Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Prawo spadkowe – terminy

Cóż prawo spadkowe rządzi się swoimi prawami…

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest konieczność dochowania terminów.

(generalnie w sprawach sądowych kwestia terminów jest po prostu bardzo ważna, a konsekwencje uchybienia terminom zazwyczaj dla stron dość dotkliwe…)

Więc dziś słowo o najistotniejszych terminach, jakie ustanawia prawo spadkowe. 

W prawie spadkowym pewne czynności mogą być dokonane zawsze – nawet wiele lat po śmierci spadkodawcy.

Na przykład wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku można zawsze.

Bez ograniczeń czasowych można też wnieść do sądu wniosek o podział majątku spadkowego czyli o dział spadku.

Ale w innych sytuacjach już o tych terminach trzeba pamiętać. Przede wszystkim – w pierwszej kolejności termin – chyba najważniejszy,  bo wiążący się dla strony z dość daleko idącymi konsekwencjami.

Spadkobierca ma sześć miesięcy (od kiedy dowiedział się o swoim powołaniu do spadku) na podjęcie decyzji, czy spadek przyjmuje czy odrzuca. Jeśli w tym terminie nic nie zrobił, oznaczać to będzie, iż  przyjął spadek wprost- a więc z odpowiedzialnością za długi.

Innym ważnym terminem jest termin do wystąpienia do sądu z pozwem o zachowek.

Obecnie jest to termin pięcioletni.

Po jego upływie roszczenie będzie przedawnione.

Ponadto:

Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Na nieważność testamentu z  przyczyn określonych w ustawie nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.(o samej nieważności będzie wkrótce obszerny wpis)

No i coś jeszcze z prawa podatkowego.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn spadkobierca ma pół roku (sześć miesięcy) na dopełnienie formalności (zgłoszenie nabycia spadku) przed Urzędem Skarbowym…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. lech1963
   11 lipca 2014 @ 07:22

   Bardzo dobre zestawienie, dużo wyjaśnia i rozjaśnia 🙂 często niejasne rozumowanie spadkobierców!

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *