Slider

Prawo spadkowe. Zmiana przepisów. Nowe przepisy już są.

O tej zmianie mówiono od dawna. I oto jest. Nowe przepisy już są.

To pierwszy poniedziałek, jak obowiązują.

A pierwsze, co robię w poniedziałek rano, to o tym mówię 🙂

Zmian jest sporo, tak w kc, jak i kpc.

Ale najważniejsza z nich dotyczy sposobu przyjmowania spadku.

To naprawdę duża zmiana.

Nazywana była i jest przez wielu “rewolucją”.

Więc to znaczy, że zmiana jest  jednak duża. 🙂

Do tej pory jak ktoś (osoba dorosła) nie złożył żadnego oświadczenia w ustawowym terminie, to dziedziczył wprost – czyli z pełną odpowiedzialnością za długi.

Ale teraz będzie już inaczej.

To dla spadkobierców dobra wiadomość.

(ile było historii, kiedy ktoś nie wiedział/nie zdawał sobie sprawy/ zapomniał/ nie miał kontaktu ze spadkodawcą czyli swoim krewnym …)

Od teraz art. 1015 kodeksu cywilnego brzmi tak :
Art. 1015.

§ 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2.Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym w § 1 jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Regułą będzie więc dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.
Dalej można jednak spadek –  w terminie określonym w kodeksie – odrzucić.
O tym, co się zmieniło, jeśli chodzi o spis inwentarza napiszę wkrótce.
I jeszcze – jak pisałam: dla spadkobierców to dobrze. Pytanie, czy to dobrze dla wierzycieli?
Ale to już zupełnie inny temat…

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wiola Październik 19, 2015 o 17:10

A co w przypadku gdy spadkobiercy, który otrzyma prawomocne orzeczenie sadu o nabyciu spadku po wejściu w życie nowych przepisów. A rozprawa odbyła się 5 dni przed wejściem w życie nowych przepisów. Sąd wyznaczył rozprawę po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy a spadkobierca nie złożył oswiadczenia o przyjeciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Na rozprawie ze wzgledu, ze uplynal okres 6 m-cy sad nie pozwolil zlozyc takiego oświadczenia. Czy ten spadkobierca dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza zgodnie z nowymi przepisami czy wg starych – wprost?

Odpowiedz

Daniel Styczeń 31, 2016 o 23:18

Proszę o odpowiedź również.
Czy wtedy obowiązują nowe przepisy w sprawie spisu inwentarza?
Pozdrawiam, Daniel

Odpowiedz

bruno Październik 20, 2015 o 18:13

Tak,pani artykuly,zawsze beda cenna sprawa,ja jestem urodzonym w naszym miescie WROCLAW I RODZINA.Czy moze pani podpowiedziec,jak zalatwic sprawy spadkowe I jakie sa wymagane dokumenty,przepraszam,ze pytam,wielu prawnikow,to ogrom niescislosci,kazdy mowi,takie czy inne dokumenty do sprawy o nabycie spadku,bardzo prosze.

Odpowiedz

bruno Październik 20, 2015 o 18:16

Bardzo przepraszam,jezeli napisalem cos nie tak,ma problem z siostrzenica.

Odpowiedz

Bartek Styczeń 6, 2016 o 00:52

Witam, mam pytanie odnośnie terminów nowej ustawy prawa spadkowego. Mój ojciec zmarł 11.04.2015 zostawił po sobie długi, ja notarialnie odrzucilem spadek w sierpniu 2015, następny zstepny po mnie jest brat ojca z którym zarówno ojciec jak i ją nie utrzymowalismy kontaktów, natomiast nie chciałbym by odziedziczył długi, z racji tego mam dwa pytania:
1. Brat ojca dowiedział się 3.01.2016, poinformowalismy go by odrzucił spadek, i czy ma 6 miesięcy na odrzucenie od powyższej daty czy od momentu mojego odrzucenia ( wiem że teoretycznie od momentu dowiedzenia się ale nie chciałbym by ktoś to podważył)?
2. Czy brat i następni zstępni gdy nie złoża oświadczenia przyjmują spadek z dobrodziejstw em inwentarza mimo iż ojciec zmarł przed wejściem w życie ustawy?

Odpowiedz

Angelika Luty 19, 2016 o 13:52

A jesli formalnie żadnego spadku nie było,(po mamie) a po 6msc od śmierci, firma windykacyjna mnie(córkę zmarłej) poszukuje i prosi o kontakt w sprawie spłaty należności. Co moge z tym zrobic jesli chce uniknąć odpowiedzialności ?

Odpowiedz

Agata Kowalska Kwiecień 20, 2016 o 14:30

Witam, zlozylam sprawe o spadek po uplywie 6 miesiecy. Mieszkam za granica i nie wiedzialam, ze jest okres 6 miesiecy po smierci mamy. Urzad skarbowy nalozyl nam nie kare ponas 30 tys zlotych, poniewaz w spadku przypadl mi stary dom. Dom ten nalezy w ogole do spoldzielni, ja nawet nie mam aktu wlasnosci. Ksiega wieczysta jest na spoldzielnie. Nie wiem co robic. Ze spoldzielnia nie idzie sie porozumiec. Juz tylu prawnikow mialam zaangazowanych i nikt nie potrafi tej sprawy ruszyc. Prosze o pomoc.
Dodam jeszcze, ze jestem jedynakiem a spadek jest po mamie.

Odpowiedz

Dorota Styczeń 10, 2017 o 20:00

Dobry wieczor zostalam wdowa .A z moim zmarlym mezem wspolne mieszkanie wlasnosciowe w Tbs wiec zlozylam sprawe spadkowa w Sadzie.Tam Sedzina poinfirmowala mnie ze w dziedziczeniu mieszkania nie jestem tylko ja.NIE MIELISMY dzieci.Mieszkanie dorabialismy sie sami bez niczyjej pomocy .Moj malzonek mal siedmioro rodzenstwa i im w swietle prawa tez sie nalezy..? Tylko dlaczego…?nigdy nam nie pomagali.Co mam poczac gdy nie odmowia spadku..?musze ich splacic? Mam konto oszczednosciowe nalezace do mnie czy beda to takze wliczac do majatku wspolnego.? Bardzo prosze o porade

Odpowiedz

janina Kwiecień 27, 2017 o 16:40

proszę o poradę nabyłam spadek po męzu w 1/2 części oraz bratanek męża w 1/4 i córka zmarłej bratanicy w 1/4 częsci wraz z dobrodziejstwem inwentarza, w terminie nie odrzucili spadku i muszą zaplacić podatek skarbowy (odziedziczyłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe i dom z działka na wsi) chcę sprzedać dom na wsi jakie są procedury związane z pozostałymi spadkobiercami

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: