Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy napisanie testamentu rozwiązuje kwestię dziedziczenia?

Tak, zdecydowanie jestem zwolenniczką myślenia o przyszłości i o tym, co by było gdyby… Tak, jestem zwolenniczką pisania przemyślanych testamentów. (z naciskiem na “przemyślanych”)

Tak, testament to dobry pomysł.

Przypomnę tylko : testament ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.

Czy jednak testament zawsze rozwiązuje wszystkie problemy?

Niestety, chyba nie ma “czegoś”, co rozwiąże wszystkie problemy.

Co więcej – źle napisany testament generuje problemy, o których byś nawet nie pomyślał.

Po pierwsze: wiesz już na pewno czym jest zachowek.

Jeśli więc w testamencie wskażesz jako spadkobiercę tylko jedno ze swoich dzieci, to bardzo prawdopodobne, iż to pominięte dziecko (dzieci) wystąpią z pozwem o zachowek.

I tak – dla tej pozwanej osoby najprawdopodobniej będzie to spory problem.

Po drugie : może też być tak, iż piszesz testament jako osoba stanu wolnego, a następnie zawierasz związek małżeński.

Albo wręcz przeciwnie: w testamencie wskazałeś jako jedynego spadkobiercę ukochaną żonę, a potem doszło do rozwodu.

Przez sam fakt zmiany stanu cywilnego taki napisany wcześniej testament nie zniknie i nie straci swojej ważności.

Tu jednak istotna uwaga:

w każdej sytuacji możesz zmienić lub odwołać napisany wcześniej testament, ale pamiętaj : nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Jeśli napisałeś wcześniej testament, a znacząco zmieniła się twoja sytuacja życiowa i osobista (ślub/rozwód/narodziny dziecka) to tak – zastanów się, czy napisanego wcześniej testamentu nie zmienić.

Po trzecie: chcesz w testamencie przekazać konkretne rzeczy dla konkretnych osób? Jest taka możliwość, ale w takiej sytuacji decyduj się na testament w formie notarialnej. Jeśli w zwykłym, odręcznym testamencie wskażesz komu ma przypaść jaki składnik twojego majątku to nie: taki testament nie rozwiąże problemów związanych z dziedziczeniem.

(żeby nie było nieporozumień: testament pisany odręcznie jest ważny, ale jeśli chcesz skorzystać z instytucji zapisu windykacyjnego to wybierz formę notarialną)

Oczywiście to jeszcze nie wszystko

 

Jeśli w takim testamencie notarialnym jednemu z dzieci zapiszesz dom, a drugiemu tylko samochód (o wartości stanowiącej ułamek wartości domu) to tak – w takiej sytuacji tez będzie problem.

Tak więc po czwarte:

jeśli zdarzyłoby się tak, iż powołujesz do dziedziczenia w testamencie kilka osób (albo jeszcze gorzej : powołujesz do dziedziczenia tylko jednego spadkobiercę),a  ta osoba umrze wcześniej niż Ty, natomiast Ty nie zmienisz testamentu to tak: niestety mogą być komplikacje.

Oczywiście to zapewne jeszcze nie wszystkie komplikacje, jakie mogłyby wystąpić w sytuacji mało przemyślanego testamentu.

I jeszcze raz: nie – rozporządzenie całym majątkiem za życia – w formie darowizn – też nie rozwiązuje kwestii związanych z dziedziczeniem. Wracamy tu znowu do zagadnienia zachowku.

Widzisz?

To wcale nie jest aż tak proste, jak mogłoby się wydawać.

I zmierzając już do końca tego wpisu:

tak, testament napisany w całości odręcznie będzie ważny.

Podkreślam: w całości pismem odręcznym, nie wystarczy tylko odręczny podpis.

To teraz po piąte:

co z tego, że napiszesz bardzo dobry testament, jeśli zostanie on  przypadkiem zniszczony, bądź też całkiem celowo schowany przez kogoś, kto nie zgadza się z jego treścią? Takie sytuacje naprawdę się zdarzają.

Między innymi dlatego powstał rejestr testamentów NORT, gdzie taki testament może być zarejestrowany.

Dlatego też jeszcze raz: zastanów się nad wizytą w kancelarii notarialnej jeśli chcesz zminimalizować ryzyko związane z pisaniem testamentu.

Na szczęście każdą wspomnianą w tym wpisie sytuację można przewidzieć. I można tak napisać testament, aby jak najpełniej oddawał wolę osoby, która ten testament spisuje.

Mówiłam przecież, iż (prawie) zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie?

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *