok uznasz, iż lepsze będzie inne (lepsze) rozwiązanie. To na szczęście żaden problem. Jak już pisałam, testament zawsze możesz zmienić.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Bednarek: Jak napisać dobrą umowę Marzec 15, 2014 o 20:44

Zgadzam się, w kwestii istotnych np. dla prowadzonej działalności gospodarczej dokumentów albo po prostu umów kredytowych itp. nawet największy bałaganiarz powinien być pedantem 😉

Odpowiedz

Anna Marzec 25, 2014 o 11:07

Witam serdecznie!! Zupełnie nie wiem, co mam zrobić, chodzi o podział działek odziedziczonych po zmarłym Tacie. Dokładnie jest Nas 5 (w tym 2 małoletnich dzieci ) z racji tego, że chciałabym wziąć dotację unijną, potrzebuję tylko i wyłącznie na siebie 2ha. Niestety teraz każdy z Nas posiada jakąś część działki. Czy mogłabym np. Zrzec się swojej części z innych działek, a małoletnie rodzeństwo zrzekło by się części na moją rzecz ?? Mogę zrzec się wszystkiego dla nich, byleby sąd przyznał mi choć 1 działkę na wyłączność. jest w ogóle taka opcja?? Jestem w wielkiej kropce 🙁

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 25, 2014 o 12:36

Sprawa jest skomplikowana i trudno doradzić coś konkretnego za pośrednictwem bloga.
Odpowiedź wymaga dokładnej analizy dokumentów, w tym np. księgi wieczystej.
Rozumiem, iż zostało już wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.
Małoletni nie może niestety samodzielnie decydować o odrzuceniu spadku.
Jeśli wszyscy współwłaściciele są zgodni (a charakter nieruchomości na to pozwala)
może dałoby się zawrzeć ugodę przed sądem?

Odpowiedz

Anna Marzec 25, 2014 o 15:05

Oczywiście, postępowanie spadkowe zostało wydane w tamtym roku. Wszyscy jesteśmy zgodni. Małoletnie rodzeństwo również, tylko czy Sąd wyrazi zgodę na taki układ, iż ja zrzekam się swoich części z 13 działek, a Oni czyli małoletni zrzekną się z tej jednej…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: