Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dziedziczenie długów – nowelizacja podpisana

Niedługo – za kilka miesięcy – zmiany wejdą w życie.

Prezydent właśnie podpisał ustawę zmieniającą przepisy kodeksu cywilnego.

Oznacza to, iż już wkrótce zasadą będzie przyjmowanie spadku z tzw. “dobrodziejstwem inwentarza”.  (do tej pory w taki sposób nabywały spadek dzieci oraz osoby prawne).

Po wejściu w życie tych zmian będzie inaczej.

Spadkobiercy będą więc odpowiadać za długi tylko do wartości odziedziczonego majątku. No chyba, że spadek odrzucą…

Będą też zmiany w przepisach, jeśli chodzi o sam spis inwentarza. Obecnie takim spisem zajmuje się komornik, wykonanie takiego spisu zajmuje jednak sporo czasu i wiąże się z kosztami, w szczególności gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość i rzeczoznawca musi oszacować jej wartość.

O tym, co dokładnie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza i jak w (niedalekiej)  przyszłości będzie wyglądać ów spis inwentarza wyjaśnię w jednym z najbliższych wpisów.

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  7 komentarzy

  1. Wojciech Rudzki - blog o spółce cywilnej
   3 kwietnia 2015 @ 01:06

   Z punktu widzenia spadkobierców zmiana zdecydowanie na korzyść. Z punktu widzenia mediów – zdecydowana zmiana na niekorzyść, prawdopodobnie zakończy to temat cyklicznych publikacji z serii “nie znałam ojca / matki / dziadka, a zostały mi po nim same długi”.

   Reply

  2. Wdowa
   24 lipca 2015 @ 22:20

   Mam 2 pytania: czy nowa ustawa dotyczy też spraw sprzed wejścia jej w życie? (Mąż zmarł w 2013 r., w 2014 rozpoczęła się sprawa o ustalenie spadkobierców, zakończyła w 2015).
   Co komornik może spisać jako majątek jeśli sąd nakazał inwentaryzację?

   Reply

  3. Dorota
   19 października 2015 @ 09:26

   Dzień dobry.
   Zmarł brat naszego nieżyjącego ojca. Był kawalerem i mieszkał wspólnie z dwoma samotnymi braćmi. Od śmierci ojca nie utrzymywaliśmy z nimi kontaktów, nie znaliśmy ich sytuacji majątkowej. W dniu pogrzeby zapytaliśmy tylko, czy wujek nie miał zaciągniętych kredytów. Od jego braci otrzymaliśmy ustną odpowiedź, że nie. Sprawdzaliśmy w bankach na własną rękę czy nie były zaciągnięte kredyty, ale poza jednym bankiem wszystkie inne zasłaniały się tajemnicą. Spóźniliśmy się z terminem na odrzucenie spadku. Obecnie otrzymaliśmy wezwanie z sądu o ustalenie nabycia spadku złożone na wniosek banku kredytującego wuja. Czy na sprawie możemy zrzec się spadku. Czy mamy jakąś szansę aby nie przejąć długów wuja.

   Reply

  4. iwona
   9 czerwca 2016 @ 20:22

   prosze o pomoc.rozeszlam sie z mezem 20lat temu mamy syna27l.maz mial mieszkanie w kamienicy wlasnosciowe zmarl.ale sa 2siostry i brta.czy moga nam zagozic w sensie sprzedac wynajac bez zgody synawiem ze jest jedynym spadkobierca

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    13 czerwca 2016 @ 12:17

    Czy miało już miejsce postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku?
    Ktoś kto nie jest właścicielem, nie może sprzedać mieszkania.

    Reply

  5. Dominika
   19 stycznia 2018 @ 23:33

   witam,
   mam pytanie mój tato zmarł 30.05.2014r.z moją siostrą nie utrzymywałyśmy z nim kontaktu.przyszło nie dawno pismo z firmy windykacyjnej o spłatę długu po naszym tacie…co możemy zrobić z siostrą aby jednak nie spłacić tego długu?

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    25 stycznia 2018 @ 14:12

    Na pewno zachęcam do kontaktu z adwokatem w miejscu zamieszkania. Warto też przeanalizować sytuację pod kątem przedawnienia długów.

    Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *