Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Co wchodzi w skład spadku czyli spadek to nie tylko mieszkanie i samochód

Mówiąc i myśląc o spadku zazwyczaj mamy na myśli aktywa, więc bardziej potocznie mówiąc coś, co przedstawia jakąś wartość majątkową, a już najczęściej konkretne rzeczy- mieszkanie po babci, samochód, rodową biżuterię, ewentualnie czekające w banku pieniądze .

Tymczasem w świetle przepisów spadek to znacznie, znacznie więcej…

Jak przyjmuje się w doktrynie spadek stanowi ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego o charakterze cywilnoprawnym.

Na przykład z zakresu  prawa rzeczowego  w skład spadku wchodzi  prawo własności rzeczy ruchomych i nieruchomości, ale także  użytkowanie wieczyste, ograniczone prawa rzeczowe, takie jak służebności gruntowe, hipoteka i zastaw, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, co więcej także  roszczenia windykacyjne i negatoryjne, czy też roszczenie o wykup z art. 231 k.c. Dziedziczeniu podlega także posiadanie, zarówno samoistne, jak i zależne.

To wszystko wchodzi w skład spadku – ale nie tylko .

W skład spadku wchodzą wierzytelności wynikające ze stosunków umownych, bezpodstawnego wzbogacenia, czynów niedozwolonych, w których to stosunkach uprawnionym wierzycielem był spadkodawca, czyli na przykład roszczenie o wykonanie umowy, zawarcie umowy w wykonaniu umowy przedwstępnej, prawo do odstąpienia od umowy, zwrotu korzyści z bezpodstawnego wzbogacenia, roszczenie o naprawienie szkody majątkowej z tytułu czynu niedozwolonego, prawo pierwokupu.

W skład spadku wchodzą też prawa i obowiązki związane ze stosunkiem pracy zmarłego pracownika –   do spadku wchodzi więc wymagalne w chwili śmierci pracownika wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ponadto także  prawo do jednorazowego odszkodowania pieniężnego z tytułu wypadku przy pracy należy do spadku po uprawnionym pracowniku, który zmarł wskutek tego wypadku.

Na spadkobierców przechodzą także prawa wynikające z papierów wartościowych – na przykład z weksla lub czeku.  Dziedziczeniu podlegają autorskie prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także patent i prawo do uzyskania patentu czy też  prawa ochronne na wzory użytkowe.

Oczywiście wszystko to jeszcze nie wyczerpuje pojęcia „spadek”

Ale to tym będę pisać dla Ciebie  w kolejnych wpisach.

No i warto pamiętać, iż  oprócz „aktywów” czyli właśnie np. nieruchomości czy pieniędzy  pozostają jeszcze pasywa czyli długi .

Często okazuje się, iż spadkodawca miał pozaciągane pożyczki czy kredyty – i to zarówno od osób fizycznych, jak i od banków czy innych instytucji kredytowych. Te ostatnie zaś mają wiedzę w przedmiocie dochodzenia swoich roszczeń od spadkobierców…

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  7 komentarzy

  1. Urodziny. Blog ma rok!
   15 lutego 2014 @ 21:05

   […] Pierwszy wpis  pojawił się na blogu dokładnie 15.02.2013r. […]

   Reply

  2. Dariusz
   31 grudnia 2014 @ 07:46

   witam serdecznie. Pani mecenas jeśli otrzymam odpowiedz będę dozgonnie wdzięczny. Ograniczone prawo rzeczowe (użytkowanie nieruchomości zapisane w testamencie-domek, nie spółdzielcze). Pozwole sobie zacytować wyrywek testamentu własnoręcznego “…zapisuje mojej małżonce (macocha mojej żony) dożywotnie użytkowanie całej góry…” “po jej śmierci będzie nalezało do mojej córki..” z tego co się zorientowałem to:
   – zapis zwykły plus (chyba) dalszy zapis
   – prawo użytkowania nie usankcjonowane (na razie)
   Czy to prawo ogr. rzeczowe zapisanie w testamencie ma wpływ do podniesienia wartości, części ułamkowych, przy podziale spadku?

   Reply

  3. Arkadiusz
   2 czerwca 2016 @ 08:37

   Witam serdecznie
   Piszę do Pani ponieważ, chciałbym dowiedzeć się co wchodzi w skład spadku i w jaki sposób ten spadek nabywam? Czy garaż wykupiony na własność od spółdzielni i ogród działkowy wykupiony od miasta też jest częścią spadku? Czy na sądowej sprawie spadkowej wszystko co było włąsnością zmarłego ojca będzie przedmiotem podziału na spadkobierców?

   Będę wdzięczny za odpowiedz

   Pozdrawiam
   Arkadiusz

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    6 czerwca 2016 @ 14:49

    Jeśli chodzi o sposób nabycia spadku – zależy kiedy zmarł spadkodawca, obecnie zasadą jest nabycie spadku
    z dobrodziejstwem inwentarza. Czy nieruchomośc ma księgę wieczystą? W sprawie o dział spadku sąd ustala
    co wchodzi w skład masy spadkowej

    Reply

  4. tadek
   26 lutego 2017 @ 20:46

   Witam chciałbym sie dowiedziec o prawie spadmowym po moim ojcu. Ojciec mial samochód i czy samochód przechodzi tylko na moja mame czy też na mnie i mojego brata?

   Reply

  5. Andrzej
   26 października 2017 @ 14:21

   Witam uprzejmie. Czy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy który był współwłasnością spadkodawcy i jednego ze spadkobierców należy do masy spadkowej? A założone przez spadkodawcę lokaty?

   Reply

  6. Marek
   14 lutego 2020 @ 20:18

   A jeśli w skład spadku wchodzi wierzytelność do osoby trzeciej to czy można to podzielić?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *