Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Nabycie spadku w części??

Wpis zainspirowany jednym z pytań zadanych przez czytelników.

Nie wdając się w szczegóły, chodziło o to, czy można nabyć spadek „w części” – np. czy tylko jedną nieruchomość, aby szybko móc ją sprzedać.

Niestety.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego jest jednoznaczne.

A Sąd Najwyższy stwierdził tak:

Niedopuszczalne było stwierdzenie nabycia spadku tylko odnośnie części majątku spadkowego albo w stosunku do niektórych spadkobierców.

Stwierdzenie nabycia spadku względem części majątku spadkowego albo tylko w stosunku do niektórych spadkobierców jest niedopuszczalne.(postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 23 czerwca 1967 r., sygn. akt III CZ 104/67)

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  1 Comment

  1. Joanna
   21 września 2015 @ 08:23

   Mieszkam w USA od 10 lat. W Polsce mam mieszkanie a w USA dom i rzeczy ruchome. Czy mogę zapisać majątek w Polsce siostrze, a majątek w USA mojemu partnerowi? Jakiem prawu podlegałaby taka sprawa?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *