Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Spadek po rodzicach przed 2007 a podatek

Katarzyna Skowrońska03 stycznia 20194 komentarze

Obecnie sytuacja jest korzystna jeśli chodzi o podatek w przypadku dziedziczenia po rodzicach, dziadkach czy małżonku. Korzystna, czyli w sytuacji dziedziczenia po najbliższych krewnych nie ma obowiązku podatkowego. Jest jedynie konieczność złożenia w US wypełnionego formularza SDZ2.

Nie zawsze jednak było tak dobrze. Kiedyś (przed 2007 r.) trzeba było płacić podatki od spadku nawet w sytuacji dziedziczenia po najbliższej rodzinie.

Może myślisz, że to co było przed 2007 r. nie ma już teraz – na początku 2019 r. żadnego znaczenia?

No to nie tak do końca, gdyż  pewne znaczenie jednak ma.

Nie wszyscy przeprowadzają sprawy spadkowe po zmarłych krewnych od razu. Są tacy, którzy czekają – z różnych względów przez całe lata. (pisałam kiedyś, że to nie jest dobry pomysł z tym czekaniem, ale to trochę poza tematem dzisiejszego wpisu)

Są wciąż sytuacje, kiedy do kancelarii zgłaszają się ludzie w sprawie przeprowadzenia postępowania po krewnym, który zmarł przed 2007 rokiem.

Oczywiście – nie ma przeszkód, aby takie postępowanie przeprowadzić. Pisałam przecież, iż w takich sprawach nie ma mowy o przedawnieniu.

Czyli można złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej np. w 2003 czy w 2004 r.

Tylko jest jedno małe ale.

I tego właśnie”ale” dotyczy ten wpis.

Ważna jest data otwarcia spadku

 

Przed 2007 (a więc np. w 2003 czy w 2004 r.) nie było jeszcze takiego zwolnienia w takim kształcie, w jakim jest on obecnie.

Może pomyślisz sobie, że jakie to ma znaczenie, w końcu sprawa spadkowa jest teraz, orzeczenie sądu ma przecież bieżącą datę… No to nie,tak to nie działa.

Wiele osób znalazło się w takiej sytuacji. Jedna z podatniczek wystąpiła nawet o interpretację podatkową w tej właśnie kwestii. I interpretacja taka została wydana.

Z interpretacji jasno wynika, iż ważna jest data otwarcia spadku.

Jak pewnie pamiętasz, jest to po prostu data śmierci spadkodawcy. Prawomocne postanowienie sądu w kwestii stwierdzenia nabycia spadku stanowi tylko potwierdzenie okoliczności nabycia spadku i nie ma znaczenie, że orzeczenie to jest np. z 2018 r.

Nie wdając się w niuanse i zawiłości przepisów ustawy podatkowej  (a tych jest całkiem sporo) :

w przypadku, gdy to otwarcie spadku miało miejsce np. w 2005 r., a sprawa spadkowa przeprowadzana jest dopiero teraz: niestety nie licz na to, iż uda Ci się skorzystać ze zwolnienia, które przewidują obecnie obowiązujące przepisy.

W takiej sytuacji też trzeba (w przewidzianym ustawą terminie) złożyć do US formularz, ale już nie SDZ2, tylko inny – SD3.

I tak – wysokość podatku zależy od stopnia pokrewieństwa spadkobiercy ze spadkodawcą.

(im bliższe pokrewieństwo, im niższa jest stawka)

A już wkrótce… artykuł o pewnej korzystnej zmianie dla spadkobierców, którzy odziedziczyli mieszkanie i będą chcieli to mieszkanie sprzedać.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Agnieszka 30 maja, 2019 o 11:40

  Witam mam pytanie jak jest w przypadku spadku i opłat, w przypadku gdy tata zmarł 1993 roku (spadkobiercy ja, siostra i mama). Obecnie chcemy to uregulowac – wyprostować. Chcemy zrealizować spadek u notariusza, ale potem od razu ten spadek przekazać na moją siostre. Jak to przebiega formalnie + opłaty skarbowe itp. Czy mozna zrobić to w ten sposób, że u notariusza od razu można zrzec sie spadku na siostre i wóczas tylko na będzie regulowała opłaty skarbowe ?

  Odpowiedz

  Łukasz 12 października, 2019 o 15:58

  Dzień dobry Pani Agnieszko,

  Jestem z rodzinką w analogicznej do Pani sytuacji i mam pytanie czy udało się Pani temat Państwa spadku i dalszych kroków przeprowadzić? Albo uzyskać informacje jak to po kolei wykonać?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Łukasz

  Odpowiedz

  Jarek 9 października, 2019 o 16:19

  Witam, tata umarł w 2006r. W tym roku była przeprowadzona sprawa spadkowa po babci po której dziedziczy tata, a z racji tego że nie żyje to mama i 2 synów. Część ziemi która przypada na tatę jest do podziału więc na 3 osoby. Czy urząd może kazać płacić każdej osobie z osobna podatek od całej wartości działki czy każdy zapłaci tylko tyle ile ma udziału?

  Odpowiedz

  Lucyna 9 października, 2020 o 00:17

  Witam.moj dziadek był właścicielem nieruchomosci.mial 3dzieci)2 córki i syna(mój tatat).tata i taty rodzeństwo już nie zyja.tata zmarł w 2005roku.i dopiero teraz została przeprowadzona sprawa spadkowa w lipcu 2020 .ja dostałam 1/3 mój brat i moja mama też po 1/3.mama zmarła w 2010 ..teraz złożyłam dokumenty o podział spadku po mamie.(po mamie ja i brat dziedziczymy).i teraz mam pytanie co dalej?bo mój tata nie był właścicielem nieruchomosci tylko dziadek A moj tata ani taty rodzeństwo nie przeprowadzilo sprawy spadkowej po swoich rodzicach A moich dziadkach i co ja mam zrobić aby to wyprostować i zakończyć ta sprawę aby ustanowić 1wlasciciela tej nieruchomości. Obecnie mieszka na tej nieruchomości mój brat .moj tata mógł skorzystać z zasiedzenia na nieruchomości Ale nie złożył takiego wniosku.ja nie wiem co mam dalej zrobić?proszę mi pomóc rozwiązać ten problem.z góry dziękuję. Pozdrawiam Lucyna.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: