Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Jak to jest z tą drugą żoną czyli dziedziczenie ustawowe w praktyce.

Dziedziczenie ustawowe rządzi się swoimi prawami. To znaczy jak nie napiszesz testamentu, to do dziedziczenia dojdą spadkobiercy ustawowi – zgodnie z zasadami opisanymi w kodeksie. Zastanawiasz się, o co chodzi z tym tytułem “jak to jest z tą drugą żoną”? Przecież żonę można mieć tylko jedną… Właściwie tak, ale wyjaśnię to na kolejnym przykładzie “z życia wziętym”.

Wyobraź sobie panią Zosię, która ma całkiem spory majątek osobisty (nieruchomości, lokaty, biżuteria i te sprawy). To jej majątek osobisty – gromadzony od pokoleń, wiele składników tego majątku pani Zosia “dostała w spadku” po swojej mamie i babci. (tak, pani Zosia była szczęśliwą mężatką i z tym mężem miała też – oprócz majątku osobistego – majątek wspólny)

Pamiętasz już pewnie – tak na marginesie – iż majątek osobisty też podlega dziedziczeniu?

Na pewno tak, ale posłuchaj jak może to wszystko wyglądać w praktyce.

Pani Zosia miała męża i dwoje dzieci. I to właśnie byli jej spadkobiercy ustawowi. O testamencie pani Zosia nie myślała, bo niby w jakim celu? Przecież miała męża i dzieci, z którymi była w dobrych relacjach, a co więcej dorosłe już dzieci dzieci regularnie dawały pieniądze na remonty i utrzymanie nieruchomości.

Po pewnym czasie niestety pani Zosia zmarła. Niestety nikt jakoś nie pomyślał wtedy o sprawach spadkowych. (wiadomo, jak jest: nie było okazji ani czasu aby się tym zająć, starszy syn wyjechał do Anglii, aby tam podjąć pracę i nie miał kto się takimi sprawami zająć, wiadomo w sądach sprawy długo trwają, a zresztą wszyscy byli zgodni i nawet wizyta w kancelarii notarialnej nie wydawała się być czymś potrzebnym)

Życie pisze jednak różne scenariusze.

Po pewnym czasie od tego bardzo smutnego zdarzenia mąż pani Zosi – pan Zenon, który nie był przecież jeszcze starym człowiekiem, poznał miłą panią Grażynkę. Pomimo pewnych oporów i wątpliwości ze strony dzieci postanowił, iż ponownie stanie na ślubnym kobiercu. Jak pomyślał, tak też i zrobił.

Taka decyzja ze strony ojca nie do końca spodobała się dzieciom i stosunki rodzinne uległy – delikatnie rzecz ujmując – pewnemu ochłodzeniu.

Nie, nie było  w sumie podstaw, aby kogoś wydziedziczać, zresztą pan Zenon nawet nie pomyślał o takich drobiazgach jak testament. Był jeszcze w końcu całkiem młody i zamierzał dość długo cieszyć się życiem. Pan Zenon na nowo cieszył się rodzinnym szczęściem, wierzył iż relacje nowej żony z jego dziećmi w końcu się ułożą i cała rodzina (wraz z dziećmi i malutkimi wnukami) usiądzie przy świątecznym stole.

Pisałam już, iż życie pisze różne scenariusze?

Niestety, taki też – niezbyt wesoły scenariusz miał miejsce i tym razem.

Kilka lat po poślubieniu pani Grażynki pan Zenon niestety zginął w wypadku.

(pamiętasz, że żadnego testamentu nie napisał, ani żadnych decyzji co do majątku nigdy podjął)

Domyślasz się chyba, iż w tej sytuacji o “załatwieniu” polubownie całej sprawy przez drugą żonę i dzieci z pierwszego małżeństwa u notariusza nie było już mowy?

Na pewne rzeczy nie masz wpływu (i takich spraw jest całkiem sporo). Ale są też rzeczy, na które wpływ masz całkiem realny. Naprawdę: to całe “planowanie spadkowe” to wcale nie taka głupia sprawa. Bo przecież na pewno nie chcesz, aby Twoje dzieci  były współwłaścicielami Twojej nieruchomości z zupełnie obcymi osobami?

I tak: każda sytuacja jest inna. Może akurat w Twojej sytuacji ten cały testament faktycznie jest czymś zupełnie zbędnym. Nie zachęcam też do zawierania nieprzemyślanych umów, np. darowizn.   A jedyne do czego Cię namawiam, to: zastanów się spokojnie, przeanalizuj różne możliwości i podejmij decyzję, jaką uznasz za najlepszą.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  12 komentarzy

  1. ewppaw
   12 grudnia 2017 @ 13:36

   Jest Pani moja ostatnia nadzieja na merytoryczna odpowiedz.
   Drugi mąż babci (nie bedacy ojcem jej dzieci) zmarł zostawiając długi. Babcia oraz jej dzieci zrzekaja się spadku. Czy wnuki i prawnuki tez powinny zrzec się aby nie spłacać tych długów? Czy może przez to ze nie był on ojcem babci dzieci zrzekanie kończy się na dzieciach babci?
   Dwie kancelarie twierdzą co innego – w Bytomiu ze należy się zrzec, a w Drezdenku, że zrzekac się nie trzeba bo linia spadkowa kończy się na dzieciach babci skoro nie był on ojcem jej dzieci.

   Reply

  2. Stepniewska
   15 stycznia 2018 @ 18:38

   Czy pierwsza żona dziedziczy po byłym mężu a co dziedziczy drugą żona. Jest syn z pierwszego małżeństwa.

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    25 stycznia 2018 @ 14:14

    Po rozwodzie małżonkowie po sobie nie dziedziczą (z ustawy). Inna kwestia to ustalenie, czy po rozwodzie była sprawa o podział
    wspólnego majątku- jeśli nie to może być problem z ustaleniem co wchodzi w skład masy spadkowej

    Reply

    • ela
     25 stycznia 2018 @ 15:17

     a co z podziałem po śmierci jednego z małżonków,nie ma rozdzielności,oboje mają dzieci z poprzedniego małżeństwa.

     Reply

    • stanisław
     29 marca 2018 @ 09:42

     jestem rozwiedziony mam dwóch synów ,partnerka jest wdową ma dwie córki .chcemy wziąć ślub ,jednocześnie chcemy by dotychczasowy majątek dziedziczyły dzieci tylko po swoich biologicznych rodzicach

     Reply

  3. Agnieszka
   12 maja 2018 @ 18:02

   Witam w marcu zmarł mój ojciec który nie miał żadnego dużego majątku jedynie samochód którego współwłaścicielem jest mama, ja wraz z siostrą chcemy się zrzec spadku na konto mamy tylko jest taki problem że ojciec miał syna z pierwszego małżeństwa teraz ten człowiek ma 48 lat ponad 30 lat nie utrzymywał z ojcem żadnych kontaktów nie wiemy gdzie go szukać znamy tylko imię i nazwisko i rok urodzenia co w takiej sytuacji

   Reply

  4. Łukasz
   15 października 2018 @ 11:43

   Witam, mam taki przypadek proszę o poradę …
   Rodzicie posiadali nieruchomość podział majątku 50/50
   10 lat temu zmarła moja mama i jej połowę podzielono na 3 części. Ja 1/3 moja siostra 1/3 i mój ojciec 1/3. W tym roku mój ojciec wziął ślub mając we własności 4/6 mieszkania, jak wygląda dziedziczenie majątku po jego śmierci ? Czy jego nowa żona coś dostanie skoro nieruchomość była własnością ojca przez ślubem?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    22 października 2018 @ 15:11

    W przyszłości druga żona będzie spadkobiercą ustawowym. Pomocny może tu być dobrze sformułowany i przemyślany testament.

    Reply

  5. Robert
   25 września 2019 @ 16:37

   Ciekawi mnie kwestia jednego z wymogów dziedziczenia przez pasierba. Taka sytuacja: ojciec zmarł. Aktualnie żyje jego druga żona oraz moja matka. To prawda, że będę dziedziczył (przynajmniej zachowek) po macosze (bez jakicholwiek innych spadkobierców), tylko wtedy, gdy moja matka nie dożyje otwarcia spadku? Dlaczego? Jaki zamysł miał ustawodawca, tworząc taki przepis?
   Dziękuję za odpowiedź.

   Reply

  6. Magdalena
   21 września 2020 @ 23:52

   Witam. Do pewnego czasu probuje znalezc odpowiedz an pytanie, “czy druga żona mojego taty i jej dzieci z poprzedniego zwiazku beda mogli wystapic o czesc majatku?”
   Moj tata jest zameldowany w mieszkaniu po jego mamie, a mojej babci. Zostal tam zameldowany jeszcze przed smiercia babci, ale juz po slubie z druga zona. Teraz pojawila sie okazja wykupu mieszkania. Taty i jego zony nie stac na to. Zaproponowalam tacie, ze ja wykupie to mieszkanie z automatycznym wpisem w testamencie, ze po jego smierci bedzie ono moja badz moich dzieci wlasnoscia. I teraz pojawia sie pytanie. Czy gdyby tata umarl przed swoja druga zona, to czy ona i jej 3 synowie (z innego zwiazku) mieliby prawo do tego mieszkania, badz do zachowku w sytuacji, gdyby poprzez testament bylo ono zapisane na mnie?
   Czy to, ze teraz tata i jego druga zona inwestuja pieniadze w to mieszkanie moze miec znaczenie w przyszlosci przy podziale majatku?
   Dziekuje bardzo za kazda parade.
   Pozdrawiam.

   Reply

  7. Ilou
   3 listopada 2020 @ 12:52

   Witam
   Jest Pani ostatnia deska ratunku.
   Mój tato zmarł ,nie zostawił testamentu .
   Spadek odziedziczylam ja i moja macocha, obie po połowie.
   W skład spadku wchodzi samochód i połowa mieszkania bo druga część należy do mojej mamy.
   Ja mieszkam za granica i próbuje załatwić upoważnienie dla mojego syna aby dogadał się z moją macocha. Jest covid i jest z tym problemu. Pomyślałam że macocha może zrobić darowiznę mieszkania na mojego syna , ale zastanawiam się jaki będzie podatek

   Kim jest druga żona ojca dla moich dzieci?

   Reply

  8. Jarek
   23 marca 2022 @ 08:22

   Mam dzieci z pierwszego małżeństwa. Żona ma dzieci z pierwszego małżeństwa. Kupujemy mieszkanie na żonę. Mamy rozdzielność majątkowe. Czy, jeżeli zejdę pierwszy, moje dzieci będą dziedziczyć to mieszkanie w jakieś części?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *