Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Uzasadnienie wyroku

Jak już pisałam, aby wnieść od wyroku (postanowienia w niektórych sprawach- np. o dział spadku) apelację należy najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem o uzasadnienie tego orzeczenia.

Właśnie jedno z takich uzasadnień napisanych przez sąd czytam.

A jak już o uzasadnieniach mowa…

Muszę podzielić się z Czytelnikami niezwykle ciekawym orzeczeniem NSA – dotyczącym uzasadnień właśnie. Co prawda orzeczenie wydane przez Sąd Administracyjny, ale jakże trafne i uniwersalne.

A oto i to orzeczenie:

Prawidłowo sporządzone uzasadnienie wyroku, mówiąc obrazowo, powinno być, jak garnitur uszyty na miarę, a nie jak garnitur pierwszy lepszy zdjęty w sklepie z wieszaka, który może kupić każdy klient i będzie jakoś pasował. Należy zrozumieć, że uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji spełnia ważną funkcję, a w szczególności w takim przypadku, jak ten, kiedy zostało sporządzone na wniosek skarżących, co jest jednocześnie zapowiedzią wniesienia skargi kasacyjnej. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 kwietnia 2005 r.)

Trudno się z tym wyrokiem nie zgodzić… Sama bym tego lepiej nie ujęła. 🙂

Judge Gavel and Soundboard

(To i inne orzeczenia na stronie sądu: http://orzeczenia.nsa.gov.pl)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *