Slider

Mam testament. Po co jeszcze wskazywać we wniosku spadkobierców ustawowych?

Dysponujesz testamentem (może nawet i w formie aktu notarialnego) w którym to testamencie sporządzający testament właśnie ciebie wskazuje jako spadkobiercę?

To już dużo, ale… sam testament to jeszcze za mało. Potrzebne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (ewentualnie sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia)

A żeby takie postanowienie uzyskać, trzeba będzie złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

A w tym wniosku wskazać uczestników postępowania. Uczestników – czyli spadkobierców ustawowych (chodzi o osoby, które dziedziczyłyby po spadkodawcy, gdyby nie było testamentu)

Wynika to z treści przepisu – konkretnie chodzi o art. 669 kodeksu cywilnego:

Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na która wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Czyli sąd tych spadkobierców zgodnie z treścią przepisu powinien wezwać na rozprawę.

Pewnie się zastanawiasz w jakim celu, skoro to Ty jesteś wskazany w treści testamentu?

(tu mała uwaga: w testamencie można powołać więcej niż jednego spadkobiercę)

Ale dla uproszczenia zakładając, iż akurat z treści testamentu wynika, że w testamencie powołany został tylko jeden spadkobierca.

Może sobie pomyślałeś, że to tylko utrudnienie życia takim spadkobiercom testamentowym?

Wiem, dla Ciebie może to niezrozumiały obowiązek, ale … z jakiegoś powodu racjonalny ustawodawca taki przepis w kodeksie zamieścił.  Spadkobiercy mogą np. próbować taki testament zakwestionować. To jedno. Ale może ktoś z kręgu tych spadkobierców dysponuje innym testamentem sporządzonym przez spadkodawcę (sporządzonym wcześniej lub później, zupełnie sprzecznym z twoim testamentem, albo też  chociaż w pewnym zakresie możliwym do pogodzenia) No i jeszcze np. taki drobiazg, iż w pewnych sytuacjach taki spadkobierca ustawowy będzie mógł domagać się zachowku. A termin otwarcia i ogłoszenia testamentu na rozprawie ma znaczenie, jeśli chodzi o przedawnienie roszczenia…

Tak więc sam fakt posiadania testamentu to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest potwierdzenie praw do tego spadku. W sądzie lub u notariusza. o notarialnym potwierdzeniu praw do spadku już mówiłam, ale wkrótce wrócę do tematu. A jakby ktoś pytał: nie, nie wystarczy że u notariusza stawisz się Ty jako spadkobierca testamentowy…

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

agnieszka Maj 3, 2017 o 15:33

babcia zapisała mi testamentem notarialnym domek o wartosci 200 tys,zł
do remontu ale jest jeszcze 4 wnuków. jeśli wystąpią o zachowek to ile
musiałabym im wypłacić. mam 5 dzieci i nie mam pieniędzy.nie wiem co
robić.

Odpowiedz

Krystyna Maj 9, 2017 o 01:07

Testament był sporządzony notarialnie, chodzi o mieszkanie własnościowe,które ciocia przepisała za opiekę córce kuzynki. Jestem ustawowym spadkobiercą. Sąd wysyła mi różne dokumenty listem poleconym, żąda odpisu aktu urodzenia i ślubu. Za odpisy musiałam zapłacić 44 zł plus opłata za list polecony. Wiadomo, że nic mi sie nie należy a muszę ponosić koszty. Jestem w podeszłym wieku i mam tego dość. Czy tak ma być, czy można sie od tego uwolnić. Miałam zamiar napisać do sadu 500 km oddalonego, że nie interesuje mnie ta sprawa i nie dotyczy, niech przestanie do mnie wysyłać dokumenty. Dziękuję z odpowiedź.

Odpowiedz

Ewelina Maj 20, 2018 o 11:33

Mam testament po wujku. Rodzeństwo wujka nie żyje. Czy jeśli dzieci rodzeństwa wujka nie robiły postępowania spadkowego po swoich rodzicach, to będę musiała wystąpić do sądu również o stwierdzenie nabycia spadku po tych ich rodzicach czy wystarczy, ze oni zostaną wezwani do sądu w mojej sprawie i nie musi być przeprowadzane postępowanie spadkowe po ich rodzicach.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: