Skip to content
Menu
mniej niż minuta min

Akt poświadczenia dziedziczenia – jak sprawdzić, czy był

Obecnie (tak, pisałam już o tym) można – zamiast do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku udać się do notariusza, aby  notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia. Oczywiście jeśli spełnione są przesłanki opisane w ustawie Prawo o notariacie (jeśli np. był testament, który ktoś chce podważać, to raczej zostaje tylko sąd).

Ale … pisałam też, iż nie tylko spadkobiercy mogą wnosić o stwierdzenie nabycia spadku.

Może to zrobić także np. wierzyciel spadkodawcy albo współwłaściciel nieruchomości (dla zainteresowanych – podstawa prawna : art. 1025 k.c.)

Ale… skąd taka osoba ma wiedzieć np. czy spadkobiercy nie udali się do notariusza, aby notariusz sporządził akt poświadczenia dziedziczenia?

No właśnie.

Bo przecież występowanie do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku – w sytuacji, gdy wcześniej został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia – nie miałoby już celu, prawda?

Na szczęście ktoś o tym pomyślał.

A jak pomyślał, to i zrobił.

I dzięki temu powstała ta strona.

I to naprawdę dobrze, że powstała 🙂

Jak wejdziesz na tę stronę, to zobaczysz coś takiego:

rejestr-spadkowy

Jak więc możesz przeczytać:

każdy obywatel może uzyskać bezpłatnie podstawowe informacje, zawarte w Rejestrze Spadkowym.

W tym celu należy podać wymagane w formularzu informacje.

Uwaga: jeśli akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony, za pomocą tej strony nie ma możliwości ustalenia treści dokumentu.

O tym, iż zmieniły się przepisy i możliwe będzie wyszukiwanie także postanowień sądu, pisałam w tym wpisie.   (dotyczy postanowień sądu wydanych po wejściu w życie nowelizacji, co miało miejsce 8.09.2016 r.)

rejestr-spadkowy-2

kasia-blog-spadkowy

Jestem adwokatem. Prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu. W swojej praktyce zajmuję się sprawami z zakresu prawa spadkowego. Doświadczeniem zdobytym w trakcie aplikacji adwokackiej oraz na salach sądowych dzielę się z Czytelnikami w ramach tego bloga.

Zobacz spis treści

Zajrzyj na mój drugi blog

razem-czy-osobno2

SZUKAJ

Tematy główne

Artykuły

ARCHIWUM WPISÓW

Archiwa

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez adwokat Katarzyna Skowrońska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się wiedzą bezpłatnie. Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie. Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  4 komentarze

  1. Katarzyna Skowrońska
   21 grudnia 2016 @ 16:41

   Tak to przydatna strona; dziękuję – poprawione

   Reply

  2. anka
   16 marca 2017 @ 21:30

   A jesli malzonkowie byli w trakcie rozwodu ale mieli kontakt i np maz zmarl i zostawil zone i dwie male corki to czy zona ma prawo wniesc wniosek o podzial majatku? Chociaz ze nie jest to ani dom ani dzialka tylko meble i samochud ale przydalo by sie to do mieszkania..jest do tegovjego matka ktora nawet nie pozwolila do odebrania aktu zgonu

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    17 marca 2017 @ 11:42

    Byli w trakcie spray rozwodowej – czyli byli jeszcze małżeństwem

    Reply

  3. Michał
   26 lipca 2017 @ 16:17

   A czy jest możliwe ustalenie czy istnieje sądowe stwierdzenie nabycia spadku wydane przed 08.09.2016? Czy taka informacja jest jawna?

   Reply

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *