Slider

Akt poświadczenia dziedziczenia – jak sprawdzić, czy był

Obecnie (tak, pisałam już o tym) można – zamiast do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku udać się do notariusza, aby  notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia. Oczywiście jeśli spełnione są przesłanki opisane w ustawie Prawo o notariacie (jeśli np. był testament, który ktoś chce podważać, to raczej zostaje tylko sąd).

Ale … pisałam też, iż nie tylko spadkobiercy mogą wnosić o stwierdzenie nabycia spadku.

Może to zrobić także np. wierzyciel spadkodawcy albo współwłaściciel nieruchomości (dla zainteresowanych – podstawa prawna : art. 1025 k.c.)

Ale… skąd taka osoba ma wiedzieć np. czy spadkobiercy nie udali się do notariusza, aby notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia?

No właśnie.

Bo przecież występowanie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku – w sytuacji, gdy wcześniej został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia – nie miałoby już celu, prawda?

Na szczęście ktoś o tym pomyślał.

A jak pomyślał, to i zrobił.

I dzięki temu powstała ta strona.

I to naprawdę dobrze, że powstała 🙂

Jak wejdziesz na tę stronę, to zobaczysz coś takiego:

rejestr-spadkowy

Jak więc możesz przeczytać:

każdy obywatel może uzyskać bezpłatnie podstawowe informacje, zawarte w Rejestrze Spadkowym.

W tym celu należy podać wymagane w formularzu informacje.

Uwaga: jeśli akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony, za pomocą tej strony nie ma możliwości ustalenia treści dokumentu.

O tym, iż zmieniły się przepisy i możliwe będzie wyszukiwanie także postanowień sądu, pisałam w tym wpisie.   (dotyczy postanowień sądu wydanych po wejściu w życie nowelizacji, co miało miejsce 8.09.2016 r.)

rejestr-spadkowy-2

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna Skowrońska Grudzień 21, 2016 o 16:41

Tak to przydatna strona; dziękuję – poprawione

Odpowiedz

anka Marzec 16, 2017 o 21:30

A jesli malzonkowie byli w trakcie rozwodu ale mieli kontakt i np maz zmarl i zostawil zone i dwie male corki to czy zona ma prawo wniesc wniosek o podzial majatku? Chociaz ze nie jest to ani dom ani dzialka tylko meble i samochud ale przydalo by sie to do mieszkania..jest do tegovjego matka ktora nawet nie pozwolila do odebrania aktu zgonu

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 17, 2017 o 11:42

Byli w trakcie spray rozwodowej – czyli byli jeszcze małżeństwem

Odpowiedz

Michał Lipiec 26, 2017 o 16:17

A czy jest możliwe ustalenie czy istnieje sądowe stwierdzenie nabycia spadku wydane przed 08.09.2016? Czy taka informacja jest jawna?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: