Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczenie przez małżonka jak nie było dzieci

Dziedziczenie to temat, który generuje mnóstwo wątpliwości. I ja to rozumiem, bo nie jest to łatwy temat. A e jest to blog spadkowy wyjaśniam takie wątpliwości.

Na podstawie testamentu można ustanowić małżonka jedynym spadkobiercą.

No dobrze, możesz zapytać: a co gdy tego testamentu jednak nie było?

Najpierw najprostsza sytuacja  gdy spadkodawca miał żonę czy męża oraz dzieci.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Tu jeszcze mała uwaga: dzieci z różnych związków dziedziczą w takim samym stopniu, prawo  nie różnicuje dzieci z małżeństwa i spoza małżeństwa.

 

Dziedziczenie przez małżonka jak nie było dzieci

 

Może tak być, iż małżonkowie nie mieli dzieci. Zakładamy, iż nie mówimy o sytuacji, gdy małżonkowie mieli dziecko, które zmarło wcześniej, ale pozostawiło swoje dzieci. To jeszcze inna sytuacja. Mówimy o małżeństwie, które nie miało w ogóle dzieci.

Tak więc  może będzie to dla Ciebie zaskakujące, ale w małżeństwach bezdzietnych małżonek nie jest jedynym spadkobiercą.

Jeśli małżonek nie jest jedynym spadkobiercą, kto inny dziedziczy razem z żyjącym małżonkiem?

 

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

 

Tak, właśnie tak brzmi przepis:

Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

Czyli reasumując:

Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

I finalnie:

W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

 

Chcesz, aby dziedziczył tylko małżonek, gdy są inni spadkobiercy ustawowi?

Da się,  ale tu trzeba pomyśleć o testamencie. A jeśli już zdecydujesz się wskazać małżonka jako jedynego spadkobiercę: wiesz, czy w Twoim przypadku są osoby, które byłyby uprawnione do domagania się zachowku od tego małżonka jako spadkobiercy?

 

A może… wcale nie chcesz, aby małżonek po Tobie dziedziczył?

Może np. jesteś w trakcie sprawy rozwodowej i chcesz, aby dziedziczyły inne osoby niż mąż czy żona?

Tak właśnie: aż do czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego jesteście małżeństwem.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *