Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Jak odwołać testament?

Jak nie napiszesz testamentu, to dziedziczenie nastąpi według zasad ustawowych. To już pisałam – wiem, pewnie więcej niż raz. Pisałam też, że testament najlepiej sporządzić w formie notarialnej (jeśli myślisz, że to kosztuje dużo- to nie, nie masz racji- koszt testamentu wcale duży nie jest) A jeśli nie decydujesz się na formę notarialną – napisz cały tekst własnoręcznie i wyraźnie podpisz. Ale sporządzanie testamentu to jedno. Czy jednak wiesz, jak odwołać testament?

To istotna kwestia.

Napisałeś testament – myślisz więc, że wszystko ok i nie ma do czego wracać.

No to niezupełnie tak.

Bo przecież sytuacja życiowa może bardzo się zmienić.

Może przemyślałeś sytuację i jednak chcesz powołać do dziedziczenia inną osobę? Może zmieniłeś stan cywilny – wziąłeś (kolejny) ślub albo przeciwnie – podjąłeś decyzję o rozwodzie? A może przy pisaniu tego testamentu nie wiedziałeś, że jest coś takiego, jak zapis windykacyjny i teraz chciałbyś przekazać konkretne rzeczy określonym osobom? Albo może są podstawy, aby kogoś wydziedziczyć? A może osoba, którą wskazałeś w testamencie jako swojego spadkobiercę, zmarła wcześniej?

Widzisz, ile jest różnych możliwości?

A przecież to tylko przykłady sytuacji, kiedy dobrze jest do tego testamentu napisanego wcześniej wrócić i zastanowić się, czy w dalszym ciągu chcemy tak właśnie rozporządzić swoim majątkiem.

Sama zmiana sytuacji życiowej nie spowoduje przecież, że testament sam się zmieni.

Za to osoba, która testament napisała może ten testament zmienić lub odwołać.

Zgodnie z treścią przepisu:

odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

I dalej:

Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

Tak więc:

zastanów się, co konkretnie jest Twoim celem. Jak chcesz rozporządzić swoim majątkiem? Przemyśl, jak ma to wyglądać. Pamiętaj – emocje nie zawsze są najlepszym doradcą. Czasem lepiej zapytać doświadczonego prawnika.

I jeszcze:

zastanów się, czy spadkobiercy nie powinni wiedzieć, o tym że napisałeś (nowy) testament.

A może dobrze by było zarejestrować ten testament w takim specjalnym rejestrze (NORT)?

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *