Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Czy intercyza ma wpływ na dziedziczenie?

Zacznijmy od tego, iż “intercyza” to pojęcie dość potoczne. Doprecyzujmy więc – czy zawarcie umowy o ustanowieniu rozdzielności majątkowej ma wpływ na dziedziczenie ustawowe?

To częsta wątpliwość. Pisałam już tym – i to wiele razy, ale temat ten wciąż budzi wątpliwości. Nie brakuje tez osób, które są przekonane, iż ustanowienie rozdzielności majątkowej załatwi tez kwestie dziedziczenia.

Tymczasem wcale tak nie jest.

Cel ustanowienia rozdzielności jest zupełnie inny.

Odpowiedź na pytanie postawione w temacie jest więc krótka: sam fakt podpisania “intercyzy” nie zmienia porządku dziedziczenia ustawowego.

Każdy może dowolnie dysponować swoim majątkiem. W sytuacji gdy spadkodawca nie napisał testamentu ma miejsce dziedziczenie ustawowe.

Kolejność dziedziczenia ustawowego określa ustawa – czyli kodeks cywilny. Konkretnie są to przepisy art. 931 i dalsze kodeksu cywilnego.

 

Intercyza a testament

 

Jeśli chcesz przekazać swój majątek – na wypadek śmierci – innej osobie, jeśli nie chcesz aby małżonek był spadkobiercą ustawowym, w szczególności jeśli są powody aby kogoś ze spadkobierców ustawowych wydziedziczyć – rozważ napisanie testamentu.

Właśnie w tym celu pisze się testamenty – aby wskazać spadkobiercę (spadkobierców) którzy odziedziczą twój majątek.

Pamiętaj tylko, aby cały testament napisać odręcznie i wyraźnie taki testament podpisać. Zawsze możesz też zdecydować się na pewniejszą formę  testamentu czyli akt notarialny.

 

A jak już jesteśmy w temacie: wiesz co stanowi majątek osobisty, a co jest majątkiem wspólnym?

Przesądzają o tym przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wiem, jak dużo jest tu wątpliwości. Co prawda tematykę taką poruszam na moim drugim blogu o prawie rodzinnym, ale jeśli będzie takie zapotrzebowanie – napiszę artykuł także na tym blogu.

Tak, to co nabyłeś przed ślubem, też i to co odziedziczyłeś będzie co do zasady Twoim majątkiem osobistym.

I tu taka mała uwaga: majątek osobisty także wchodzi w skład masy spadkowej!

 

Rozdzielność majątkowa staje się coraz częstszym wyborem. I bez wątpienia taki ustrój majątkowy ma swoje zalety. Warto jednak pamiętać, iż ustanowienie rozdzielności majątkowej nie zmieni kręgu spadkobierców ustawowych.

Może być to szczególnie istotne zagadnienie do przeanalizowania jeśli chodzi o osoby  wstępujące w kolejny związek małżeński, zwłaszcza jeśli osoby te mają dzieci z wcześniejszego związku.

Tak, takich sytuacji jest sporo – małżonkowie dojrzalsi wiekiem, mający dzieci z poprzednich związków, a czasem też i wspólne dzieci chcą uporządkować sprawy majątkowe – także “na przyszłość”.

I to jest bardzo dobry pomysł, aby to zrobić! Tylko sama “intercyza” to jeszcze za mało.

Oczywiście ważne jest to, co dokładnie jest Twoją intencją. Zastanów się nad tym, co jest Twoim celem – a wtedy dobierzemy odpowiednie narzędzia, aby ten cel zrealizować.

 

 

Masz pytania? Zostaw je w komentarzach.

Potrzebujesz porady? Napisz do mnie wiadomość!

 

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *