Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Dochodzenie wierzytelności od spadkobierców – ciąg dalszy

Wpis o tym, jak można dochodzić swoich należności od spadkobierców dłużnika cieszył się sporym zainteresowaniem. Tak więc dziś zapowiadany ciąg dalszy.

Pierwszą część wpisu – w formie wywiadu – znajdziesz tu.

Choć zapewne i tak dobrze pamiętasz poruszającą historię o panu Zenonie, który nie miał dużej wiedzy w kwestii następców prawnych swojego dłużnika, a także niezbyt dobrze orientował się w przepisach prawa, ale na szczęście trafił na profesjonalny  blog prawniczy?

Chyba nie będę musiał znowu tych spadkobierców pozywać do sądu ?

Pozew nie będzie konieczny.

Można jakoś „przepisać” ten wyrok, aby były tam nazwiska spadkobierców? Jak mam uzyskać ten tytuł … wykonawczy na spadkobierców? I żeby wszyscy spadkobiercy tam jeszcze byli wskazani – p. Zenon miał coraz więcej wątpliwości.

Służy temu postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności wobec spadkobierców. Dysponując postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku będziemy znać wszystkich spadkobierców. Podobnie rzecz się ma z aktem poświadczenia dziedziczenia.

I ile to potrwa? To znaczy to całe „przepisywanie” wyroku?

Dokładne oznaczenie czasu trwania sądowego postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku czy postępowania klauzulowego nie jest możliwe gdyż zależy to od wielu czynników min. od poprawności złożonych wniosków czy kompletności załączonych dokumentów. Tam gdzie wchodzi w grę dziedziczenie przez małoletnich sprawy mogą się dodatkowo skomplikować. Dlatego w sprawach spadkowych wskazane byłoby skorzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego.

I czy jak tych spadkobierców jest kilkoro, to mogę całej sumy domagać się od jednego z nich, czy muszę od wszystkich po takiej samej części moich pieniędzy??

Od chwili stwierdzenia nabycia spadku czy poświadczenia dziedziczenia do chwili działu spadku możemy żądać od każdego ze spadkobierców zmarłego dłużnika całej zaległej należności.

Od chwili działu spadku możemy żądać od danego spadkobiercy tylko takiej części niezapłaconej należności, w jakiej spadkobierca dziedziczy po zmarłym dłużniku. Oznacza to, że np. gdy córka zmarłego dziedziczy ¼ spadku po nim, to tylko ¼ całości zaległej należności możemy dochodzić od córki. Pozostałej części długu możemy żądać od pozostałych spadkobierców. Oczywiście w takiej części w jakiej dziedziczy po zmarłym dłużniku każdy z nich.

No i pewnie znowu poniosę duże koszty? 

Wniosek o sądowe stwierdzenie nabycia spadku wiąże się z opłatą w kwocie 50 zł. Dodatkowo od każdej osoby, od której jest odbierane oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku pobierana jest dodatkowa opłata 50 zł. Postępowanie klauzulowe w przypadku nadania klauzuli wykonalności przeciwko innej osobie niż wskazana w wyroku, a taką sytuacją jest nadanie klauzuli przeciwko spadkobiercom, wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty stałej w kwocie 50 zł.

No i jak komornik będzie egzekwował od dziecka?

Jeśli komornik będzie dysponował uprawniającym do egzekucji tytułem wykonawczym nie ma przeszkód prawnych aby egzekwował dług z majątku małoletniego dziecka. Jednak z uwagi na ochronę prawną małoletniego postępowanie takie jest zwykle bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Ale to jeszcze nic. Co,  jak się okaże, że do czasu załatwienia tych formalności z „przepisaniem wyroku”  nie będzie już żadnego majątku, bo pieniądze zostaną zabrane z konta i okaże się, że nie ma z czego egzekwować? Czy można się jakoś zabezpieczyć?

Można złożyć do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia.

Czy w ogóle jest szansa, że komornik coś zrobi?

Komornik działa na wniosek wierzyciela. Istotnym jest zatem prawidłowe sformułowanie wniosku o wszczęcie egzekucji, stały kontakt z komornikiem i omawianie z nim podejmowanych czynności jak też w zależności od sytuacji składanie dalszych wniosków w trakcie postępowania.

Jak widzisz dochodzenie wierzytelności nie jest sprawą prostą. Dlatego dobrze jest pomyśleć wcześniej i być przygotowanym na taką ewentualność.

O tym, czy można coś zrobić, aby w takiej sytuacji nie mieć takich zmartwień, jak bohater artykułu, dowiesz już wkrótce z kolejnego wpisu w tym temacie.

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

Szukaj

Tematy główne

Artykuły

Archiwum wpisów

Archiwa

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

2 komentarze

 1. Jarek
  29 stycznia 2016 @ 16:59

  witam,

  z zaciekawieniem czytam Pani bloga. Mam następującą sprawę, otóż chciałbym przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłym dłużniku.

  Po wystąpieniu do Centrum Personalizacji MSW uzyskałem informację, iż żona dłużnika oraz syn dłużnika nie mają adresu zameldowania w kraju (ani na pobyt czasowy, ani stały). Jednocześnie uzyskałem wiadomość o danych aktu małżeństwa żony dłużnika. Natomiast w odniesieniu do syna dłużnika Centrum Personalizacji MSW wskazało, iż nie został sporządzony dla niego akt urodzenia (imię ma zagraniczne, więc można założyć, że urodził się za granicą).

  Jak w takim przypadku przeprowadzić to postępowanie spadkowe? Rozumiem, że jeśli osoby te nie zamieszkują w kraju to można ustanowić dla nich kuratora? a co zrobić z brakiem aktu urodzenia syna dłużnika w kontekście dowodów załączanych do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? pozdrawiam

  Reply

 2. Pawe ł
  4 lutego 2016 @ 10:25

  Ciąg dalszy, bardzo wartościowy. Pozdrawiam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *