Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dostałam dom w spadku – czy mąż ma do niego prawo?

Może wydaje Ci się, iż w małżeństwie zawsze absolutnie jest wspólne? No to tak do końca nie jest. Co prawda w dacie zawarcia małżeństwa powstaje majątek wspólny, ale… oprócz majątku wspólnego małżonkowie mają też  swoje majątki osobiste. I jest całkiem długa lista składników, które stanowią te majątki osobiste.

Dla wielu osób będzie to rozczarowaniem, dla innych ulgą, ale przepisy kodeksu rodzinnego są dość jasne: odziedziczony majątek jest majątkiem osobistym małżonka, który ten majątek odziedziczył.

I w sumie na tym można byłoby zakończyć ten wpis, ale…

Może chciałbyś wiedzieć jeszcze:

 

Czy ma znaczenie, że oboje mieszkamy w tym domu od wielu lat?

Nie, to nie ma znaczenia.

Czy ma znaczenie, że jesteśmy 20 lat po ślubie?

Nie, to też nie ma znaczenia.

A to, że jestem zameldowana w tym domu?

Także i to nie czyni odziedziczonego domu wspólnym majątkiem, niestety – zameldowanie jest dużo mniej istotne, niż się wielu osobom wydaje.

A może ma znaczenie, że ja włożyłam swoje oszczędności sprzed ślubu w remont tego domu?

Cóż… pewne znaczenie może mieć, ale na pewno nie czyni to odziedziczonego domu Waszym wspólnym domem.

Czy jest więc w ogóle możliwe, aby odziedziczony dom był jednak majątkiem wspólnym?

Tak, zacznijmy od tego, iż sam spadkodawca może powołać do dziedziczenia zarówno swoje dziecko, jak i zięcia czy synową – ale to jednak zdarza się dość rzadko. Jeśli jednak spadek odziedziczył tylko jeden małżonek: jest możliwe, aby rozszerzyć wspólność ustawową o dany składnik majątkowy. Oczywiście musi być tu zgoda małżonka, który jest spadkobiercą. A sama taka umowa musi mieć formę notarialną. Podstawy takiej umowy trzeba szukać w kodeksie rodzinnym. Zainteresował Cię ten wątek? Daj znać w komentarzach, poświęcę temu zagadnieniu osobny wpis, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

 

Czy ten temat ma znaczenie praktyczne? Tak, i to duże.

 

Właściciel domu może dowolnie nim dysponować.

Coś jest tylko Twoje? Nie potrzebujesz zgody innych osób, w tym np. małżonka aby sprzedać to, co należy tylko do Ciebie.

I dopóki jesteście zgodnym małżeństwem, może nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale zastanów się: co będzie jeśli dojdzie do rozwodu?

Po rozwodzie dzieli się majątek – ale podziałowi podlega majątek wspólny małżonków.

Jeśli więc dom, w którym mieszkaliście wiele lat należy tylko do męża czy do żony:

po rozwodzie możesz zostać w trudnej sytuacji.

Ale rozwód to tylko z możliwych trudnych sytuacji (wiem, mało kto dopuszcza taką możliwość)

Jeśli Ty ze swojego majątku osobistego robiłaś nakłady na dom należący tylko do męża – finansowałaś duży remont tego domu, ale niestety nie bardzo potrafisz to wykazać: sytuacja może stać się naprawdę nieciekawa.

Na marginesie: chyba częściej zdarza się w praktyce, iż to żona finansuje remont domu odziedziczonego przez męża, niż odwrotnie? Chyba, że się mylę?

Tak czy inaczej: spadek należy do tego małżonka, który ten spadek odziedziczył.

Nie chcę nikogo straszyć: po prostu warto wiedzieć, co wynika z treści przepisów i jakie są konsekwencje tego, co stanowią przepisy. I to co powtarzam bardzo często: zapoznaj się z treścią przepisów i podejmij świadomie decyzję.

Inną problematyczną sytuacją może być np. śmierć małżonka, który jest właścicielem domu.

Wiedziałeś, że w małżeństwach bezdzietnych małżonek nie jest jedynym spadkobiercą?

Tak więc sam widzisz: to, o czym piszę ma znaczenie w praktyce.

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *