Katarzyna Skowrońska

adwokat

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga...
[Więcej >>>]

Konsultacje online +48 601 160 246

Dziedziczenie długów – nowelizacja podpisana

Katarzyna Skowrońska02 kwietnia 20157 komentarzy

Niedługo – za kilka miesięcy – zmiany wejdą w życie.

Prezydent właśnie podpisał ustawę zmieniającą przepisy kodeksu cywilnego.

Oznacza to, iż już wkrótce zasadą będzie przyjmowanie spadku z tzw. “dobrodziejstwem inwentarza”.  (do tej pory w taki sposób nabywały spadek dzieci oraz osoby prawne).

Po wejściu w życie tych zmian będzie inaczej.

Spadkobiercy będą więc odpowiadać za długi tylko do wartości odziedziczonego majątku. No chyba, że spadek odrzucą…

Będą też zmiany w przepisach, jeśli chodzi o sam spis inwentarza. Obecnie takim spisem zajmuje się komornik, wykonanie takiego spisu zajmuje jednak sporo czasu i wiąże się z kosztami, w szczególności gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość i rzeczoznawca musi oszacować jej wartość.

O tym, co dokładnie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i jak w (niedalekiej)  przyszłości będzie wyglądać ów spis inwentarza wyjaśnię w jednym z najbliższych wpisów.

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojciech Rudzki - blog o spółce cywilnej 3 kwietnia, 2015 o 01:06

  Z punktu widzenia spadkobierców zmiana zdecydowanie na korzyść. Z punktu widzenia mediów – zdecydowana zmiana na niekorzyść, prawdopodobnie zakończy to temat cyklicznych publikacji z serii “nie znałam ojca / matki / dziadka, a zostały mi po nim same długi”.

  Odpowiedz

  Wdowa 24 lipca, 2015 o 22:20

  Mam 2 pytania: czy nowa ustawa dotyczy też spraw sprzed wejścia jej w życie? (Mąż zmarł w 2013 r., w 2014 rozpoczęła się sprawa o ustalenie spadkobierców, zakończyła w 2015).
  Co komornik może spisać jako majątek jeśli sąd nakazał inwentaryzację?

  Odpowiedz

  Dorota 19 października, 2015 o 09:26

  Dzień dobry.
  Zmarł brat naszego nieżyjącego ojca. Był kawalerem i mieszkał wspólnie z dwoma samotnymi braćmi. Od śmierci ojca nie utrzymywaliśmy z nimi kontaktów, nie znaliśmy ich sytuacji majątkowej. W dniu pogrzeby zapytaliśmy tylko, czy wujek nie miał zaciągniętych kredytów. Od jego braci otrzymaliśmy ustną odpowiedź, że nie. Sprawdzaliśmy w bankach na własną rękę czy nie były zaciągnięte kredyty, ale poza jednym bankiem wszystkie inne zasłaniały się tajemnicą. Spóźniliśmy się z terminem na odrzucenie spadku. Obecnie otrzymaliśmy wezwanie z sądu o ustalenie nabycia spadku złożone na wniosek banku kredytującego wuja. Czy na sprawie możemy zrzec się spadku. Czy mamy jakąś szansę aby nie przejąć długów wuja.

  Odpowiedz

  iwona 9 czerwca, 2016 o 20:22

  prosze o pomoc.rozeszlam sie z mezem 20lat temu mamy syna27l.maz mial mieszkanie w kamienicy wlasnosciowe zmarl.ale sa 2siostry i brta.czy moga nam zagozic w sensie sprzedac wynajac bez zgody synawiem ze jest jedynym spadkobierca

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 13 czerwca, 2016 o 12:17

  Czy miało już miejsce postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
  Ktoś kto nie jest właścicielem, nie może sprzedać mieszkania.

  Odpowiedz

  Dominika 19 stycznia, 2018 o 23:33

  witam,
  mam pytanie mój tato zmarł 30.05.2014r.z moją siostrą nie utrzymywałyśmy z nim kontaktu.przyszło nie dawno pismo z firmy windykacyjnej o spłatę długu po naszym tacie…co możemy zrobić z siostrą aby jednak nie spłacić tego długu?

  Odpowiedz

  Katarzyna Skowrońska 25 stycznia, 2018 o 14:12

  Na pewno zachęcam do kontaktu z adwokatem w miejscu zamieszkania. Warto też przeanalizować sytuację pod kątem przedawnienia długów.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: