Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Kto może dysponować spadkiem niepełnoletniego dziecka?

Katarzyna Skowrońska12 sierpnia 2014Komentarze (1)

Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa, to oczywiście : rodzice.

I to jest w zasadzie  dobra odpowiedź, ale…

Jeśli Ty np. jako babcia lub dziadek chcesz przekazać wnukowi swój majątek, ale z jakiegoś powodu nie masz zaufania do rodziców dziecka, możesz  w testamencie zastrzec, że przedmioty które dziecku w testamencie przekazujesz, nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców.

 

Tak właśnie stanowi art. 102 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

art. 102.k.r i o. :

W umowie darowizny albo w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców.

Czyli: aby inna osoba mogła zarządzać majątkiem, który dziecko odziedziczy, musi to wynikać wprost z treści testamentu.

Pamiętaj tylko że:  

To, że rodzice „zarządzają” spadkiem, który otrzymało dziecko, nie znaczy iż mogą zrobić, co im się tylko podoba.

Bo (na szczęście??) nie mogą.

Jeśli dziecko odziedziczyło po babci mieszkanie, a rodzice chcieliby go sprzedać, muszą najpierw mieć postanowienie sądu, w którym sąd wyrazi na to zgodę.

A aby taką zgodę sądu uzyskać najpierw trzeba złożyć wniosek.

Wniosek powinien być konkretnie umotywowany- tzn. trzeba wyjaśnić sądowi dlaczego chcemy nieruchomość sprzedać, a także przekonać sąd, iż taka sprzedaż będzie zgodna z interesem dziecka.

Ps. Tylko nie pytaj, czy sąd zawsze „z automatu” taką zgodę daje, temu kto o nią zawnioskuje…

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Agnieszka Swaczyna 12 sierpnia, 2014 o 22:24

    Dla osó mających wątpiwości, odpowiem – nie zawsze sąd daje zgodę na sprzedaż mieszkania należącego do dziecka :-). Nic nie dzieje się “z automatu”.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: