Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Napisałeś testament? To świetnie, ale…

Wiele razy na blogu wskazywałam, iż napisanie przemyślanego testamentu jest dobrym pomysłem. Mówiłam, iż warto rozważyć takie działanie, także (zwłaszcza) w sytuacji gdy jako młody człowiek prowadzisz swoją firmę, masz dzieci z kilku związków czy też pozostajesz w związku nieformalnym. Pamiętasz też zapewne, iż w małżeństwach które nie mają dzieci, małżonek nie jest jedynym spadkobiercą – w przypadku dziedziczenia ustawowego.

Tak więc znasz zalety i korzyści, jakie daje przemyślany testament i taki też testament właśnie napisałeś.

To bardzo istotne, ale… pozostaje jeszcze (co najmniej) jedna ważna sprawa.

 

Testament. Czy pomyślałeś o tym, że…

 

Ktoś (spadkobiercy) powinni wiedzieć o tym, iż napisałeś testament?

Zastanowiłeś się skąd ci spadkobiercy w przyszłości będą wiedzieli o tym, że istnieje jakiś testament?

Chyba wiele już razy wspominałam, iż dobrym pomysłem jest testament w formie notarialnej. Taki testament znacznie łatwiej odnaleźć, niż testament w zwykłej pisemnej formie.

 

Na marginesie: przepisy prawa spadkowego przewidują taką instytucję jak “wykonawca testamentu”.

Może to okaże się dobrym pomysłem w Twoim przypadku?

Jeśli tak uznasz, to wskaz taką osobę właśnie w treści testamentu.

 

Możesz oczywiście powiedzieć spadkobiercom o fakcie sporządzenia testamentu. Ale są sytuacje, kiedy może okazać się to niekoniecznie dobrym pomysłem. Możesz też rozważyć poinformowanie o tym fakcie (a dobrze byłoby tez o miejscu, gdzie testament będzie przechowywany) innej osoby, spoza kręgu spadkobierców. Możliwości są więc –  jak sam widzisz – różne. Teraz – choć w skrócie – dwa słowa o rozwiązaniu pewnym i wartym zastosowania w praktyce.

Może jeszcze tego nie wiesz, ale istnieje coś takiego jak rejestr testamentów – NORT.

Istnieje nie od dziś, niedługo minie 10 lat od jego powstania.

Więcej informacji znajdziesz tu.

Jeśli pojawią się pytania dotyczące tego zagadnienia, odpowiem w osobnym wpisie.

Zarejestrowanie testamentu nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

Dlatego też tym bardziej warto rozważyć takie działanie – ułatwi to znacząco spadkobiercom poszukiwanie testamentu.

 

Praktyczny aspekt

 

To, o czym piszę ma bardzo praktyczne znaczenie:

jeśli już decydujesz się na napisanie testamentu to przecież zależy Ci,  aby w przyszłości nabycie spadku nastąpiło zgodnie z Twoja wolą wyrażoną w testamencie, prawda?

Zdarza się – i to częściej niż myślisz, że  spadkobiercy nie wiedzą o testamencie. W takiej sytuacji ktoś składa wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku według zasad ustawowych… i nabycie spadku następuje według zasad ustawowych. Bywa, iż ktoś znajduje testament przypadkiem nawet po upływie znacznego czasu od daty orzeczenia sądu w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

 

Owszem, przepisy – tym razem kodeksu postępowania cywilnego – przewidują też takie sytuacje.

Wspominałam już o takich sytuacjach. Wkrótce jednak wrócę do tematu.

“Odkręcenie” całej sytuacji – choć  możliwe  – jest niestety dość (czasem nawet bardzo) trudne.

Nie po to też pisze się testament, aby sąd orzekł o nabyciu spadku według reguł ustawowych, bo nikt nie złożył tego testamentu w sądzie, prawda?

 

Tak, testament możesz zmienić czy też odwołać, jeśli tylko uznasz, iż są podstawy aby to zrobić.  To twoja decyzja i nie musisz się tłumaczyć, dlaczego chcesz to zrobić.

Tylko znowu: jeśli zdecydowałeś napisać kolejny testament (być może też odwołać wszystkie wcześniejsze testamenty) to zastanów się jak osoby, które powołujesz do dziedziczenia w tym ostatnim testamencie dowiedzą się w przyszłości o tym fakcie.

 

A jeśli masz wątpliwości w kwestii tego czym jest “przemyślany” testament i jakie rozwiązanie będzie dobre w Twoim konkretnym przypadku: napisz do mnie maila, wspólnie się nad tym zastanowimy.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. Halina
   8 marca 2020 @ 20:34

   Witam,chce napisac testament a w nim zapisac mieszkanie mojej wnuczce ktora mieszka w Szwecji…jest corka syna z pierwszego malzenstwa,syn ma prawo do zachowku a gdy go np.zabraknie zachowek mialby przypadac drugiej wnuczce z drugiego malzenstwa…czy w tym wypadku zachowek jest dzielony na dwie wnuczki czy otrzymuje ta druga?synowa chce pozbawic jakiegokolwiek zachowku…dziekuje i pozdrawiam…ps.czy lepiej napisac testament u notzriusza>

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *