Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Święta, Sylwester, długi weekend a terminy zaskarżania orzeczeń

Przed nami Święta i Sylwester – w tym roku ogólnie bardzo dużo wolnego.

Pamiętasz jak pisałam, że termin do wniesienia apelacji to 14 dni od otrzymania wyroku? (ewentualnie postanowienia kończącego np. sprawę o dział spadku)

Od postanowienia o dział spadku przysługuje apelacja, czasem jednak w różnych sprawach (co zwłaszcza dotyczy tych rozpatrywanych w trybie procesowym) od wydanych przez sąd postanowień przysługuje zażalenie – i wtedy termin jest jeszcze krótszy, bo wynosi tylko 7 dni.

Biorąc pod uwagę ilość wolnych dni muszę jednak raz jeszcze coś doprecyzować. Bo niestety wciąż pojawiają się wątpliwości.

W przepisie chodzi o kolejne następujące po sobie dni. Nie ma znaczenia, iż akurat w tym okresie przypada Boże Narodzenie (ani jakiekolwiek inne święta). Jedynie – gdyby koniec terminu do wniesienia apelacji przypadał np. na dzień Świąt Bożego Narodzenia (ewentualnie inny dzień świąteczny – ustawowo wolny od pracy) termin upływa dnia następnego.

Jeśli więc odbierzesz wyrok (postanowienie, które zaskarża się apelacją) np. 23. grudnia, to 14- dniowy termin do wniesienia apelacji upływa 6 stycznia.

Co znowu nie jest jeszcze takie złe, ponieważ 6 stycznia to także dzień ustawowo wolny od pracy.

I w tej sytuacji zastosowanie znajdzie wspomniany już chwilę wcześniej przepis art. 115 k.c. :

art. 115 kodeksu cywilnego stanowi wprost : „jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy, termin upływa  dnia następnego”.

Niestety : wniesienie apelacji po upływie 14 dniowego terminu nie będzie już skuteczne, a tłumaczenie, że apelacja nie została wniesiona w terminie ze względu na wyjazd do rodziny na Święta raczej nie spotka się z aprobatą sądu…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. Roman
   17 grudnia 2018 @ 07:14

   Dzień Dobry. Bardzo cenny artykuł..ale jak interpretować art.115 gdy termin wniesienia apelacji przypada na 25 grudnia ? Dzień następny tj.26 grudnia to też dzień wolny… ??? Pozdrawiam

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *